ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

راهنمای خرید سوتین مناسب هر سن

همواره یکی از مشکلاتی که برای خرید لباس زیر وجود دارد انتخاب محصول نامناسب است. به ویژه اینکه چه در خرید اینترنتی و چه در خرید حضوری امکان پرو و تست این نوع پوشاک وجود ندارد. برای همین در این مقاله که با هدف بررسی راهنمای خرید سوتین مناسب تهیه کردیم، قصد داریم شما را با نکات جامعی که باید قبل و بعد از خرید به آنها توجه داشته باشید آشنا کنیم.

تفاوتی ندارد که صرفا هدف شما برای خرید لباس زیر سوتین باشد یا اینکه یک ست شورت و سوتین مناسب را با طراحی عالی و خیره کننده‌ای در نظر گرفته باشید. این نوع پوشاک به دلیل تنوع بسیار بالایی که دارد، در اندازه و شکل‌های مختلفی تولید می‌شود که همین مسئله سبب می‌شود که با نداشتن اطلاعات کافی، سوتینی که می‌خرید یا زیادی برایتان کوچک باشد و یا اینکه به سایز سینه شما گشاد باشد.

در این مقاله که با هدف راهنمایی در خصوص نکات خرید سوتین برای شما آماده کردیم، قصد داریم جامع‌ترین و کامل‌ترین نکاتی که برای خرید سوتین مناسب آنها را در نظر بگیرید راهنمایی کنیم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

نکاتی که قبل از انتخاب سوتین مناسب باید بدانید

قبل از هر چیزی باید سایز سوتین را متناسب با اندازه سینه خود مشخص کنید. اما از آنجایی که موضوع انتخاب سایز سوتین در همه سوتین‌ها یکسان نیست، لازم است که ابتدا با انواع سوتین و ساختاری که هر کدام دارند آشنا شده و در نهایت سوتین را بر اساس سایز مناسب خود انتخاب کنید.

دلیل اینکه در این مقاله ابتدا به سراغ سایز سوتین نرفتیم نیز همین مسئله است. چرا که ساختار و ساختمان هر سوتین طوری است که به دلیل استفاده یا عدم استفاده از جک، فنر و حتی نوع بند می‌تواند تاثیر مستقیمی در سایز نهایی سوتین داشته باشد.

توجه به این نکته بسیار ضروری است. چرا که اگر فرض کنیم شما سینه‌ای با سایز ۷۰ دارید، زمانی که از سوتین جک دار استفاده کنید، دیگر نباید سوتین سایز ۷۰ را انتخاب کنید؛ بلکه باید دو سایز بزرگ‌تر را به دلیل استفاده از جک در نظر بگیرید که در این صورت سایز ۸۰ مناسب شما خواهد بود.

انواع سوتین زنانه

دسته بندی سوتین بر اساس نوع

سوتین‌ها بر اساس استفاده‌ای که دارند به چندین گروه طبقه بندی می‌شوند. هر یک از این گروه‌ها برای زمان، نوع استفاده، سن و… متفاوت هستند. بنابراین لازم است که با درک درستی از انتخاب بهترین سوتین مناسب خودتان از یک برند مناسب و با سایز درست خریدتان را انجام دهید.

منظور ما از نوع سوتین در اینجا به استفاده‌های تخصصی سوتین برمی‌گردد. همانطور که می‌دانید برای فعالیت‌های روزانه در منزل، بیرون از منزل، باشگاه و ورزشی، شیردهی به نوزاد، مراسم خاص و… باید از سوتین مناسب استفاده کرد. پس مهم است که قبل از هر چیزی با انواع این نوع سوتین‌ها بر اساس زمان و موقعیتی که استفاده می‌کنید آشنا باشید.

سوتین ورزشی و کپسول دار

سوتین ورزشی

سوتین‌های ورزشی همانطور که از نامشان مشخص است برای ورزش و انجام تمرینات مناسب هستند. از این نوع سوتین می‌توانید هم برای ورزش‌های باشگاهی و هم انجام تمرینات یوگا در منزل استفاده کنید.

ویژگی این سوتین‌ها در مجموع لازم است به این صورت باشد که انجام تمرینات ورزشی که سینه‌های شما در انجام آنها تاثیر دارند را برایتان ساده‌تر کنند. به صورت کلی این مدل‌ها دارای ساختاری هستند که سینه‌های شما را فشرده و سفت خواهند کرد، همچنین از حرکات بی مورد آنها در هنگام انجام تمرینات خاصی مثل دویدن و پریدن جلوگیری خواهند کرد.

این نوع سوتین‌ها دارای خاصین کشی هم هستند که به دلیل کشیدگی و سفتی زیادی که دارند زیاد به سینه‌های شما فشار وارد نکنند. برخی از ویژگی‌های سوتین ورزشی به صورت زیر است.

 • دارای بند پهن هستند تا فشار کمتری به دوش شما در هنگام انجام حرکات وارد شود. چرا که انجام تمرینات و تکان‌هایی که سینه‌ها دارند موجب ساییدن پوست خواهد شد. در نتیجه هرچه بند روی دوش پهن‌تر باشد فشار کمتری وارد شده و از ساییدگی نیز جلوگیری خواهد کرد.
 • کاپ یا همان کاسه این سوتین‌ها درشت است و همچنین در برخی مدل‌ها که با نام سوتین کپسول دار شناخته می‌شوند، از کاپ مخصوص استفاده شده تا سینه‌ها نیز در فاصله کمتری از یکدیگر قرار گیرند. این نزدیک بودن نیز خود باعث می‌شود که در هنگام انجام تمرینات زیاد سینه‌های شما بالا و پایین نپرند.
 • برخی مدل‌ها داری فنر بوده و برخی دیگر دارای فنر جلویی هستند که به ثابت ماندن سینه‌ها در جای خود کمک زیادی خواهند کرد.

سوتین‌های ورزشی با نام سوتین اسپورت نیز شناخته می‌شوند. باید در نظر داشته باشید که از این نوع سوتین صرفا در هنگام ورزش و فعالیت‌های دیگری نظیر یوگا، کوهنوردی و… استفاده کنید. چرا که استفاده طولانی مدت از آنها می‌تواند سبب مشکلات خاصی شود.

سوتین بارداری و شیردهی

این نوع سوتین همانطور که از نامش مشخص است برای شیردهی به نوزادان طراحی شده است. ساختار این سوتین‌ها طوری است که کاپ هر دو سوتین دارای دریچه‌ای برای بیرون آوردن نوک سینه است تا به نوزاد خود به راحتی بتوانید شیر بدهید.

پس از پایان شیردهی نیز می‌توانید رویه‌ی کاپ را که معمولا دارای دکمه است به بخش کناری متصل کنید. برخی مدل‌ها نیز برای راحتی بیشتر مادران در روی بندها نیز دارای دکمه هستند تا سینه‌ها را بتوان بهتر بیرون آورد.

این نوع سوتین برای مادرانی که به دلایل مختلفی زیاد بیرون از خانه هستند مناسب است تا مجبور نباشند برای شیر دادن به نوزاد پستان‌های خود را از زیر یا روی سوتین بیرون آورند.

سوتین هارنس

سوتین هارنس

سوتین‌های هارنس با هدف زیبایی بخشیدن به سینه‌های خانم‌ها تولید می‌شوند. این نوع سوتین‌ها علاوه بر بند موجود دوتایی که به ثابت کردن سوتین از طریق دوش کمک می‌کنند دارای بندهایی ضربدری یا طراحی خاص دیگر هستند که با قرارگیری بر روی بین دو سینه(چاک سینه) به زیباتر شدن بدن شما کمک می‌کنند.

از این نوع سوتین‌ها نیز بیشتر برای انجام روابط زناشویی استفاده می‌شود. مدل‌های هارنس در برخی موارد دارای گردنی هستند و خبری از بند پشتی نیست. برای همین سوتین‌های گردنی را هم داریم که معمولا برای استفاده در خانه گزینه مناسبی هستند.

برخی دیگر از مدل‌های هارنس دارای طراحی گیپور یا دانتل بر روی بخش هارنس هستند که به زیباتر نشان دادن سینه‌ها کمک بسیار زیادی می‌کنند.


دسته بندی سوتین بر اساس نوع کاپ

احتمالا این سوال برایتان پیش آمده که کاپ سوتین چیست و اینکه آیا سوتین از نظر کاپ نیز متفاوت است یا خیر؟!

کاپ سوتین درواقع همان کاسه سوتین است که سینه‌ها درون آن قرار می‌گیرند. کاپ بر اساس اندازه سینه متفاوت بوده و علاوه بر این از جنس مختلف نیز تولید می‌شود. کاپ‌ها نقش اساسی در فرم دهی به سینه و زیباتر نشان دادن سینه‌های شما دارند که به همین جهت باید در هنگام خرید سوتین، به نکات زیر در خصوص انتخاب کاپ سوتین توجه کنید.

کاپ سوتین اسفنجی یا توری

کاپ سوتین در مرحله اول به دو گروه بدون اسفنج(توری) یا کاپ اسفنجی تقسیم می‌شود. کاپ اسفنجی همانطور که از نامش مشخص است درون کاسه‌ها دارای اسفنج هستند که این اسفنج به فرم دادن سینه کمک بسیار بزرگی می‌کند. همچنین از دیگر مزایای استفاده از اسفنج در سوتین می‌توان به جلوگیری از مشخص شدن نوک سینه‌ها اشاره کرد.

کاپ سوتین اسفنجی یا توری

اسفنج‌ها به صورت کلی با هدف فرم دهی به سینه ساخته شده‌اند و با توجه به جنسی که دارند باعث می‌شوند تا بتوان سینه‌ها را به اشکال مختلفی فرم داد. از جمله این موارد که بیشتر محبوب خانم‌هاست می‌توان به فرم دادن سینه به سمت بالا، گرد نشان دادن، بزرگ‌تر نشان دادن سینه، ایجاد فاصله مناسب بین سینه‌ها و… اشاره کرد.

اما در مقابل نوع دیگری از سوتین‌ها را داریم که بدون اسفنج هستند. این نوع سوتین‌ها بیشتر با هدف استفاده برای موارد خاصی ساخته می‌شوند و مناسب استفاده در منزل هستند. نداشتن اسفنج سبب شده تا بیشتر به شکل سوتین توری شناخته شوند. البته برخی مدل‌ها هم هستند که توری نبوده و از پارچه با جنس مختلف نخ در آنها استفاده شده است.

نکته: کاپ سوتین‌ها چه از نوع اسفنج دار و چه بدون اسفنج در برخی مدل‌ها دارای گیپور یا دانتل هستند. گیپور و دانتل نوعی دوخت پارچه که معمولا از جنس پنبه یا ابریشم است که نقش برجسته داشته و به زیبایی کاپ و سوتین کمک بسیار زیادی می‌کند. تفاوت گیپور و دانتل در این است که کاپ‌های با نقش دانتل دارای زمینه توری هستند، به همین دلیل بیشتر در سوتین‌های توری(بدون اسفنج) این نوع نقش برجسته را می‌بینیم. اما در کاپ‌های گیپوری نقش برجسته دارای زمینه توری نیست.

برای مشاهده جدیدترین سوتین‌ها می‌توانید با مراجعه به صفحه خرید سوتین اسفنجی و خرید سوتین بدون اسفنج جدیدترین این محصولات را از برندهای مختلف ایرانی و خارجی مشاهده کنید.

کاپ متحرک و جداشونده

سعی کنید در هنگام خرید سوتین، مدل‌هایی که قابلیت جدا کردن اسفنج را دارند خریداری کنید. سوتین‌هایی که دارای کاپ جدا شونده هستند، این امکان را به شما می‌دهند تا اسفنج را از پارچه جدا کرده و به صورت جداگانه شستشو کنید. به همین دلیل اسفنج‌ها دیرتر خراب شده و حالت خود را از دست خواهند داد.

اما در مقابل سوتین‌هایی که اسفنج درون آنها دوخته شده و قابلیت جدا شدن ندارند، عمر کوتاه‌تری خواهند داشت. البته باید این نکته را هم در نظر بگیرید که این عامل وابستگی مستقیمی به شستشوی صحیح و درست سوتین توسط شما دارد. بنابراین بهتر است که در این نوع سوتین از شستشوی دستی به جای ماشین لباسشویی استفاده کنید.

کاپ جک دار، نیم جک یا بدون جک

جک سوتین چیست؟

جک سوتین امکان فرم دادن به بخش پایینی سوتین را دارد. جک استفاده شده در سوتین در واقع اسفنجی است که درون بخش پایینی کاسه قرار می‌گیرد. این اسفنج به فرم دهی و بزرگ‌تر نشان دادن سینه‌ها کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

 • کاپ بدون جک: این نوع سوتین‌ها فاقد جک هستند. در هنگام خرید باید دقت کنید که سوتین دقیقا مطابق با اندازه خودتان را انتخاب کنید. اگر به دنبال بزرگ‌تر نشان دادن سینه هستید این سوتین به شما کمکی نخواهد کرد. تنها مزیتی که این سوتین دارد، همان اسفنج درون آن است که به گرد نشان دادن سینه‌ها یا فرم خاصی که کاپ دارد به شما کمک می‌کند.
 • کاپ نیم جک: این نوع کاپ در بخش پایینی دارای اسفنج است اما در مقایسه با کاپ جک دار(کامل) اسفنج کمتری در آن استفاده شده است. اسفنج موجود در بخش پایینی کاپ باعث فرم دادن به سینه خواهد شد که می‌توانید سینه‌های خود را به صورتی که به سمت بالا تمایل داشته باشند نشان دهید. از طرفی دیگر اسفنج موجود در سوتین نیز موجب می‌شود تا سایز سینه بزرگ‌تری داشته باشید. بنابراین باید در هنگام خرید یک سایز بزرگ‌تر برای خرید انتخاب کنید. مثلا اگر سایز سینه‌های شما ۸۰ بود باید از سایز ۸۵ استفاده کنید.
 • کاپ جک دار: این نوع کاپ نیز مشابه نمونه نیم جک دار دارای اسفنج است با این تفاوت که حجم بیشتری از اسفنج را در خود دارد. همین مسئله باعث می‌شود تا فرم دهی بیشتری به سینه‌ها داده و اندازه سینه‌ها نیز نسبت به نوع نیم جک‌دار دو برابر بیشتر باشد. پس در هنگام خرید این نوع سوتین، باید در انتخاب سایز دقت کنید که دو سایز بزرگ‌تر را برای خرید انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر سایز سینه‌های شما ۷۵ است، باید از سایز ۸۵ استفاده کنید.

برای مشاهده جدیدترین مدل‌های این نوع می‌توانید با مراجعه به صفحه خرید سوتین جک دار جدیدترین مدل‌های این نوع را از برندهای مختلف مشاهده کنید.

کاپ فنردار یا بدون فنر

درون کاپ‌ها از یک پلاستیک مخصوص استفاده شده که نیمی از کاپ را به خود اختصاص می‌دهند. به این زائده درون بافت پارچه سوتین فنردار گفته می‌شود که به فرم دادن سینه و جلوگیری از افتادگی آن کمک بسیار زیادی می‌کند.

افرادی که مشکل افتادگی سینه دارند یا اینکه سینه‌های بزرگ دارند بهتر است که حتما از سوتین فنردار برای فرم دهی بهتر به سینه استفاده کنند. در مقابل کاپ های بدون فنر فاقد این زائده پلاستیکی درون بافت پارچه هستند.

تفاوتی در اینکه از فنر در سوتین اسفنجی یا بدون اسفنج استفاده شده باشد وجود ندارد. در یک مدل محصول خاص اسفنجی یا بدون اسفنج، می‌توان هم سوتین فنردار را یافت و هم سوتین بدون فنر همان مدل را!

کاپ مخصوص شیردهی

کاپ مخصوص شیردهی یا همان سوتین بارداری مناسب مادرانی است که دارای فرزند شیرخوار هستند. با توجه به فرهنگ‌های مختلفی که در کشورهای گوناگون(خصوصا بر اساس مذهب) وجود دارد، برخی مادران لازم است که حتما از سوتین مخصوص شیردهی استفاده کنند.

کاپ این سوتین‌ها فاقد اسفنج هستند و به جای آن در هر دو کاپ از یک دکمه استفاده شده است تا نوک سینه را بدون کنار زدن کاپ از آن خارج کرد. این موضوع به شیردهی کودک کمک زیادی می‌کند و ضرورتی ندارد که سینه‌ها را از زیر سوتین برای شیر دادن به نوزاد خارج کرد.


دسته بندی سوتین بر اساس بند

بند در سوتین نقش نگهداری سوتین به صورت ثابت در جای خود را داشته و علاوه بر این از آن به عنوان یک عامل مهم برای فرم‌دهی به سینه نیز استفاده می‌شود. همانطور که استفاده از جک کمک می‌کند تا سینه‌هایی خوش فرم داشته باشیم، تنظیم درست بند سوتین نیز سبب فرم دهی به سینه خواهد کرد.

اگر بند را زیاد از حد سفت کنید سینه‌ها به سمت بالا خواهند رفت و اگر کمی شل کنید سینه‌ها رو به پایین و افتاده خواهند بود. به همین دلیل خانم‌هایی که دارای مشکل افتادگی سینه بوده یا سینه‌های شل دارند، بهتر است که حتما از سوتین بند دار استفاده کنند.

حال به همین ترتیب بند در سوتین نیز به شکل‌های مختلفی وجود دارد که عموما به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

سوتین بدون بند

این نوع سوتین‌ها بدون بند هستند. برای ثابت نگه داشتن سوتین در این نوع صرفا از پشت سوتین استفاده می‌شود که در کنار آن نیز اسفج‌های این مدل سوتین دارای خاصیت چسبناکی هستند.

سوتین بدون بند برای افرادی که در مراسم خاصی همچون عروسی و جشن از لباس‌های بدون دکلته استفاده می‌کنند گزینه بسیار عالی است.

انواع بند سوتین

سوتین بند متحرک با قابلیت رگلاژ

این نوع سوتین‌ها دارای بند هستند که استفاده از قابلیت رگلاژ در آنها به تنظیم اندازه سوتین کمک زیادی می‌کند. سوتین‌های بنددار متحرک امکان تغییر اندازه را از طریق گیره به شما خواهند داد که درست مانند کیف کوله پشتی می‌توانید اندازه بند را با کشیدن بند از بخش گیره کوتاه‌تر یا بلندتر کنید.

چنین سوتین‌هایی برای فرم دادن به سینه‌ها کمک بسیار زیادی خواهند کرد که همین موضوع باعث می‌شود برای استفاده در هر جایی یک سوتین عالی به نظر برسند.

سوتین بند نامرئی

سوتین های بند شیشه ای

این نوع سوتین‌ها دارای بند شیشه‌ای هستند که به نام سوتین بند چسبی یا ژله‌ای نیز گاها نامگذاری می‌شوند. بند این نوع سوتین‌ها از جنس پارچه نبوده و درست مانند شیشه قابلت این را دارد که نامرئی به نظر برسد.

این نوع درست مشابه سوتین‌های بدون بند برای لباس‌های خاص دکلته در مراسم خاص مناسب هستند. اما در عین حال برخی لباس‌ها هم که فاقد بخش پشتی هستند کاربرد دارند، چرا که در سوتین‌های شیشه‌ای از بند پشتی پارچه‌ای استفاده نمی‌شود تا برای این نوع لباس‌ها مناسب باشند.


راهنمای جامع خرید سوتین مناسب هر سن

حالا که با انواع سوتین از نظر طراحی، ساختار و موارد استفاده آشنا شدید نوبت آن رسیده تا با بررسی راهنمای خرید سوتین در انتخاب مناسب‌ترین نوع این محصول به شما کمک کنیم.

هدفتان از خرید سوتین را مشخص کنید

اولین موردی که در راهنمای خرید سوتین باید آن را بررسی کنید، استفاده شما از سوتین است. همانطور که در ابتدا نیز عنوان کردیم، سوتین‌ها بر اساس کاربرد و نوع دوختی که دارند برای استفاده در مکان‌ها و زمان‌های خاصی طراحی و دوخته می‌شوند.

برخی مدل‌ها برای استفاده روزمره درون منزل یا بیرون از خانه، برخی دیگر برای میهمانی‌ها، برخی برای خواب شبانه و برخی دیگر نیز برای کاربردهای خاصی مثل ورزش کردن یا دوران شیردهی به نوزاد مناسب هستند.

بنابراین اولین قدم این است که ببینید سوتینی که قصد خرید دارید را قرار است به چه منظوری استفاده کنید. اگر قرار است در باشگاه ورزشی یا برای تمرینات یوگا از سوتین ورزشی استفاده کنید، باید مدلی انتخاب کنید که متناسب اندازه شما بوده و برای حرکات و تمریناتی که انجام می‌دهید سینه‌های شما را سفت در جای خود نگه دارد.

از انتخاب سایز سوتین شروع کنید

انتخاب سایز سوتین مناسب نکته بعدی است که در هنگام خرید اهمیت بسیار بالایی دارد. بسته به نوع سوتینی که انتخاب می‌کنید، سایز سوتین می‌تواند بزرگتر یا کوچکتر از سایز سینه‌های شما باشد.

نکته: همواره به این نکته توجه داشته باشید که هیچ اندازه همیشگی و یکسانی برای سایز سوتین مناسب شما وجود ندارد. اندازه سوتین کاملا به نوعی که انتخاب کردید وابسته است که در ادامه بیشتر آن را بررسی می‌کنیم.

گام اول: اندازه‌گیری سایز زیر سینه

مشابه آنچه که در تصویر زیر می‌بینید، مقابل آینه ایستاده و درست از جایی که نیم تنه سوتین زیر سینه قرار می‌گیرد بر حسب سانتی‌متر اندازه بگیرید. برای اندازه گیری سایز زیر سینه به نکات زیر توجه داشته باشید.

راهنمای سایز سوتین زیر سینه
 • مقابل آینه صاف بایستید. طوری که بدن شما خم نشده و سینه‌ها نیز در حالت طبیعی خود قرار داشته باشند.
 • متر را دقیقا به موازات زمین از پشت خود قرار داده و اندازه را از جلوی بدن خود مشاهده کنید. دقت داشته باشید که متر نباید پیچ خورده باشد یا اینکه از پشت در بخش پایین‌تر یا بالاتری قرار داشته باشد. متر باید دقیقا از پشت و جلو موازی هم قرار گرفته باشد.
 • متر را درست از جایی که پایین‌ترین بخش سوتین قرار می‌گیرد اندازه بگیرید.

حال باید بر اساس جدول زیر اندازه دور سینه‌ای که به دست آوردید را یادداشت کنید. این اندازه برای دور سینه شماست. سایزبندی سوتین در ایران بر اساس اندازه‌گیری اروپایی انجام می‌گیرد که از سایز ۶۰ شروع شده و به صورت مضربی از ۵ تا اندازه ۱۱۰ ادامه دارد. جدول زیر سایزبندی سوتین را بر اساس اندازی‌گیری زیر سینه اروپایی نشان می‌دهد.

اندازه سوتینزیر سینهزیر سینه
۶۰۲۸۶۸ تا ۷۴
۶۵۳۰۷۴ تا ۷۹
۷۰۳۲۷۹ تا ۸۴
۷۵۳۴۸۴ تا ۸۹
۸۰۳۶۸۹ تا ۹۴
۸۵۳۸۹۴ تا ۹۹
۹۰۴۰۹۹ تا ۱۰۴
۹۵۴۲۱۰۴ تا ۱۰۹
۱۰۰۴۴۱۰۹ تا ۱۱۴
۱۰۵۴۶۱۱۴ تا ۱۱۹
۱۱۰۴۸۱۱۹ تا ۱۲۴
اینچسانتی‌متر

گام دوم: اندازه‌گیری سایز دور سینه برای انتخاب کاپ

حال باید اندازه سینه‌های خود را درست از بخشی که بیشترین برآمدگی بدن از روی سینه‌ها قرار دارد به دست آورید تا اندازه کاپ برای سینه شما نیز مشخص باشد. در نظر داشته باشید که منظور ما اندازه گیری از روی نوک سینه است. از آنجایی که سینه‌های یک فرد می‌تواند متفاوت باشد، بنابراین در انتخاب این اندازه نیز باید به نکات زیر دقت کنید.

راهنمای اندازه گیری سوتین دور سینه
 • مقابل آینه به صورت کاملا صاف بایستید و متر را از پشت خود تا جلوی سینه و درست بر روی برآمدگی نوک سینه قرار دهید.
 • دقت کنید که متر نباید پیچ خورده باشد و درست از بخش پشت و جلو باید به موازات هم و موازی با سطح زمین قرار داده شده باشد.
 • متر را درست در حالت عادی بر روی نوک سینه قرار دهید و آن را نکشید. اگر یکی از سینه‌های شما بزرگ‌تر یا افتاده‌تر از سینه دیگر است، باید اندازه گیری را بر اساس سینه بزرگ‌تر انجام دهید.
 • اندازه گیری کاپ اهمیت زیادی دارد. بنابراین در زمانی که تغییرات هورمونی یا نفخ دارید اندازه گیری کاپ سوتین را انجام ندهید.

حال باید بر اساس جدول زیر اندازه زیر سینه را از اندازه دور سینه کم کنید. مقدار به دست آمده هر یک از اعدادی که در جدول زیر باشد، اندازه کاپ را نشان می‌دهد. به عنوان نمونه اگر کسر این دو عدد یکی از اندازه‌های ۲ اینچ یا بین ۵ تا ۷ سانتی‌متر باشد، کاپ سینه شما B است.

اندازه کاپتفاوت اندازه‌هاتفاوت اندازه‌ها
AAکمتر از ۱کمتر از ۲.۵
Aا۲.۵
B۲۵
C۳۷.۵
D۴۱۰
E۵۱۲.۵
F۶۱۵
G۷۱۷.۵
H۸۲۰
اینچسانتی‌متر

نکته: اندازه‌هایی که برای جدول بالا می‌بینید برای سوتین بدون اسفنج است. در صورتی که از سوتین اسفنجی، نیمه جک یا جک‌دار استفاده می‌کنید باید طبق نکاتی که در ابتدای مقاله در خصوص اندازه جک و تاثیر اسفنج در بزرگ نشان دادن سینه گفته شد به ترتیب یک یا دو سایز بزرگ‌تر را انتخاب کنید.

با توجه به توضیحات و جداول بالا، شما را با استاندارد اندازه سوتین در ایران آشنا کردیم که کافی است طبق دستورات عمل کرده و اندازه دقیق خود را به دست آورید. اما از آنجایی که یکی دیگر از عوامل انتخاب و محاسبه سایز سوتین مناسب به دست آوردن اندازه کاپ است، لذا توصیه می‌کنیم برای به دست آوردن اندازه دقیق به مقاله راهنمای انتخاب اندازه سوتین مراجعه کنید. ما در آن مقاله به معرفی دو روش برای به دست آوردن سایز سوتین پرداخته‌ایم و علاوه بر آن نیز به کمک ابزار محاسبه آنلاین سایز سوتین کار شما را ساده‌تر کرده‌ایم.

فرم دهی به سینه را در نظر بگیرید

سینه خانم‌ها یکی از بخش‌های بدنشان است که تاثیر زیادی در جذابیت و زیبایی آنها دارد. لذا برای انتخاب سوتین باید همواره به این نکته توجه داشته باشید که از مدل مناسب برای فرم دهی به سینه استفاده کنید.

همانطور که در بالا به معرفی انواع سوتین جک‌دار و فنردار پرداختیم، این دو نوع سوتین در کنار استفاده درست از بند سوتین باعث فرم دهی به سینه‌های شما خواهند شد.

با وجود چنین فاکتورهایی می‌توانید سینه‌هایی خوش فرم را با خرید سوتین تن خور داشته باشید که در مقالات بعدی به صورت تخصصی در مورد فرم دادن به سینه صحبت خواهیم کرد.

نوع کاپ را مشخص کنید

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، سوتین‌هایی که دارای کاپ هستند از نوع اسفنجی هستند که اسفنج مورد استفاده شده در سوتین هم می‌تواند به سینه‌های شما فرم زیبایی داده و هم اینکه آنها را بزرگ نشان دهد.

اما صرفا قرار نیست سوتین را با این هدف خریداری کنید. مطمئنا برای سوتین‌هایی که در هنگام خواب استفاده می‌کنید یا سوتین‌هایی که در خانه و به صورت معمولی بر تن دارید، لزومی ندارد از مدل اسفنجی استفاده کنید. شما می‌توانید از سوتین بدون کاپ اسفنجی که با نام سوتین توری نیز شناخته می‌شوند استفاده کنید.

این مدل‌ها برای روابط زناشویی گزینه عالی هستند که تاثیر زیادی هم در داشتن یک رابطه جنسی لذت بخش دارند. البته برخی مدل‌ها هم که با نام سوتین بیکینی شناخته می‌شوند دارای ساختار کاپ ناقصی هستند که هدف از تولید این نوع سوتین‌ها نیز همین است.

زیبایی در سوتین‌هایی که فاقد کاپ اسفنجی هستند نقش بسیار زیادی دارد. برای همین است که این نوع مدل‌ها را که بدن نما نیز هستند با تزیین کردن سعی می‌کنند تا زیباتر جلوه دهند. جلوه دادن به این مدل‌ها نیز در دو نوع سوتین‌های دانتل و گیپور است که منقض به طرح‌های مختلفی هستند.

زمان مناسب برای استفاده سوتین را در نظر بگیرید

شاید برایتان کمی عجیب به نظر برسد که استفاده از سوتین چه ارتباطی با زمان دارد. اما اگر دقت کنید در مواقع خاصی مثل فصل گرما و تابستان خانم‌ها در خانه معمولا تمایل دارند که یا از سوتین استفاده نکنند یا اگر هم استفاده می‌کنند از مدل‌های فاقد اسفنج استفاده کنند.

چرا که وجود اسفنج ضمن اینکه باعث تعریق می‌شود، در برخی خانم‌ها که دارای حساسیت پوستی هستند موجب مشکلات پوستی خواهد شد.

همین مسئله سبب شده تا بر اساس موقعیت مکانی و آب و هوایی استفاده از سوتین‌های خاصی هم رواج داشته باشد. به عنوان نمونه در شهرهای جنوبی ایران که در طول سال هوا معمولا شرجی و گرم است، از سوتین‌های بدون کاپ اسفنجی استفاده می‌کنند که با گیپور و دانتل نیز تزیین شده‌اند.

از بهترین برندهای لباس زیر خرید کنید

برندهای بسیار زیادی در دنیا وجود دارند که سوتین‌های با کیفیتی را با اهداف گوناگون تولید می‌کنند. در ایران نیز علاوه بر برندهای خارجی که شامل کشورهای اروپایی، آمریکایی و آسیای شرقی هستند، از برندهای ایرانی نیز استفاده می‌شود.

اما در این بین با توجه به مشکلات تحریم و واردات پوشاک که در ایران وجود دارد، خانم‌های ایرانی معمولا به برندهای ترک که در کشور ترکیه، ایتالیا یا حتی خود ایران نیز تولید می‌شوند علاقه بیشتری دارند.

برندهای خارجی همچون ویکتوریا سکرت جزو بهترین برندها هستند که توسط آمریکا تولید می‌شوند. اما به دلیل قیمت بالایی که دارند شاید همه خانم‌ها تمایل به خرید از این برند نداشته باشند.

از آنجایی که موضوع انتخاب برند سوتین موضوع پیچیده و خاصی است، سعی می‌کنیم در مقالات بعدی به بررسی این موضوع بپردازیم.


خرید آنلاین سوتین را فراموش نکنید

با توجه به محدودیت‌های برند خصوصا در خصوص برندهای خارجی که وجود دارد و از طرفی دیگر انتخاب سوتین‌های زیبا با توجه به فرهنگ کشور ما موضوع چالش برانگیزی است.

همین موضوع سبب شده تا اگر به صورت حضوری اقدام به خرید سوتین می‌کنید، با محدودیت در برند، مدل و حتی نوع سوتین مواجه باشید. حتی اگر به بزرگترین فروشگاه شهر خود مراجعه کنید، باز هم می‌بینید که مدلی که واقعا مدنظر شماست موجود نیست. خصوصا اینکه با رواج یافتن جنس فیک و غیراصل تجربه خرید بدی را نیز خواهید داشت.

در شهرهای کوچک این موضوع بیشتر احساس می‌شود و خانم‌هایی که می‌توانند از سوتین مناسب استفاده کنند به دلیل محدودیت در تنوع از این موضوع محروم هستند.

به همین دلیل خرید اینترنتی سوتین می‌توانید کمک بسیار زیادی به شما در این زمینه بکند. سایت ساتین مد به همین منظور و با هدف پر کردن خلا موجود در این زمینه فعالیت خود را آغاز کرده است.

شما می‌توانید با مراجعه به آدرس اینترنتی https://satinmod.com و مراجعه به دسته‌بندی لباس زیر زنانه به انواع مختلفی از سوتین‌ها، شورت و ست شورت و سوتین از برندهای مختلف ایرانی و خارجی دسترسی داشته باشید.

فروشگاه اینترنتی سایتن مد برای اینکه طیف وسیعی از نیازهای شما را برآورده کند، ضمن تامین محصولات از برندهای مختلف، مدل‌های گوناگونی را نیز تامین می‌کند که انتخاب زیادی برای خرید سوتین خواهید داشت.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 3

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

دیدگاه (1)

 1. سلام معرفی خوبی بود. بعضی از این محصولات رو ندیده بودم، ممنون که باعث شدید با این محصولات آشنا بشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *