ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

پد سینه چیست؟ (راهنمای خرید و نحوه استفاده)

ترشح شیر از نوک سینه در روزهای آخر دوران بارداری و روزهای اولیه پس از زایمان یکی از مشکلاتی است که همه مادران با آن درگیر هستند. اما مسئله به همینجا ختم نشده و در برخی مادران این ترشحات تا ماه‌ها ادامه دارد که برای رعایت نکات بهداشتی باید از پد سینه شیردهی استفاده کرد.

پدهای سینه نوعی بالشتک و مانع برای ایجاد رطوبت روی لباس زیر هستند که با جذب این ترشحات ضمن اینکه مانع از مرطوب شدن نوک سینه و حساسیت آن خواهند شد، در رعایت بهداشت سینه‌ها برای شیردهی به نوزاد نقش موثری دارند.

در ادامه این پست از مجله ساتین مد به بررسی اینکه پد سینه چیست و هنگام خرید آن باید به چه نکاتی توجه کنیم خواهیم پرداخت و در ادامه کلیه نکات در خصوص راهنمای استفاده و نکات پس از آن را بررسی خواهیم نمود.

پد سینه چیست و چه کاربردی دارد؟
پد سینه چیست و چه کاربردی دارد؟

پد سینه چیست و چه کاربردی دارد؟

پد سینه محصولی کاربردی برای مادران است که از نشت شیر جمع شده در نوک سینه و همچنین شیر اضافی که از سینه مادر به صورت ناخواسته خارج می‌شود به لباس زیر جبلوگیری کرده و نقش بسیار موثری در رعایت بهداشت مادر و مهم‌تر از آن کودک خواهد داشت.

استفاده از پدهای سینه صرفا مختص مادران نیست که مانع از نشت شیر به سوتین شده یا اینکه بخواهند با هدف رعایت بهداشت در مواقعی مانند ایجاد حساسیت در نوک سینه یا زخم‌های نوک سینه (نیپل) استفاده کنند.

استفاده از پد سینه صرفا مختص دوران شیردهی نبوده و در زمان ماه‌های آخر بارداری نیز می‌توان از آن استفاده کرد. بسیاری از مادران در ماه‌های آخر بارداری با مشکل سرریز شدن و نشت شیر از سینه مواجه هستند که در طول روز ممکن است رخ داده و باعث کثیف شدن سوتین آنها شود.

خانم‌های جوان نیز می‌توانند از این پدها با هدف جلوگیری از مشخص شدن نوک سینه زیر لباس‌های تنگ و بدن‌نما استفاده کنند. در سوتین‌های بدون اسفنج که فاقد لایه اضافی بوده و ساختاری توری دارند، نوک سینه در زیر لباس نمایان خواهد بود که توصیه می‌شود برای مواردی که خارج از منزل خواهید بود از این پدها استفاده کنید.

خصوصا در فصل تابستان که به دلیل گرمای هوا مجبور هستید از سوتین‌های توری و شیشه‌ای با هدف خنک کنندگی سینه استفاده کنید. استفاده از سوتین‌های اسفنجی در چنین زمان‌هایی به دلیل داشتن پد، اسفنج و جک می‌تواند باعث تعریق سینه شود.

معرفی انواع پد سینه شیردهی
معرفی انواع پد سینه شیردهی

انواع پد سینه شیردهی و ساده

پدهای سینه یک مانع و واسط بین بدن و سوتین هستند. این پدها را می‌توان درون کاپ سوتین قرار داده یا اینکه آنها را به نوک سینه چسباند. از همین رو شیری که از نوک سینه نشت می‌کند یا اینکه به دلیل تمیز نکردن پس از شیردهی نوزاد در نوک سینه باقی مانده و با کمی فشار خارج می‌شود را جذب خواهد کرد.

این پدها بسته به نوع استفاده در چند گروه تولید می‌شوند که برندهای مختلف ایرانی و خارجی آنها را تولید می‌کنند. می‌توانید این پدها را از داروخانه خریداری کرده یا اینکه از فروشگاه‌های آنلاین محصولات پزشکی یا لباس زیر زنانه اقدام به خرید کنید.

پد سینه یکبار مصرف
پد سینه یکبار مصرف

پدهای سینه یکبار مصرف

این پدها همانطور که از نامشان مشخص است یکبار مصرف هستند و پس از هر بار استفاده باید آنها رو دور انداخته و پد دیگری را جایگزین کنید. معمولا در بسته‌های ۲۰، ۳۰ و ۶۰ تایی تولید می‌شوند.

یک سوی این پدها جنس پارچه با الیاف طبیعی و ضد حساسیت است و در سوی دیگر آن از پلاستیک استفاده شده تا رطوبت جذب شده حاصل از شیر و ترشحات سینه را به بیرون خارج نکند.

این پدها با ت.جه به ساختاری که دارند در شکل و ضخامت متفاوتی تولید می‌شوند که در هر یک از مدل‌ها ممکن است به صورت چسبی باشند که درون کاپ سوتین قرار می‌گیرد و برای استفاده باید ابتدا لایه محافظ چسب را بکنید و سپس آن را به سوتین بچسبانید. یا اینکه بخش داخلی آنها دارای چسب است که به نوک سینه چسبانده می‌شود.

پد سینه قابل شستشو
پد سینه قابل شستشو

پدهای سینه شیردهی قابل شستشو

این پدها برخلاف مدل قبلی قابلیت شستشو را دارند که معمولا در بسته‌های کمتر از ۳۰ یا ۲۰ تایی تولید شده و نسبت به مدل قبلی هم گرانتر هستند. اما گران بودن آنها به این معنی نیست که صرفه اقتصادی نداشته باشد. چرا که شما می‌توانید آنها را پس از هر بار استفاده شده و چند بار از آن استفاده کنید.

هر زمان که احساس کردید دیگر قدرت جذب روزهای اولیه را ندارند و رطوبت را از خود عبور می‌دهند می‌توانید آن را دور انداخته و از پد سینه دیگری استفاده کنید.

در این مدل پدها خبری از چسب نیست و برای استفاده از آن کافی است که پد را درون کاپ سوتین قرار دهید. به همین دلیل هم اندازه و ضخامت بزرگتری دارند تا درون کاپ جابجا نشده و از بخش نوک سینه خارج نشوند.

پد سینه خانگی
پد سینه خانگی

پد سینه خانگی دست ساز

این مدل پد را نیز خود شما می‌توانید درون خانه بسازید. کافی است دو تکه پارچه را در اندازه مناسب (ترجیحا در ابعادی که حداکثر ۸۰ درصد فضای داخلی کاپ را دربر گیرد) تهیه کنید. دور تا دور آن را دوخته و سپس بخشی را برای قرار دادن الیاف نرم همچون پنبه در نظر بگیرید.

درون پد را کاملا به شکل مناسب طوری پر کنید که یک لایه نازک در حد نیم سانتیمتر را در برگیرد. لزومی ندارد که زیاد از حد ضخیم باشد. در نهایت می‌توانید این پد را درون کاپ سوتین قرار داده و از آن استفاده کنید. پس از هربار استفاده هم حتما آن را با آب و شوینده مناسب (ترجیحا صابون نوزادی) بشویید.

پدهای سیلیکونی

پد سینه سیلیکونی
پد سینه سیلیکونی

این مدل پدها برای زمانی مناسب هستند که هدف شما از آن جذب شیر یا ترشحات سینه نباشد. این پدها از جنس سیلیکون بوده و دارای یک لایه چسب سراسری هستند که روی نوک سینه چسبانده می‌شوند. بنابراین لزومی به پوشیدن سوتین نیز نخواهید داشت.

از این پدها بیشتر با هدف مخفی کردن نوک سینه در جاهای عمومی مثل باشگاه‌های ورزشی استفاده می‌شود و چون فاقد پارچه و الیاف برای جذب رطوبت هستند، توصیه می‌شود صرفا برای همین موارد استفاده شود.

هشدار: توجه داشته باشید که پدهای سیلیکونی به دلیل اینکه به طور کلی جلوی مجرای سینه را می‌گیرند تا مانع از خارج شدن ترشحات شیر و سینه شوند، در استفاده طولانی مدت توصیه نمی‌شود و حتما باید صرفا برای زمان‌هایی مانند استخر شنا، پوشیدن سوتین ورزشی یا عدم پوشیدن سوتین از آنها آن هم به مدت محدود استفاده کرد.

این پدها با مانعی که در نوک پستان ایجاد می‌کنند مانع از ترشح خواهند شد و برای همین هم هست که لزومی به استفاده از پارچه برای جذب ترشحات در آنها نیست. از این پدها معمولا خانم‌هایی که سوتین به تن نمی‌کنند یا لباس شب به تن دارند استفاده می‌کنند. همچنین برای فعالیت‌های ورزشی همچون شنا استفاده از این پد بهتر است.

پد سینه مخزنی
پد سینه مخزنی

پدهای سینه مخزنی

نوع دیگر پدهای سیلیکونی هستند که ضمن داشتن خاصیت چسبناک که دور ناحیه سینه قرار می‌گیرد، نوک سینه درون این پدها قرار خواهد گرفت.

دور تا دور این پدها مانن یک مخزن هستند که در نتیجه اگر ترشحاتی از سینه صورت گیرد، در این ناحیه جمع شده و می‌توانید آن را تخلیه کنید.

از این پدها بیشتر برای روزهای اولیه دوران شیردهی باید استفاده کرد که شدت ترشحات بالا است و همچنین زمانی که بیشتر وقت خود را ایستاده یا نشسته باشید. چرا که در صورت فاصله گرفتن بخشی از این پد از روی سینه ممکن است ترشحات جمع شده شیر درون آن خارج شود.


راهنمای خرید پد سینه

اولویت هایی که در انتخاب بهترین پد سینه دارید می‌توانند برای شما مشخص شده و به نوعی شخصی باشند. اما در حالت کلی چند نکته وجود دارد که باید آنها را مد نظر داشت:

بررسی جنس پد

اولین نکته در انتخاب و خرید پد سینه این است که به جنس درونی آن توجه کنید. ابریشم، کتان و پنبه جزو بهترین گزینه‌ها هستند که هم قدرت جذب بسیار بالایی دارند و هم اینکه موجب ایجاد حساسیت در سینه در اثر سایش نخواهند شد. در حالی که استفاده از الیاف غیرطبیعی دیگر باعث تحریک نوک سینه و حتی زخم می‌شوند.

جنس بیرونی پد نیز باید دارای لایه مناسبی از پارچه‌ای باشد که رطوبت را به بیرون درز نداده و در خود نگه دارد. توصیه می‌شود از پدهایی استفاده کنید که جنس بیرونی آنها پلاستیکی بوده و مانع از عبور رطوبت خواهند شد. اما در نظر داشته باشید که تنفس و داشتن جریان هوا نیز مهم است. برای همین بهترین پدها از این نظر مدل‌هایی هستند که لایه بیرونی آنها ساختاری مشابه نوار بهداشتی و پوشک نوزاد دارد.

قابلیت تنفس و عبور جریان هوا

وقتی می‌گوییم پلاستیکی بودن جنس بیرونی اهمیت دارند در این حد نیست که لایه‌ای سراسری باشد، بلکه باید طوری باشد که مانع از عبور دادن رطوبت شود. جریان هوا در این لایه باید وجود داشته باشد تا رطوبت را در کمترین مقدار ممکن نگه دارد.

وجود رطوبت در این ناحیه باعث می‌شود که پوست نوک سینه که بسیار حساس است در معرض قارچ و بیماری پوستی قرار گرفته و مشکلات جدی برای شما ایجاد کند. خصوصا اینکه وجود بوی بد به دلیل رطوبت مانع از شیردهی مناسب به نوزاد شده و بهداشت و تغذیه کودک شما را نیز تهدید خواهد نمود.

اندازه و شکل پد

پدها را متناسب با شرایطی که سینه شما و سوتینی که دارید باید انتخاب کنید. اگر سینه‌های حجیمی دارید باید از پد بزرگ استفاده کنید که بخش مرکزی آن هم دارای ضخامت بیشتری باشد. همچنین اگر میزان ترشحات شیری شما زیاد است و در طول هفته نیز زیاد رخ می‌دهد، باید از پد ضخیم استفاده کنید.

اندازه و شکل پد می‌تواند در شکل دهی به سینه نیز موثر باشد. پس اگر شاغل هستید و بخشی از زمان خود را در طول روز در محل کار صرف می‌کنید، حتما این مورد را هم در نظر بگیرید.

اما اگر سینه کوچکی دارید و ترشحات شما نیز کم است می‌توانید از پدهای کوچک و متوسط استفاده کنید. همچنین برخی پدها برخلاف معمول دایره‌ای، دارای شکل مثلث و لوزی هستند که می‌توانید از آنها نیز استفاده کنید. این نوع پدها برای درون خانه و روابط همسری نیز انتخاب مناسبی هستند که در زیر لباس‌های خانه و پوشیدن سوتین بدون پد، می‌توانند ظاهر زیبایی به نوک سینه شما بدهند.

قدرت جذب بالا و سریع

ضخامت پدها بر اساس میزان ترشحاتی که سینه شما دارد متفاوت خواهد بود. جدایی از این میزان ترشحاتی که در طول شب صورت می‌گیرد نسبت به طول روز بیشتر است؛ چرا که در طول روز بیشتر در حال تغذیه نوزاد و دادن شیر به وی هستید که شیردان ها تخلیه می‌شوند.

بنابراین در انتخاب پد شیردهی مناسب باید از میزان ترشحاتی که سینه شما دارد مطمئن شوید. اگر ترشحات خیلی زیاد است شاید مجبور باشید از شیردوش استفاده کنید تا به این طریق نیز بخشی از شیر اضافی را خارج کنید.

مزایای استفاده از پد سینه
مزایای استفاده از پد سینه

مزایای استفاده از پد سینه

استفاده اصلی و عمومی از پدهای سینه با هدف جذب ترشحات و شیر اضافی در دوران بارداری و شیردهی مادران است. اما همین پدها بودند که باعث تولید اکسسوری‌هایی هم برای روابط همسری شدند. با این حال استفاده از پدها جدایی از مزایای ذکر شده می‌توانند با سه هدف دیگر هم مورد استفاده قرار گیرند:

فرم دهی به نوک سینه و نیپل‌ها

در دوران شیردهی سینه خانم‌ها شکل کلی خود را از دست می‌دهند. افتاده‌تر شده و نوک سینه‌ها نیز به دلیل تعذیه کودک و مکیده شدن کشیده‌تر هستند. از همین رو جلوه بدی را به سینه شما خواهند داد. به همین دلیل استفاده از پد مزیتی که دارد مانع از مشخص شدن نوک سینه از زیر لباس با ابعاد بزرگ خواهد شد.

حل مشکلات حساسیت و تحریک سینه

مزیت دیگر استفاده از پد سینه در جلوگیری از حساسیت‌های پوستی است. پوست نوک سینه بسیار حساس و نازک است. به همین دلیل در دوران شیردهی بسیاری از خانم‌ها با این مسئله مشکل دارند. استفاده از پد باعث می‌شود تا برای زمانی که به نوزاد خود شیر نمی‌دهید این محیط نرم را فراهم کنید که با سایش درون سوتین، حساس و تحریک پذیر نشود.

جلوگیری از گاز گرفتن نوک سینه توسط نوزاد

معمولا خردسالان هنگامی که در آستانه رویش دندان هستند، این درگیری بین مادر و فرزند رخ داده و نوک سینه را گاز می‌گیرند. در چنین دورانی می‌توان از پدهای پلاستیکی مخصوص نوک سینه استفاده کرد که می‌توان روی نوک سینه قرار داده و نوزاد شیر را در منافذی که برای همین منظور در نوک پد تعبیه شده دریافت کند.

راهنمای استفاده از پد سینه
راهنمای استفاده از پد سینه

نکات و نحوه استفاده از پد شیردهی

پدهای سینه را می‌توان درون انواع سوتین استفاده کرد و هیچ محدودیتی از نظر اینکه سوتین مخصوص شیردهی باشد یا معمولی وجود ندارد. اما برای اینکه استفاده درستی داشته و نکات بهداشتی را رعایت کنید، باید موارد زیر را در نظر بگیرید.

  • پیش از استفاده از پد سینه یا پد شیردهی، حتما نوک سینه را با شوینده مناسب و آب ولرم بشویید. برای شستشو نیازی به حمام ندارید. می‌توانید از پارچه مرطوب کمک بگیرید یا اینکه از پارچه‌های مرطوب آماده نوزاد هم که وجود دارند استفاده کنید. اما شوینده مناسب را فراموش نکنید.
  • اگر زمانی که نوک سینه را مرطوب کردید تا پد را قرار دهید با احساس سوزش (هرچند خفیف) مواجه شدید، کرم لالونین استفاده کرده و سپس پد را قرار دهید.
  • پدها اگر از نوع چسبی هستند، آنها را به سینه بچسبانید و سپس سوتین خود را نیز به تن کنید.
  • اما اگر پدها چسبی نیست و باید درون سوتین قرار گیرد، ابتدا سوتین را پوشیده و سپس پد را در جای مناسب درون کاپ قرار دهید. برای این کار می‌توانید بندهای سوتین را کمی شل کنید تا راحت‌تر پدها را قرار داده و سپس مجددا سفت کنید یا اینکه سینه را با دست دیگر خود درون کاپ نگه داشته و با دست دیگر پد را درون کاپ قرار دهید.

در نهایت اینکه پدهایی که غیرچسبی هستند یا اندازه کوچکی دارند در طول روز درون کاپ سینه خواهند چرخید و از جای خود ممکن است خارج شوند. بنابراین حتما به این نکته دقت داشته باشید که هرازگاهی پد را وارسی کنید.

همچنین در روزهای اولیه پس از زایمان که نشت شیر پستان در بالاترین حد خود قرار دارد، از پدهای زخیم استفاده کنید تا مانع از نشت آن به لباس زیرتان شود.

نکات برداشتن و تعویض پد سینه

  • اگر پد چسبی است آن را به آرامی بردارید تا باعث ایجاد سوزش در نوک سینه نگردد. اگر که دیدید پد به سینه چسبیده و برداشتن آن سخت است، کمی آب ولرم روی آن بریزید تا شل شود.
  • پس از برداشتن پد نوک سینه را با پارچه مرطوب تمیز کنید. شیر خشک شده در این ناحیه به همان اندازه‌ای که شیر مرطوب قرار دارد عامل بیماری زا خواهد بود. به خصوص وقتی ترشحات دیگری با آن همراه باشید یا اینکه برای مدت طولانی پد را استفاده کرده باشید.
  • اگر از پد چند بار مصرف استفاده می‌کنید بلافاصله پس از برداشتن آنها را بشویید یا اینکه درون آب قرار دهید تا مانع از خشک شدن شیر درون آن شود.
  • برای قرار دادن پد جدید (تعویض پد سینه) دقت کنید که سینه شما حتما خشک باشد و همانطور که در راهنمای استفاده ذکر کردم، سینه‌های خود را با پارچه مرطوب کاملا پاکیزه کنید.

زمان تعویض پد سینه در دوران شیردهی چیز ثابتی نیست و برای هر مادری با توجه به میزان ترشحاتی که دارد متفاوت خواهد بود. بهترین زمان تعویض وقتی است که پدها به دلیل ترشح زیاد مرطوب شده‌اند و دیگر امکان تنفس دهی در انها نیز وجود ندارد.

همچنین هر زمان هم احساس کردید نوک سینه کاملا خشک شده است نیز بهتر است پد را تعویض کنید تا شیر خشک شده در این ناحیه برای مدت طولانی باقی نماند.

مسئله نهایی دیگر اینکه درون کیف خود حتما پد اضافی به همراه داشته باشید تا در مواقع لزوم مثل بیرون از خانه یا مسافرت دسترسی لازم را به آن داشته باشید.


جمع بندی و سوالات متداول

شما به عنوان یک مادر چیزی بیش از یک سال قرار است به نوزاد خود شیر بدهید. از همین رو به جهت رعایت نکات سلامتی و بهداشتی نوزاد، ضروری است که با استفاده از پوشش‌های مناسب و اکسسوری‌هایی که برای این دوران وجود دارد، از این پدها استفاده کنید.

پدهای سینه مانعی برای کثیف شدن سوتین و از بین رفتن رنگ لباس زیر هستند. جدایی از این خانم‌هایی هم که در دوران شیردهی قرار ندارند، به دلیل تغییرات هورمونی گاهی با ترشحاتی به رنگ‌های مختلف در سینه خود مواجه هستند که استفاده از پد توصیه خواهد شد. خصوصا در خانم‌های شاغل که به دلیل پوشش لباس روشن ممکن است این مسئله در محیط کار برای آنها رخ داده و حتی تا روی مانتو آنها نیز نشت کند که جلوه بدی در محیط کاری رقم خواهد زد.

در صورتی که تجربه‌ای در استفاده از این پدها دارید خوشحال می‌شویم که از بخش دیدگاه‌ها آن را با سایر کاربران ساتین مد یه اشتراک بگذارید.

چرا باید از پد سینه استفاده کرد؟

استفاده از پد سینه چه برای مادران در دوران بارداری و شیردهی و چه برای خانم‌هایی که با هدف مخفی کردن نوک سینه از آن استفاده می‌کنند توصیه می‌شود. رعایت نکات بهداشتی، جلوگیری از ایجاد حساسیت و تحریک نوک سینه مهم‌ترین دلایل برای استفاده از این پدها هستند.

آیا پد سینه در حفظ سلامت مادر و نوزاد موثر است؟

بله. عدم استفاده از پد سینه شیردهی مساوی است با باقی ماندن ترشحات سینه روی سوتین که به دلیل جذب شدن توسط سوتین نه تنها باعث از بین رفتن رنگ و الیاف آن می‌شود، بلکه به این دلیل که برای دو یا سه روز از سوتین استفاده می‌کنید، محیطی عالی برای رشد انواع قارچ و عوامل بیماری‌زا خواهد بود.

چند نوع پد سینه داریم؟

پدهای سینه انواع مختلفی را دارند که بر اساس ضخامت، تعداد دفعات در استفاده و جنس آن دسته بندی می‌شوند. این پدها با هدف جذب ترشحات شیر و سینه مورد استفاده قرار می‌گیرند یا در انواع سیلیکونی با هدف پوشش زیر لباس‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چه زمانی باید از پد سینه استفاده کنیم؟

اگر جزو خانم‌هایی هستید که در ماه آخر دوران بارداری با مشکل نشت شیر مواجه هستید، باید بدانید که در دوران شیردهی نیز همین مشکلات را خواهید داشت. بنابراین استفاده از پد را باید حتما در دستور کار خود قرار دهید.
پدها باید به صورت روزانه و شبانه مورد استفاده قرار گیرند. در طول شب نیز سعی کنید بدون سوتین و پوشش زیاد بخوابید تا تنفس ناحیه سینه بهتر باشد.

آیا استفاده از پد سینه در زمان شیردهی خطر دارد؟

برعکس، استفاده از پد در این دوران توصیه می‌شود و حتما باید از پد مناسب استفاده کنید. چرا که وجود باکتری‌هایی که از شیر مادر حاص می‌شوند می‌توانند باعث ایجاد باکتری و حساسیت قارچی شده و حتی مانعی برای مجاری نوک پستان باشند که در طولانی مدت باعث ورم پستان خواهد شد.
وجود محیط گرم و مرطوب دلیل عمده این عفونت‌ها است که استفاده از پد به دلیل جذب رطوبت و ترشحات از روی نوک سینه مانع آن خواهد شد.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 4.9 / 5. مجموع آرا: 9

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

دیدگاه (1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *