ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

8 حقیقت جنجالی حصار سوتین کاردرونا در نیوزیلند

حصار سوتین نیوزیلند که در اصل حصار سوتین کاردرونا نام دارد، امروزه به یک جاذبه توریستی در سنترال اوتاگو زلاندنو تبدیل شده است. این حصار که در یک منطقه روستایی قرار دارد، با اضافه شدن سوتین توسط زنان به آن حالا به یک جاذبه توریستی تبدیل شده که هر ساله گردشگرانی از سراسر دنیا را جذب خود می‌کند.

در ادامه این پست از مجله ساتین مد می‌خواهیم به معرفی این حصار بپردازیم که چطور شد به‌وجود آمد و چند حقیقت جالب را نیز درباره آن ذکر خواهیم کرد.

داستان شکل گیری حصار سوتین کاردرونا در نیوزیلند

مشخص نیست که اولین بار چه کسی سوتینی را روی این حصار قرار داده است. اما گفته می‌شود که برای اولین بار این کار توسط زنان واناکا انجام شده است. شایعه‌ای وجود دارد که درست در روزهای پایانی سال ۱۹۹۸ و شروع جشن کریسمس در سال ۱۹۹۹ این کار انجام گرفته که چهار سوتین روی این حصار قرار گرفته است.

همین چهار سوتین باعث توجه دیگر افراد شد به‌طوری که در حدود یک ماه درست در ماه فوریه به ۶۰ سوتین رسید و از این مرحله به بعد بود که این حصار در حال تبدیل شدن به یک جاذبه توریستی بود.

حصار سوتین کاردرونا در نیوزیلند که با نام حصار سوتین نیوزیلند نیز شناخته میشود.

اما این حصار که امروزه به جاذبه‌ای توریستی تبدیل شده اینطور نبوده که یک شبه به اینجا برسد. درست از همان ابتدا جریان‌های جنجالی بر سر آن صورت گرفت. بسیاری از مردم محلی این کار را توهین آمیز تلقی می‌کردند.

جنجال بر سر حصار سوتین نیوزیلند

در همان ماه فوریه یکی از مخالفان شروع به کندن سوتین‌ها از روی این حصار کرد که علاقه‌مندان این جنبش در پاسخ به مخالفت وی در ماه اکتبر، باز هم با قرار دادن سوتین‌های بیشتری روی حصار آن را به حدود ۲۰۰ سوتین رساندند.

اما باز هم افراد مخالف دیگری سوتین‌ها را از روی حصار برداشتند. برخی ادعا داشتند که این حصار به یک منظره چشم درد تبدیل شده است و در مقابل دانشجویان ژاپنی آن را توهین آمیز می‌دانستند.

همینطور به تعداد مخالفان و موافقان حصار سوتین کاردرونا افزوده شد به طوری که کار به درگیری‌های حقوقی در هیئت انجمن واناکا رسید. بسیاری از مردم همچنان آن را توهین آمیز می‌دانستند در حالی که موافقان از آن به عنوان یک جاذبه توریستی یاد می‌کردند.

جان لی که یک کشاورز مزرعه‌دار در حوالی حصار بود موافق با آن بود که برای همین منظور در کنار چرای گوسفندان خود در این ناحیه از حصار نیز مراقبت می‌کرد تا مخالفان دوباره سوتین‌ها را جمع نکنند. او ادعا داشت که بیش از ۹۰ درصد نامه‌های دریافتی از دیگران، موافق این حصار هستند. با مراقبت لی افراد دیگری نیز به وی پیوسته و از این حصار مراقبت کردند.

مدل‌های بتنی همراه با سوتین در حصار سوتین کاردرونا

در حالی که برخی ادعا داشتند نگاه کردن به این حصار در طول جاده و هنگام رانندگی می‌تواند باعث چشم‌درد شود، برخی دیگر از مردم محلی نیز نگران ترافیک حاصل از محبوبیت این محل بودند. زیرا حالا حصار به معروفیت بیشتری رسیده و رهگذران از این جاده برای دیدن جزئیات بیشتر و گرفتن عکس در کنار جاده توقف می‌کنند.

مخالفان از همین ادعا با هدف اینکه موجب ترافیک و حتی تصادف می‌شود استفاده کردند که باعث شد هیئت انجمن واناکا رای به برداشتن سوتین‌ها را در آوریل ۲۰۰۶ صادر کند. در این زمان تعداد سوتین‌ها به بیش از ۸۰۰ عدد رسیده بود.

انجام این کار سبب شکل گیری کمپینی شد که موافقان آن تصمیم گرفتند در یک روز مشخصی از سال سوتین‌های خود را بر روی این حصار رها کنند. آنها در این جشنواره سالانه موفق شدند بیش از ۷۴۰۰ سوتین را روی آن نصب کنند که از رکورد جهانی ۱۰۰ هزار تایی آن کمتر بود. اما با همه این‌ها موفق شدند ۱۰ هزار دلار را برای انجام امور خیریه در همین گردهمایی جمع کنند.

در همین زمینه بخوانید: تاثیر پوشیدن سوتین در سرطان سینه زنان

در نهایت در سال ۲۰۱۵ مکان این حصار به شخص دیگری واگذار شد که مالکان آن جعبه‌ای برای قرار دادن هدایا و وجه نقد را در انتهای حصار قرار داده‌اند که سالانه بیش از ۳۰ هزار دلار وجه نقد از این طریق جمع‌آوری و به بنیاد سرطان سینه نیوزیلند اهدا می‌گردد.

جنجال‌هایی که در طول یک دهه برای این حصار به‌وجود آمد سبب شکل‌گیری حصارهای مشابه دیگری در شهرهایی همچون Nelson ،Tapawera و Wairarapa شد؛ اما با این حال هیچ‌کدام به بزرگی و معروفیت حصار سوتین اتاگو نمی‌رسند.


8 حقیقت جنجالی حصار سوتین نیوزیلند

چند اتفاق و حقیقت جالب در طول شکل‌گیری این حصار وجود دارد که در ادامه به بررسی ۸ مورد از آنها می‌پردازیم.

۱. برای اولین بار پیش از هزاره سوم ظاهر شد

این حصار برای اولین بار با اضافه شدن ۴ سوتین روی آن شکل گرفت که مالکان زمین مجاور نیز اقدام به برداشتن سوتین‌ها نکردند. درست در کریسمس سال ۱۹۹۹ بود که این کار برای اولین بار شکل گرفت.

چند هفته بعد در ماه فوریه تعداد سوتین‌ها به بیش از ۶۰ عدد رسید که همین موضوع باعث شد رسانه‌ها به آن واکنش نشان داده و با چاپ در نشریات مختلف محبوبیت و به‌دنبالش جنجال‌های آینده شکل گرفت.

۲. در عرض ۱۰ ماه به جاذبه توریستی تبدیل شد

محبوبیت این حصار تا اکتبر سال ۲۰۰۰ زیاد نبود و شاید صرفا در منطقه شناخته شده بود. اما بعد از اینکه در همین ماه تعداد ۲۰۰ سوتین از روی حصار برداشته شد، واکنش‌ها و جنجال روی آن به شکل فرا منطقه‌ای افزایش یافت.

تا جایی جنجال روی آن پیش رفت که توسط شورای محلی مورد بررسی قرار گرفت. در سال ۲۰۰۶ همین شورا به دلیل اینکه منجر به افزایش تصادف و حواس پرتی رانندگان می‌شود، دستور به جمع‌آوری تمامی سوتین‌ها داد. تخمین زده شده که در آن زمان بیش از ۸۰۰ سوتین روی این حصار قرار داشته است.

۳. این حصار مورد پزیرش همه نیست

با اینکه برخی به دید توریستی به آن نگاه می‌کردند، اما برخی مردم دیگر منطقه این حصار را خجالت آور می‌دانستند و ادعا داشتند که موجب بی آبرویی برای شهر و روستا است.

ادعای برخی دیگر مبنی بر اینکه موجب افزایش خطر تصادف می‌شود سبب شکل‌گیری شکایات حقوقی شد که در سال ۲۰۰۶ شورای شهر تصمیم به حذف سوتین‌ها گرفت.

همچنان که بیش از ۲۰ سال از شکل‌گیری این حصار می‌گذرد، برخی افراد هستند که مخالف آن هستند و اصرار دارند که این حصار باید جمع شود.

تصویری دیگر از حصار اول سوتین کاردرونا در نیوزیلند

۴. این حصار هنوز رکوردار ۱۰۰ هزارتایی نیست

بیشترین آماری که از تعداد سوتین روی این حصار تخمین شده شده بیش از ۷۴۰۰ عدد است. با این حال این حصار موفق نشده که رکورد ۱۰۰ هزارتایی از دیواره سوتین را بشکند.

اما با همین تعداد در یک رویدادی که با هدف حمایت از انجمن بیماران سرطانی نیوزیلند شکل گرفت، در یک روز توانستند ۱۰ هزار دلار پول را به نفع این انجمن جمع‌آوری کنند.

۵. نامگذاری این حصار در رویداد سرطان سال ۲۰۱۵ انجام شد

حصار سوتین نیوزیلند در امتداد یک جاده اصلی در کاردرونا قرار دارد. هنگام عبور از این جاده با صفی طولانی از سوتین‌های پهن شده بر روی حصار روبه‌رو خواهید شد.

در سال ۲۰۱۵ که رویداد حمایتی برای بنیاد سرطان شکل گرفت، تصمیم گرفتند تا آن را به دلیل قرارگیری در این منطقه به «حصار سوتین کاردرونا» نامگذاری کنند.

۶. می‌توانید قبل از بازدید سوتین خود را به آنجا بفرستید

اگر برنامه سفر به نیوزیلند و قصد بازدید از این حصار را دارید، می‌توانید سوتین خود را روی این حصار قرار داده و به جمع افراد دیگری که این کار را کرده‌اند بپیوندید. همچنین در باکس انتهایی حصار نیز می‌توانید مبلغ پول مورد نظر را برای حمایت از بنیاد سرطان نیوزیلند درون جعبه هدایا قرار دهید.

شما همچنین می‌توانید پیش از اینکه برنامه سفر داشته باشید، از طریق پست سوتین خود را برای نصب بر روی این حصار ارسال کنید. در زمان مراجعه می‌توانید با سوتین خود عکس یادگاری نیز بگیرید.

۷. ترافیک جاده مجاورت این حصار به یک مشکل تبدیل شد

با اینکه چندین بار سوتین‌ها از روی این حصار برداشته شده است، اما همچنان تعداد بیشتری سوتین به آن افزوده می‌شود. همین موضوع سبب محبوبیت بیش از پیش این حصار شده است.

این محبوبیت باعث ایجاد مشکلات متعددی همچون ترافیک شد که نهایتا مجبور به انتقال حصار از کناره بزرگراه به سمت ورودی Kelly Spaans شدند.

۸. چند حصار مشابه بعد از آن ساخته شده

محبوبیت این سوتین به قدری در کشور نیوزیلند صدا داد که سبب شکل گیری حصارهای مشابه در نلسون، وایرارپا و تاپاورا شد. اما با این حال این حصارها موفق نشدند به محبوبیت حصار سوتین کاردرونا برسند.


جمع‌بندی نهایی

حصار سوتین کاردرونا در نیوزیلند به یکی از معروف‌ترین حصارهای لباس زیر تبدیل شده که شهرت جهانی دارد. حتی بسیاری از ایرانیان که به قصد سفر یا مهاجرت به نیوزیلند می‌روند، بازدید از این حصار را در برنامه‌های خود داشته و در شبکه‌های اجتماعی آن را به اشتراک گذاشته‌اند.

با اینکه بسیاری مخالف شکل گیری چنین حصارها و حتی شکل گیری ساختارهای دیگری از سوتین در معرض دید عموم هستند؛ باید به آنها نگاه مثبت داشت. قرار گیری لباس زیر زنانه (و چه بسا مردانه)، در دید عموم هیچ‌گاه تابوشکنی نیست.

چنین کارهایی می‌تواند به رویدادهایی سالانه برای جمع‌آوری کمک مالی به بنیادهای سرطان زنان شود که کمک بسیار زیادی چه در جهت کشف روش‌های درمانی و چه در جهت افزایش کیفیت زندگی این افراد دارد، منجر می‌شود. مطمئنا که انجام چنین کارهایی با هدف حمایت، ارزش نجات زندگی زنان بسیاری را دارد.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 6

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

دیدگاه (1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *