ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

7 پاک کننده خانگی لکه سوتین و لباس زیر

تعریق سوتین به ویژه در فصل گرم سال باعث می‌شود تا لکه‌هایی درون کاپ سوتین ایجاد شود. اگر به این لکه‌ها توجه نشود به مرور زمان سخت شده و پاک کردن آنها نیز سخت خواهد شد. برای همین در این مطلب می‌خواهم به معرفی 7 پاک کننده خانگی لکه سوتین بپردازم که با استفاده از مواد روزمره درون خانه می‌توانید این لکه‌ها را از بین ببرید.

یکی از عواملی که باعث ایجاد لکه در سوتین می‌شود و کمتر خانمی از آن مطلع است، استفاده از ضد تعریق‌ها است. این اسپری‌ها و محلول‌ها زمانی که با رطوبت یا تعریق بدن ترکیب شوند، روی لباس به صورت لکه خود را نشان می‌دهند.

بنابراین بهتر است پیش از پوشیدن سوتین و حتی سایر لباس‌های خود، با سشوار محیطی که ضد تعریق استفاده شده را کاملا خشک کنید.

معرفی 7 پاک کننده خانگی لکه سوتین

پیش از این در مطلبی با این عنوان که چگونه لکه های عرق را از سوتین پاک کنیم، به معرفی روش‌های مختلفی برای از بین بردن لکه از روی سوتین پرداختم.

حال در این نوشته که می‌تواند مکملی برای نوشته قبلی باشد به معرفی 7 روش دیگر می‌پردازم که در آن بیشتر هدف معرفی پاک کننده خانگی لکه سوتین است که بتوانید با استفاده از مواد موجود در خانه لکه‌های عرق و کثیفی را از لباس زیر خود پاک کنید.

۱. استفاده از جوراب شلواری

برای انواع سوتین در رنگ‌های مختلف می‌توانید از این روش استفاده کنید. لکه‌های عرق سوتین که سرسخت نباشند با این روش به راحتی پاک خواهند شد. اگر هم دیدید به خوبی پاک نمی‌شود در حین پاک کردن می‌توانید از کمی نمک استفاده کنید.

روش کار به این صورت است که یک جوراب شلواری توری را مانند توپ گلوله کنید. سپس به آرامی آن را درون کاپ و هر بخشی که لکه سوتین وجود دارد بکشید. اصطکاک ناشی از جوراب به صورت یک لایه‌بردار عمل کرده و لکه را از بین خواهد برد.

اگر لکه سرسخت بود و به راحتی پاک نمی‌شد، کافی است جوراب را به همان حالتی که کمی رطوبت دارد، روی آن نمک بپاشید و سپس شروع به پاک کردن کنید. نمک باعث می‌شود تا سطح زبری ایجاد شده و لایه برداری بهتر انجام گیرد.

پاک کردن لکه سوتین با آبلیمو و معرفی 7 پاک کننده خانگی لکه سوتین و لباس زیر

۲. آب لیمو برای سوتین سفید

استفاده از آبلیمو به عنوان یک پاک کننده خانگی لکه سوتین روشی عالی است که فقط باید برای سوتین‌هایی به رنگ سفید از آن استفاده کنید. فراموش نکنید که استفاده از این ترکیب در سایر رنگ‌های روشن یا تیره باعث پس دادن رنگ خواهد شد.

روش کار به این صورت است که:

 • پس از میکس کردن لیمو، آن را با مقداری آب سرد مخلوط کنید.
 • محلول به‌دست آمده را با اسکرابر، مسواک کهنه یا همان جوراب شلواری روی لکه بمالید.
 • سپس بگذارید که لباس زیر به مدت یک ساعت در همین حال باقی بماند.
 • سوتین را بشویید.

خواهید دید که لکه‌ها از بین رفته و سوتین شما مانند روز اول براق و روشن به‌نظر خواهد رسید.

۳. سرکه سفید برای لکه های سرسخت

بسته به میزان سختی لکه، دو الی ۴ قاشق سرکه را با مقداری آب ترکیب کنید. سپس سوتین را درون یک ظرف قرار داده و درون این محلول قرار دهید. بگذارید که سوتین به مدت یک الی دو ساعت در این محلول استراحت کند.

حال می‌توانید سوتین را از ظرف خارج کرده و آبکشی کنید. خواهید دید که لکه‌های سخت از بین رفته است. در صورتی که باز مقداری جای لک باقی بود می‌توانید از روش‌های دیگر استفاده کنید یا اینکه یک بار دیگر در شستشوی بعدی این کار را تکرار کنید.

۴. ترکیب جوش شیرین و آب

در این روش باید یک ترکیب ۱ به ۳ از جوش شیرین داشته باشید. یعنی اگر از ۳ قاشق غذاخوری جوش شیرین استفاده کردید، آن را با یک قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید تا یک خمیر به دست آید.

سپس خمیرها را با استفاده از یک اسکرابر یا مسواک روی لکه‌ها بمالید. سعی کنید خمیر تمامی سطح لکه را در بر گرفته و مطمئن شوید تا جایی که راه دارد درون بافت پارچه نیز نفوذ کند.

سوتین را به مدت یک ساعت زیر نور آفتاب قرار دهید. سعی کنید حالت قرار گیری طوری باشد که آفتاب به سطح این خمیرها بخورد. در نهایت سوتین را با آب بشویید.

خواهید دید که بخش اعظمی از لکه‌ها از بین رفته یا اینکه اگر سختی زیادی نداشته باشند کاملا پاک شده‌اند. در صورتی که احساس کردید لکه به خوبی پاک نشده می‌توانید از روش‌های دیگر نیز استفاده کنید.

پاک کردن لکه از روی سوتین با آسپیرین

۵. آسپرین؛ گزینه عالی برای پاک کننده خانگی لکه سوتین

شاید برایتان عجیب به‌نظر برسد؛ اما اسید سالیسیلیک موجود در قرص‌های آسپرین یک پاک کننده خانگی لکه سوتین است که اتفاقا بسیار عالی هم عمل می‌کند. برای پاک کردن لکه از روی سوتین به این روش به ترتیب زیر عمل کنید:

 • ۵ تا ۶ عدد قرص آسپرین را با آب مخلوط کنید تا یک خمیر حاصل شود.
 • خمیرها را مانند روش استفاده از جوش شیرین، روی لکه‌ها بمالید و سعی کنید که در بافت پارچه نفوذ کند.
 • سوتین را به مدت یک ساعت در همان حال باقی بگذارید. لزومی ندارد که زیر نور آفتاب باشد.
 • در نهایت سوتین را مالش داده و آب کشی کنید.

خواهید دید که لکه‌ها از بین رفته و سوتین شما مانند روز اول نو و تمیز به‌نظر می‌رسد.

۶. هیدروژن پراکسید و صابون ظرفشویی

هیدروژن پراکسید را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید. در این روش به یک ترکیب ۳ به ۶ نیاز داریم که باید به ترتیب زیر عمل کنید:

 • ابتدا ۳ قاشق غذاخوری صابون ظرفشویی را با ۶ قاشق هیدروژن پراکسید ترکیب کنید.
 • با استفاده از یک برس، اسکرابر یا مسواک آن را روی لکه سوتین بمالید و سعی کنید که در بافت پارچه نفوذ کند. لزومی ندارد خیلی هم سخت برخورد کنید.
 • بگزارید سوتین یک ساعت در همان حال باقی بماند.
 • سپس سوتین را آب کشی کرده و بشویید.

در استفاده از فرمول این ترکیب باید نهایت دقت را داشته باشید. اگر هیدروژن پراکسید بیشتر باشد می‌تواند پارچه را بیش از حد سفید کند. به این معنی است که سوتین‌های رنگی، رنگ خود را تا حدودی از دست خواهند داد.

۷. دستمال مرطوب یا پاک کننده لوازم آرایش

همیشه می‌گوییم که پیشگیری، بهتر از درمان است. بنابراین برای جلوگیری از لکه‌دار شدن سوتین که اگر در دراز مدت به آنها توجه نکنید، لکه‌ها سخت‌تر شده و به سختی از بین خواهند رفت، بهتر است که در شستشوی لباس زیر خود دقت و اهتمام بیشتری به خرج دهید و مانع لکه‌دار شدن آنها شوید.

استفاده از دستمال مرطوب یا پاک کننده لوازم آرایش، برای لکه‌هایی که به تازگی ایجاد شده می‌تواند ترفند عالی برای جلوگیری از لکه‌دار شدن سوتین باشد. سعی کنید همیشه سوتین خود را با دست شسته و در هنگام شستشو به نکاتی که در نوشته بهترین روش شستن لباس زیر ذکر کردیم نیز دقت کنید.


جمع‌بندی نهایی و سوالات متداول

لکه شدن سوتین زمانی بیشتر خود را نشان می‌دهد که به شستشوی آن کمتر توجه کنید. بنابراین برای اینکه مدام درگیر پاک کردن انواع لکه چه از لباس زیر و چه سایر پوشش‌های خود باشید، سعی کنید آنها را به خوبی بشویید.

اگر از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید، شاید بد نباشد که چند وقت یکبار از شستشوی دستی استفاده کنید تا مطمئن شوید لکه‌ها به خوبی از روی لباس پاک خواهند شد.

سوتین ها به دلیل اینکه در تماس مستقیم با بدن هستند، به راحتی با ترکیب شدن در انواع ضد تعریق و حتی عطر با لکه مواجه خواهند شد. راه‌هایی که در این نوشته معرفی کردیم به شما کمک می‌کند تا این لکه‌ها را به سادگی از بین ببرید.

شما چه روش دیگری سراغ دارید؟ خوشحال می‌شویم ترفندهای دیگری که می‌دانید را از بخش نظرات برای ما ارسال کنید.

چطور از لکه شدن سوتین جلوگیری کنیم؟

پاک کردن لکه از روی سوتین به زمان و حوصله نیاز دارد. اگر به خوبی سوتین خود را بشویید و زمانی که اولین لکه‌ها روی آن پدیدار می‌شود با استفاده از یک پاک کننده مناسب آنها را پاک کنید، از سخت‌تر شدن این لکه‌ها در آینده جلوگیری شده و کار شما در پاکیزه نگه داشتن سوتین برای همیشه راحت می‌شود.

چطور از لکه شدن سوتین جلوگیری کنیم؟

استفاده از محلول‌های ضد تعریق یکی از عوامل ایجاد لکه در سوتین هستند. این محلول‌ها با ترکیب شدن در عرق بدن یا رطوبت باعث ایجاد لکه در لباس زیر می‌شوند که برای جلوگیری از آن کافی است قبل از پوشیدن سوتین، بر روی نواحی که ضد تعریق استفاده شده سشوار بگیرید.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 1

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *