ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

آموزش تصویری نحوه تنظیم بند سوتین

وقتی صحبت از چگونگی و نحوه تنظیم بند سوتین می‌شود چند احتمال وجود دارد. یا شما سوتین مناسبی انتخاب نکردید که بندها موجب سایش روی شانه‌های شما شده و دچار قرمزی پوست و حتی زخم در این ناحیه شدید و یا اینکه بند پشتی سوتین فشار زیادی را به سینه‌های شما وارد می‌کند. این احتمال هم وجود دارد که اصلا سایش و فشاری در کار نبوده و هر طور که بندهای سوتین را تنظیم می‌کنید، از روی شانه‌های شما سر می‌خورند.

در ادامه این مقاله از مجله ساتین مد قصد داریم که به بررسی این موضوع بپردازیم. پس از اینکه شروع به این کنیم که چطور در بهترین حالت بندهای روی سوتین خود را پس از اولین خریدتان تنظیم کنید، شما را با انواع مختلفی از بندها آشنا کرده و اجزای اصلی تسمه‌های سوتین که در تنظیم کردن آن نقش اساسی دارند را معرفی می‌کنیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

چرا تنظیم کردن بندهای سوتین اهمیت دارد؟

بیایید با مطرح کردن چند سوال این موضوع را بررسی کنیم.

آیا بندهای سوتین روی شانه‌های شما موجب خراش یا قرمزی پوست می‌شود؟ یا شاید برعکس است و کمربندهایتان مدام از روی شانه‌هایتان می‌لغزند؟

ساختار بند سوتین و نحوه تنظیم آن

چه بندهای شانه‌ای و چه بند پشتی سوتین وظیفه نگهداری و حمایت از سینه‌های ما را دارند. اگر این بندها به درستی تنظیم نشده باشند شما را با مشکلات زیادی مواجه خواهند کرد. از عدم احساس راحتی در پوشیدن سوتین گرفته تا ایجاد سایش روی پوست و زخم شدن آن. حتی اگر به خوبی توجهی به این مسئله نداشته باشید، در بلند مدت می‌تواند زمینه ساز بیماری‌هایی در ناحیه سینه باشد.

پس هنگام خرید سوتین نیز باید به این مسئله دقت کاملی داشته باشید و همانطور که در مقاله راهنمای خرید سوتین ذکر کردیم، به نوع بندها و حالاتی که دارند دقت زیادی بکنید. هر چه بند سوتین پهن‌تر باشد فشار کمتری به شانه شما وارد می‌شود. چرا که فشار وارده در بندهای پهن در محدوده بیشتری پخش می‌شود. علاوه بر این سوتین‌های پهن بهتر روی شانه مانده و حتی اگر مقداری شل تنظیم شده باشند، کمتر لیز می‌خورند.

نحوه تنظیم بند سوتین روی شانه

نحوه تنظیم بند سوتین روی شانه

برای تنظیم کردن بند شانه سوتین می‌توانید آن را به تن کنید یا اینکه اگر به هر دلیلی نمی‌توانید به راحتی آنها را در حالت پوشیده تنظیم کنید در آورده و پس از تنظیم کردن مجددا بپوشید.

 1. گیره تنظیم کننده روی بند سوتین خود را در دست بگیرید. این گیره فلزی یا پلاستیکی را می‌توانید در طول بند به بالا و پایین بکشید. که امکان تغییر اندازه را به بند می‌دهد. برخی از این گیره‌ها امکان می‌دهند تا در تمام طول تسمه آن را تغییر دهید، در حالی که برخی دیگر فقط امکان تغییر به اندازه نیمی از کل طول بند سوتین را دارند.
 • برخی سوتین‌ها، مانند اکثر سوتین‌های ورزشی که از یک تکه پارچه ساخته می‌شوند فاقد بند قابل تنظیم هستند. لذا اگر سوتین اندازه شما نباشد ناچار هستید که یک سوتین جدید خریداری کنید.
 • اگر فرآیند تنظیم بند سوتین را بدون پوشیدن انجام دهید، آسان‌تر است.
تنظیم بند سوتین زنانه
 1. گیره را در دست خود گرفته و با شل کردن بند سوتین، با کمی فشار دادن بند دیگر را در جهت کاپ سوتین بکشید. بند با همان حالت ثابتی که روی گیره تنظیم کننده قرار دارد، لغزیده و هر چقدر که آن را بکشید، به کاپ سوتین نزدیک‌تر می‌شود. هرچه تنظیم کننده به محدوده کاپ نزدیکتر باشد، تسمه کوتاه‌تر شده و در نتیجه سینه بند سفت‌تر می‌شود.

اگر این کار را برای یک سوتین جدید انجام می‌دهید، با قرار دادن بندها در تنگ‌ترین حالت، این اندازه مناسب شما نیست. این کار باعث می‌شود کمربندهای شما به مرور زمان کشیده شده و خاصیت الاستیکی خود را از دست بدهند. همچنین احساس راحتی نیز با آن نخواهید داشت و موجب درد در ناحیه سینه خواهند شد.

تنظیم کردن بند شانه سوتین
 1. برای سفت کردن بند، تنظیم کننده را نگه داشته و با دست دیگر خود بند را بکشید تا فاصله آن از به کاپ‌ها نزدیک‌تر شود.
چطور سوتین ببندیم
 1. همین کار را برای کمربند دیگر انجام داده و آن را نیز به همان اندازه بند قبلی تنظیم کنید. توجه داشته باشید که اگر سینه‌های شما اندازه یکسانی ندارند، متناسب با سایز سینه خود باید هر کدام از بندها را تنظیم کنید تا به اندازه مناسبی برسید.

توجه: در صورتی که اختلاف اندازه سینه شما زیاد است، می‌توانید بندهای دو طرف را به یک میزان تنظیم کرده و با توجه ره روش‌هایی که در مقاله نحوه بزرگتر نشان دادن سینه ذکر کردیم، سینه کوچک‌تر را به همان اندازه سینه بزرگ تنظیم کنید.

 1. حال سوتین را بپوشید و برای اطمینان از اینکه اندازه شماست آن را امتحان کنید. اگر بیش از حد سفت یا شل است، مجددا مراحل قبلی را برای تنظیم دوباره طی کنید.

اولین چیزی که نشان از صحیح بودن اندازه دارد این است که سوتین به صورت صاف و نرم روی سینه شما قرار گرفته و کاپ‌ها نیز بدون اینکه فضای خالی درون آنها باشد، سینه‌ها را در بر گرفته می‌گیرند و به سمت بدن و تا حدودی قسمت بالا لیفت می‌دهند.

تنظیم کردن بند سوتین
 • گاهی اوقات لازم است که پس از شستن سوتین اندازه بندها را دوباره تنظیم کنید. زیرا ممکن است باعث حرکت تنظیم کننده‌ها شود.
 • اگر تسمه‌ها تا حدی سفت یا شل هستند و همچنان مشکل دارید(بند از شانه شما می‌افتد، بندها پوست شما قرمز کرده یا زخم می‌کنند)، بخش‌های زیر را بخوانید تا دلایل احتمالی و نحوه حل آنها را بیابید.
چگونگی تنظیم درست بندهای سوتین

علت شل شدن بند سوتین چیست؟

 1. شیب شانه‌های خود را بررسی کنید.

برخی زنان از بدو تولد شانه‌های باریک یا شیب دار دارند و برخی دیگر به مرور که سنشان بالاتر می‌رود حالت شانه‌شان تغییر پیدا می‌کند. این موضوع می‌تواند در افتادن بند سوتین از روی شانه نقش زیادی داشته باشد، حتی اگر اندازه سوتین شما مناسب باشد. که در این صورت مجبور می‌شوید حتی سوتین دیگری بخرید.

اگر شانه شما چنین وضعیتی دارد به نکات زیر دقت کنید.

 • از سوتین‌هایی استفاده کنید که بند آنها به وسط پشت نزدیک‌تر هستند. سوتین‌هایی که بند ضربدری هم دارند برای این حالت بهترین انتخاب هستند.
 • از سوتین‌هایی که بند آنها به صورت قائم در پشت و جلو یکشان است استفاده نکنید.
 • از سوتین هالتر استفاده کنید.
 • مطمئن شوید که قسمت جلوی بند سینه بند شما به بخش بالای کاپ یا نوک سینه متصل است.
 • از سوتین قابل تبدیل که امکان استفاده از سبک‌های مختلفی بستن را می‌دهد استفاده کنید.
 • می‌توانید گیره‌ای بخرید که از پشت بندهای سمت چپ و راست را به یکدیگر وصل می‌کند.
دلیل افتادن بند شانه سوتین
 1. قابلیت ارتجاعی تسمه‌ها را تست کنید.

با گذشت زمان، بند سوتین خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و شل‌تر می‌شود. اگر بندها انعطاف پذیری زیادی را از دست بدهند، ممکن است نتوانید آنها را به اندازه کافی سفت کنید تا روی شانه‌هایتان بمانند. برای بررسی این موضوع به روش زیر عمل کنید.

 • انگشت خود را زیر بند سوتین قرار داده و سعی کنید که آن را به گوشتان نزدیک کنید. اگر به راحتی به بالا گوش شما برسند، خیلی شل هستند و باید تعویض شوند.
 • اگر از سوتین خود به خوبی مراقبت می‌کنید(به مدت طولانی یک سوتین را نپوشید، از شستشوی دستی استفاده کنید و در هوای آزاد خشک کنید)، بندها باید بین ۶ تا ۹ ماه دوام داشته باشند.
علت شل شدن بند سوتین
 1. مطمئن شوید که سوتین شما خیلی بزرگ نباشد.

کمربند باید به خوبی در پشت شما قرار گیرد و موازی با زمین باشد. سینه‌های شما باید طوری درون کاپ قرار گیرند که احساس نیشگون گرفتن و خواراندن سینه بعد از مدتی به شما دست ندهد.

اگر سوتین شما با معیارهای بالا مطابقت ندارد، بند سوتین را کوچکتر کنید یا سوتینی با اندازه کاپ کوچکتر را امتحان کنید. برای این منظور پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید سوتین مقاله راهنمای اندازه گیری سایز کاپ سوتین را مطالعه کنید.

شل شدن بند سوتین
 1. بند سوتین را کوتاه کنید.

خانم‌های جوان ممکن است همیشه این حس را داشته باشند که بندهای سوتین خیلی بلند است. اگر احساس می‌کنید سوتینی که خریداری کردید بند بزرگی دارد، می‌توانید بند را از ناحیه جلویی یا پشتی بریده و با کمی خیاطی کردن آن را کوتاه‌تر کنید.


دلایل سفت بودن بند پشتی سوتین چیست؟

دلایل سفت بودن بند پشتی سوتین چیست؟
 1. فشار زیاد به قفسه سینه و قرمزی پوست در پهلوها

در صورتی که هنگام پوشیدن سوتین حس می‌کنید به سینه‌ها و خصوصا قفسه سینه شما فشار زیادی وارد می‌شود، یا اینکه هنگام در آوردن سوتین وقتی در آینه پهلوهای خود را قرمز شده می‌بینید یا اینکه جای سوتین روی آنها در پهلو باقی مانده است، لازم است که بند سوتین را از پشت بررسی کرده و تغییر اندازه دهید.

 • بند سوتین از پشت باید محکم باشد، اما نه آنقدر که نتوانید انگشت خود را بین پارچه یا درون کاپ رد کنید. درست مانند زمانی که چیزی را درون کاپ سوتین خود مخفی می‌کنید. :دی
 • بند پشتی باید درست در موازات ناحیه پایین سینه در بخش جلویی باشد و بالاتر یا پایین از آن قرار نگرفته باشد.
 • اگر اندازه سینه‌تان را گرفتید و اما احساس می‌کنید که شل است، سوتین شما خاصیت ارتجاعی خود را در بند پشتی از دست داده و نیاز به تعویض دارد.
کاپ سوتین
 1. مطمئن شوید اندازه کاپ شما درست است.

اگر اندازه کاپ شما خیلی بزرگ باشد، با کشیدن بیش از حد تسمه‌ها و سفت کردن آن، نوک سینه شما به سمت بالا رفته و تیز به‌نظر می‌رسد.

 • اگر اندازه کاپ شما خیلی کوچک باشد(مانند کاپ A یا B)، لازم است که بندها به اندازه کافی بلند باشند تا با کشیدن سینه به سمت بالا، سینه‌های شما را خوش فرم نشان دهند.
 • سوتین با اندازه مناسب دارای کاپ‌هایی صاف است که سینه‌های شما را نیز صاف نشان خواهد داد. بدون اینکه سینه‌های شما را از طرفین یا از بالا نیشگون بگیرد.
 • اگر قسمت میانی سوتین(چاک سینه) به صورت صاف روی استخوان سینه‌تان قرار نگیرد، ممکن است کاپ‌هایتان خیلی کوچک باشد و مجبور شوید بند‌ها را بیش از حد سفت کنید که موجب درد در سینه‌ها خواهند شد.
بند پهن سوتین
 1. سوتین بند پهن بپوشید.

بسیاری از سوتین‌های اسپورت و ورزشی دارای بند پهن‌تری هستند که وزن را بهتر از بندهای نازک‌تر توزیع می‌کنند و راحتی بیشتری را فراهم می‌کنند.

حتی با داشتن یک سوتین مناسب، بندهای نازک گاهی برای خانم‌هایی که سینه‌های بزرگ دارند دردناک است. لذا اگر سینه‌های بزرگی دارید، سعی کنید تا حد امکان از سوتین‌هایی با بند نازک دوری کنید.

پد مخصوص بند سوتین
 1. پد مخصوص بند سوتین بخرید.

برخی از خانم‌ها از جمله خود من دارای پوستی نازک و حساس هستند. حتی اگر از سوتینی که دارای بند بسیار نرم هستند هم استفاده کنیم، در فعالیت عادی روزانه، کشش بند موجب قرمزی روی پوست و سایش آن می‌شود.

در چنین شرایطی پیشنهاد می‌کنیم که از پد مخصوص بند سوتین استفاده کنید. این پدها مانند یک گیره زیر بند سوتین قرار گرفته و چون پهنای بیشتری را فراهم می‌کنند، وزن را بهتر بر روی شانه پخش کرده و فشار کمتری به پوست وارد می‌شود. جدایی از این ضخامت آنها نیز بیشتر است که همین مسئله نیز باعث می‌شود بخش زیادی از فشار به همین پد وارد شود که این مشکل را برطرف خواهد کرد.

برخی از بندهای سوتین، به خصوص بندهای پهن، دارای پد داخلی مخصوص برای همین مورد هستند که می‌توانید آنها را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید.


جمع بندی و کلام آخر

تنظیم کردن بند سوتین از روی شانه و همچنین بند پشتی نقش مستقیم و اساسی در راحتی سوتین دارد. حتی اگر از بهترین سوتین موجود هم استفاده کنید که جنس اعلا، طراحی عالی و زیباترین سوتین در دنیا هم باشد، اگر بندها را به درستی تنظیم نکرده باشید نه تنها احساس راحتی با آن نخواهید داشت، بلکه در دراز مدت نیز دچار مشکلات و عارضه‌هایی در شما خواهد شد که در جای جای این مقاله چند مورد از آنها را معرفی کردیم.

توضیه می‌کنیم متناسب با شرایط فیزیکی که بدن شما دارند، پیش از اینکه اقدام به خرید سوتین کنید این موارد را بررسی کرده و بر اساس توضیحاتی که در اینجا ارائه دادیم سوتین مناسب خودتان را انتخاب کنید. به عنوان نمونه اگر شانه‌های شما دارای شیب بوده و کوتاه هم هستند، نباید به سراغ سوتین‌هایی که بند کاملا عمودی دارند بروید و ترجیحا توصیه می‌شود که از سوتین‌هایی با بند قابل تبدیل یا بند ضربدری استفاده کنید که موجب جلوگیری از سر خوردن بند از روی شانه می‌شود.

همچنین در انتخاب سوتین دقت کنید که بندها دارای پهنای مناسبی باشند. اگر پوست حساسی دارید بهتر است از بند پهن استفاده کنید. در خصوص بند پشتی نیز توصیه می‌شود حتما از سوتین‌هایی با قزن چند ردیفه استفاده کنید که امکان تغییر سایز را به شما خواهند داد. اگر هم می‌خواهید از سوتین جلوباز استفاده کنید، توصیه می‌کنیم که نکات خرید این مدل سوتین را که در مقاله سوتین جلو باز چیست؟ بررسی کرده و متناسب با آن سوتین بخرید.

در پایان اگر سوالی در این زمینه دارید یا راهکارهایی برای تنظیم درست بند سوتین دارید که فکر می‌کنید می‌تواند به بقیه در تنظیم کردن درست بندهای سوتین کمک کند، از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 4.5 / 5. مجموع آرا: 6

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *