ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

۵ روش موثر پاک کردن خون پریود از لباس زیر

احتمال شما جزو خانم‌هایی باشید که پریود شدن برایتان ناراحت کننده باشد و از اینکه مجبور به پاک کردن خون پریود از لباس زیر خود هستید، گاهی اوقات ممکن است این موضوع خصوصا برای پوشش‌های روشن سخت باشد.

پریود شدن خانم‌ها با ماندن لکه خون بر روی لباس همراه است و ترجیحا باید شورت زنانه خود را به محض اینکه لگه خون گرفت تمیز کنید. اگر سریع عمل کنید، می‌توانید لکه را به طور کامل پاک کنید.

در ادامه این آموزش از مجله ساتین مد قصد داریم به معرفی چگونگی پاک کردن خون پریود از روی شورت و لباس زیر بپردازیم.

۵ روش موثر پاک کردن خون پریود از لباس زیر

روش‌هایی که در ادامه برای پاک کردن لکه خون پریود از لباس زیر زنانه معرفی می‌کنیم از روش‌های معمول و عمومی هستند. در صورتی که لکه خون مدت زیادیی است که ایجاد شده و با شستشوی معمولی لکه از بین نمی‌رود، برای پاک کردن آن می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

پاک کردن لکه خون پریودی از روی شورت زنانه

۱: استفاده از پاک کننده آنزیمی یا اسپری پاک‌کننده

اگر فورا لکه خون پریود را تمیز نکنید یا آن را در آب داغ بشویید، خون می‌تواند به عمق الیاف پارچه جذب شود و لکه‌ی ایجاد شده را به سختی می‌توان پاک کرد. اگر این اتفاق افتاد، سعی کنید لباس زیر را با یک پاک کننده آنزیمی پاک کنید.

اسپری کردن این نوع پاک کننده‌ها که از قروشگاه‌های محصولات پاک کننده قابل تهیه هستند کمک می‌کند تا آنزیم‌های موجود در لکه‌های بیولوژیکی مانند خون را به‌راحتی پاک کنید.

پس از اسپری کردن این نوع پاک کننده کافی است آنها را برای مدتی در حالتی که درون آب سرد قرار دارند قرار دهید و در نهایت مراحل شستشوی لباس زیر و آبکشی را انجام دهید.

 • سفید کننده‌های اکسیژن‌دار(اکسیژنه) نیز ممکن است به از بین بردن لکه روی شورت که چسبنده هستند کمک کند.
 • اگر این محصولات در دسترستان نیست، می‌توانید از چیزهایی مانند جوش شیرین، لیمو یا انواع نرم کننده لکه خون را از روی لباس زیر پاک کنید.
پاک کردن خون پروید با جوش شیرین

۲: پاک کردن لکه خونی لباس با جوش شیرین

برای این منظور چیزی حدود 1/4 فنجان(45 گرم) جوش شیرین را هر بار با 1 قاشق چایخوری(4.9 میلی لیتر) آب مخلوط کنید تا خمیر غلیظی به دست آید. سپس آن خمیر را روی فاق لباس زیر خود بمالید تا لکه را به صورت کامل بپوشاند.

حداقل 30 دقیقه زمان بدهید تا جوش شیرین به خوبی در الیاف پارچه نفوذ کند، اما اگر به‌دنبال نتیجه بهتری هستید، اجازه دهید یک شب بماند. سپس لباس زیر خود را مانند همیشه بشویید و خشک کنید. همچنین می‌توانید خمیری از نرم‌کننده یا قرص‌های له شده آسپرین یا ایبوپروفن درست کنید.

تمیز کردن لکه خون از لباس زیر

۳: پاک کردن خون پریود از شورت با آب لیمو

یک لیمو را از وسط نصف کنید، سپس قسمت بریده شده لیمو را روی لکه خون لباس زیر خود بمالید. این کار را حدود 3-5 دقیقه یا تا زمانی که ببینید لکه از بین رفته است ادامه دهید. سپس لباس زیر خود را با آب خنک یا سرد بشویید و آویزان کنید تا خشک شود.

توصیه می‌شود که از این روش برای پاک کردن لکه خون پریود از لباس زیرهایی که رنگ روشن یا تیره دارند استفاده نکنید، زیرا آب لیمو آن‌ها را لکه‌دار می‌کند. برای چنین لباس‌هایی باید از دیگر روش‌های معرفی شده استفاده کنید.


شستن خون پریود تازه ایجاد شده از لباس

گاهی اوقات نیز مدت زمان زیادی نیست که از ایجاد لکه خون پریود بر روی لباس زیر می‌گذرد، اما با این حال می‌بینیم که با شستشوی دستی یا حتی استفاده از ماشین لباس‌شویی لکه به خوبی پاک نمی‌شود.

در چنین شرایطی می‌توانید از آب سرد همراه با برخی پاک کننده‌های معمولی برای از بین بردن لکه خون کمک بگیرید که روش انجام کار را با هم بررسی می‌کنیم.

شستن لکه خون پریود تازه با آب سرد

ابتدا شیر آب سرد سینک یا وان حمام را باز کنید. اگر می‌توانید، به محض اینکه متوجه شدید که لباس هایتان به خون آلوده شده است، آن‌ها را با آب سرد بشویید.

شیر آب را باز کنید تا در یک جریان ثابت داشته باشد. شما می‌خواهید جریان آنقدر قوی باشد که لکه را از بین ببرد، اما نه آنقدر زیاد که حس انفجار یک مخزن پشت سد به شما دست دهد؛ زیرا نمی‌خواهید همه جا آب پاشیده شود.

برای اینکه از نفوذ خون به بافت پارچه و الیاف داخلی جلوگیری کنید به هیچ وجه آب گرم را باز نکنید و ترجیحا چند لحظه‌ای منتظر بمانید تا سردترین دمایی که می‌توانید از آب سرد دریافت کنید در جریان باشد.

از بین بردن خون پریود از روی شورت

فاق لباس زیر خود را زیر آب سرد نگه دارید. لباس زیر را طوری بچرخانید که فاق لکه دار به سمت بالا باشد، سپس آن را طوری قرار دهید که جریان آب سرد مستقیما به لکه برخورد کند. جریان آب در این حالت با فشاری که دارد می‌تواند به لکه خون ضربه وارد کرده و موجب شستشوی آن شود.

در همین حین می‌توانید از انگشتان یا پارچه‌ای برای پاک کردن لکه به آرامی در حین شستشو استفاده کنید. شاید تعجب کنید که چقدر از لکه فقط با کمی آب از بین می‌رود!

نکته: اگر دست زدن به لباس زیر لکه‌دار شما را آزار می‌دهد، از دستکش لاتکس یا لاستیکی استفاده کنید.

شستن لکه خون پروید از روی لباس زیر زنانه

حال یک قطره شوینده مناسب لباس همچون صابون اضافه کنید و آن را روی پارچه بمالید. بعید است که آب به طور کامل لکه را پاک کند، بنابراین برای قدرت تمیز کنندگی بیشتر، کمی صابون ملایم را روی لکه بریزید. صابون را مستقیما روی پارچه به صورت کف درآورید و مطمئن شوید که کل لکه را می‌پوشاند.

 • می‌توانید از هر صابونی که در دست دارید استفاده کنید. صابون دست، مایع لباسشویی مایع یا حتی شوینده‌های جامد مخصوص لباسشویی.
 • سعی کنید لباس خود را حداقل 30 ثانیه به آرامی مالش دهید.

لباس زیر را کاملا بشویید. بعد از اینکه لکه را با صابون پوشاندید، کف را با آب سرد بیشتری بشویید. آبکشی را ادامه دهید تا آب کاملا شفاف شود و دیگر حباب‌های صابونی روی پارچه باقی نماند. سپس لباس زیر را بررسی کنید تا ببینید لکه از بین رفته است.

اگر هنوز لکه وجود دارد، یک بار دیگر لباس زیر را با آب و صابون بشویید. اگر پس از آن خون به طور کامل از بین نرفت، ممکن است لازم باشد روش دیگری را امتحان کنید.

لباس زیر را از آب بیرون بیاورید و پارچه را به آرامی فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود. سپس، لباس زیر خود را روی یک حوله ضخیم قرار دهید و حوله را محکم بغلتانید. حوله را به مدت 2 تا 3 دقیقه فشار دهید تا آب تا حد امکان از لباس زیر خارج شود. لباس‌های زیر را چروک نکنید، زیرا ممکن است باعث کشش آن‌ها شود.

پاک کردن لکه خون پروید از روی لباس زیر زنانه

لباس زیر را آویزان کنید تا خشک شود. اگر بند رخت دارید، از گیره رخت برای بستن لباس زیر استفاده کنید تا خشک شود.

 • اگر لباس زیر را برای خشک شدن در حمام آویزان می‌کنید، در را باز بگذارید تا هوا بتواند به گردش درآید.
 • اگر می‌خواهید لباس زیر خود را سریع خشک کنید، سعی کنید آنها را جلوی پنکه آویزان کنید.
 • از قرار دادن لباس زیر در خشک کن خودداری کنید مگر اینکه مطمئن باشید لکه کاملا از بین رفته است. چرا که گرما باعث نفوذ بیشتر خون در پارچه شده و جدا کردن آن بسیار دشوارتر خواهد شد. علاوه بر این، بهتر است لباس زیر را با هوا خشک کنید زیرا گرمای خشک کن می‌تواند به کش آسیب برساند.

تمیز کردن لکه خون پریود از لباس زیر تیره با نمک

مقداری نمک را با آب سرد مخلوط کنید تا یک اسکراب ایجاد کنید. مقدار دقیق نمک مورد نیاز شما به اندازه و شدت لکه بستگی دارد، اما حدود 1/4 فنجان(75 گرم) مناسب است. حدود 1 قاشق چایخوری(4.9 میلی لیتر) آب سرد، یا به اندازه‌ای که نمک جمع شود، اضافه کنید و آن را با هم هم بزنید.

 • از آنجایی که نمک موجب تغییر رنگ لباس زیر شما نمی‌شود، این روش برای پارچه‌های تیره یا با رنگ روشن بهترین روش ممکن است.
 • اگر خون تازه باشد اسکراب نمک بسیار موثر خواهد بود، اما برای لکه‌های قدیمی نیز می‌تواند موثر باشد.
 • می‌توانید اسکراب آب نمک را در یک کاسه مخلوط کنید یا اینکه نمک را روی لباس زیر خود بریزید و آب اضافه کنید.

لکه را با مخلوط آب نمک بپوشانید. این محلول به خارج کردن و پس دادن لکه خون از پارچه کمک می‌کند، بنابراین سعی کنید تمام لکه را با آب نمک بپوشانید. اگر لکه ایجاد شده است، سعی کنید قبل از اینکه لباس زیر را بشویید، اجازه دهید نمک حدود 5 دقیقه روی پارچه بماند.

لکه را با یک پارچه، یک مسواک قدیمی یا انگشتان خود پاک کنید. هنگامی که لکه کاملا پوشیده شد، نمک را به لکه بمالید تا به شکستن آن کمک کند. برای پاک کردن درست و اصولی سعی کنید از یک سر لکه به انتهای دیگر یا از بیرون به داخل شستشو را انجام دهید.

به این ترتیب، هنگام تمیز کردن، هیچ منطقه‌ای را از دست نخواهید داد. به عنوان مثال، ممکن است از بالای لکه به پایین، از چپ به راست، یا در اطراف محیط به سمت داخل لکه کار کنید.

وقتی کارتان تمام شد نمک را با آب خنک بشویید. بعد از اینکه تا جایی که می‌توانید لکه را پاک کردید، لباس زیر را زیر آب جاری خنک نگه دارید. از انگشتان خود برای مالش نمک باقیمانده استفاده کنید، سپس لباس زیر را بررسی کنید تا ببینید آیا لکه از بین رفته است یا خیر.

 • آب داغ باعث می‌شود خون باقی‌مانده عمیقا در پارچه بنشیند، جایی که برداشتن آن دشوار یا غیرممکن خواهد بود.
 • اگر لکه از بین رفت، لباس زیر خود را آویزان کنید تا خشک شود یا آن را در خشک کن قرار دهید. اگر لکه هنوز وجود دارد، سعی کنید از روش دیگری برای تمیز کردن آنها استفاده کنید.

جمع بندی و سوالات متداول

چگونه لکه خون پریود را پاک کنیم؟

در این آموزش ما به معرفی ۵ روش موثر برای از بین بردن لکه خون از لباس زیر پرداختیم. علاوه بر شوینده‌ها می‌توانید از پاک کننده‌های خانگی مانند جوش شیرین، آبلیمو، نمک و آب داغ(با رعایت نکات ذکر شده) استفاده کنید. برای آشنایی با هر روش کافی است جزییات و مراحل شستشو را به دقت مطالعه کنید.

آیا می‌توان از این روش‌ها برای پاک کردن لکه خون از لباس هم استفاده کرد؟

بله. شما می‌توانید از روش‌های معرفی شده برای پاک کردن خون از روی لباس نیز استفاده کنید. تفاوتی ندارد که چه لباسی باشد و شامل کدام طیف رنگی سفید یا تیره هم باشد. روش‌های معرفی شده برای هر نوع لباس و پارچه‌ای قابل استفاده هستند. اما فراموش نکنید که در برخی موارد به دلیل حساسیت جنس پارچه نباید از برخی پاک کننده‌ها استفاده کنید.

در این آموزش به چگونگی پاک کردن لکه خون از روی شورت پرداخته و به شما کمک کردیم که چگونه متناسب با رنگ لباس زیر خود، لکه خون پریود را با استفاده از انواع شوینده، مواد موجود در خانه و یا حتی استفاده از آب سرد همراه با محلول‌های ساده از بین ببرید.

همچنین برای اینکه بتوانید به خوبی لکه خون را از بین ببرید به چگونگی پاک کردن و آبکشی درست لباس زیر نیز پرداخته و توصیه کردیم که برای جلوگیری از نفوذ خون به بافت پارچه از آب داغ و همچنین خشک کن لباس‌شویی استفاده کنید.

در صورتی که شما هم روش‌ها و راهکارهای موثر دیگری برای از بین بردن لکه خون پریود از روی شورت و سایر لباس‌های زیر زنانه دارید از بخش نظرات برای ما ارسال کنید.

در پایان اگر قصد خرید شورت زنانه با بهترین الیاف نخی و ضد تعریق دارید می‌توانید از سایت ساتین مد برای این منظور کمک بگیرید.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 4.9 / 5. مجموع آرا: 63

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *