ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

6 علت عجیب تغییر اندازه سینه و سوتین

فعالیت‌های هورمونی که در طول ماه در بدن خانم‌ها صورت می‌گیرد یا به طور کلی فعالیت روزمره‌ای که آنها دارند، نقش بسیار موثری در تغییر اندازه سینه آنها دارد که منجر به بزرگ یا کوچک شدن سوتین خواهد شد. در نتیجه مجبور به خرید سوتین جدید خواهند شد که در صورت نداشتن اطلاعات کافی در خصوص دلایل تغییر اندازه سینه‌ها، برای شما هزینه خواهد داشت.

بیشتر این تغییرات با بزرگ شدن سینه خود را نشان می‌دهند که در چنین شرایطی سوتین تنگ شده و مشکلاتی را نیز برای آنها ایجاد خواهد کرد. خصوصا در دوران پریود که سینه‌ها دردناک هستند.

در ادامه این پست از مجله ساتین مد قصد داریم به معرفی این 6 عامل مهم بپردازیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

6 علت عجیب تغییر اندازه سینه و سوتین

خانم‌ها دارای تغییرات هورمونی بسیار زیادی در طول ماه هستند و به شکل‌های خاصی همچون پریود، بارداری و شیردهی، انجام تمرینات ورزشی و… تحت شدیدترین حملات این هورمون‌ها در بدن قرار می‌گیرند.

پس می‌توان اینطور تصور کرد که این تغییرات دلیل بسیار خوبی برای خرید سوتین و ست لباس زیر در هر ۶ ماه هستند؛ چرا که همین تغییرات هستند که موجب تغییر اندازه سینه و در نتیجه کوچک یا بزرگ شدن سوتین خواهند شد.

عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند باعث کوچک شدن یا رشد سینه شما شود، که ممکن است حتی از برخی از آنها آگاه نباشید. یکی از عوامل بارزتر ژنتیک است. وراثت نه تنها در اندازه و وزن بدن شما نقش دارد، بلکه می تواند بر میزان ذخیره چربی در سینه شما نیز تأثیر بگذارد.

اما با این حال، ژن‌های شما و چیزی که از والدین خود به ارث بردید، تنها دلیل تغییر اندازه سینه‌های شما نیست. اگر به‌نظر می‌رسد که اندازه سینه شما در حال تغییر است، شش دلیل کمتر شناخته شده برای آن وجود دارد.

تغییر اندازه سینه در رژیم غذایی

رژیم غذایی و تغییر سایز سینه

همانطور که می‌دانید، به این دلیل که سینه‌های شما عمدتا از چربی تشکیل شده، اندازه سینه‌های شما متناسب با وزن شما تغییر خواهد کرد. بنابراین هر چه درصد چربی بدن شما بیشتر باشد، سینه‌های شما نیز به سمت بزرگ‌تر شدن متمایل خواهد شد.

اما باید این نکته را هم در نظر بگیرید که این همبستگی مستقیم و همیشگی نیست. قطعا زنانی هستند که با وجود وزن کمتر، سینه‌های بزرگی دارند و بالعکس. گرچه افزایش یا کاهش وزن می‌تواند بر اندازه سینه شما تاثیر بگذارد، چیزی که ممکن است ندانید، این است که رژیم غذایی شما نیز نقش به‌سزایی در تغییر اندازه سینه‌ها دارد.

در سال 1997 مطالعه‌ای با هدف بررسی اثرات رژیم غذایی کم چرب و پر کربوهیدرات بر روی سینه‌ها در مجله موسسه ملی سرطان منتشر شد، زنانی که مصرف چربی خود را به 21٪ کاهش داده و مصرف کربوهیدرات‌های پیچیده را به 61٪ کالری دریافتی افزایش دادند، تراکم سینه‌های آنها به میزان 6.1٪ کاهش پیدا کرد.

در همین زمینه بخوانید: علائم شناسایی سرطان سینه

بر اساس تحقیقات دانشگاه هاروارد نیز، فیتواستروژن‌ها که موادی شیمیایی مشتق شده از گیاهانی همچون سویا، بذر کتان، رازیانه و یونجه هستند، می‌توانند با اتصال به گیرنده‌های استروژن سلولی بر اندازه سینه نیز تاثیر بگذارند.

علاوه بر این، غذاهای مشتق شده از سویا مملو از ایزوفلاون‌ها(نوع خاصی از فیتواستروژن که پس از مصرف آن در بدن شما مانند استروژن عمل می‌کند) هستند که با توجه به داشتن هورمون استروژن، در اندازه سینه نقش دارد.

انجام تمرین سینه و ورزش

انجام ورزش‌های خاص باشگاهی همچون وزنه زدن یا دمبل که عضلات زیر سینه در پشت بافت چربی را قوی می‌کند که پس از مدتی با تقویت عضلات سینه‌های شما را به سمت بیرون هدایت خواهد کرد.

انجام چنین ورزش‌هایی ضمن اینکه بافت عضلانی سینه خانم‌ها را از حالت عادی بزرگ‌تر می‌کند، با چربی سوزی بدن شکل سینه‌ها را سفت‌تر خواهد کرد.

حال بسته به اینکه چه مدت این ورزش‌ها و حرات سنگین را انجام دهید ممکن است سینه‌های شما بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از قبل شوند. در اوایل که هنوز بافت چربی به نسبت بافت عضله بیشتر است سینه‌ها همچنان درشت و بزرگ‌تر هستند؛ اما به مرور با تمرینات سنگین‌تر بافت چربی کمتر شده و عضله بیشتر خواهد شد که سینه‌ها شاید کوچک‌تر از حالت قبل باشند.

به طور کلی یکی دیگر از دلایل تغییر اندازه سینه به نسبت بدن، انجام فعالیت بیشتر و ورزش است. خصوصا زمانی که سینه‌ها بیشترین درگیری را داشته باشند.

تاثیر داروی کنترل بارداری در اندازه سینه

کنترل تولد و قرص‌های ضد بارداری

اگر از آن دسته خانم‌هایی هستید که برای کنترل تولد و جلوگیری از بارداری از داروهای ضد بارداری استفاده می‌کنید، ممکن است متوجه این مسئله نباشید که این داروها جدایی از عوارض جانبی دیگری که می‌توانند داشته باشند، بر روی تغییر اندازه سینه نیز موثر خواهند بود.

تاثیر داروهای ضدبارداری بر روی اندازه سینه از آنجایی نشات می‌گیرد که به دلیل داشتن اشکال مصنوعی هورمون‌های استروژن و پروژسترون (که هر دو عامل مهمی برای بزرگ کردن سینه هستند)، این داروها تاثیر خود را در سایز سینه می‌گذارند. معمولا زمانی که برای اولین بار مصرف قرص را شروع می‌کنید، این تغییرات بیشتر قابل توجه است.

اما اگر این ایده به ذهنتان رسیده که از این داروها با هدف بزرگ شدن سینه استفاده کنید، بدانید که در اشتباهید؛ چرا که این تغییرات موقتی هستند و پس از چند ماه مصرف قرص، به محض اینکه بدن شما به آن عادت کند، اندازه سینه‌های شما به حالت معمولی خود باز خواهد گشت.

جدایی از موارد فوق، این هورمون‌های استروژن و پروژسترون موجود در این داروها می‌توانند باعث حبس مایعات در بدن شما شوند، که به نوبه خود می‌تواند سینه‌های شما را پر شده و درشت نشان دهد.

بارداری و شیردهی

مطالعات ثابت کرده که افزایش حجم سینه در دوران بارداری امری کاملا طبیعی است. اما درصد تغییرات در هر خانمی می‌تواند متفاوت باشد. در حالی که برخی ممکن است تنها با افزایش سطح پروژسترون، پرولاکتین و استروژن متوجه تغییر جزئی در اندازه سینه‌های خود شوند، برخی دیگر ممکن است مجبور شوند سوتینی به اندازه ۲ یا حتی ۳ سایز بزرگ‌تر خریداری کنند.

در این دوران همه خانم‌ها مجبور به استفاده از سوتین با اندازه بزرگ‌تر هستند که هرچه به دوران پایان بارداری و زایمان فرزند نزدیک می‌شوند این اندازه بیشتر خواهد شد. در دوران شیردهی هم نیاز به خرید سوتین شیردهی خواهید داشت تا در شیردهی به نوزاد راحت‌تر باشید.

در دوران شیردهی نیز سینه‌ها بیشتر متورم می‌شوند که دلیل آن تولید و جای دادن شیرها در شیردان سینه است. بعد از اینکه کودک خود را از شیر جدا می‌کنید، در عرض چند ماه فرآیند تولید شیر متوقف شده و سینه‌ها نیز به سایزی که قبل از دوران بارداری داشته‌اید برمی‌گردند.

پریود و رابطه آن با تغییر اندازه سینه

دوران پریود و عادات ماهانه قاعدگی در خانم‌ها فقط حساسیت و درد سینه نیست؛ بلکه می‌تواند باعث بزرگتر به نظر رسیدن سینه‌ها نیز شود.

بدن خانم‌ها در دوران پریود، مشابه آنچه در زمان مصرف قرص‌های ضد بارداری دارند، تحت هجوم هورمون‌ها قرار می‌گیرد. به احتمال زیاد این تغییر اندازه را در طول فاز لوتئال، که در حدود روز 15 چرخه پریود است و درست پس از تخمک‌گذاری شروع می‌شود، متوجه خواهید شد.

بنا به عقیده دکتر ربکا بوث؛ متخصص زنان و متخصص هورمونی، سطح پروژسترون در این مدت در اوج خود است، به همین دلیل است که سینه‌های شما ممکن است بزرگ‌ترین اندازه و همچنین تراکم را داشته باشند.

در این دوران سینه‌ها بزرگ‌تر از حالت عادی شده و حساسیت آنها نیز بیشتر می‌شود. در نتیجه با احساس درد همراه خواهید بود که تنگ شدن سوتین نیز این حساسیت را بیشتر می‌کند. به همین دلیل است که باید بند سوتین خود را شل‌تر کنید تا احساس راحتی داشته باشید. همچنین توصیه می‌کنیم مقاله‌ای که تحت عنوان عوارض پوشیدن سوتین تنگ تهیه کردیم را مطالعه کنید.

پس برای خرید لباس زیر زنانه در این دوران حداقل یک سایز کوچکتر را انتخاب کنید. البته بسته به اینکه در دوران پس از شیردهی قرار داشته باشید یا نه این میزان می‌تواند به ۲ سایز هم برسد.

تاثیر پریود و کافئین در تغییر اندازه سینه

مصرف کافئین

آیا می‌دانستید که عادت روزانه‌تان برای خوردن قهوه یا به‌صورت کلی موادی که دارای درصد بالایی کافئین هستند، می‌توانند روی تغییر اندازه سینه و طبعا سوتین شما موثر باشند؟

محققان دانشگاه لوند و دانشگاه مالمو در سوئد دریافتند که مصرف بیش از حد کافئین با کوچک شدن سینه‌ها مرتبط است. به طور خاص، نوشیدن سه فنجان قهوه در روز برای کاهش سایز سینه زنان کافی است.

اگرچه این مطالعه به‌طور خاص ثابت نمی‌کند که مصرف قهوه باعث کوچک شدن سینه‌ها می‌شود، اما ارتباط جالبی بین نوشیدنی کافئین دار و کاهش سایز سینه‌ها وجود دارد. ممکن است دلیل آن ارتباط نامستقیمی با تغییرات فعالیت غدد یا هورمون‌ها در بدن داشته باشد که کافئین روی آن موثر است.


جمع‌بندی و سوالات متداول

در این مطلب سعی کردیم به بررسی 6 عامل مهمی که موجب بزرگ یا کوچک شدن سینه‌ها در خانم‌ها می‌شوند پرداخته و توام با آن به این نتیجه برسیم که تغییر اندازه سوتین بر اثر چه عواملی رخ می‌دهد.

این تغییرات چیزی نیست که شما را از بدن خود بیزار کند. انجام این تغییرات در بدن شما ضروری است و نشان از این دارد که بدن سالمی دارید. پس نباید از بابت آن احساس شرم داشته باشید.

دلیل بزرگ شدن سینه چیست؟

در این مقاله 6 عامل مهمی که شامل تغییرات هورمونی در بدن و انجام فعالیت‌های خاص هستند را ذکر کردیم که نقش مستقیم، موثر و زیادی در تغییر اندازه سینه خانم‌ها دارند.
هر یک از این عوامل به میزان خاصی سینه شما را بزرگ خواهند کرد که مشخصا نتیجه آن تنگ شدن سوتین و فشار بیشتر به سینه‌ها خواهد بود.

علت تنگ یا گشاد شدن سوتین چیست؟

با تغییر سن یا تغییر وزن، سینه‌ها نیز متناسب با بدن تغییر خواهند کرد. البته شاید در برخی خانم‌ها متفاوت باشد. اما در حالت کلی چیزی که برای اکثر خانم‌ها صدق می‌کند، تغییرات هورمونی بدن در دورانی همچون پریود و انجام فعالیت خاص است که نقش موثری در تغییر اندازه سینه و نهایتا بزرگ یا کوچک شدن سوتین دارد.

بهترین زمان برای خرید سوتین چه زمانی است؟

زمانی که دوره عادت ماهانه پریود به اتمام رسیده و سینه‌ها در اندازه معمولی خود هستند، بهترین دوره برای خرید سوتین جدید است. البته اگر در شرایط بارداری و شیردهی قرار نداشته باشید؛ چرا که در این دوران به صورت کلی باید از سوتین بزرگ‌تر و خاص استفاده کنید.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 3

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *