ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

7 نشانه فرا رسیدن زمان تعویض سوتین

همه خانم‌ها به اقتضای شرایط اقتصادی موجود، این تجربه را دارند که از یک سوتین بیش از عمر مفیدی که دارد استفاده خواهند کرد. بیشتر خانم‌ها ممکن است تصور درستی از زمان تعویض سوتین نداشته باشند و تا مادامی که کار می‌کند بدون اینکه به فرسوده شدن کاپ، از دست رفتن خاصیت الاستیکی بندها و بد فرم شدن آن از سوتین استفاده می‌کنند.

موضوع فقط محدود به خانم‌ها یا لباس خاصی مثل سوتین نیست. بلکه آقایان نیز همین عادات را دارند و برای هر پوششی هم ممکن است این اتفاق را تکرا کرده باشند.

اینکه فکر کنید سوتین همچنان شرایط خوبی دارد و کار می‌کند، پس لزومی به تغویض آن نیست اشتباه است. شما باید از این دید به قضیه نگاه کنید که سوتین و لباس زیر در تماس مستقیم با بدن شما قرار دارد؛ از دست رفتن کیفیت پارچه و الیافت ان مساوی با تعریق بیشتر و ایجاد حساسیت پوستی خواهد شد.

بنابراین همین که نشانه‌هایی را در سوتین مشاهده کردید که نشان از فرسودگی یا حتی مناسب نبودن اندازه برای شما دارد، باید به فکر تعویض سوتین جدید باشید.

چرا باید سوتین را تعویض کنیم؟

تعویض سوتین و لباس زیر از جهت سلامتی و استایل شما اهمیت دارد. کلیه پوشش‌هایی که ما استفاده می‌کنیم با ترکیبی از الیافت طبیعی و مصنوعی تولید و روانه بازار مد می‌شوند.

این الیاف آسیب پذیر بوده و عمر محدودی هم دارند. استفاده از شوینده‌های نامناسب، بی دقتی در نکات خشک کردن و نوع شستشوی آنها تاثیر مستقیم بر روی عمر و کاهش دوام آنها خواهد داشت.

به همین دلیل است که باید در مدت زمانی که عمر مفیدی دارند به خوبی از انها نگهداری کرده و زمانی که نشانه‌هایی در آنها پیدا شد که به ما می‌گوید زمان تعویض فرا رسیده است، به فکر خرید محصول جدیدتری باشیم.

یک سوتین چقدر عمر می کند؟

عمر مفید سوتین بین ۶ تا ۹ ماه است و توصیه می‌شود که بیش از این یک سوتین را به تن نکنید. البته این مدت زمان برای سوتین‌های روزمره است. اگر سوتین فانتزی و مخصوص که ویژه پوشش در مجالس یا شرایط خاص هستند که شاید آنها را در ماه بیش از دو بار هم به تن نکنید، لزومی ندارد در این مدت کوتاه تعویض شود.

شاید اگر از نظر عددی آن را بررسی کنیم بهتر باشد. شما می‌توانید یک سوتین را تا حدود ۱۶۰ بار بپوشید. البته که پوشیدن این تعداد هم کاملا وابسته به توجه شما در نگهداری و شستشوی لباس است که به افزایش عمر و دوام سوتین هم توجه داشته باشید.

7 نشانه پایان عمر سوتین و رسیدن زمان تعویض لباس زیر
۷ نشانه فرارسیدن زمان خرید سوتین جدید

7 نشانه که به شما می‌گوید زمان تعویض سوتین فرارسیده

نشانه‌ها چیزهایی هستند که به ما خواهند گفت زمان تغییر و نو شدن فرا رسیده است. چه لباسی که چند ماه است از آن استفاده می‌کنید و چه سایر پوشش‌ها همچون کیف و کفش! زمانی که ظاهر تغییر کند و آن کاربری سابق را نداشته باشد، باید به فکر تعویض باشید.

۱. از خود بپرسید که چقدر این سوتین را پوشیده اید؟

یک سوتین مهم نیست که چقدر زیبا باشد و شما چقدر هم آن را دوست داشته باشید؛ هر سوتین دارای عمر محدودی است که پوشیدن بیش از آن اشتباه بوده و برای سلامتی شما ضرر خواهد داشت.

مطمئنا شما هم لباس زیری دارید که کمتر از بقیه از آن استفاده می‌کنید. برای مثال، سوتین‌های مجلسی مناسبتی خاص، سوتین بدون بند یا سوتین فانتزی که برای مواقع و پوشش‌های خاصی از آنها استفاده می‌کنید. اما اگر از آخرین باری که یکی از آنها را پوشیده‌اید بیش از یک سال گذشته است، احتمالا باید به دلیل تغییر اندازه سینه به فکر سوتین دیگری باشید یا اینکه در پوشیدن آن کمی تامل کنید.

۲. آیا افزایش یا کاهش وزن داشتید؟

سینه خانم‌ها بر خلاف آقایان دارای بافت چربی است و به همین دلیل است که سینه‌های بزرگ‌تری دارند. در حالی که آقایان بافت سینه چربی کمتر و در مقابل عضلانی دارند.

کوچکترین تغییرات هورمونی و تغذیه‌ای در خانم‌ها موجب کاهش یا افزایش سایز سینه خواهد شد که عمده‌ترین دلایل عبارتند از:

  • افزایش یا کاهش وزن در اقر تغییرات تغذیه‌ای و رژیمی
  • تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی و یائسگی
  • دوران بارداری و شیردهی به نوزاد
  • مصرف داروهای خاص همچون داروهای ضد بارداری

هر یک از این دوران و شرایط تغییرات زیادی را در اندازه و فرم سینه خانم‌ها ایجاد می‌کند که می‌تواند روی تغییر سایز سینه و در نتیجه آن رسیدن زمان تعویض سوتین به یادآوری تبدیل شود.

۳. آیا با پوشیدن این سوتین احساس راحتی دارید؟

بندهای سوتین مهم‌ترین بخش آن را تشکیل می‌دهند. شما با تنظیم بند سوتین می‌توانید مشخص کنید که سینه‌های شما در چه سطحی از بدن قرار گرفته باشند. می‌توان گفت بیش از ۸۰ درصد للیفت سینه‌ها وابسته به بند روی شانه است.

این بندها باید در اندازه استانداردی تنظیم شده باشند؛ نه زیاد سفت باشند که مشکلاتی را برای شما ایجاد کنند و نه اینکه بیش از حد شل باشند که روی شانه‌های شما بلغزند و مدام با خود درگیر باشید که بندها را در جای خود قرار دهید.

در همین زمینه بخوانید: عوارض پوشیدن سوتین سفت

این بندها با خاصیت ارتجاعی که دارند به مرور زمان کشیده می‌شوند. شستشوی سوتین نیز تاثیر خود را روی بندها گذاشته و اصیت الاستیکی آنها را به مرور از بین خواهد برد.

حال با همه این شرایط اگر بند سوتین را روی اندازه دیگری از قزن تنظیم می‌کنید تا در پوشیدن آن احساس راحتی داشته باشید، اما تفاوتی احساس نمی‌کنید؛ به این معنی است که عمر سوتین شما به سر آمده و باید فکر تعویض سوتین باشید.

رابطه زمان تعویض سوتین با افتادگی بند شانه
اگر احساس می‌کنید سوتین شما شل و آویزان است، زمان تعویض آن فرارسیده است!

۴. احساس می‌کنید سوتین شما شل و آویزان است؟

سوتین‌ها به مرور خاصیت ارتجاعی خود را در تمامی بخش‌ها از دست می‌دهند. هر چه که عمرشان می‌گذرد و به زمان تعویض سوتین نزدیک‌تر می‌شوید، مجبور هستید بندهای روی شانه را سفت‌تر کرده و قزن و بند پشتی را هم روی اندازه سفت‌تری تنظیم کنید.

اگر سوتین شما در کمترین حد ممکن تعویض شده و احساس می‌کنید سینه‌ها آویزان است، حتما باید سوتین جدید خریداری کنید.

توجه داشته باشید که پوشیدن سوتینی که باعث آویزان شدن سینه‌ها می‌شود، اگر طولانی مدت ادامه داشته باشد و در عین حال فعالیت‌های زیاد مانند دویدن داشته باشید باعث کش آمدن عضلان در ناحیه لیفت سینه خواهد شد. نتیجه آن چیزی نیست جز اینکه در سنین پایین دچار افتادگی سینه خواهید شد.

۵. فکر می‌کنید لباس زیر شما فرسوده شده است؟

برای بررسی فرسودگی سوتین باید تمامی بخش‌ها را وارسی کنید. این کار را با مشاهده از درون کاپ‌ها شروع کنید. اگر آنها چروک شده‌اند یا در حالت عادی شکل کاسه‌ای خود را از دست داده‌اند نشان از فرسودگی سوتین دارد.

سایر بخش‌ها همچون دوخت سراسری، درزها و خاصیت کششی بندها را نیز مورد ارزیابی قرار دهید. پوشیدن سوتین فرسوده نه تنها باعث افتادگی، بلکه تعریق بیشتر سینه‌ها به دلیل از دست دادن الیاف و احتمال ابتلا به حساسیت پوستی در سینه خواهد شد.

فرسودگی لباس زیر و زمان خرید و تعویض ست لباس زیر جدید
سوتین فرسوده دیگر لیفت مناسبی نخواهد داشت!

۶. آیا شکل و لیفت سینه ای که به شما می‌دهد را دوست دارید؟

همینطور که سوتین شما فرسوده و مندرس شده و شکل ظاهری خود را از دست می‌دهد، با عدم تناسب اندازه در دو سینه خود را نشان خواهد داد. بند خیلی شل برای شما احساس درد به‌همراه ندارد، اما می‌تواند منجر به افتادگی سینه شود.

برعکس؛ بند سفت و تنگ نیز باعث کشش و فشار بیشتر به شانه خواهد شد. یا کاپ‌هایی که خیلی کوچک هستند، باعث بیرون زدن سینه از درون کاپ می‌شوند که در زیر لباس‌های تنگ و بدن نما به صورت یک زائده بد شکل سینه شما را نمایان خواهند کرد.

در همین زمینه بخوانید: 10 نشانه که می‌گوید سایز سوتین شما اشتباه است!

با این همه، حتی اگر اندازه سوتین نیز درست باشد، باز هم می‌تواند فرم سینه‌ای را به شما بدهد که آن را دوست ندارید. همه سوتین‌ها متفاوت طراحی شده‌اند و برخی از آن‌ها حالتی نوک تیز ایجاد می‌کنند در حالی که برخی دیگر سینه شما را صاف‌تر یا گردتر می‌کنند.

سوتین شما باید موجب افزایش اعتماد به‌نفس شده و با پلیفتی که به سینه‌های شما می‌دهد، احساس خوبی نسبت به بدن خود داشته باشید. اگر سوتینی که به تن می‌کنید این احساس را به شما نمی‌دهد باید آن را تعویض کنید.

۷. آیا سینه های شما به خوبی درون کاپ قرار می‌گیرند؟

زمانی که کاپ سوتین شکل خود را از دست می‌دهد، علاوه بر چروک شدن و تغییر حالت، ژنده به نظر خواهد رسید. اگر سینه‌های شما بزرگ‌تر نشده باشند، احساس می‌کنید که کاپ گشاد شده و سینه‌ها درون آن می‌لغزند.

بیرون زدن سینه از بخش‌های کناری یا جمع شدگی کاپ از نشانه‌ای فرسودگی آن است که به شما می‌گوید زمان تعویض سوتین فرارسیده و باید فکر خرید یک سوتین جدید باشید.


جمع‌بندی و سوالات متداول

در این پست از مجله ساتین مد به بررسی 7 نشانه پرداختیم که به شما می‌گوید زمان عویض سوتین و لباس زیر شما فرا رسیده است. این نشانه‌های از اهمیت بالایی برخوردار هستند؛ چرا که با سلامت جسمی شما ارتباط دارند.

وقتی بافت کلی پارچه از بین رفته و دیگر کارایی و احساس راحتی قبلی را برای شما ندارد، برای جلوگیری از مشکلات احتمالی همچون افتادگی سینه و ایجاد حساسیت‌های پوستی حتما باید به فکر تعویض باشید.

مواردی که در این خصوص در ساتین مد بررسی کردیم، جزو نشانه‌هایی کلی هستند که در مورد هر سوتین صدق می‌کند. اما اگر قرار بر بررسی نشانه‌ها در مدل‌های خاص باشد، باید فنر سوتین در مدل‌های فنری، پد درون کاپ‌ها را در سوتین اسفنجی یا سوتین جک دار و به همین ترتیب ساختار توری را در مدل‌های سوتین تورگاز مورد بررسی قرار داد.

عمر مفید سوتین چقدر است؟

گفته می‌شود که برای سوتین‌هایی که استفاده روزمره از آنها دارید، عمر مفید ۶ تا ۹ ماه یا پوشیدن آنها به تعداد دفعات ۱۸۰ بار، بیشترین مقداری است که می‌توان به آن نسبت داد. اما در کنار آن باید برند، کیفیت پارچه استفاده شده و نوع سوتین را نیز در نظر بگیرید.

چه زمانی باید سوتین خود را تعویض کنیم؟

همین که نشانه‌هایی از مندرس شدن و کاهش کیفیت سوتین خود مشاهده کردید باید بدانید که زمان تعویض آن فرارسیده است. از دست رفتن خاصیت الاستیکی بندها، تغییر حالت بند پشتی، تغییر شکل کاپ‌ها و از دست رفتن ساختار منظم توری و دوخت سوتین نشان از کهنه شدن و فرسودگی آن دارد.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 4

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *