ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

جوراب دیابتی چیست و چه مزایایی دارد؟

وقتی از خود می‌پرسید که جوراب دیابتی چیست؟ پاسخ شما در همان سوال نهفته است؛ این مدل جوراب همانطور که از نامش مشخص است برای افراد مبتلا به بیماری دیابت یا همان قند خون طراحی شده است. این افراد به دلیل تغییراتی که در اثر افت انسولین در بدن آنها رخ می‌دهد، لازم است از نظر بهداشتی و همچنین جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های پوستی توجه ویژه‌ای به سلامت پوستی خود، خصوصا در ناحیه پا داشته باشند.

سه چیز همواره این بیماران را تهدید می‌کند که اگر به خوبی مراقبت نشود، می‌تواند مشکلات جدی ایجاد نماید که عبارتند از:

  • ایجاد تاول در سطح پوست و کاهش احساس درد
  • رطوبت پوستی و فعالیت بیشتر منافذ پوستی که موجب تشدید عرق پا می‌شود
  • کاهش گردش خون و همچنین کاهش فشار در ناحیه پا که موجب سفت و سخت‌تر شدن پوست می‌گردد

همه موارد بالا در صورتی که به خوبی کنترل نشوند، می‌توانند باعث ایجاد زخم‌هایی جدید در سطح پوست شوند که قرار گیری در محیط با تعریق بالا می‌تواند شدت آن را بیشتر کند. در نتیجه یکی از راه‌های جلوگیری کردن از این مشکلات استفاده از جوراب مناسب است که با نام جوراب دیابتی شناخته می‌شود.

در ادامه این مقاله به معرفی این نوع جوراب پرداخته و با استفاده از مشخصات و ویژگی‌هایی که دارد، بررسی خواهیم کرد که پوشیدن این جوراب چگونه می‌تواند به افراد دارای بیماری دیابت در جهت کنترل و سلامت بهتر در برابر این بیماری کمک کند.

جوراب دیابتی چیست؟

نوروپاتی دیابتی یا آسیب عصبی یکی از مشکلات ثانویه و عوارضی است که در بیش از نیمی از افراد دیابتی که مبتلا به نوع پیشرفته هستند وجود دارد. این عارضه به مرور زمان سبب کاهش احساس درد را در ناحیه پای بیمار می‌گردد که در برخی از موارد حتی به صورت کلی بیمار احساس درد ندارد و زمانی که زخمی در پا ایجاد شود اصلا متوجه آن نخواهد شد.

این موضوع زمانی بدتر می‌شود که به صورت کلی پوست بیماران دیابتی به دلیل ساختاری که این بیماری دارد، مقاومت لازم را نداشته و یک خراش کوچک هم می‌تواند باعث ایجاد مشکلات جدی در فرد بیمار شود.

به همین دلیل است که بیش از نیمی از گزارشات و آمارهایی که مربوط به قطع عضو در اثر عفونت هستند، مربوط به بیماران دیابتی می‌شود. پس مهم است که این افراد به سلامت و رعایت بهداشت فردی توجه ویژه‌ای داشته باشند.

پا مهم‌ترین و آسیب پذیرترین عضو از بدن برای این بیماران است. زمانی که زخم در پا ایجاد می‌شود، به دلیل فشاری که روی این ناحیه وجود دارد، زخم می‌تواند پیشرفت کند. از طرفی دیگر پوشیدن جوراب و کفش نامناسب نیز می‌تواند سبب تعریق بیشتر پا شود که عاملی بسیار خطرناک برای تشدید بیماری و ایجاد عفونت در زخم است.

در چنین شرایطی استفاده از جوراب دیابتی کمک می‌کند تا از این گونه مشکلات جلوگیری گردد. این جوراب با توجه به نوع مواد به کار رفته در تولید آن و ویژگی‌هایی که دارد، از تعریق پا و همچنین ایجاد خراش‌های پوستی جلوگیری می‌کند که به صورت کلی توصیه می‌شود افراد دیابتی از این نوع جوراب استفاده نمایند.

جوراب دیابتی چیست و چه مزایایی دارد؟

چرا باید از این جوراب استفاده کرد؟

وقتی صحبت از جوراب دیابتی می‌شود، به این معنی نیسا که این بیماران حتما باید از این نوع جوراب استفاده کنند. بلکه توصیه می‌شود تا جای ممکن و در زمان‌هایی که مشغول انجام فعالیت‌هایی هستند که پوست پا می‌تواند در برابر آسیب مستقیم و ایجاد خراش باشد بهتر است از این نوع جوراب در کنار کفش مناسب استفاده کرد.

یکی از عوارض اولیه بیماری دیابت، کاهش شدت جریان خون در بدن است که در نتیجه منقبض شدن رگ‌های خونی ایجاد می‌شود. یکی از مزایای استفاده از جوراب دیابتی همین مسئله است که با گرم نگه داشتن پاها و از سوی دیگر ساختار نرمی که دارد از این انقباض جلوگیری کرده و خون در بدن با گردش مناسبی در جریان است.

ویژگی و مزایای جوراب دیابتی چیست؟

جوراب دیابتی به صورت کلی می‌تواند برای این افراد یک انتخاب عالی باشد تا به زندگی طبیعی خود قبل از ابتدا به بیماری رگردند. البته اگر از نیاز روزانه به تزریق انسولین فاکتور بگیریم.

محافظت از پا در برابر زخم و قارچ پوستی

جنس مواد به کار رفته در این جوراب طوری است که با پایبندی به سه اصل اساسی که در خصوص رعایت موارد بهداشتی در ابتدای مقاله عنوان نمودم، از پا در برابر ایجاد زخم و ایجاد قارچ پوستی جلوگیری نماید.

با توجه به اینکه در این نوع جوراب از نخی با الیاف آغشته به موارد خاص استفاده می‌شود و از سوی دیگر دارای نوع دوخت و بافتی است که به جریان بهتر هوا در پا کمک می‌کند، خاصیت ضد تعریق داشته و همیشه پا را خشک نگه می‌دارد تا دچار تاول و ایجاد زخم نگردد.

کاهش فشار و کنترل دمای پا

جنس نرم این نوع جوراب از پا در برابر فشاری که به کف پا ایجاد می‌شود جلوگیری کرده و همین موضوع نیز در کاهش احتمال تاول زدن پا موثر است. خصوصا اینکه با کنترل دمای بدن نیز از مشکلاتی که این بیماران با گرمای هوا در فصل گرما دارند، تا حدی جلوگیری می‌کند.

دارای نخ با کیفیت و جذب رطوبت بالا

در این نوع جوراب از نخ کاملا طبیعی که از الیاف بامبو و پشم تولید شده استفاده می‌شود که خاصیت جذب رطوبت بالایی داشته و از تعریق پوستی جلوگیری می‌کند.

بر خلاف جوراب معمولی نخ اسکپندس در این نوع جوراب درصد کمی را شامل می‌شود و حتی در بالای جوراب و در بخش کش به حدی است که صرفا جوراب در پا مانده و نلغزد. چرا که استفاده از کش زیاد موجب فشار بیشتر به ساق پا شده و موجب قرمزی پوست می‌شود که در دراز مدت خود این امر می‌تواند باعث تاول در بیمارن دیابتی شدید شود.

کمک به افزایش گردش خون در پا

در نهایت اینکه جوراب دیابتی با گرم نگه داشتن پا موجب افزایش شدت جریان گردش خون در پا شده و از انقباض رگ‌های خونی در ناحیه پا جلوگیری می‌کند. خود این امر از این بیماران در برابر احتمال ابتلا به دیگر بیماری‌ها محافظت می‌کند.

همچنین کاهش جریان خون باعث می‌شود که بیماران دیابتی در طول روز احساس خوبی نداشته باشند که همین متعادل کردن جریان خون کمک زیادی به افزایش کیفیت زندگی بیمار خواهد نمود.

تنفس بهتر پا و داشتن احساس بهتر

یکی دیگر از مزایای جوراب دیابت این است که دوخت این جوراب در کنار نوع نخ و الیافی که دارد بر خلاف جوراب‌های معمولی و سایر جوراب‌ها، دارای بافتی متراکم و در عین حال قابل تنفس است که به جریان یافتن هوا در پا کمک می‌کند.

پای شما تنفس بهتری داشته و در طول روز که این جوراب را پوشیده‌اید احساس خستگی نخواهید داشت. از آنجایی که افراد دیابتی متناسب با فعالیت‌های فیزیکی که انجام می‌دهند توصیه می‌شود از جوراب به عنوان یک محافظ پا در برابر سایش استفاده کنند، انتخاب این نوع جوراب در پوشیدن طولانی مدت برای آنها امری ضروری است.

کش این جوراب در بخش ساق پا و همچنین مقدار کششی که در پنجه دارد طوری است که فشار زیادی را به پا وارد نکرده و احساس سفتی ندارد. پس خود جوراب موجب ایجاد سایش پوستی و قرمزی که می‌تواند عاملی برای التهاب و تاول زدن باشد را نخواهد داشت.


انواع جوراب دیابتی بر اساس جنس

انواع جوراب دیابتی در بازار وجود دارند که با توجه به مواد به کار رفته در تولید آن و همچنین ویژگی‌هایی که دارند می‌توانند به میزان قابل توجه و متغیری در کمک به افراد دارای این بیماری موثر باشند. اگر بخواهیم یک گروه‌بندی برای این مدل جوراب داشته باشیم، عبارتند از:

جوراب های دارای مس یا نقره

این نوع جوراب‌ها با استفاده از الیافی تولید می‌شوند که آغشته به مس یا نقره هستند. همانطور که احتمالا می‌دانید مس داارای خاصیت ضد قارچ بوده و در زمانی که زخم پا ایجاد شود می‌تواند از عفونت کردن آن جلوگیری نماید. اگر پای شما در اثر زخم دچار عفونت شده باشد، این الیاف باعث می‌شود تا در استفاده بعدی از جوراب موجب انتقال قارچ و عوامل بیماری‌زای پوستی نگردد.

نقره نیز به همین ترتیب دارای خاصیت ضد میکروبی است که التهاب‌های پوستی ایجاد شده را در برابر میکروب محافظت نموده و نقش زیادی در جلوگیری از بدتر ششدن زخم‌ها خواهد داشت.

جوراب های با پد اکریلیک یا ژل

در جوراب‌هایی که آغشته به فیبرهای اکریلیک هستند، از رطوبت پا جلوگیری کرده و مانع از ایجاد تاول در پوست پا می‌شوند که یکی از عوامل بسیار مهم در ایجاد زخم پوستی است. استفاده از این نوع جوراب برای افرادی که فعالیت فیزیکی زیادی دارند، مانند ورزشکاران یا کسانی که مشاغل پر جنب و جوشی دارند توصیه می‌شود.

نوع دیگری از جوراب‌ها نیز هستند که درون آنها پد ژل وجود دارد که در محافظت از پوست پا نقش زیادی ایفا می‌کنند. این مدل جوراب نیز نرمی خاصی داشته و موجب کاهش فشار به رگ‌های موجود در کف پا می‌شوند که از انقباض رگ‌ها و کاهش شدت جریان خون جلوگیری می‌نمایند.

جوراب های تمام نخی دیابتی

جوراب‌های دیابتی عموما از نخ طبیعی که از پشم طبیعی یا رشته‌های بامبو ساخته شده تولید می‌شوند. این الیاف به صورت طبیعی خاصیت ضد میکروبی داشته و بسیار نرم و لطیف هستند. نرمی و لطافت آنها از ایجاد حساسیت پوستی جلوگیری کرده و همچنین فشار و ساییدگی که می‌تواند به پا وارد شود را به شدت کاهش می‌دهند.

علاوه بر این از تاول زدن پا در نواحی که بیشترین فشار بدن روی آن قرار دارد جلوگیری به عمل می‌آورند.


جمع بندی نهایی

در این مقاله شما را با جوراب مناسب برای افراد مبتلا به دیابت و قند خون آشنا کرده و به بررسی اینکه جوراب دیابتی چیست پرداختیم. سپس به معرفی مزایای و ویژگی‌هایی که استفاده از این جوراب برای این بیماران داشته و می‌تواند به افزایش کیفیت زندگی روزمره این افراد کمک کند پرداختیم.

در پایان نیز با بررسی انواع جوراب دیابتی از نظر مواد به کار رفته برای تولید آن و همچنین ساختار و ویژگی که هر کدام دارند، به شما در خرید و انتخاب مدل مناسب کمک کردیم. در مقالات بعدی به راهنمای خرید این نوغ جوراب پرداخته و با بررسی برندهای مختلفی که آن را تولید می‌کنند به شما در انتخاب و خرید آن نیز کمک خواهیم نمود.

به نظر شما استفاده از جوراب دیابتی چه مزایای دیگری دارد و هنگام استفاده از آن باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟ خوشحال می‌شویم که دیدگاه‌های خود را از بخش نظرات برای ما ارسال کنید.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 1

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *