ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

جوراب نانو چیست و چه مزایایی دارد؟

مطمئنا با شنیدن نام این جوراب این سوال در ذهن شما ایجاد شده که جوراب نانو چیست و چه تفاوتی با جوراب معمولی دارد؟

جوراب‌های نانو همانطور که از نامشان مشخص است با استفاده از فناوری نانو تولید می‌شوند؛ اما نه آن فناوری که شاید در دنیای تکنولوژی با آن آشنا شده باشید. بلکه منظور از اینجا تولید شده با استفاده از الیاف فشرده نانو است که دارای دوام، کیفیت و قدرت جذب بسیار بالاتری هستند.

در بافت این جوراب از الیاف خاصی استفاده می‌شود که با استفاده از تکنولوژی نانو ذرات و بدون استفاده از مواد شیمیایی تولید شده است که مانع از رشد قارچ، تعریق پا، ایجاد بوی بد پا می‌شود. از همه مهم‌تر استحکام بالایی هم دارند. حال بیایید در ادامه به بررسی تمامی ابعاد این مدل جوراب بپردازیم و ببینیم که به درد چه افرادی می‌خورد.

جوراب نانو چیست؟

تا زمانی که اطلاعات دقیقی از فرآیند تولید الیاف و دوخت این جوراب نداشته باشید، هیچکس نمی‌تواند به شما بگوید که جوراب نانو چیست. این جوراب به عقیده برخی نوع خاصی از جوراب فشرده است در حالی که برخی دیگر تصور می‌کنند پس از تولید جوراب موادی شیمیایی به جوراب آغشته می‌شود که از طریق فناوری نانو تولید شده و باعث ضد بو شدن، ضد تعریق و افزایش کیفیت جوراب می‌گردد.

پس همه تصورات را در این مورد کنار بگذارید. به شما خواهیم گفت که این جوراب چیست و چطور تولید می‌شود.

جوراب نانو مثل هر جوراب دیگری از الیاف نخی تولید می‌شود. بر خلاف جوراب‌های معمولی، الیاف این مدل جوراب ذرات ریزتری نسبت به نخ معمولی دارند. استفاده از این الیاف مزایای خاصی دارد که در ادامه حتما بررسی خواهیم کرد.

منظور از الیاف نانو برای جوراب این است که هیچ خبری از فناوری خاصی نیست، فشرده سازی یا حتی آغشته کردن جوراب به مواد خاصی نیست. بلکه دلالت به این دارد که در این الیاف بر خلاف نخ معمولی از الیاف بسیار ریزتر و مهندسی استفاده شده است.

این الیاف با استفاده از محلول نانوذرات یا نانوسکوپی روی نخ معمولی به دست می‌آیند. نخ هم می‌تواند از هر نوع الیاف پشمی، پنبه یا سایر نخ‌هایی که به صورت طبیعی از طبیعت گرفته می‌شوند باشد.

مزایای جوراب نانو چیست؟

مزایای جوراب نانو چیست؟

بر خلاف تصور جوراب نانو دارای معایب خاصی نیست و برای همه افراد دارای مزیت است. از کودکان و بچه‌های خردسال گرفته تا افراد بزرگسال می‌توانند از این جوراب استفاده کنند.

اگر به دنبال خرید جوراب نانو اصل هستید، باید با برندهایی که این جوراب را تولید می‌کنند نیز آشنایی داشته باشید که با کیفیت بالایی آن را تولید می‌کنند. در مقالات بعدی به معرفی این برندها خواهیم پرداخت.

قدرت جذب بالا و جلوگیری از تعریق

با توجه به اینکه در تولید این نوع جوراب از الیاف بسیار ریز با نخ طبیعی استفاده می‌شود، قدرت جذب بالایی دارند که باعث می‌شود پاهای شما همیشه خشک باشند. در نتیجه خبری از تعریق پا نبوده و پای شما بو نمی‌دهد.

الیاف استفاده شده در جوراب نانو از تعریق پا جلوگیری می‌کنند که یکی از مهم‌ترین مزیت آن برای بیماران دیابتی است. پیشنهاد می‌کنم که حتما مقاله جوراب دیابتی چیست را برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مطالعه کنید.

ضد قارچ و باکتری

اگر فرض کنیم شما یک کارمند باشید یا به واسطه شغلی که دارید در روز حداقل ۷ ساعت جوراب به پا داشته باشید، این موضوع در فصل تابستان و گرما می‌تواند به معظلی بزرگ برایتان تبدیل شود.

به دلیل اینکه پا مدت بسیار زیادی درون کفش قرار گرفته و از طرفی دیگر توسط جوراب نیز احاطه شده، احتمال تجمع انواع باکتری بیماری‌زا که نتیجه آن ایجاد قارچ روی پوست پا، تاول زدن و زخم شدن است.

موضوع زمانی بدتر می‌شود که با مشکل انحراف ناخن و فرو رفتن آن به داخل گوشت پا نیز مواجه باشید که در این صورت مطمئنا صدمات بیشتری به پای شما وارد می‌گردد.

در نتیجه استفاده از این جوراب به این دلیل که از تعریق جلوگیری کرده و تنفس بهتری برای پا دارد، مانع از ایجاد باکتری و قارچ روی پا خواهد شد.

جلوگیری از بوی بد پا

همانطور که می‌دانید ایجاد بوی بد پا نتیجه استفاده از کفش نامناسب، جوراب نامناسب که قدرت جذب بالایی ندارد و از همه مهم‌تر جورابی است که امکان تنفس را به پای شما نخواهد داد.

همین سه عامل سبب می‌شود پاهای شما مرطوب بوده و به دلیل در گردش نبودن جریان هوا بین پا و جوراب، احتمالا همیشه پاهای شما بوی بدی داشته باشد.

طول عمر بالا و شستشوی آسان

جوراب های نانو با توجه به الیافی که دارند بر خلاف جوراب معمولی عمر بالایی دارند. استفاده از مواد آنتی باکتریال در این جوراب سبب شده تا حتی در هنگام شستشو با آب بسیار گرم نیز مشکلی برای آنها ایجاد نشود.

شوینده‌های قوی نیز یکی از مواردی هستند که باعث کاهش طول عمر جوراب می‌شوند؛ به ویژه برای افرادی همچون تعمیرکاران که زیاد با مواد شیمیایی و نفتی در ارتباط هستند و لزوما باید از شوینده قوی استفاده کنند. همین مسئله باعث می‌شود که استفاده از جوراب نانو برای این گروه از افراد نیز انتخاب بهتری باشد که در اثر استفاده از این شوینده‌های قوی مشکلی برای آنها ایجاد نمی‌شود.


چرا باید جوراب نانو بپوشید؟

تا اینجا که با این جوراب آشنا شده و دانستید که جوراب نانو چیست و مزایای آن شامل چه چیزهایی است، حتما متوجه شدید که:

 • این جوراب ضد باکتری و ایجاد قارچ در پا است.
 • با توجه به نوع الیاف نانویی که دارد و تراکم دوختی آن، تنفس بهتری را برای پا رقم می‌زند.
 • ضد تعریق بوده و رطوبت پا را به بهترین شکل ممکن با توجه به جذب بالایی که دارد جذب می‌کند.

لذا با این اوصاف استفاده از آن برای بیماران مبتلا به دیابت و کسانی که فعالیت بدنی زیادی دارند توصیه می‌شود. اگر بخواهیم دقیق‌تر بررسی کنیم شامل افراد زیر خواهد بود.

جوراب نانو دیابتی، انتخاب عالی برای بیماران

کلیه منسوجات و پوشینه‌هایی که از الیاف نخی نانو تولید می‌شود برای بیماران دیابتی که عموما مبتلا نوروپاتی(آسیب عصبی غدد احساسی) هستند مفید است.

این بیماران حتما باید پاهای خود را همیشه خشک نگه دارند. زیرا تعریق پا، وارد شدن فشار زیاد به پا و عدم تنفس و رعایت بهداشت پا باعث ایجاد تاول و در نهایت زخم روی پوست می‌شود. از طرفی به دلیل عارضه نوروپاتی احساس درد را ندارند که خود همین مسئله می‌تواند باعث کم توجهی به زخم‌های ایجاد شده باشد.

جوراب نانو دیابتی به این افراد کمک می‌کند تا از ایجاد تاول، عفونت پوستی و تجمع باکتری روی پوست پا جلوگیری شود. توصیه می‌شود اگر از جوراب مخصوص بیماران دیابتی به دلیل قیمت بالاتر استفاده نکردید، حداقل از جوراب نانو استفاده کنید که دچار این مشکلات نشوید.

مناسب ورزشکاران و فعالیت بدنی بالا

افراد ورزشکار و کسانی که فعالیت بدنی بالایی دارند، به دلیل همین جنب و جوش زیاد بدن آنها می‌تواند در معرض آسیب‌های جزئی همچون ایجاد سلیش و خراش روی پوست حین انجام این فعالیت‌ها باشد.

در نتیجه استفاده از جوراب معمولی که باعث تعریق پا شود می‌تواند عوامل بیماری‌زا و باکتری را در این ناحیه گرداگرد هم آورده و نهایتا مشکلات جدی همچون زخم‌های بزرگ شود.


نحوه نگهداری از جوراب نانو چگونه است؟

جوراب‌های نانو نیز مشابه جوراب معمولی نیاز به مراقبت و شستشو دارند و اینطور نیست که تصور کنید چون بوی بدی به خود نمی‌گیرند یا قدرت جذب بالایی دارند قرار نیست آنها را زود به زود بشویید. در نگهدای و شستشوی این جوراب به نکات زیر دقت کنید.

 • چه جزو افرادی باشید که مبتلا به دیابت نیست و چه فردی که پاهای وی به انواع پینه، تاول یا زخم دچار شده، شستن مرتب و تعویض مکرر جوراب برای شما اهمیت بالایی دارد. خصوصا اینکه برای جوراب نانو نیز باید به همین ترتیب عمل کنید.
 • با اینکه این جوراب از الیاف نانو تولید می‌شود که در مقابل دمای بالا مقاوم است، اما در بخش ساق جوراب از نخ اکسپندس استفاده می‌شود که درواقع همان کش جوراب است. در نتیجه شستشو با آب ملایم و عدم استفاده از شوینده بسیار قوی را به منظور افزایش طول عمر چوراب مدنظر داشته باشید.
 • توصیه می‌شود از شستشوی دستی جوراب استفاده کنید و برای خشک کردن نیز به جای استفاده از ماشین لباسشویی از هوای آزاد استفاده کنید. همچنین از قرار دادن جوراب در معرض تابش مستقیم نور خورشید دوری کنید.
 • با رعایت این نکات معمولا جوراب نانو تا مدت ۶ ماه دوام دارد و می‌توانید از آن استفاده کنید. اما اگر پارگی در آن ملاحظه کردید یا بخش‌هایی از جوراب پوسیده شده بود، بهتر است به فکر خرید جوراب جدید باشید.

در پایان فراموش نکنید که پای شما قلب دومتان است. بیشتر از اینکه به کفش اهمیت دهید، باید به جوراب خود اهمیت دهید که تماس مستقیمی با پای شما دارد.


جمع بندی و کلام آخر

در این مقاله به بررسی اینکه جوراب نانو چیست پرداخته و به بررسی این مدل جوراب پرداختیم. این جوراب برای افرادی که فعالیت بدنی زیادی دارند یا اینکه مبتلا به بیماری‌هایی نظیر دیابت یا مشکلات پوستی هستند توصیه می‌شود.

چنین کسانی لازم است که از تعریق پا جلوگیری کنند و تا جای ممکن پاهای خود را خشک نگه دارند تا سبب تجمع باکتری‌ها و در نهایت ایجاد قارچ پوستی، تاول یا زخم نشود.

در صورتی که سوالی در این خصوص دارید یا اینکه تجربه استفاده از این نوع جوراب را دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 2

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *