ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

سوتین ورزشی چیست و چه مزایایی دارد؟

پوشیدن سوتین ورزشی مناسب نه تنها شما را در حین ورزش راحت نگه می‌دارد، بلکه از کشش بیش از حد رباط‌های سینه و ایجاد درد جلوگیری می‌کند. چه زمانی که برای اولین بار اقدام به خرید سوتین ورزشی می‌کنید و چه زمانی که نوبت تعویض سوتین جدیدی فرارسیده، در صورتی که با راهنمای خرید سوتین مخصوص ورزش آشنا نباشد، می‌تواند روی ورزش کردن شما تاثیرگذار باشد.

نکات مختلفی برای خرید سینه بند مخصوص ورزش وجود دارد که اگر به این نکات دقت کنید، می‌توانید احساس فوق العاده راحتی در باشگاه ورزشی داشته باشید. علاوه بر این خبری هم از درد در نواحی مختلف بدن نبوده و در دراز مدت دچار عوارض مختلفی مثل افتادگی سینه نخواهید شد.

حال بیایید در ادامه این مقاله از مجله ساتین مد به بررسی این موضوع بپردازیم و ببینیم که بهترین سوتین ورزشی کدام است و چگونه باید آن را بپوشیم که برای هر نوع ورزشی متناسب ما باشد.

راهنمای حرید سوتین اسپرت ورزشی

سوتین ورزشی چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

سوتین ورزشی یا sport bra همانطور که از نامش مشخص است مخصوص استفاده برای ورزش ایجاد شده و مناسب فعالیت‌هایی است که بدن ما تب و تاب زیادی دارد. همانطور که می‌دانید هنگام انجام دادن ورزش سینه خانم‌ها در اثر دویدن، پرش، بالا و پایین شدن و دیگر حالات مختلف تکان‌های زیادی دارد.

سینه انسان از طریق رباط‌هایی به بخش شانه متصل بوده و توسط این رباط‌ها حمایت می‌شود. زمانی که فعالیت‌های زیاد و سنگین مثل ورزش کردن انجام دهید، به دلیل وزن سینه‌ها این بالا و پایین پریدن‌ها موجب کش آمدن رباط در بدن خواهد شد. خصوصا برای خانم‌هایی که سینه بزرگ‌تری دارند.

نتیجه این پیامد این خواهد بود که در دراز مدت رباط کش آمده و باعث عارضه افتادگی سینه در خانم‌ها می‌شود. همین امر سبب می‌شود تا پیش از اینکه به سنین بزرگسالی بگذارید، خانمی با سینه‌های افتاده باشید که مجبور است حالا در این سنین نسبتا پایین و کم، از سوتین مخصوص برای افتادگی سینه استفاده کنید.

چرا که فرم سینه‌های شما از دست رفته است و شاید تنها راه موجود برای رفع این مشکل از طریق عمل جراحی باشد که آن هم مخاطرات و مشکلات خاص خود را دارد.


انواع سوتین ورزشی اسپورت

راهنمای خرید سوتین ورزشی

به صورت کلی دو نوع سوتین ورزشی برای خانم‌ها وجود دارد که عبارتند از:

 1. سوتین ورزشی معمولی(فشرده): این مدل سوتین از الیاف خاصی تهیه شده که ضد تعریق بوده و با خاصیت الاستیکی فوق العاده بالایی که دارد، حمایت بهتری از سینه‌های شما خواهد کرد. در این مدل سوتین خبری از کاپ جدا نبوده و کل بخش جلویی سینه را پارچه یک تکه تشکیل می‌دهد. این مدل سوتین برای خانم‌هایی با اندازه سینه طبیعی و کوچک مناسب است.
 2. سوتین ورزشی کپسول دار: این نوع سوتین بر خلاف سوتین ورزشی معمولی دارای کاپ مخصوص برای هر سینه است که باعث می‌شود سینه‌ها را بهتر حمایت کرده و در جای خود نگه دارد. همچنین به دلیل وجود کاپ گردش هوای بهتری در این مدل در جریان است و از تعریق بیش از حد جلوگیری می‌کند. سوتین کپسول دار ورزشی برای خانم‌هایی که سینه بزرگ‌تر دارند توصیه می‌شود.

حال که با انواع سوتین ورزشی آشنا شدید در ادامه به بررسی راهنمای خرید این مدل سوتین برای ورزش‌های مختلف پرداخته و می‌بینیم که چه بایدها و نبایدهایی برای استفاده از سوتین ورزشی کپسول دار و معمولی برای خانم‌های مختلف وجود دارد.

راهنمای خرید سوتین ورزشی

سوتین ورزشی با حمایت مناسب را پیدا کنید

 1. سوتین ورزشی ضد تعریق و جذب کننده رطوبت انتخاب کنید.

لازم است که سوتین ورزشی از مواد جذب کننده رطوبت ساخته شده باشد تا قابلیت تنفس را به سینه‌های شما بدهد. هنگام انجام فعالیت ورزشی بدن در ناحیه سینه تعریق زیادی کرده و اگر سوتینی انتخاب کنید که این تعریق را جذب نکرده و به بیرون از پوست بدن منتقل نکند هم احساس خفگی و خستگی بیش از حد خواهید داشت و هم اینکه می‌تواند موجب ایجاد قارچ پوستی شود.

اکثر سوتین‌های ورزشی جدید این روزها دارای فناوری برای دفع عرق هستند که آن‌ها را به انتخابی ایده‌آل برای ورزش تبدیل می‌کند. سعی کنید از پنبه که تمایل به جذب رطوبت و مرطوب ماندن دارد دوری کنید. انتخاب مواد ضد رطوبت نیز به تنظیم دمای بدن شما در حین تمرین کمک می‌کند.

 1. به اندازه سوتین ورزشی توجه کنید.

هدف از خرید سوتین ورزشی حمایت بهتر از سینه‌ها برای انجام فعالیت‌های سنگین است که مقاومت بالاتری دارند. لذا باید اندازه این سوتین دقیقا متناسب سایز بدن شما بوده و قابلیت تنظیم اندازه بند روی شانه و بند پشتی در آن فراهم باشد.

مهم‌ترین نکته در اندازه سوتین ورزشی این است که کاپ دقیقا به اندازه سینه شما باشد تا سینه‌ها درون آن فیت باشد که سینه‌های شما درون کاپ احساس تنگی یا لقی(گشادی) نداشته باشد.

راهنمای اندازه سوتین ورزشی
 1. سوتین های ورزشی دارای گیره را انتخاب کنید.

سوتین های ورزشی پولیور ایده آل نیستند زیرا در صورت لزوم نمی‌توان اندازه آنها را تنظیم کرد و نسبت به انواع دیگر کشیده‌تر هستند. سوتین ورزشی را انتخاب کنید که دارای بند قابل تنظیم باشد. با بند، می‌توانید از درونی‌ترین بخش داخلی قلاب تا بیرونی‌ترین بخش قلاب گیره را حرکت داده و سوتین را دقیقا متناسب با سایز خود کنید.

در همین زمینه بخوانید، آموزش تصویری تنظیم بند سوتین

این کار سبب می‌شود که متناسب با سفتی که برای هر ورزش نیاز است سوتین را تنظیم کنید. مثلا برای انجام حرکات نرمشی و کششی می‌توانید بند را روی حالت کمتر قرار دهید تا انعطاف بدنی بهتری داشته باشید. اما برای حرکاتی که جنب و جوش بیشتری دارند(مانند دویدن و بابا و پایین پریدن) بند را سفت‌تر کنید تا سوتین حمایت بهتری از سینه شما داشته باشد.

سوتین اسپورت ورزشی
 1. روی یک سوتین ورزشی با کیفیت سرمایه گذاری کنید.

اگرچه ممکن است خرید سوتین ورزشی ارزان وسوسه انگیز باشد، اما احتمالا پشتیبانی مناسب و حمایتی که برای ورزش به آن نیاز دارید را نداشته و مناسب نخواهد بود. اینکه صرفا سوتینی دارای طراحی ورزشی باشد را نمی‌توان مناسب ورزش کردن قلمداد کرد.

سینه بند ورزشی مناسب باید حمایت عالی از قفسه سینه شما داشته باشد و سینه‌ها را به خوبی در جای خود نگه دارد تا موجب کش آمدن رباط‌ها و همچنین ایجاد مزاحمت در ورزش برای شما نگردد.

از سوی دیگر چون در ورزش کردن فشار زیادی به این بندها وارد می‌شود باید در مقابل این فشار آسیب نبینند و از همه مهم‌تر اینکه بندهای روی شانه نیز باید ساختار مناسبی داشته باشند که موجب سایش پوست شما و ایجاد زخم در این نواحی نشوند که در ادامه به این نکات نیز می‌پردازیم.

سوتین را متناسب با سبک ورزشی انتخاب کنید

سوتین مناسب دویدن و ورزش
 1. سوتین ورزشی خود را با فعالیت ورزشی مطابقت دهید.

هنگام انجام یوگا نسبت به زمانی که در حال دویدن یا ورزش‌های شدید دیگری مثل والیبال و بسکتبال هستید، می‌توانید نوع متفاوتی از سوتین ورزشی را بپوشید که پیش از این نیز در مقاله لباس ورزشی مناسب یوگا به نکات پیرامون انتخاب سوتین مناسب برای آن پرداختیم.

هنگام انجام ورزش‌های کم ضربه، یک سینه بند با ضربه کم انتخاب کنید و برای ورزش‌های با ضربه بالا از یک سوتین با ضربه بالا استفاده کنید. یک سوتین با ضربه کم نیازی به حمایتی برابر با یک سوتین با ضربه بالا ندارد. سوتین‌های با ضربه بالا باید دارای غلاف و قلاب مناسب باشند تا سایز مناسب بدن خود را تنظیم کنید. همچنین از مواد ضد رطوبت ساخته شده باشند.

سوتین ورزشی کپسول دار یا فشرده؟
 1. سوتین ورزشی کپسول دار را به جای سوتین فشرده انتخاب کنید.

سوتین کپسولی برخلاف سوتین فشرده دارای کاپ جداگانه هستند. از آنجایی که سینه‌های شما هنگام ورزش به پهلو و همچنین بالا و پایین حرکت شدیدی می‌کنند، مهم است که سینه‌بند ورزشی شما دارای کاپ‌های جداگانه باشد تا ثبات بهتری داشته باشد. این موضوع به حمایت بهتر و جداگانه از هر سینه کمک می‌کند و همچنین تنظیم دما و تنفس بهتری را فراهم می‌کند.

به طور عمومی می‌توان گفت که:

 • اگر دارای سینه‌هایی با اندازه کاپ A یا B هستید یا تمرینات ورزشی معمولی انجام می‌دهید، سوتین معمولی ورزشی فشرده برای شما مشکلی ایجاد نمی‌کند.
 • اما اگر سینه‌هایی با سایز کاپ C، D یا E دارید که از قضا سایز سینه نیز بزرگ‌تر است، چه برای ورزش‌هایی با ضربات کم و معمولی و چه ورزش‌های شدید و سنگین توصیه اکید می‌شود که از سوتین کپسول دار استفاده کنید.
بند پشت سوتین
 1. برای حمایت بهتر، سوتین ورزشی مسابقه ای را انتخاب کنید.

سوتین ورزشی مسابقه‌ای که با نام Racerback شناخته می‌شوند، از طریق بند پشت به بندهای شانه متصل بوده و قفل می‌شود؛ به این معنی که سوتین به بدن شما نزدیک‌تر است. این امر پشتیبانی خوبی را فراهم می‌کند و در عین حال بندهای مزاحمی را که می‌توانند از روی شانه‌های شما بیفتند را از بین می‌برد.

خاصیت این سوتین‌ها به این صورت است که از بخش شانه به گردن نزدیک‌تر بوده و با توجه به اینکه بندهای شانه از پشت به یکدیگر نزدیک شده و در بخش پایینی به هم متصل می‌شوند، حمایت بهتری را از همه جهت‌های بالا و پایین یا چپ و راست برای سینه فراهم می‌کنند.

بند پهن سوتین
 1. از سوتین ورزشی با بندهای پهن استفاده کنید.

اگر سینه‌های بزرگ‌تری دارید یا اینکه می‌خواهید سوتین ورزشی‌تان قابل تنظیم باشد، مدلی بند پهن انتخاب کنید. بند پهن کمک می‌کند تا وزن سینه‌های با توزیع مناسب‌تری روی شانه انجام گیرد.

هنگام خرید سوتین مخصوص ورزش همواره باید این دکمه را در نظر بگیرید که بندها نباید در شانه‌های شما فرو بروند. اگر می‌بینید که این وضعیت برای شما دردناک است یا باعث درد گردن می‌شوند، از سوتین‌هایی با اندازه بند پهن استفاده کنید.

این بندها به توزیع یکنواخت وزن به قفسه سینه کمک می‌کنند. از طرفی دیگر دارای پدهای نرم و مخصوص زیر بند هستند که از سایش پوست در شانه و ایجاد قرمزی و زخم جلوگیری می‌کند.

انواع مختلف سوتین ورزشی را امتحان کنید

خرید سوتین ورزشی
 1. قبل از خرید سوتین ورزشی آن را امتحان کنید.

احتمالا در اولین تجربه برای خرید سوتین ورزشی نمی‌دانید که آیا برای شما مناسب است یا خیر؟ مگر اینکه آن را امتحان کنید. از اتاق رختکن فروشگاه استفاده کنید تا ببینید سوتین ورزشی چگونه به نظر می‌رسد. اگر به صورت آنلاین یک سوتین ورزشی می‌خرید، تا زمانی که ابتدا آن را امتحان نکرده‌اید، برچسب‌ها را نکنید.

سینه بند ورزشی
 1. کشش بندها را امتحان کنید.

وقتی نوبت به بررسی بند سوتین ورزشی می‌رسد، آن‌ها نباید بیش از حد معمول کششی باشند. انگشتان خود را دور بالای یکی از تسمه ها قرار دهید و در جای خود قفل کنید.

مرکز کاپ(چاک سینه) را با کمربند مطابقت داده و تا حدی سفت کنید که دقیقا در این ناحیه قرار بگیرد. ببینید که کمربند تا چه اندازه کشیده می‌شود. شما نیاز به کمربندهایی دارید که در هنگام سفت کردن زیاد کشیده نشوند. چرا که باعث حمایت کمتری از سینه شده و همچنان سینه‌های شما بالا و پایین خواهند پرید.

سینه بند کپسول دار ورزشی
 1. از اندازه کاپ سوتین مطمئن شوید.

اگر سوتین کپسول دار ورزشی را برای خرید انتخاب کردید، بررسی کنید که کاپ دقیقا به اندازه سینه‌های شما باشد. طوری که با قرارگیری سینه در داخل هر کاپ احساس لقی یا سفتی نداشته باشید.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید اندازه کاپ کاملا مطابق سایر سینه شماست، خم شوید و در آینه بررسی کنید که تا چه میزان سینه‌ها افتاده خواهند شد یا اینکه چه میزان فضای درون کاپ آزاد است.

اندازه طول باند سوتین ورزشی
 1. از انگشت خود برای تست باند سوتین استفاده کنید.

انگشت خود را زیر نوار باند سینه درست در وسط سوتین بین دو کاپ قرار دهید و سعی کنید باند را به بیرون هدایت کنید. اگر بتوانید بیش از یک اینچ آن را بکشید، این موضوع نشان از شل بودن باند سوتین دارد و باید مدل دیگری را بررسی کنید.

البته به این موضوع هم توجه داشته باشید که باند از پشت روی اندازه درست بسته شده باشد. توصیه می‌شود در حالت میانی این کار را انجام دهید که هم برای اندازه کوچک و هم بزرگ متعادل است. چرا که تغییرات هورمونی ماهانه‌ای که دارید موجب تغییر اندازه سینه شما می‌شود و اگر حد وسط را در نظر نگیرید، باند یا بیش از حد سفت است و یا شل خواهد بود.

سایزبندی سوتین ورزشی
 1. از فردی برای بستن و انتخاب سوتین ورزشی خوب کمک بگیرید.

اگر خرید آنلاین نمی‌کنید، به فروشگاهی بروید که کارکنان آن با لوازم سوتین آشنا هستند و از آنها بخواهید که اندازه سینه شما را به دقت اندازه گیری کنند. تجربه آنها به شما کمک می‌کند که سوتینی با بهترین حمایت را انتخاب کنید.

در نظر داشته باشید که وجود درزهای صاف در اطراف کاپ می‌تواند به تنفس بهتر سینه کمک کند، اما این مقدار نباید بیشتر از حد باشد که حمایت کمتری از سینه به دلیل خاصیت کششی بیشتر باشد.


نکاتی در خصوص تعویض سوتین های ورزشی

تعویض و خرید سوتین جدید ورزشی
 1. سوتین های ورزشی خود را هر ۴ تا ۶ ماه یکبار تعویض کنید.

اگر به طور منظم ورزش کنید، به مرور زمان سوتین کشیده شده و خاصیت الاستیکی خود را از دست خواهد داد. به همین دلیل، مهم است که هر ۶ ماه یک بار سوتین ورزشی بخرید تا همیشه پشتیبانی عالی از سینه‌های خود در فعالیت ورزشی داشته باشید.

اینکه چند بار یک سوتین ورزشی جدید بخرید به میزان فعال بودن شما بستگی دارد. اگر یک بار در هفته یک سوتین ورزشی را بپوشید، می‌تواند تا یک سال هم دوام بیاورد، در حالی که اگر همان سوتین ورزشی را ۳ بار در هفته بپوشید، بعد از ۴ تا ۶ ماه کاملا کشیده می‌شود.

در همین زمینه بخوانید، راهنمای شستشوی درست سوتین

اگر ۴ یا ۵ روز در هفته ورزش می‌کنید، باید به همین تعداد هم سوتین ورزشی داشته باشید که در هر روز نیز آنها را تعویض کنید. پوشیدن پشت سر هم یک سوتین باعث می‌شود که سینه بند ورزشی خیلی سریعتر کشیده شود. خصوصا اینکه لازم است تمیز باشد.

افتادگی بند سوتین ورزشی
 1. اگر باند سوتین تغییر کرده به فکر خرید سوتین جدید باشید.

بند سوتین تاثیر فوق العاده بالایی در میزان حمایت از سینه‌ها دارد. اگر وقتی در حال حرکت هستید باند سینه می‌چرخد یا خیلی کشیده می‌شود، وقت آن است که یک سوتین ورزشی جدید تهیه کنید. اگر از تنگ‌ترین قلاب روی بند خود استفاده می‌کنید، این موضوع هم نشانهای از کشیده شدن سوتین شما دارد که وقت تعویض آن فرا رسیده است.

اما از آنجایی که در اثر ورزش کردن ممکن است کمر شما باریک‌تر شده باشد، برای اطمینان از این موضوع می‌توانید صاف ایستاده و در حالی که فقط سوتین را به تن دارید دست‌ها را بالا بکشید. اگر باند سوتین حرکت کرد به این معنی است که خاصیت خود را از دست داده و باید تعویض گردد.

کشیدگی بند سوتین
 1. اگر همه بندها کشیده شده، یک سوتین ورزشی جدید پیدا کنید.

اگر با کشیدن تسمه‌های سوتین متوجه شدید که دیگر قدرت کافی ندارند، احتمالا همگی بندها کشیده شده‌اند. تسمه‌هایی که هنگام ورزش از شانه‌های شما می‌افتد دیگر منقضی شده است.

علت درد سینه با پوشیدن سوتین ورزشی
 1. اگر بعد از ورزش احساس درد در سینه دارید، سوتین خود را تعویض کنید.

اگر تمرین را تمام کردید و قفسه سینه‌تان درد داشت یا اینکه حین ورزش کردن سینه‌های شما به پهلو تغییر حالت می‌دهند، این نشانه نهایی این است که سوتین ورزشی شما برای شما کار نمی‌کند. اگر سوتین ورزشی شما حمایت مناسبی از شما نمی‌کند، وقت آن رسیده است که یک سوتین جدید تهیه کنید.


جمع بندی و کلام آخر

در این مقاله ما به بررسی این موضوع پرداختیم که سوتین ورزشی چیست و هنگام خرید آن باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم. اصلی‌ترین چیزی که برای انتخاب یک سوتین مخصوص ورزش کردن باید در نظر بگیرید این است که حمایت عالی از سینه‌های شما داشته باشند.

حین ورزش کردن سینه‌های شما چالاپ چولوپ کنان مدام در حالا بالا و پایین پریدن یا تکان‌های شدید به سمت چپ و راست است. این موضوع در حین ورزش کردن موجب ناراحتی شما شده و حتی باعث می‌شود که به شکل درستی نیز نتوانید ورزش کنید، چرا که بخشی از حرکات خود را به دلیل دردی که در طولانی مدت به سینه وارد می‌شود را ضعیف‌تر انجام خواهید داد.

از سوی دیگر در بلند مدت که فعالیت سنگین ورزشی انجام می‌دهید، همین تکان‌ها باعث کشیده شدن رباط سینه شده و باعث می‌شود که در همان سنین جوانی که حتی به میانسالی قدم نگذاشته‌اید با عارضه‌ای به نام افتادگی سینه مواجه شوید.

پس اگر فعالیت سنگین ورزشی انجام می‌دهید، توصیه اکید می‌شود که از سوتین ورزشی استفاده کنید و به منظور گرفتن نتیجه بهتر حتما مدل کپسول دار را انتخاب کنید. سایت ساتین مد نیز در زمینه خرید سوتین فعالیت دارد که با مراجعه به صفحه خرید سوتین می‌توانید انواع مختلفی از این لباس زیر زنانه را مشاهده و خریداری کنید.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 9

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *