ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

۶ تا از بهترین لباس ورزشی مناسب یوگا

زمانی که قرار باشد تمرین یوگا انجام دهید، استفاده از با لباس‌های گشاد یا خیلی تنگ موجب ناراجتی شما بوده و باعث می‌شوند که نتوانید به درستی این ورزش را انجام دهید. به همین دلیل مهم است که از لباس ورزشی مناسب یوگا که خاصیت تنفس، انعطاف‌پذیری و راحتی زیادی داشته باشند استفاده کنید.

برای خرید لباس یوگا تا حد زیادی باید به ترجیحات شخصی و همچنین سبک یوگا که قصد انجام آن را دارید دقت کنید. اما در حالت کلی، چند نکته وجود دارد که باید در هنگام انتخاب لباس مناسب ورزش یوگا آنها را در نظر داشته باشید. می‌توان گفت که ۳ نکته اساسی وجود دارند که باید آنها را در نظر بگیرید:

 • از لباس‌هایی با جنس کتان استفاده کنید که قابلیت تنفس و انعطاف پذیری مناسبی برای یوگا دارند. شما می‌توانید برای این منظور از شورت یا شلوار کتانی استفاده کنید.
 • از یک بالاتنه باریک که کاملا متناسب با بدن شما بوده و زیاد تنگ نباشد استفاده کنید. سعی کنید مدلی را انتخاب کنید که وقتی وارونه هستید یا آویزان می‌شوید، سینه‌های شما دچار افتادگی نشوند و همچنین لباس نیز آویزان نباشد. برای خانم‌ها، استفاده از یک سوتین ورزشی یا سوتین کپسول دار کفایت می‌کند.
 • یک لایه رویی راحت و گرم نیز برای آخر کلاس با خود به همراه داشته باشید.

در ادامه این مقاله از مجله ساتین مد قرار است که در مورد لباس مناسب در ورزش یوگا صحبت کنیم. می‌خواهیم با بررسی ویژگی‌هایی که این ورزش دارد، با ساختار کلی آن آشنا شده و در نهایت به چند معرفی مورد از لباس‌هایی که برای تمرین یوگا به آنها نیاز دارند بپردازیم.

ویژگی لباس مناسب یوگا چیست؟

بسیاری از لباس‌های یوگا با ترکیبی از پلی‌استر، نایلون و اسپندکس ساخته می‌شوند. این پارچه‌ها به دلیل تعادل خوبی که به منظور راحتی، تنفس و انعطاف‌پذیری فراهم می‌کنند، گزینه عالی برای ورزش یوگا هستند.

 • راحتی: هیچ چیز بدتر از تمرین یوگا در یک لباس ناراحت کننده نیست. اصل ورزش یوگا بر پایه تمرکز و راحتی است. حال اگر لباس نامناسبی به تن داشته باشید که موجب ناراحتی شما شده و در هنگام ورزش مشکلاتی را برای شما ایجاد کنند، روز بسیار سختی را در پیش خواهید داشت. از چسبیدن لباس‌های بسیار تنگ و افتادگی و آویزان شدن آنها گرفته تا احساس خارش به هنگام تعریق و… برخی از این مشکلات هستند که همگی در صورت انتخاب لباس نامناسب رخ می‌دهند.
 • قابلیت تنفس: بسته به نوع یوگا که تمرین می‌کنید، ممکن است کمی یا زیاد عرق کنید. مخصوصا اگر زیاد عرق می‌کنید، استفاده از مواد تنفس‌دهنده و رطوبت‌گیر برای خنک و راحت بودن شما بسیار مهم است. تاپ‌های تانک، پیراهن‌های برش دار و شلوارهای یوگا با جیب‌های مشبک همگی باعث بهبود تنفس و تهویه می‌شوند. از پوشیدن لباس یوگا پنبه‌ای که رطوبت را در خود نگه می‌دارد و در پایان کلاس با تعریق زیادی مواجه خواهید شد دوری کنید. چرا که یک احساس سردی کوتاه در این زمان برای سرماخوردگی شما کافی است.
 • انعطاف پذیری: یوگا شامل خم شدن، کشش، حرکت کردن، رسیدن و غلتیدن است. لباس‌های شما باید بتوانند با این حرکات مطابقت داشته باشند، به این معنی که تقریبا باید حداقل ۱۵ درصد آنها را پارچه اسپندکس تشکیل داده باشد.

حال که به ویژگی‌های اصلی لباس مناسب ورزش یوگا آشنا شدید، در ادامه به معرفی برخی از این لباس‌ها پرداخته و ویژگی‌هایی که هر یک باید داشته باشند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

در کلاس یوگا چه بپوشیم؟ لباس های مناسب برای ورزش یوگا

در کلاس یوگا چه بپوشیم؟

لباس‌های یوگا در دسته‌ی لباس‌های«ورزشی» قرار دارند، اما با این وجود، اکنون لباس‌های یوگا به عنوان یک موضوع مد مورد استفاده قرار می‌گیرند، نه صرفا عملکرد. به این ترتیب، اکنون وسایل یوگا با جیب، برش‌های مشبک، رنگ‌های روشن، الگوهای متفاوت و… پیدا خواهید کرد.

اما با این حال اگر قرار است که واقعا در یک کلاس یوگا واقعی شرکت کنید، به یاد داشته باشید که به عملکرد آن‌ها توجه کنید. از تمزینات بسیار سخت و منعطف گرفته تا حتی استفاده عادی از لباس در رختکن را باید در نظر داشته باشید که لباس انتخابی شما در چنین شرایطی کاملا مناسب باشد.

حال بیایید ببینیم در کلاس یوگا نیاز به چخ نوع لباس و پوشش‌هایی داریم.

شلوار ساق

برندهای لباس یوگا مدل‌های مختلفی از شلوارهای یوگا را با طول‌ها و تناسب‌های مختلف تولید می‌کنند. مانند تمام لباس‌های یوگا، به دنبال شلوار یا ساق یوگا باشید که ترکیب خوبی از تنفس، انعطاف‌پذیری و راحتی را ارائه می‌دهند. شلوارهای ترکیبی نایلون، پلی استر، اسپندکس گزینه خوبی هستند، زیرا با شما حرکت می‌کنند و همچنین رطوبت را در خود نگه نمی‌دارند.

اگر نگران پوشش در هنگام خم شدن و کشش هستید، شلوارهای ساق بلند و چسبی می‌توانند انتخاب خوبی باشند. آنها معمولا کمتر در حین تمرین سریع سر می‌خورند یا در حالت‌های وارونه، بیش از حد به پایین می‌روند. طول اکثر ساق‌ها از وسط ساق تا ساق کامل متغیر است.

شلوارهای گشاد می‌توانند گزینه خوبی برای کلاس‌های یوگا آهسته‌تر مانند ترمیمی باشند. آنها معمولا برای کلاس‌های قدرت vinyasa توصیه نمی‌شوند، زیرا موجب مختل شدن انجام حرکات شما خواهند شد. اگر برای یک کلاس یوگا حتما ضروری است که شلوارهای گشاد بپوشید، به دنبال گزینه‌هایی باشید که در اطراف مچ پا یا زیر پاشنه دارای کش هستند و از سر خوردن شلوار در حرکات وارونه جلوگیری می‌کنند.

شورت یوگا

برخی از برندها برای راحتی در طول تمرین خمیده و کشدار، شورت یوگا مردانه را با آستر داخلی تولید می‌کنند. از طرف دیگر، می‌توانید شورت یوگای بلندتری پیدا کنید که تا زانو می‌رسد و می‌تواند در هنگام وارونگی به پوشاندن بدن شما کمک بهتری کند.

شورت یوگا اسپندکس، که معمولا برای زنان طراحی می‌شود، واقعا یک محصول پیچیده است. بدن زمان به دلیل پیچیدگی‌های بیشتری که برای پوشاندن در تمرین‌های کششی سخت و بسیار انعطاف پذیر وجود دارد، محدودیت بیشتری در انتخاب نوع شورت دارند. با این حال، برخی افراد آن را راحت‌ترین گزینه می‌دانند؛ حتی برای زمانی که تعریق زیادی وجود داشته باشد.

اما به طور کلی، استفاده از شورت کتانی یوگا که خیلی نازک، شفاف و آویزان هستند(یک اتفاق رایج در شلوارهای کوتاه و خیلی تنگ) یا از پنبه ساخته شده‌اند، اجتناب کنید. اگر در طول تمرین بدن شما تعریق داشته باشد، اهمیت این موضوع که از چه لباسی استفاده کنید بیشتر خواهد شد. زیرا پارچه می‌تواند نقش به‌سزایی در جلوگیری از لیز خوردن پاهای شما داشته باشد.

تاپ

بدون توجه به استایل، اکثر افراد ترجیح می‌دهند از تیشرت متناسب یا تاپ برای تمرین یوگا استفاده کنند که به خوبی دور باسن و کمر قرار می‌گیرند. این تناسب باریک مانع از افتادن پیراهن بر روی سر شما در حالت خم شدن به جلو می‌شود. پیراهن‌های ساخته شده با مواد تنفسی، رطوبت‌گیر و درزهای نرم نیز ایده خوبی برای کلاس‌هایی هستند که تعریق زیادی در آنها دارید.

از تاپ‌هایی که زیر بغل شما می‌چسبند اجتناب کنید. زیرا آنها موجب سایش و خارش در این ناحیه خواهند شد که برای انجام برخی تمرین‌ها ناراحت کننده هستند. در نظر داشته باشید که بسیاری از تاپ‌های یوگا دارای سوتین‌های ورزشی نیز هستند. برای این منظور نیز می‌توانید از نیم تنه زنانه مخصوص ورزش نیز استفاده کنید.

با خم شدن به جلو و لمس انگشتان پا در اتاق رختکن، تاپ یوگای خود را تست کنید. آیا پیراهن در قسمت سینه فاصله دارد یا روی سر شما می‌افتد؟ اگر چنین است، آن را با پیراهنی تنگ‌تر تعویض کنید. مثل همیشه یادتان باشد که از جنس پنبه اجتناب کنید.

ژاکت

بعد از یک کلاس یوگای سنگین و احتمالا گرم نیاز به پوشش مناسبی دارید که بدن شما را گرم و راحت نگه دارد تا به خانه خود برگردید. یا اینکه برای انجام کارهای دیگرتان راهی شوید.

در چنین شرایطی نیاز به بک پوشش مناسب مانند ژاکت زیپ‌دار یا ژاکت گرمکن دارید. به‌ویژه در طول زمستان که پس از ترک یک کلاس واقعا به آن نیاز دارید. لایه‌های اضافی می‌تواند از سرمای فوری که احتمالا پس از خروج از اتاق گرم تجربه خواهید کرد، جلوگیری کنند.

سوتین ورزشی

انتخاب سوتین ورزشی شما به اندازه و نیازهای پوششی شما بستگی دارد. به طور کلی، کلاس‌های با شدت بالا مانند power vinyasa نیاز به پشتیبانی بیشتری دارند، زیرا در حال چرخش و وارونه شدن هستید. در هنگام خرید لباس زیر مناسب یوگا نیز باید به نکاتی مثل جنس،، اندازه، رنگ، خاصیت الاستیکی و… نیز باید توجه داشته باشید که همه این موارد را در مقاله ۸ نکته ضروری برای خرید لباس زیر بررسی کردیم.

اگر قصد دارید در یک کلاس با شدت کم مانند یین یا یوگای ترمیمی شرکت کنید، سطح حمایت پایین‌تر به خوبی جواب می‌دهد. شایان ذکر است که می‌توانید مانند بسیاری از افراد بدون استفاده از تاپ و دیگر پوشش‌های رویه‌ی بدن، صرفا از سوتین ورزشی استفاده کنید. البته که برخی پیراهن‌ها و تانک‌های یوگا دارای سوتین‌هایی داخلی هستند که از قبل تعبیه شده‌اند.

جوراب یوگا

برخی از افراد ترجیح می‌دهند هنگام تمرین یوگا جوراب بپوشند تا پاهایشان روی تشک لیز نخورد. اکثر جوراب‌های یوگا دارای آج‌های پلاستیکی در پایین هستند تا از سر خوردن جلوگیری کنند. شما همچنین می‌توانید جوراب‌های انگشتی یوگا بپوشید. اگر ترجیح می‌دهید سر کلاس جوراب نپوشید، می‌توانید از تشک مخصوص یوگا یا استفاده از یک حوله روی تشک استفاده کنید که مانع از لیز خوردن می‌شوند.

لباس زیر قابل تنفس مانع از عرق کردن بیش از حد شما در هر ورزشی مثل یوگا خواهد شد. بنابراین توصیه می‌شود که از پوشش‌هایی با جنس پنبه اجتناب کنید. لباس زیری بخرید که وقتی به سمت کشش‌های عمیق حرکت می‌کنید، چروک نشود یا روی بدن شما حرکت زیادی نداشته باشد. برخی از افراد ترجیح می‌دهند شلوار یوگا را بدون لباس زیر بپوشند.


نگهداری و شستشوی لباس یوگا

بیشتر لباس‌های یوگا دارای دستورالعمل‌های شستشو هستند که می‌توانید آنها را به صورت لیبل در دوخت لباس ببینید. اما اگر می‌خواهید به صورت اصولی با شستشوی لباس یوگا آشنا شوید، دستور العمل‌های زیر تمرین خوبی هستند.

 • ابتدا لباس‌های یوگا خود را از داخل به بیرون تا کنید، این کار کمک می‌کند تا به بافت رویی لباس آسیبی وارد نشود.
 • سپس آن‌ها را در آب سرد بشویید، برای شستشو نیز دقت کنید که از شستشوی دستی استفاده کنید.
 • اگر لباسی با رنگ روشن دارید، آنها را به صورت جداگانه بشویید. همچنین، وسایل یوگا خود را جدا از مواد پنبه‌ای مانند حوله بشویید. زیرا الیاف پنبه تمایل دارند به لباس یوگا بچسبند.
 • برای خشک کردن می‌توانید برای مدت کوتاهی آنها را روی حرارت کم خشک کنید. اما اگر مشکلی از نظر زمان خشک شدن ندارید، به جای استفاده از خشک‌کن و دیگر روش‌ها برای حرارت کم، آنها را آویزان کنید تا خشک شوند. این روش، عمر لباس شما را افزایش می‌دهد.

برای نگهداری درست از لباس نیز آنها را در کمد نگهداری کنید و مشابه دیگر لباس‌ها سعی کنید که در یک محیط تمیز و مناسب این کار صورت پذیرد.

برای اینکه از شوینده‌های مناسب برای شستشوی لباس‌های یوگا استفاده کنید و با نکات بیشتری در این زمینه آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله روش شستشوی شورت و سوتین را مطالعه کنید.


جمع بندی و کلام آخر

در این مقاله شما را جسته و گریخته با ورزش یوگا آشنا کرده و به معرفی مواردی که در انتخاب لباس مناسب برای این ورزش اهمیت دارند پرداختیم. یاد گرفتیم که این ورزش به دلیل ساختار کششی، منعطف بودن و حفظ وضعیت بدن در شرایطی که دارد نیازمند لباس مخصوص است.

به همین ترتیب به معرفی ۶ مورد از لباس‌هایی که باید در کلاس یوگا با خود به همراه داشته باشید پرداختیم و هر کدام را نیز به تفکیک مورد بررسی قرار دادیم که چه ویژگی‌هایی داشته باشند. همچنین اشاره‌ای به جنس، اندازه و نوع پوشش برای افراد مختلف و برای تمرینات مختلف داشتیم.

در صورتی که تجربه‌ای در زمینه ورزش یوگا دارید، خوشحال می‌شویم که نظرات و تجربیات خود را درباره انتخاب نوع پوشش در این کلاس ورزشی از بخش نظرات برای ما ارسال کنید.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 1

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *