ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

تفسیر و معنی غزل 107 حافظ: حسن تو همیشه در فزون باد

غزل 107 حافظ با مصرع «حسن تو همیشه در فزون باد» شروع می‌شود. در این غزل تعابیری وجود دارد که حافظ می‌خواهد زیبایی یار رو به زیاد شدن و چهره او همیشه شاداب باشد، همه سروقامتان در خدمتش خم شده و هرکه در جهان وجود دارد، گرفتار عشق او و بی‌قرار و بی آرام باشد. در انتها به کنایه می‌گوید فقط حافظ را ببوسد. این غزل یادگاری از ایام شباب و اوایل دوره شعر و شاعری اوست و در آن به صورت دعایی با معشوق سخن می‌گوید. شرح کامل تفسیر و معنی غزل 107 را در مجله ساتین مد بخوانید.

رفع مسئولیت: فال و طالع‌بینی صرفا جنبه سرگرمی دارد و پیشنهاد نمی‌کنیم مسیر زندگی خود را بر اساس فال انتخاب کنید.

متن شعر غزل 107 حافظ

حسن تو همیشه در فزون باد

رویت همه ساله لاله گون باد

اندر سر ما خیال عشقت

هر روز که باد در فزون باد

هر سرو که در چمن درآید

در خدمت قامتت نگون باد

چشمی که نه فتنه تو باشد

چون گوهر اشک غرق خون باد

چشم تو ز بهر دلربایی

در کردن سحر ذوفنون باد

هر جا که دلیست در غم تو

بی صبر و قرار و بی سکون باد

قد همه دلبران عالم

پیش الف قدت چو نون باد

هر دل که ز عشق توست خالی

از حلقه وصل تو برون باد

لعل تو که هست جان حافظ

دور از لب مردمان دون باد

تفسیر و معنی غزل 107 حافظ

خوشبختی و موفقیت انتظار تو را می‌کشند. همه از دیدن موفقیت‌های تو حیرت‌زده شده و به شدت مورد توجه دیگران قرار می‌گیری. مواظب باش که روابطت با دوستانت دچار سوء تعبیر نشود و تکبر و غرور بی‌جا تو را از راهی که در آن قدم گذاشته‌ای منحرف نکند.

همچنین در تعبیر دیگری آمده است:

اکنون که مورد توجه و علاقه همگان قرار گرفته ای، به شکرانه جذابیت هایی که خدا در وجود تو قرار داده و تو را نزد دیگران محبوب نموده است متواضع باش و با دیگران تا آنجا که می توانی مهربانی کن. در انتخاب دوستانت دقت کن و در جمع کسانی حاضر شو که در شأن و موقعیت تو باشند و از افراد پست و تنگ نظر دوری کن.

نتیجه تفال شما به غزل 107

 • حضرت حافظ در بیت سوم می فرماید: قامت همه محبوبان عالم در برابر قد راست و الف گونه تو مانند حرف ن خمیده باد.
 • همه عاشق و شیفته محبت و مهر شما هستند. پس باید ارزش واقعی خود را بدانید و این گوهر ارزنده را به دست نا اهلان و حسودان به آسانی قرار ندهید. باید بگویم وقتی به میهمانی می روی، منتظر شما هستند اما زمانیکه ناخوانده می روی، در چهارچوبه در منتظر می مانی.
 • آینده ای بسیار درخشان در پیش داری به شرط آنکه سرعت عمل، دقت و تلاش را از دست ندهی و از شخص عالم و آگاهی کمک بگیری.
 • در این هفته به یکی از مشاهد متبرکه برو و دعا کن که این نیت برآورده می شود و سوره مبارکه شعرا، از آیه ۵۰ تا ۸۰ را بخوان.
 • اخیراً گرفتار ناراحتی و مشکلی شده ای. غمگین نباش. او آگاه نیست. بلکه باید با متانت و حوصله او را مطلع سازی.
 • از ویژگی های شما عبارت اند از: شیک پوش، وسواسی، باهوش، خوشگذران، منطقی، دقیق، جذاب و دلربا، مصمم، ظریف و سطحی نگر، خیالباف، مهمان نواز، درسخوان، اهل کشف، اصیل، با استعداد و دوست داشتنی.
 • معامله و تغییر شغل و مکانی در پیش می باشد. چیزی گم کرده ای. ناراحت نباش. نزد کسی است. به شما می دهد. شخصی بلند قد و لاغر اندام، با موی جو گندمی خیلی به شما علاقه دارد. از نصایح او بهره مند شوید که شما را خیلی دوست دارد.
 • مسافرت مفید می باشد. خرید و فروش عالی است اما برای تغییر مکان عجله نکنید. به زودی مژده ای دریافت می کنید. سفر کرده های شما حالشان خوبست و مژده ای در دو هفته دیگر به شما خواهند داد. پس مرا دعا کنید.
 • رنگ زرد لیمویی را انتخاب کنید که با اندیشه های تابناک شما هماهنگی دارد. زودتر از زمان تصمیم خواهید گرفت. انرژی خود را خلاقانه به کار بگیرید تا بر دشواری ها پیروز شوید. این رنگ برازنده قد و قامت شماست.

تعبیر کامل غزل 107 حافظ

حسن تو همیشه در فزون باد

رویت همه ساله لاله گون باد

برایت آرزومندم که زیبایی تو همواره بیشتر شود و سرخی و طراوت چهره مثل لاله تو همیشگی باشد. یعنی حسن روزافزون تو در طول سال دستخوش تغییر نشود.

اندر سر ما خیال عشقت

هر روز که باد در فزون باد

الهی اندیشه و هوای عشق تو در ذهن و قلب ما، هر روز که می‌آید، بیشتر از روز قبل شود.

هر سرو که در چمن درآید

در خدمت قامتت نگون باد

هر سرو بلند قامتی که به چمن می‌آید، در پیشکاری و خدمت به بالای بلند تو سرنگون باد. سرو کنایه از قامت بلند معشوق است و حافظ همه معشوقان سهی‌قد را فدای محبوب می‌کند.

چشمی که نه فتنه تو باشد

چون گوهر اشک غرق خون باد

چشمی که در مشاهده زیبایی تو و فریفته جمال تو نباشد، امیدوارم که همچون قطره‌های اشک آغشته به خون دل بشود. یعنی آن چشم به جای اشک، خون گریه کند.

چشم تو ز بهر دلربایی

در کردن سحر ذوفنون باد

آرزو دارم که چشم تو برای ربودن دل از عاشقان، جادوگری کند و در جادو، صاحب فریب‌ها و افسون‌ها باشد. یعنی در جادویی فن و ترفندی نباشد که چشمت آن را نداند.

هر جا که دلیست در غم تو

بی صبر و قرار و بی سکون باد

هرکجا که دلی وجود دارد، امیدوارم که در غم عشق تو فرو برود و پیوسته بی‌صبر و آرامش، بی‌قرار و بی‌سکینه باشد.

قد همه دلبران عالم

پیش الف قدت چو نون باد

قد و قامت همه دلربایان دنیا در پیش قامت چون «الف» کشیده تو، خمیده همچون حرف «نون» باد. شاعر به زیبایی از خصوصیت نوشتاری حروف الفبا استفاده کرده است؛ الف حرفی کشیده و بلند و ن حرفی خمیده و کوتاه است.

هر دل که ز عشق توست خالی

از حلقه وصل تو برون باد

آن دلی که عشق تو در آن جایی ندارد، کاش که از گروه مشتاقان وصل تو دور باشد.

لعل تو که هست جان حافظ

دور از لب مردمان دون باد

لب قرمز همچون لعل تو که عین جان و عمر و زندگانی حافظ است، دور از لب نامردمان فرومایه پست بادا. یعنی هیچ‌کس بجز حافظ تو را نبوسد.


امیدواریم که از خواندن این غزل لذت و بهره کافی را برده باشید. خوشحال می‌شویم نظرات و خاطرات خود را در مورد غزل 107 از بخش دیدگاه‌ها با ما به‌اشتراک بگذارید.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 12

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *