ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

تفسیر و معنی غزل 163 حافظ: گل بی رخ یار خوش نباشد

غزل 163 حافظ با مصرع «گل بی رخ یار خوش نباشد» شروع می‌شود. در این غزل تعابیری وجود دارد که حافظ گل را بدون چهره محبوب و بهار را بدون شراب خوش نمی‌داند. همه در بهاران به دشت و صحرا می‌روند ولی حافظ عقیده دارد این کار بدون حضور لاله‌رخان عبث است. شاعر در بیت پنجم این غزل عقل را در برابر عشق محکوم می‌کند. این غزل در آغاز بهار سروده شده است. شرح کامل تفسیر و معنی غزل 163 را در مجله ساتین مد بخوانید.

رفع مسئولیت: فال و طالع‌بینی صرفا جنبه سرگرمی دارد و پیشنهاد نمی‌کنیم مسیر زندگی خود را بر اساس فال انتخاب کنید.

متن شعر غزل 163 حافظ

گل بی رخ یار خوش نباشد

بی باده بهار خوش نباشد

طرف چمن و طواف بستان

بی لاله عذار خوش نباشد

رقصیدن سرو و حالت گل

بی صوت هزار خوش نباشد

با یار شکرلب گل اندام

بی بوس و کنار خوش نباشد

هر نقش که دست عقل بندد

جز نقش نگار خوش نباشد

جان نقد محقر است حافظ

از بهر نثار خوش نباشد

تفسیر و معنی غزل 163 حافظ

انسانی که تنهاست، حتی اگر تمام خوشی‌ها را در اختیار داشته باشد، دلخوش نیست. همیشه این را بدان که سیرت مهمتر از صورت است پس فقط به ظواهر تکیه مکن و منش و کردار را نیز مد نظر داشته باش. هیچ انسانی بی عیب نیست. تو سعی کن که ایرادات و مشکلاتت را برطرف کنی. در انتخاب‌هایت بسیار دقت کن که تشخیص درست و غلط با توست.

همچنین در تعبیر دیگری آمده است:

انسانی که دلش تنهاست حتی اگر تمام زیباییهای دنیا را در اختیار داشته باشد باز هم شاد و سرخوش نیست. هر زیبایی زمانی واقعا زیباست که با دوستان و یاران همدل تقسیم گردد. پس به دنبال دوستان و یاران صمیمی و همدل باش که دنیای صداقت و رفاقت زیباترین دنیاست.

نتیجه تفال شما به غزل 163

  • ویژگی های شما عبارت اند از: حساس، با محبت، صادق، فداکار، اصیل، کنجکاو، با شرف، فرشته خو، بدون خطر، مواظب، راستگو، قابل اعتماد، محتاط، متین و مودب.
  • حضرت حافظ در بیت های اول تا چهارم می فرماید: گل بدون چهره محبوب خوش نمی باشد و بهار نیز بدون شراب نوشی لذت بخش نیست. گردش کنار چمن و هوای باغ و تماشای آن بدون محبوب لاله گون، خوش آیند نیست. رقاصی و چمیدن سرو و لطافت گل بدون نغمه بلبل خوش نمی باشد. یار محبوب شیرین لب که بدنش مانند گل لطیف است، در یک جا بودن، بدون بوسه فایده ای ندارد. حال خود باید نیت خود را تفسیر نمایید.
  • درباره این نیت ابداً نگران نباشید که همای سعادت به زودی بر بام خانه شما خواهد نشست. دوران رنج و انتظار سپری گردید و زمان شادی و موفقیت فرا رسید. این موفقیت را به شما تبریک می گویم، به شرط اینکه به یکی از مشاهد متبرکه بروید و نذر خود را ادا کنید. پیشاپیش به شما و خانواده یتان تبریک می گویم.
  • به زودی ملاقات مهمی در پیش دارید. از نظر مادی ات پیشرفت می کنید و سودی کلان نصیب همسر یا پدر و مادر شما می شود.
  • خرید را توصیه می کنم و برای فروش زمان مناسب است. بیمار تا یک هفته دیگر بهبود می یابد. قرض ادا می شود. خانه یا اسباب خریداری می شود.
  • از همسرتان راضی باشید که او شما را دوست دارد. به پدر و مادرتان احترام ویژه بگذارید. مسافر شما موفق شد. به شما تبریک می گویم. ۴ فرزند در طالع دارید که آخری شما را نگران می کند اما موفق تر است. به هر صورت این نیت حتماً عملی می گردد و جای هیچ گونه نگرانی نمی باشد. در سکوت با یکدیگر پیوند داشتن، همدلی صادقانه، وفاداری ریشه دار اعتماد کن. دنیای شما خیلی وسیع است، به وسعت دشت و دمن و صحرا و چمن. قلب شما پر بار است، به اندازه گل ها و میوه های یک باغ پر گل و درخت.

تعبیر کامل غزل 163 حافظ

گل بی رخ یار خوش نباشد

بی باده بهار خوش نباشد

تماشای گل در بوستان اگر چهره محبوب را نبینم، خوشایند و دلپذیر نیست. بدون نوشیدن شراب، بهار نیز دلپذیر نیست. یعنی فقط با یار و شراب می‌توان از زیبایی طبیعت لذت برد.

طرف چمن و طواف بستان

بی لاله عذار خوش نباشد

بودن در کنار چمن و گردش در باغ و بوستان، بدون یار گل‌چهره خوشایند نیست.

رقصیدن سرو و حالت گل

بی صوت هزار خوش نباشد

رقصیدن سرو و حالات زیبای گل، بدون آواز بلبل هزاردستان دلنشین نیست.

با یار شکرلب گل اندام

بی بوس و کنار خوش نباشد

در خلوت بودن با محبوب شیرین‌لب و گل‌پیکر بدون بوس و آغوش او لطفی ندارد.

هر نقش که دست عقل بندد

جز نقش نگار خوش نباشد

مهر تصویری که دست عقل آن را ترسیم کند هرچیزی بجز نقش محبوب باشد، زیبا نیست.

جان نقد محقر است حافظ

از بهر نثار خوش نباشد

ای حافظ، جان همانند سکه‌ای کوچک و بی‌ارزش است که برای فدا کردن در راه جانان شایسته نیست.


امیدواریم که از خواندن این غزل لذت و بهره کافی را برده باشید. خوشحال می‌شویم نظرات و خاطرات خود را در مورد غزل 163 از بخش دیدگاه‌ها با ما به‌اشتراک بگذارید.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 12

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *