ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

راهنمای خرید جوراب مناسب زنانه و مردانه

انتخاب جوراب در ظاهر موضوع ساده‌ای به نظر می‌رسد که افراد توجه کمتری به آن دارند. اما با این وجود لازم است بدانید که خرید جوراب مناسب هم دارای باید و نبایدهایی است که باید بر اساس همین نکات و راهنمای خرید جوراب آن را انتخاب کنید.

خوشبختانه به توجه به تنوع بسیار زیادی که در انتخاب جوراب از نظر رنگ، اندازه، ضخامت و نوع استفاده وجود دارد، با بیش از هزاران انتخاب مواجه هستیم که دلیل آن هم وجود صدها برند تولید کننده جوراب در دنیا است. در نتیجه می‌توانید با یک دید باز به بررسی انواع مختلفی از سبک‌ها پرداخته و جوراب مناسبی انتخاب کنیم.

در ادامه این مقاله از مجله ساتین مد قصد داریم شما را با نکات خرید جوراب آشنا کنیم. ما در این مقاله به بررسی موارد کلی پرداخته و سپس در مقالات دیگر که با هدف خرید جوراب زنانه، مردانه و بچگانه است به بررسی موضوعات تخصصی‌تر می‌پردازیم.

نکات و راهنمای خرید جوراب مناسب

فعالیت‌های خارج از منزل برای پاها سخت است، بنابراین انتخاب و خرید جوراب مناسب و با تکنولوژی بالا اولین راهکار دفاعی شما برای محافظت از پا در برابر خشکی پوست، احساس راحتی و بدون تاول است.

در حالی که خرید تخصصی جوراب ممکن است خنده‌دار به نظر برسد، اما نمی‌توان از کنار این موضوع به سادگی عبور کرد.

همواره افرادی که در زمینه تولید و فروش کفش فعالیت دارند، روی این موضوع اصرار می‌ورزند که پا قلب دوم انسان است. شاید جالب باشد بدانید که در کف پا غدد مختلفی وجود دارد که در علم پزشکی سنتی، با بررسی علایمی که در این نواحی وجود دارد، قادر به تشخیص بیماری‌های مختلف خواهند بود.

پس می‌توان اینطور گفت که خرید جوراب مناسب حتی از خرید کفش هم مهم‌تر است؛ چرا که جوراب اولین پوششی است که در تماس مستقیم با پا قرار دارد و اگر بخواهیم صحبتی از کفش به میان بیاوریم، برای زمانی است که خبری از پوشیدن جوراب نباشد.

آب و هوا را در نظر بگیرید

ایران کشوری با آب و هوای چهار فصل است. البته شاید بهتر باشید بگوییم که بود؛ چرا که با گرم‌تر شدن جهانی زمین، تقریبا همه شهرها در حال گرم شدن هستند.

در صورتی که در شهرهای شمالی و جنوبی ساکن هستید که محیط شرجی و گرم است، انتخاب جوراب پشمی و پنبه‌ای مناسب نیست. چرا که این مدل جوراب‌ها با جذب رطوبت زیاد و نگه داشتن آن در خود موجب تاول، حساسیت پوستی و بوی بد پا می‌شوند. در چنین مواقعی باید از جوراب‌های نخی و نازک استفاده کنید که ترجیحا ضد آب باشند.

در شرایط آب و هوایی سرد همچون فصل زمستان و پاییز نیز باید بر خلاف آن از جوراب‌های پشمی و نخی استفاده کنید که ضخامت بیشتری داشته و پای شما را گرم نگه می‌دارند. همچنین باید به اندازه جوراب دقت کنید که ساق پای شما را به مقدار قابل توجهی پوشش دهند.

مشخص کنید به چه چیزی نیاز دارید؟

جوراب هم مثل هر نوع پوشش دیگری دارای دسته بندی مختلفی است. این پوشش‌های ظریف و دوست داشتنی با توجه به ظاهر و دوختی که دارند، هر نوع مناسب برای شرایط خاصی هستند. اگر بخواهیم یک دسته بندی کلی در مورد انواع جوراب داشته باشیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

جوراب های ورزشی یا اسپورت

این گروه از جوراب‌ها دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به کارکردشان دسته بندی می‌شوند. جوراب های ورزشی عموما سفید با پارچه‌های ضد رطوبت تولید می‌شوند و اگر در گروه ورزش‌های تخصصی همچون دویدن و کوهنوردی باشند از نظر ضخامت متفاوت خواهند بود.

همچنین برخی از آنها به منظور حمایت بهتر از کف با دارای بالشتک مخصوص ژله‌ای، سیلیکونی نرم یا پارچه‌ای هستند تا برای چنین ورزش‌های خاصی احساس راحتی را برای شما به ارمغان بیاورند.

جوراب مخصوص دویدن

از آنجایی که این گروه از افراد مدت زمان طولانی مشغول دویدن هستند، ضربات زیادی به کف پا وارد می‌شود. بخش بزرگی از این ضربات توسط کفش مناسب گرفته می‌شود. اما با این حال جوراب نیز نقش مهم و مستقیمی در کاهش فشار وارده دارد.

این جوراب‌ها از جوراب‌های آستر نازک با لایه‌های بسیار کم تا جوراب‌هایی با بالشتک متراکم در پاشنه و توپ پا متفاوت هستند. برخی از دوندگان برای تناسب بهتر در کفش‌های خود، بالشتک کمتری را ترجیح می‌دهند. در حالی که برخی دیگر سایرین برای کاهش خستگی پا دوست دارند از جورابی با بالشتک حجیم‌تر استفاده کنند.

راهنمای خرید جوراب مناسب و خوب

جوراب های مخصوص راه رفتن

این مدل جوراب‌ها صرفا برای استفاده روزمره مناسب هستند و کسانی که در طول روز بیشتر وقت خود را در حال راه رفتن هستند بهتر است که از این مدل استفاده کنند.

در این گروه از جوراب‌ها از آسترها و لایه‌های نازکی برای کاهش رطوبت پا استفاده می‌شود و عمدتا از جنس نخ هستند تا احساس خنکی نیز داشته باشید. بسته به اینکه فعالیت روزانه شما با راه رفتن چه چیزی باشد، باید انتخاب کنید که این مدل جوراب‌ها برایتان مناسب است یا نه؟

جوراب های معمولی

این مدل از جوراب بیشترین استفاده در سطح دنیا را دارد. همه ما حداقل چند جفت از این مدل جوراب را در کمد لباس خود داریم که از آنها برای استفاده درون خانه، محیط کار و به عنوان یک جوراب مجلسی استفاده می‌کنیم.

این مدل جوراب دارای طرح‌ها و رنگ‌بندی بسیار گسترده هستند. از انواع خطور راه‌راه گرفته تا رنگ‌های ثابت و با طراحی خاص و فانتزی را می‌توان در این گروه پیدا کرد.

جوراب های مخصوص کوهنوردی و طبیعتگردی

جوراب مخصوص کوهنوردی و طبیعتگردی

این گروه برای کسانی که فعالیت ورزشی کوهنوردی و طبیعتگردی انجام می‌دهند مناسب است. این مدل دارای ضخامت نسبتا بیشتری از جوراب معمولی هستند تا پاها را گرم نگه داشته و برای فعالیت‌های سنگین نیز فشاری که به پا وارد می‌شود را تا حد ممکن کاهش دهند.

علاوه بر این در بخش پاشته دارای بالشتک مخصوص یا بافت ضخیم‌تری هستند تا حمایت بهتری ارائه کنند. از نظر اندازه نیز بلندتر هستند تا برای پوشش درون کفش‌های بوت مناسب باشند.

انواع مختلف دیگری از جوراب نیز وجود دارند که بر اساس نیاز و شرایطی که به آنها احتیاج دارید گروه‌بندی می‌شوند. اما چون دارای ویژگی‌های ترکیبی از حالات بالا هستند، بررسی یک به یک آنها شاید ضروری نبوده و صرفا این مقاله را طولانی‌تر کند. بنابراین در مقاله دیگری به معرفی انواع جوراب در این گروه‌ها خواهیم پرداخت.

به جنس جوراب توجه کنید

به طور متوسط هر یک از پاهای شما با حدود ۲۵۰.۰۰۰ غده عرق آپوکرین پوشانده شده است که باعث می‌شود پا یکی از عرق آورترین نقاط بدن باشد. بنابراین مهم است جورابی انتخاب کنید که کارایی بالا در جذب این رطوبت و خارج کردن آن داشته باشند.

محبوب‌ترین جنس استفاده برای تولید جوراب عبارتند از:

جوراب پشمی مرینو

پشم مرینو که امروزه جایگزین جوراب‌های پشمی نسل‌های قبلی شده است، برای تنظیم دمای پا بهترین گزینه است. بنابراین پاهای شما در طیف وسیعی از دماها راحت می‌مانند. این پشم می‌تواند تا ۳۰ درصد وزن خود را رطوبت جذب کند که به پاها کمک می‌کند در اکثر شرایط خشک بمانند.

 • مزایا: در شرایط سرد یا گرم راحت است، رطوبت را جذب می‌کند و مانند پشم موجب ایجاد خارش نمی‌شود.
 • معایب: فرآیند خشک شدن آن در هر شستشو طولانی بوده و در مقایسه با الیاف مصنوعی قیمت گران‌تری دارد.

جوراب الیاف مصنوعی

برای اینکه جوراب برای همه سلیقه ها و شرایط مناسب باشد، از ترکیب الیاف مصنوعی متعددی در قسمت‌های انتخابی جوراب استفاده می‌شوند. نایلون و اسپندکس لیکرا به جوراب‌ها کمک می‌کنند شکل خود را حفظ کنند، تناسب خوبی ایجاد کنند و در برخی از مدل‌های جوراب، پشتیبانی از قوس را فراهم کنند.

اکریلیک، پلی استر و پلی پروپلن الیافی هستند که معمولا برای کاهش رطوبت و خشک نگه داشتن پاها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این الیاف همچنین از ایجاد تاول جلوگیری می‌کنند.

 • مزایا: بادوام هستند، سریع خشک می‌شود و جذب رطوبت بهتری دارند.
 • معایب: در شرایط گرم راحتی کمی دارند، در شرایط رطوبت عایق مناسبی نیستند.

جوراب پلی لاکتیک اسید

فیبر پلی لاکتیک اسید(یا PLA) مبتنی بر ذراتی مانند پلی استر عمل می‌کند اما یک جایگزین سازگار با محیط زیست است.

 • مزایا: ساخته شده از منبع تجدید پذیر، قابل بازیافت، رطوبت را از بین می‌برد، بوها را کنترل می‌کند.
 • معایب: دوام کمتر نسبت به سایر پارچه‌ها دارد، فقط می‌تواند به صورت تجاری کمپوست شود.

جوراب ابریشم

این عایق طبیعی در برخی از جوراب‌های آستری استفاده می‌شود. رطوبت را از بین می‌برد و بافتی صاف در برابر پوست ایجاد می‌کند.

 • مزایا: وزن کم، جذب رطوبت بالا و احساس راحتی بیشتر در برابر پوست.
 • معایب: دوام کمتری نسبت به سایر پارچه‌ها دارد.

جوراب پنبه‌ای

استفاده از جوراب پنبه برای استفاده‌های عمومی و روزمره توصیه نمی‌شود. مشکل جوراب‌های ۱۰۰٪ پنبه‌ای این است که عرق را جذب می‌کنند، سریع اشباع می‌شوند و به آرامی خشک می‌شوند، که همگی یک راهکار عالی و سریع هستند تا پاهای شما در سریع‌ترین زمان شروع به تاول زدن کند.

 • مزایا: قیمت ارزان و گزینه مناسب برای استفاده‌های محدود به دلیل جنس نرم.
 • معایب: برای پوشیدن طولانی مدت و روزمره توصیه نمی‌شود.

جوراب نخی

بهترین نوع جوراب بر اساس جنس جوراب نخی است که با ترکیبی از پنبه و الیاف مصنوعی همچون نایلون تولید می‌شود. پنبه همانطور که اشاره کردیم دارای بافت نرمی بوده و در جذب عرق و نرمی بهترین خروجی را دارد. اما معایبی که جنس جوراب صد در صد نخی دارد سبب شده تا تولید کنندگان با ترکیبی از نایلون و پنبه جوراب را تولید کنند.

 • مزایا: مناسب هر نوع پوشش و جذب رطوبت عالی.
 • معایب: قیمت نسبتا بالاتر.
انتخب سایز مناسب جوراب

سایز مناسب را در نظر بگیرید

بسیاری از افراد هنگام خرید جوراب هرگز به سایز آن توجه نمی‌کنند، در نتیجه بعد از اولین پوشیدن، متوجه تنگی یا گشادی آن می‌شوند که حتی هنگام راه رفتن تعادلشان را نیز به هم می‌زند.

برخی از جوراب‌ها به دلیل جنس نخی به کار رفته در آن دارای یک اندازه ثابت هستند که برای همین سایز کف پا مناسبند.

برخی دیگر که آنها را با نام جوراب فری سایز می‌شناسیم، محدودیت زیادی از نظر اندازه ندارند و با توجه به خاصیت کشسانی و الاستیکی موجود برای گروه زیادی از افراد مناسب هستند.

یک جوراب کوچک و تنگ می‌تواند با کاهش گردش خون، موجب خستگی زودرس شده و همچنین باعث خارش و تاول در پوست شود. در مقابل، یک جوراب بزرگتر نیز به مرور زمان فرم و شکل خود را از دست داده و همچنین هنگام راه رفتن موجب ایجاد اصطکاکی می‌شود که باعث به وجود آوردن تاول در پا خواهند شد.

در نتیجه بهترین گزینه، جوراب‌های با اندازه مناسب هستند که خرید جوراب فری سایز(Free Size) با توجه به اینکه از اندازه تقریبی ۳۶ تا ۴۲ را برای افراد جوان و بزرگسال تامین می‌کنند گزینه مناسبی هستند.

جوراب‌ها بر اساس اندازه ای که دارند به چند دسته مختلف مثل سرپنجه، کالج یا پاپوش، ساق کوتاه، یک ربع، ساق دار، سه ربع(زیر زانو)، بالای زانو، ساق بلند(بالای ران)، جوراب شلواری و ساق شلواری تقسیم می‌شوند که به دلیل متفاوت بودن سایز این موضوع را در مقاله دیگری بررسی خواهیم کرد.

به ضخامت جوراب دقت کنید

کف جوراب در تماس مستقیم با زمین و کفش بوده و به دلیل اصطکاک وارد شده به آن باید ضخامت مناسبی را به منظور دوام بالاتر داشته باشد.

این موضوع باعث می‌شود تا فشار کمتری نیز به کف پا وارد شود. برای همین است که جوراب مخصوص دویدن، جوراب‌های پیاده روی و جوراب‌های طبیعتگردی ضخامت بیشتری دارند.

این ضخامت به‌خصوص در نواحی پنجه و پاشنه، می‌تواند فشار پا را تا حد زیادی کاهش دهد و راه رفتن را برای شما آسان کند.

جوراب ضد آب و جوراب آنتی باکتریال

به خواص جوراب دقت کنید

باکتری‌ها عامل اصلی بوی بد پا هستند. این موجودات در فضای مرطوب جوراب رشد کرده و باعث ایجاد بوی بد می‌شوند. بدتر از همه اینکه عامل بیماری‌های پوستی و عفونت هستند.

به این نکته توجه کنید که هیچگاه بدون جوراب کفش نپوشید. این کار باعث مرطوب شدن کفی درون کفش می‌شود که باعث رشد بیشتر باکتری‌ها در کفش خواهد شد که در این صورت چه با پوشیدن جوراب و چه بدون آن، وضعیت تفاوت چندانی نخواهد داشت.

بنابراین برای جلوگیری از رشد و تکثیر این موجودات کوچک، حتما از جوراب‌هایی با خاصیت آنتی باکتریال استفاده کنید. در چنین جوراب‌هایی با استفاده از فناوری نانو مواد ضد باکتری به الیاف اضافه می‌شود. این مواد با جلوگیری از رشد باکتری‌ها مشکلات فوق را حل می‌کنند.

بعضی جوراب‌ها مخصوص ورزش‌های آبی هستند که مانع از رسیدن رطوبت به پا می‌شوند. یک لایه پشم مرینو برای راحتی و گرما و یک پوشش هیدروفیلی در آنها کار شده که معمولا باید در زیر کفش‌های ضد آب بپوشید.

به استایل خود توجه کنید

تنوع بسیار بالای جوراب های امروزی با توجه به انواع مختلفی که بر اساس اندازه دارند سبب شده تا برای هر نوع پوششی از جوراب مخصوص استفاده کنیم.

مثلا اگر از دامن‌های کوتاه مجلسی استفاده می‌کنید، استایل این لباس این است که قد بلند به نظر برسید. لذا در چنین مواقعی می‌توان از جوراب شلواری استفاده کرده یا اینکه از جوراب‌های بالا زانو که دارای خطوط راه‌راه سفید یا طرح فانتزی هستند استفاده کرد.

اینکه برای موقعیت‌های مختلف از کدام نوع جوراب استفاده کنید، بستگی به دیگر پوشش‌های شما دارد. اما هر چه رنگ جوراب به رنگ استایل کلی شما نزدیک‌تر باشد بهتر است. در صورت تضاد بودن، جوراب به مرکز توجه تبدیل شده و زیبایی سایر لباس‌ها را کم رنگ‌تر خواهد کرد.

راهنمای انتخاب رنگ جوراب مناسب

رنگ مناسبی انتخاب کنید

در پایان باید به رنگ جوراب نیز دقت کنید. رنگ نقش مهمی در نمایان شدن و به چشم آمدن جوراب دارد. باید جوراب را متناسب با دیگر پوشش‌های خود انتخاب کنید و رنگی برگزینید که مکمل آنها بوده و در تضاد با سایر پوشش‌ها نباشد.

در صورتی که هنگام اولین شستشو متوجه شدید جوراب رنگ خود را پس می‌دهد، فورا آن را دور بیندازید. چنین جوراب‌هایی از رنگ‌های شیمیایی و غیر طبیعی تولید شده‌اند که با توجه به مربوط بودن پا می‌تواند جذب پوست شده و موجب ایجاد حساسیت پوستی، خارش و بیماری پوستی شود.

در محیط‌های رسمی افراد عموما به استفاده از رنگ سفید علاقه دارند که گزینه مناسبی است. اما باید دقت داشته باشید که هنگام استفاده از این مدل جوراب‌ها آنها را به صورت روزمره بشویید تا تغییر رنگ به حالت تیره در اثر کثیفی نداشته باشند.


جوراب را دست کم نگیرید

در این مقاله به راهنمای خرید جوراب پرداخته و شما را با تمامی نکاتی که حین خرید انواع جوراب باید بررسی کنید آشنا کردیم. در گذشته هدف از خرید جوراب برای گرم نگه داشتن پا یا پوشیدن راحت کفش مورد استفاده قرار می‌گرفت و در ایران به نوعی استفاده از جوراب هنوز هم در بسیاری از نقاط کشور به این دلیل است که به یک عادت تبدیل شده است.

اما امروزه این پوشش‌های کوچک و دوست داشتنی که در ظاهر شاید اصلا برای شما اهمیتی نداشته باشند، با توجه به طراحی جدید و انواع و اقسام مختلفی که دارند به مرکز توجه استایل شما و تیپ شخصیتی تبدیل شده‌اند.

امروزه دیگر مثل گذشته اینطور نیست که بگویید جوراب صرفا برای پوشش است و از هر رنگی و از هر مدلی که شده برای سایر پوشش‌های خود بپوشید. بلکه حالا باید جوراب را متناسب با طراحی کفش، رنگ، استایل شلوار و دیگر پوشش‌های خود انتخاب کنید تا در تضاد با آنها نبوده و همین پوشش کوچک تغییر کلی در استایل شما ایجاد کند.

به نظر شما چه نکات دیگری وجود دارد که در هنگام خرید جوراب باید به آن توجه داشته باشیم؟ نظرات و تجربیات خود را برای ما ارسال کنید.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 1

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *