ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

صفر تا صد راهنمای خرید جوراب کودک

خرید جوراب کودک و نوزادان به این دلیل که دارای پوست بسیار لطیف و حساسی هستند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زمانی که قصد خرید جوراب برای نی نی خود دارید، باید به این اصل توجه کافی داشته باشید و از جورابی استفاده کنید که بافتی بسیار نرم داشته باشد.

پیش از این در مقاله جامع راهنمای خرید جوراب مناسب به بررسی نکاتی پرداختیم که برای خرید جوراب باید آنها را بررسی کنید. اما حالا می‌خواهیم به بررسی نکاتی که باید هنگام خرید جوراب کودک باید بررسی کنید بپردازیم. چرا که کودکان دارای شرایط متفاوتی نسبت به بزرگسالان بوده و علاوه بر نکات کلی باید به یک سری دیگر از نکات هم توجه داشته باشید.

صفر تا صد راهنمای خرید جوراب کودک

در حالی که ممکن است انرژی بیشتری صرف یافتن بهترین کفش برای کودکان خود کنید، انتخاب جوراب مناسب برای کودک به همان اندازه مهم است. جوراب‌های مناسب کودکان از پاهای کوچک آنها محافظت می‌کنند و کمک خواهند کرد تا با پوشش کفش‌هایشان احساس راحت‌تری هم داشته باشند.

در ادامه این راهنما به بررسی نکاتی که قبل از خرید جوراب نوزادی باید آنها را بررسی کنید پرداخته و در پایان نیز به چند اصل مهم که قبل از پوشش جوراب به پای نوزاد باید آنها را رعایت کنیم می‌پردازیم. پس بیایید از انتخاب سایز مناسب شروع کنیم.

راهنمای خرید جوراب کودک

انتخاب سایز جوراب مناسب نوزاد

هر یک از نوزادان با توجه به جثه و سایز پای خود نیازمند استفاده از جوراب با سایز پای مناسب هستند. به صورت میانگین اگر کودک متولد شده در بدو تولد دارای جثه استانداردی باشد، جدول سایز جوراب نوزاد به شکل زیر خواهد بود.

سن کودکاندازه جوراب کودک
سایز جوراب نوزادان زودرس۱۴ سانتی‌متر
اندازه جوراب نوزاد بدو تولد تا سه ماهگی۱۵ تا ۱۷ سانتی‌متر
سایز جوراب کودک تا شش ماهگی۱۸ تا ۲۰ سانتی‌متر
اندازه جوراب نوزاد ۱۲ تا ۱۸ ماهگی۲۱ تا ۲۳ سانتی‌متر
جدول سایزبندی جوراب نوزادی

علاوه بر جدول بالا، لازم است که اندازه جوراب نوزاد را بر اساس نوع آن نیز در نظر بگیرید. همانطور که می‌دانید انواع جوراب نوزاد بر اساس ساق‌دار یا بدون ساق به چند گروه تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

جوراب مچی یا ساق کوتاه کودک

جوراب مچی ساده یا ساق دار کودک رایج‌ترین مدل جوراب کودکان است که از راحتی و نرمی بالایی برخوردارند. این جوراب‌های به دلیل نداشتن ساق، یا اینکه ساق کوتاهی که دارند، ساق پا را گرم نگه نمی‌دارند. در نتیجه برای فصل سرما انتخاب خوبی نیستند. اما در عوض برای فصل گرما گزینه عالی هستند.

جوراب LITTLE ME نوزادی

برای نوزادانی تا سن ۱۲ ماهگی یا از ۱۲ تا ۲۴ ماهگی می‌توان از جوراب لیتل می استفاده کرد. این جوراب‌ها از پنبه نرم تهیه شده و ترکیب خوبی از پلی استر، پنبه نرم و کمی اسپندکس برای افزایش میزان کشش جوراب را دارند که سبب می‌شود جوراب از پای کودک نیفتند.

از آنجایی که کودکان در این سنین شروع به جنب و جوش نسبتا بالایی می‌کنند، این ترکیب برای جوراب انتخاب شده که هم مقاومت بالایی داشته باشد و هم اینکه با شستشوی زیاد کیفیت خود را از دست ندهد.

جوراب ترمز دار کودک

جوراب ترمز دار برای کودکان بیش فعال و به صورت کلی نوزادانی که شروع به راه رفتن کرده‌اند انتخاب خوبی است. با توجه به اینکه کودکان به تازگی راه رفتن را در این سنین آغاز می‌کنند، دوست دارند که روی سطوح صافی همچون موزاییک و سرامیک لیز بخورند.

این موضوع برای آنها خطر آفرین بوده و برای اینکه از این کار جلوگیری کنید می‌توانید از جوراب ترمز دار استفاده کنید. این مدل جوراب نوزاد دارای ساق بوده و در زیر پاشته دارای بافتی است که از لیز خوردن جلوگیری می‌کند.

جوراب ساقدار بالا زانو کودک

این جوراب‌ها که بیشتر برای نوزادان دختر استفاده می‌شود دارای ساق بلندی است که تا بالای زانو آمده و برای لباس‌هایی که از پوشش شلوار برای نوزاد انتخاب نمی‌شوند مناسب است.

این جوراب همچنین به گرم کردن پای نوزاد برای پوشیدن این نوع لباس کمک می‌کند. جوراب‌های ساق دار بلند کودک در دو نوع بالا زانو و بالا ران تولید می‌شوند.

جوراب پاپوش کودک

این نوع جوراب هم گروهی از جوراب‌های بدون ساق است که می‌توان برای لباس‌های بدون شلوار یا دامن کوتاه دخترانه یا برای پسرها هم زمانی که شلوار به پا دارند استفاده کرد.

نکته: هنگام انتخاب سایز مناسب جوراب برای کودک دقت کنید که کش دور ساق پای کودک انعطاف مناسب را داشته باشد و زیادی به پای کودکتان کوچک نباشد. اگر کش بیش از حد سفت باشد موجب کاهش گردش خون در پای کودک شده و همچنین فشاری که به پا وارد می‌کند برای وی دردآور خواهد بود که در پوشش طولانی مدت موجب قرمزی پوست، سوزش و در نهایت زخم خواهد شد.

جنس جوراب کودک

برای تولید جوراب نوزادی از انواع الیاف مانند پلی استر، نخ، پنبه، پلاستیک و پشم استفاده می‌شود. جوراب‌هایی که از الیاف طبیعی نخ و پنبه ساخته شده‌اند به دلیل استحکام قابل قبولی که دارند بهترین انتخاب هستند.

موادی مانند پنبه، پشم مرینو یا پشم نو، پای کودک را به شکل استانداردی گرم می‌کنند. از خرید جوراب‌های ساخته شده از الیاف پلاستیکی به سرعت پای کودک را گرم کرده و باعث تعریق زیاد می‌شوند که این موضوع می‌تواند باعث ایجاد حساسیت پوستی یا قارچی شود.

خنک نگه داشتن پاهای کودک در تابستان از گرمازدگی و اگزما جلوگیری می‌کند که استفاده از جوراب مناسب برای کودک نقش اساسی دارد.

جوراب های ساخته شده از الیاف پلی استر یا پلاستیک با اینکه طرح رنگ و زیبایی بسیار متنوعی دارند، اما تعریق پا را افزایش داده و منجر به افزایش دمای بدن کودک می‌شود. در تابستان استفاده از جوراب نخی به خنک ماندن پای نوزاد کمک می‌کند و از تابش مستقیم نور خورشید به پوست لطیف نوزاد نیز جلوگیری می‌کند.

توجه به بافت جوراب بچه

توجه به بافت جوراب بچه

جوراب‌های نوزاد بسته به شرایط آب و هوایی می‌توانند از نظر بافت و حجم دوخت در هر اینچ نیز اهمیت داشته باشند. به عنوان نمونه از جوراب‌های توری یا جوراب‌هایی که دارای بافت چندگانه ریز و درشت هستند می‌توان در فصل گرما و تابستان استفاده کرد.

به این دلیل که بخشی از جوراب بافت کمتری دارد پا را خنک‌تر نگه داشته و از تعریق نیز جلوگیری می‌شود.

اما در فصل سرما و زمستان می‌توانید از جوراب‌هایی با بافت ریز استفاده کنید که فشرده‌تر و البته ضخیم‌تر هم هستند. این مدل به گرم کردن پای نوزاد کمک بهتری خواهند کرد. خصوصا زمانی که دارای ساق یا بالا زانو باشند.

انتخاب رنگ مناسب

درست است که صدها رنگ مختلف برای جوراب کودک وجود دارد و این کار هم به شما کمک می‌کند استایل شیک‌تری متناسب با سایر پوشش‌های کودک برای وی فراهم کنید. اما سعی کنید که از جوراب رنگ روشن برای کودک استفاده کنید. این موضوع از دو جهت اهمیت دارد:

  1. رنگ روشن نور کمتری را جذب کرده و در نتیجه برای زمانی که پای کودک در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار داشته باشد، از گرم شدن و افزایش دمای بدن جلوگیری می‌کند. البته این موضوع در مقایسه با رنگ‌های تیره است.
  2. استفاده از رنگ روشن باعث می‌شود که چرک و کثیفی پای نوزاد بهتر خود را نشان دهند که همین موضوع کمک می‌کند مرتبا لباس و جوراب نوزاد را تعویض کنید. در نتیجه یک راهکار عالی برای حفظ سلامتی کودک دلبندتان است.

توجه به فصل

یکی از موارد چالش برانگیز در خصوص راهنمای خرید جوراب کودک و نوزادی توجه به فصلی است که قرار است جوراب را به پای نوزاد کنید. با توجه به گرمایش جهانی زمین این موضوع اهمیت بیشتری پیدا کرده که باید در انتخاب آن دقت بیشتری داشته باشید.

برای فصول گرما همچون بهار و تابستان که دمای عادی هوا بالاتر بوده و از طرفی دیگر تابش نور خورشید نیز مستقیم است، بهتر است که از جوراب‌هایی استفاده کنید که پای کودک را خنک نگه داشته و حداقل تعریق را داشته باشند.

استفاده از جوراب‌های نخی در این زمان بهترین انتخاب است. این جنس جوراب جذب بهتری از رطوبت را با توجه به ترکیب الیاف پنبه داشته و رطوبت پای کودک را بهتر جذب خواهد کرد. علاوه بر این ضخامت جوراب مخصوص تابستان کودک کم است که خود این مسئله نیز نقش بالایی در گرم شدن پای کودک دارد.

برای فصول سرما همچون پاییز و زمستان نیز باید از جوراب‌های ضخیمی که از الیاف پشمی و با ضخامت بالاتر هستند استفاده کنید. همچنین در این زمان باید جوراب حتما دارای ساق باشد که پای کودک را بهتر گرم کند. پوشش جوراب مچی و بدون ساق در این فصل مناسب کودکان نیست.

Best Baby Socks Stay

نکات پس از خرید جوراب نوزاد

پس از اینکه مطابق با راهنمای خرید جوراب کودک چند مدل مختلف و زیبا برای فرزند دلبندتان انتخاب کردید، حالا باید نکاتی را هم پس از خرید مورد توجه قرار دهید که هم می‌تواند در محافظت از پای نوزاد شما مهم باشد و هم اینکه استفاده بهتری از جوراب داشته باشید.

شستشن جوراب قبل از استفاده

همانطور که بارها و بارها اشاره کردیم، پوست نوزاد دارای ظرافت و حساسیت بسیار بالایی است. برای محافظت از پوست کودکان حتما پیش از اولین استفاده جوراب را یک بار بشویید تا مواد شیمیایی و آلودگی احتمالی از آن پاک شوند.

نه تنها برای جوراب، بلکه تمامی لباس‌هایی که برای کودکتان خریداری می‌کنید باید به این مسئله توجه داشته باشید. درست همانطور که بزرگسالان برای خرید لباس زیر پیش از اولین استفاده آنها را شستشو می‌دهند.

در فرآیند تولید جوراب با ماشین‌های جوراب بافی از انواع مواد استفاده می‌شود. بافت خود نخ نیز می‌تواند دارای درصد خاصی از این مواد باشد که هنگام جذب رطوبت می‌توانند فعال شده و موجب ایجاد حساسیت و بیماری پوستی رو پوست نوزاد شوند.

بررسی تزیینات روی جوراب نوزاد

جوراب کودک زمانی که از تزییناتی مثل بند، عروسک، توپ و… روی آن استفاده شده باشد، برای کودکان سرگرم کننده خواهند بود. آنها دوست دارند با جوراب خود بازی کنند که این تزیینات باید طوری باشند که خطراتی را برای کودک ایجاد نکند.

درست است که خرید جوراب فانتزی کودک زیبا بوده و این تزیینات حسابی آنها را مشغول می‌کند. اما توصیه می‌کنیم حتی الامکان پوشش این مدل جوراب‌ها را به مهمانی‌ها محدود کنید و در پوشش روزانه از این جوراب برای نوزاد استفاده نکنید.

از آنجایی که بیشتر این تزیینات دوخت نبوده و با چسب به جوراب متصل می‌شوند، احتمال کنده شدن و بلعیدن آن توسط کودک وجود دارد.

توجه به دوخت و بندهای داخلی

بندهای داخلی جوراب نوزاد که در نوک انگشتان و بالای جوراب به منظور دوخت این دو بخش در نظر گرفته شده، باید دوختی با کیفیت و یک پارچه داشته باشد.

هر بار که جوراب کودک را به پای وی می‌کنید، حتما بررسی کنید که بندی از جای خود در نرفته باشد. چرا که احتمال گیر کردن آن بین انگشتان وجود داشته و به دلیل کشش و ضربه‌ای که وارد می‌شود می‌تواند به پای کودکتان آسیب بزند.


جمع بندی و کلام آخر

در این مقاله به بررسی نکاتی که باید برای خرید جوراب کودک به آنها توجه کنید پرداختیم. یاد گرفتیم که پوست کودکان به دلیلل ظرافت و حساسیتی که در مقابل سایش، مواد شیمیایی به کار رفته برای رنگ‌آمیزی الیاف جوراب و موقعیتی که استفاده می‌گیرد حساسیت بالایی داشته و به همین جهت باید از جوراب مناسبی برای پاهای کوچولو و دوست داشتنی فرزندان دلبندمان استفاده کنیم.

به نظر شما چه نکات دیگری وجود دارد که باید به آنها دقت کنیم؟ خوشحال می‌شویم تجربیات و راهکارهای خود را در این زمینه از بخش نظرات برای ما ارسال کنید.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 2

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *