ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

بهترین شورت برای دوران قاعدگی

قاعدگی یا پریود شدن جزو عادات ماهانه خانم‌ها است که حدود یک سوم طول عمر خود را با آن درگیر هستند. جدایی از دردهای جسمی و روحی، خون ریزی یکی از مشکلات پیچیده‌ای است که در این دوران وجود دارد. بسیاری از خانم‌ها در انتخاب راهکار مناسب برای رعایت بهداشت در این دوران دچار مشکل هستند.

روش‌های مختلفی برای رعایت بهداشت و دفع خون در این دوران وجود دارد که عمده‌ترین آنها شامل استفاده از تامپون، نوار بهداشتی و کاپ قاعدگی است. اما اخیرا راهکار تازه‌ای هم یافت شده که با استفاده از شورت مخصوص پریود می‌توان از این دوران نیز عبور کرد.

در ادامه این پست از مجله ساتین مد قصد داریم به بررسی و معرفی مزایای استفاده از شورت قاعدگی پرداخته و ببینیم که برای انتخاب این محصول قبل از هرچیزی باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؛ و اینکه آیا استفاده از ان به هر فردی توصیه می‌شود یا خیر؟

چرا باید از شورت پریودی استفاده کنیم؟

شورت قاعدگی یا همان شورتکس جدیدترین راهکاری است که برای حل مشکلات خونریزی خانم‌ها در دوران قاعدگی اندیشیده شده است. این شورت‌های مخصوص که در ادامه بررسی می‌کنیم دارای ویژگی‌هایی هستند که جدایی از رعایت بهداشت فردی برای رفع خون قاعدگی، به سلامت جسمی هم کمک شایانی می‌کنند.

اهمیت استفاده از شورت مناسب در این دوران بالا است. زیرا چه از نوار بهداشتی و تامپون استفاده کنید یا نکنید، نیاز به شورتی دارید که کاملا فیت بدن شما بوده و از لغزیدن و افتادگی آنها جلوگیری کند.

چرا باید از شورت پریودی استفاده کنیم؟

چه زمانی از شورت قاعدگی استفاده کنیم؟

مسلما استفاده از تینکس(شورت پریودی) برای هر کسی مناسب نیست و باید در شرایط خاصی از این شورت استفاده کرد. برخی از این موارد عبارتند از:

 1. برای نزدیک شدن به پایان دوران قاعدگی که خون‌ریزی کمتر شده استفاده از شورت به‌جای نوار و پد می‌تواند انتخاب بهتری باشد.
 2. اگر ترشحات خونی بالا باشد احتمال نشتی ترشحات وجود دارد. بنابراین بهتر است که حداقل از تامپون نیز همزمان با این شورت استفاده کرد.

بسته به نوع فعالیت که ممکن است در یک شرکت یا اداره در طول روز برای مدت چندین ساعت مشغول به فعالیت باشید که امکان تعویض نوار یا کاپ وجود ندارد، استفاده از شورت قاعدگی هم می‌تواند انتخاب بهتری باشد.

ویژگی بهترین شورت برای دوران قاعدگی

ویژگی بهترین شورت برای دوران قاعدگی

شورت مخصوص دوران قاعدگی همانطور که از نامش مشخص است می‌تواند جایگزین نوار بهداشتی یا تامپون شود. استفاده از این نوع شورت برای خانم‌های شاغل یا کسانی که به هر نحوی امکان تعویض به موقع نوار بهداشتی را ندارند توصیه می‌شود.

در ادامه به بررسی چند ویژگی مهمی که در انتخاب بهترین شورت پریودی باید منظر داشته باشید می‌پردازیم و در پایان به مقایسه این شورت مخصوص با سایر راهکارهایی که برای رعایت بهداشت در دوران قاعدگی وجود دارد خواهیم پرداخت.

دوخت مستحکم برای جلوگیری از نشتی ترشحات

شورت‌های مخصوص قادعدگی دارای دوخت مستحکم در ناحیه ران بوده و کاملا فیت بدن خواهند شد. این کار از نشتی ترشحات خونی از ناحیه فاق و ران جلوگیری کرده و برای خانم‌هایی که شاغل هستند یا به هر دلیلی فرصت تعویض نوار بهداشتی یا تامپون را ندارند به انتخابی عالی تبدیل کرده است.

البته نباید نگران این مسئله باشید که جریان هوا در چنین حالتی در ناحیه تناسلی به خوبی در جریان نباشد؛ بلکه بر خلاف تصورتان جنس استفاده شده در شورت مخصوص پریود طوری است که جریان هوا به خوبی در گردش باشد و از بوی نامطبوع جلوگیری کند. چرا که اصلی‌ترین دلیل بوی نامطبوع در دوران قاعدگی، نبود جریان هوا است.

شورت تینکس قاعدگی

کمک به افزایش گردش هوای ناحیه تناسلی

افزایش گردش هوا نه‌تنها از بوی بد ناحیه تناسلی در دوران پریود جلوگیری می‌کند، بلکه یک مانع جدی برای جلوگیری از حساسیت‌های پوستی نیز است.

ترشحاتی که در این ناحیه در عادت ماهانه صورت می‌گیرد، بسته به نوع فعالیت خانم‌ها ممکن است تا چند ساعتی با آنها همراه باشد. وجود این ترشحات ناحیه تناسلی را برای مدت طولانی مرطوب نگه می‌دارد. موضوع زمانی بدتر می‌شود که این محیط که حالا آلوده هم شده است، اگر در زمان مناسب رطوبت آن کاهش نیابد می‌تواند مستعد بیماری‌های پوستی و حساسیت در این ناحیه باشد.

جذب بالای ترشحات قاعدگی

دو عامل نقش تعیین کننده در جذب ترشحات یا همان خون قاعدگی در خانم‌ها دارند که عبارتند از:

۱. استفاده از لایه نخ پنبه

نخ پنبه استفاده شده در فاق شورت مخصوص پریودی، بر خلاف سایر بخش‌ها دارای ضخامت بیشتری است. دلیل آن هم به استفاده از لایه اضافی در فاق شورت به منظور جذب ترشحات برمی‌گردد.

 • لایه بیرونی در شورت با هدف جلوگیری از پخش شدن خون و جذب آن توسط سایر لباس‌های زیر معمولا از جنس پارچه‌ای با بافت فشرده یا پلاستیکی است. این لایه بیرونی می‌تواند مانع از نشت خون و جذب آن توسط شلوار شود. به‌خصوص شلوارهایی به رنگ سفید و روشن که سریعا خون را مشخص می‌کنند.
 • در لایه درونی هم برای اینکه رطوبت ناحیه تناسلی به حداقل مقدار خود برسد، از الیاف نخ پنبه استفاده می‌شود. قدرت جذب بالای این الیاف نیز طوری است که خون و ترشحات را در خود نگه می‌دارد به طوری که وقتی شورت در تماس مستقیم با ناحیه تناسلی است، کمترین رطوبت را به این ناحیه وارد کند.

این دو عامل در جلوگیری از بیماری‌های پوستی و سایر مشکلات در ناحیه تناسلی خانم‌ها نقش تعیین کننده خواهند داشت.

۲. استفاده از فیبر

جدایی از الیاف نخ، در برخی شورت‌ها از فیبر استفاده می‌شود. این فیبر می‌تواند در کاهش میزان نشت خون نقش موثر و مستقیمی داشته باشد.

بهترین شورت پریودی

مقاوم در برابر انواع میکروب و باکتری

در نهایت آخرین و مهم‌ترین ویژگی که در انتخاب بهترین شورت برای دوران قادعدگی باید بررسی کرد، جلوگیری از عوامل ایجاد میکروب و باکتری است.

خون در حالت عادی می‌تواند به عاملی برای ایجاد باکتری و میکروب تبدیل شود. به‌ویژه زمانی که خشک نشده باشد و در جایی مرطوب سکنا داشته باشد. در نتیجه اگر شورت یا حتی نوار بهداشتی شما، طوری طراحی شده باشد که در کوتاه‌ترین زمان ممکن ترشحات را به حداقل میزان رطوبت نرساند، می‌تواند باعث ایجاد میکروب، قارچ و باکتری شود که خود عاملی برای ایجاد انواع بیماری و حساسیت پوستی در ناحیه تناسلی هستند.

داشتن جیب مخصوص

برخی از شورت‌های مخصوص پریود دارای جیب در بخش هستند که هدف اصلی طراحی این جیب قرار دادن کیسه آب گرم است. چرا که در دوران قاعدگی یکی از روش‌هایی که موجب تسکین دردهای شکمی و رحم می‌شود استفاده از کیسه آب گرم است.

اما از این جیب می‌توان برای نگهداری نوار بهداشتی، تامپون یا چیزهای دیگری از این قبیل نیز در مواقعی همچون مسافرت و بیرون از خانه نیز استفاده نمود.

شورت قاعدگی یا نوار بهداشتی؟

شورت قاعدگی یا نوار بهداشتی؟

اینکه بخواهیم به صورت عمومی برای همه خانم‌ها یک نسخه برای استفاده از شورت یا نوار بهداشتی بپیچیم، کاملا اشتباه است. خانم‌ها بر اساس شرایط مختلفی که از نظر استایل و تیپ بدنی یا فعالیت‌های روزمره که دارند، باید از محصول مناسب خود برای دوران قاعدگی استفاده کنند. اما در این بین استفاده از شورت مخصوص پریود اگر برای شما آزاردهنده نباشد، دارای مزایای زیر است:

 • شورت مخصوص پروید را می‌توان تا ماه‌ها استفاده کرد.
 • استفاده آن به همراه تامپون می‌تواند در مقایسه با نوار بهداشتی ارزان‌تر تمام شود.
 • برای خانم‌های شاغل که امکان تعویض نوار ندارند بهترین انتخاب است.
 • در هزینه‌های خرید نوار بهداشتی صرفه‌جویی خواهد شد.
 • برخلاف نوار کارایی بهتری در جلوگیری از نشت خون و ترشحات دارد.
 • نوار بهداشتی یک‌بار مصرف است و باید آن را دور انداخت.

حال هر شرایطی که داشته باشید، حتی اگر این محصول برای شما مناسب نباشد، اما توصیه می‌شود حداقل با خرید شورت قاعدگی برای زمان‌هایی همچون مسافرت یا مواقعی که برای چند روز بیرون از خانه هستید، مشکلات دوران قاعدگی خود را کمتر کنید.

ذکر این نکته نیز ضروری است که استفاده از تینکس(شورت پریودی) به تنهایی برای هر فردی کافی نیست. چرا که در بسیاری از خانم‌ها فعالیت‌ها و تغییرات هورمونی بدنی به شدت بالا است و شورت به تنهایی قادر به جلوگیری از ترشحات واژن در این دوران نیست. یا اینکه لااقل در برخی از روزها ترشحات بسیار بالا هستند.

در نتیجه حتما ضروری است که از کاپ قاعدگی یا حداقل تامپون استفاده کرد.


نکات شستشوی شورت پریودی

توصیه اکید می‌شود که برای شستن این شورت‌ها از آب سرد استفاده کرده و حتما آن را با استفاده از دست بشویید تا آسیب جدی به بافت پارچه و طراحی که فاق شورت دارد وارد نشود. پیشنهاد می‌کنیم برای رعایت نکات بیشتر راهنمای شستشوی شورت و لباس زیر را حتما مطالعه کنید.

استفاده از نرم کننده و برخی مواد شستشو که دارای ترکیبات شیمیایی قوی هستند می‌تواند به بافت پارچه یا خاصیت الاستیکی شورت در ناحیه ران پا آسیب وارد کرده و عمر آن را کاهش دهند. این موضوع باعث وارفتگی شورت شده و احتمال نشتی ترشحات را در استفاده بعدی بیشتر خواهد کرد.

به منظور خشک کردن و ضد عفونی شدن نیز بهتر است برای خشک کردن از نور خورشید استفاده کنید. البته این بدان معنی نیست که به مدت طولانی شورت زیر نور مستقیم و در هوایی کاملا آزاد باشد که این روزها آلوده است. بلکه می‌توانید در محیط بسته خانه که نور خورشید از پنجره قابل تابش است استفاده کنید.


جمع‌بندی و سوالات متداول

در پایان انچه که می‌تواند نقش موثری در انتخاب و استفاده از این شورت مخصوص داشته باشد تجربه شما خانم‌ها است. لذا از شما خواهشمندیم با ورود به حساب کاربری از طریق کلیک روی دکمه ورود در فرم پایین وارد سایت شده و تجربیات خود را در خصوص استفاده از این محصول ذکر کنید.

شورت مناسب پریود چه ویژگی‌هایی دارد؟

داشتن قابلیت جذب بالا، گردش هوای مناسب، کاملا اندازه و فیت بدن و استفاده از مواد و الیاف مخصوص برای این شورت از ویژگی‌های اصلی است تا از ناحیه تناسلی در برابر آسیب پوستی و بیماری محافظت نماید.

آیا شورت قاعدگی باعث عفونت و حساسیت می‌شود؟

خیر. این شورت دارای الیاف ضد حساسیت بوده و همچنین استفاده از فیبر و لایه مخصوص باعث جذب بیشترین مقدار خون پریود خواهد شد که مانع از حساسیت یا عفونت می‌شود. اما در هر حال ضروری است که نکات فردی را با تعویض مداوم آن رعایت کرد و در فواصل زمانی کوتاهی آن را شست.

آیا شورت پریودی بو می‌گیرد؟

مسلما شما از هر نوع پوششی به مدت طولانی در دوران قاعدگی استفاده کنید، مستعد بو گرفتن است. اما دلیل اصلی این بوی نامطبوع عدم جریان گردش هوای ناحیه تناسلی است که شورت پریودی با طراحی و الیاف خاصی که دارد، ضمن جذب و جلوگیری از نشست خون به سایر لباس‌ها به گردش هوا نیز کمک می‌کند.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 1

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *