ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

راهنمای خرید جوراب کوهنوردی و طبیعتگردی

هنگام انجام کوهنوردی و کمپینگ، پاهای شما مهمترین بخش بدنتان هستند که باید هنگام پیاده‌روی در این مسیرهای سخت به آنها توجه کنید. باید به همان میزان دقتی که هنگام خرید یک جفت کفش یا چکمه کوهنوردی مناسب به خرج می‌دهید، در هنگام خرید جوراب مخصوص طبیعتگردی و کمپینگ نیز به این مسئله توجه داشته باشید. از همین‌رو در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی راهنمای خرید جوراب کوهنوردی و طبیعتگردی بپردازیم.

موضوعاتی که در این مقاله بررسی می‌کنیم به شما کمک می‌کند یاد بگیرید که چگونه بهترین جوراب کمپینگ را برای سفر بعدی خود در مسیرهای سخت و صعب‌العبور انتخاب کنید. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چرا به جوراب کوهنوردی و طبیعتگردی نیاز داریم؟

جوراب در کوهنوردی نقش حیاتی دارد. جوراب‌ها به عنوان یکی از پایین‌ترین لایه‌های پوشش لباس هستند که باید بتوانند پاهای شما را خشک، گرم، راحت و بدون بو نگه دارند.

برای طبیعتگردی و کوهنوردی شما به جوراب‌هایی با خاصیت انعطاف و الاستیکی بالا نیاز دارید که روی کفش تا نشوند. برای چنین اهدافی، هیچ جوراب روزانه‌ای مناسب نیست و باید حتما از جوراب مخصوص کوهنوردی استفاده کنید تا در طول سفر به پاهای شما آسیب نرساند و سفر خود را با آرامش تمام کنید.

در همین زمینه بخوانید، راهنمای خرید جوراب مناسب

در طول پیاده روی طولانی، پاهای هر کسی می‌تواند عرق کند و این مسئله طوری نیست که کاملا به کفش وابسته باشد. همچنین رطوبت و اصطکاک انگشتان پا، باعث ایجاد تاول می‌شود. لذا شما باید جوراب‌هایی را بشناسید که پتانسیل حذف چنین خطراتی را دارند تا حداقل نیازی به نگرانی در مورد پاهای خود در طول سفر نداشته باشید؛ خصوصا ورزش‌های کوهنوردی در مسیرهای سخت که برای مدت چند روز طول کشیده و خبری از دسترسی به پزشک وجود ندارد.

بهترین جوراب کوهنوردی و کمپینگ ضد آب
[chapar_protect]

ویژگی جوراب مخصوص طبیعتگردی

 • دارای خاصیت رفع رطوبت هستند:

بهترین جوراب های کوهنوردی دارای خاصیت ضد رطوبت هستند، چرا که برای این فعالیت‌ها که از کفش مخصوص استفاده شده و برای مدت طولانی نیز پیاده روی می‌کنیم خشک بودن پا و جلوگیری از تعریق اهمیت بسیار بالایی دارد.

 • پاهای شما را خنک می‌کنند:

برخی از جوراب‌ها از الیاف طبیعی و مخصوص ساخته می‌شوند تا به گردش هوا در پا کمک کنند. این نوع جوراب گردش هوای تقریبا مناسبی را تامین می‌کنند که رطوبت را از بین می‌برد. این جوراب‌ها با تهویه بالا برای تابستان ایده‌آل هستند.

 • ضد بو هستند:

جوراب‌های کوهنوردی ضد بو هستند و به کاربر این امکان را می‌دهند که تا چند روز بی وقفه آنها را بدون اینکه پاهایشان بو بگیرد بپوشند.

نکات مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که هیچ جورابی مناسب هر نوع فعالیت کوهنوردی، کمپینگ و طبیعتگردی نیست.

همچنین به یاد داشته باشید که جورابی که خریداری می‌کنید روی اندازه کفش پیاده روی شما تاثیر مستقیم می‌گذارد؛ بنابراین بهتر است قبل از خرید جوراب، به اندازه کفشی که انتخاب می‌کنید نیز دقت داشته باشید. هر دوی این مسائل نیز در بو گرفتن پا نقش مهمی دارند.


راهنمای خرید جوراب کوهنوردی و طبیعتگردی

یک فرد به طور متوسط ۲۰۰۰ قدم برمی‌دارد تا یک مایل را طی کند. بالا و پایین رفتن از مسیرهای سخت و صعب‌العبور که انواع مختلفی از ناهمواری‌ها همچون سخره، سنگ ریزه‌ها، ریشه درختان و… که در طول مسیر با آن‌ها مواجه می‌شوید، باعث شده تا جوراب مناسب نقش مهمی در راحت نگه داشتن پاهای شما و جلوگیری از تاول زدن پا در طول سفر داشته باشد.

توجه به وزن و ضخامت جوراب

شاید برایتان عجیب به‌نظر برسد، اما جوراب‌ها بر اساس وزن و ضخامت نیز دارای دسته‌بندی هستند که برای فعالیت‌های کوهنوردی و کمپینگ لازم است از جورابی با وزن مناسب استفاده کنید. این وزن هم می‌تواند روی راحتی در راه رفتن و هم روی مقدار فشاری که به پاها وارد می‌شود تاثیر داشته باشد.

انواع جوراب بر اساس وزن به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

جوراب های آستری

اگر حین کوهنوردی و کمپینگ با تاول زدن پاها مشکل دارید، جوراب‌های آستری ممکن است مشکلتان را حل کنند. این جوراب‌ها که عموما از جنس ابریشم یا پلی پروپیلن مصنوعی هستند، وزن بسیار نازکی دارند که به رفع سریع رطوبت از پاهای شما کمک می‌کند و در نتیجه عامل ایجاد تاول را از بین می‌برد.

جوراب های آستری طبیعتگردی برای روزهای در گرمی به تنهایی انتخاب مناسبی هستند، اما اگر در یک روز سرد هوس کمپینگ کردید، می‌توانید آنها را همراه با یک جوراب سبک وزن بپوشید تا ضمن دفع رطوبت پاها، گرمای کافی را نیز در پاهای شما حفظ کنند.

جوراب های سبک وزن

جوراب های با کیفیت و سبک وزن جزء وسایل ضروری برای پیاده روی و کمپینگ شما هستند. این جوراب‌ها که برای جذب رطوبت و خنک نگه داشتن پاها ساخته شده‌اند، بهترین جوراب‌هایی هستند که برای پیاده‌روی در هوای گرم مناسب‌تر هستند و می‌توان با خیال راحت بدون آستر آنها را پوشید.

میزان ضخامت و وزنی که این جوراب‌ها دارند کمک می‌کند تا برای پیاده روی و عبور از مسیرهای سخت انتخاب مناسبی باشند. اما اگر در هوای بسیار سرد همچون کوهنوردی در یخچال‌های سرد باشید، باید به سراغ دیگر مدل‌های جوراب بروید.

جوراب های سنگین

جوراب‌های سنگین‌تر گرما و راحتی بیشتری را فراهم می‌کنند. آنها معمولاً دارای بالشتک اضافی در پنجه و پاشنه جوراب هستند. پوشیدن جوراب‌های سنگین برای روزهایی که مسیر طولانی برای بالا رفتن از کوه‌هایی که نیاز به پیاده‌روی در زمین‌های سرد، مرطوب و سخت دارند را به گزینه عالی تبدیل کرده است.

این مدل جوراب نرمی و راحتی بهتری را برای پا فراهم می‌کنند که هنگام گذر از مسیرهای سنگلاخی و ناهموار احساس بدی نخواهید داشت. علاوه بر این جلوی ضرباتی که به کف پا وارد می‌شوند را به کمک کفش‌ها بهتر خواهند گرفت.

جوراب های فوق سنگین و ضخیم

این جوراب‌ها گرم‌ترین، سنگین‌ترین و باکیفیت‌ترین جوراب برای کوهنوردی و طبیعتگردی هستند. هدف آنها برای تعقیب‌های کوهستانی و سفرهای کوهنوردی است، اما برای کمپ‌های دنجی که وسط جنگل و در دامنه کوه می‌زنید نیز در هر سفری عالی هستند.

راهنمای خرید جوراب طبیعتگردی و کوهنوردی

انتخاب جورابی با اندازه مناسب

یکی دیگر از مهم‌ترین نکاتی که در راهنمای خرید جوراب کوهنوردی باید به آن توجه کنید، ارتفاع و در واقع اندازه جوراب است. همانطور که می‌دانید جوراب‌های مخصوص پیاده‌روی دارای ارتفاع‌های متفاوتی هستند، از آنقدر کوتاه که حتی بالای کفش‌هایتان دیده نمی‌شوند گرفته، تا جوراب‌هایی بلند که تقریبا تا زانوهایتان را پوشش می‌دهند.

خرید جوراب مناسب کوهنوردی به راحتی پاهای شما در سفرهای پیاده روی کمک بسیاری می‌کند. اگر جوراب‌های شما خیلی بزرگ باشند، موجب ایجاد چین و چروک‌هایی خواهند شد که به سایش بیشتر پوست پا و ایجاد تاول کمک بیشتری می‌کند که این موضوع بسیار بد است. وقتی هم که خیلی کوچک باشند، می‌توانند نقاط فشار و لغزش بیشتری ایجاد کنند که موجب قرمزی و حتی زخم شدن پوست توسط کفش خواهند شد.

برای انتخاب جوراب بر اساس اندازه مناسب، باید ابتدا نگاهی به کفشی که می‌پوشید بیندازید. هرچه سرآستین روی چکمه یا کفش شما بالاتر باشد، باید جوراب‌هایتان بلندتر باشد تا بتوانند از پوست شما در برابر ساییدگی مستقیم توسط کفش‌تان محافظت کنند.

راهنمای خرید جوراب کوهنوردی و طبیعتگردی

به طور عمده می‌توان گفت که جوراب طبیعتگردی خوب از نظر ارتفاع ساق پا به ۴ دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

 • جوراب بدون ساق: این جوراب‌های کوتاه محافظت بسیار کمی در برابر ساییدگی پوست توسط کفش‌هایی همچون چکمه، بوت و گاها نیم بوت دارند. بنابراین فقط باید با کفش‌های کوتاه مانند کفش‌های تریل رانینگ یا کفش‌های سبک پیاده‌روی استفاده شوند.
 • جوراب مچی: این جوراب‌ها کمی بالاتر از جوراب‌های بدون ساق قرار می‌گیرند؛ معمولا برای محافظت بیشتر، استخوان مچ پای شما را می پوشانند. آنها برای کفش‌ها و چکمه‌های کوتاه تا متوسط مناسب هستند.
 • جوراب ساق دار کلاسیک: این ارتفاع کلاسیک برای جوراب پیاده روی است که چیزی مشابه جوراب روزمره است. معمولا چند اینچ بالاتر از استخوان‌های مچ پا قرار می‌گیرند تا از پوست پا در برابر سایش توسط چکمه‌هایی که سرآستین‌های بالایی دارند، محافظت کنند. دلیلی وجود ندارد که نتوانید این مدل جوراب را با چکمه‌ها یا کفش‌های کوتاه بپوشید، فقط بدانید که برای روزهای گرمی یک پوشش اضافی هستند که باعث گرمای بیشتر می‌شوند.
 • جوراب تا زانو: این جوراب‌ها دارای ارتفاع بلندی هستند که گاها تا زانو می‌رسد. جوراب‌های بلند برای محافظت پوست پا در برابر سایش چکمه‌های بلند گزینه عالی هستند. همچنین می‌تواند به گرم نگه داشتن ساق پاهای شما در هنگام کوهنوردی در طول شب و عبور از یخچال‌های طبیعی کمک می‌کنند.

با توجه به انواع مختلفی از جوراب‌ها که از نظر ارتفاع ساق پا بررسی کردیم می‌توان اینطور نتیجه گرفت که برای سفرهایی که در مسیر سرد هستد باید از جوراب‌های ساق‌دار استفاده کنید؛ در مقابل برای روزهای گرم سال و مسیرهایی که با هدف پیاده روی مناسب هستند می‌توانید از جوراب‌های مچی یا بدون ساق استفاده کنید.

 • برای انتخاب سایز درست، حتما از سایز پا به جای سایز کفش استفاده کنید تا منجر به خرید جوراب‌هایی بزرگ نشود.
 • جورابی مناسب اندازه شما خواهد بود که کاپ پاشنه دقیقا هم‌راستا و درست روی پاشنه پای شما قرار گیرد.

جنس به کار رفته در جوراب های کوهنوردی

فاکتور بعدی که در راهنمای خرید جوراب کوهنوردی و طبیعتگردی باید بررسی کنید، جنس به کار رفته در تولید جوراب است. جنس مختلف به کار رفته در تولید جوراب باعث می‌شود تا خواصی همچون فتیله‌کنندگی، خشک‌کردن و نگهداری، پراکندگی حرارت متفاوت باشند. در نتیجه باید از جنس مناسب متناسب با نوع فعالیت و شرایط آب و هوایی استفاده کنید.

بهترین جنس جوراب کوهنوردی و کمپینگ

جوراب پشم آلپاکا

نسبت به پشم معمولی خارش کمتری دارد زیرا طول الیاف منفرد بسیار کوتاهتر است و آن را در برابر پوست نرم و راحت می‌کند. اگر پوست حساسی دارید، ممکن است این گزینه را ترجیح دهید زیرا این ماده حاوی لانولین نیست که ضد حساسیت است.

این جنس یک عایق فوق العاده عالی در برابر رطوبت است که آن را به خوبی جذب می‌کند، بنابراین یک پارچه همه کاره است.

جوراب بامبو

به دلیل ساختار توخالی الیاف، که آن را فوق العاده جاذب می‌کند، یکی دیگر از مواد محبوب برای تولید جوراب بامبو است. این ماده به طور موثر رطوبت را از پوست دور می‌کند و قابلیت تنفسی مشابه پنبه یا پشم را دارد.

جوراب پنبه ای

پنبه یکی از راحت‌ترین پارچه‌های کاملا طبیعی در جهان است، اما از آنجایی که رطوبت را جذب می‌کند، به آرامی خشک می‌شود و در هنگام خیس شدن عایق‌بندی خوبی ندارد.

جورابی از جنس پنبه ۱۰۰ درصد انتخاب نامناسبی برای بیرون از منزل است. با این حال، برای تولید بسیاری از جوراب‌های راحتی از آن استفاده می‌شود.

جوراب پشم مورینو

این ماده منحصر به فرد از یک گوسفند نژاد نیوزیلندی به‌دست می‌آید که پشم نرم‌تری نسبت به پشم معمولی دارد. این پشم مانند پشم‌های معمولی دارای خواص عایق و دفع آب است، اما احساس نرم‌تری داشته و باعث ایجاد نقاط داغ کمتری روی پای شما در هنگام پیاده روی می‌شود.

جوراب ابریشمی

ابریشم یک پارچه طبیعی پیشرفته است. به طرز مجللی راحت است و همچنین می‌تواند رطوبت را از پای شما دور کند. همچنین دارای خواص عایق طبیعی است که آن را به یک انتخاب عالی برای پیاده روی در هوای گرم یا به عنوان ماده اصلی در آستر جوراب تبدیل می‌کند.

جوراب الیاف مصنوعی

جوراب‌های مخصوص پیاده‌روی معمولا بافتی از چندین ماده طبیعی و مصنوعی دارند.

 • کول مکس و پلی پروپیلن قابلیت جذب رطوبت جوراب‌های نخی یا پشمی را افزایش می‌دهند.
 • نایلون و اسپندکس به بسیاری از انواع جوراب کوهنوردی اضافه می‌شوند تا طراحی مناسبی ارائه دهند.

این امر به ویژه برای حفظ شکل جوراب مهم است که از سر خوردن آن روی پای شما جلوگیری می‌کند و در نتیجه اصطکاک ایجاد کننده تاول را کاهش می‌دهد.

در همین زمینه بخوانید، مزایا و معایب پوشیدن جوراب هنگام خواب

سایر الیاف مصنوعی برای تولید جوراب نیز وجود دارند که شامل پلی استر و ابریشم مصنوعی هستند. هر یک از این مواد دارای چندین ویژگی هستند که می‌توانند کمک کنند جوراب برای انجام فعالیت‌های کمپینگ، کوهنوردی، طبیعتگردی در آب و هوای مختلف و پیاده روی گزینه مناسبی باشد.

جوراب پشم معمولی

پشم رایج‌ترین پارچه برای جوراب‌های پیاده روی است. عایق بودن و قابلیت جذب رطوبت در سطح بالا از ویژگی‌های مهم این الیاف است که باعث شده در طول سالیان متمادی به عنوان یکی از عمده‌ترین الیاف برای تولید جوراب باشد.

بافت هموار و ناهمواری که این جنس با قرارگیری در کنار دیگر انواع ایفا همچون پشم مورینو نرم یا بافت آن با پارچه‌های مصنوعی دیگر دارد، باعث شده تا تنوع بالایی از انواع پارچه را برای تولید جوراب مخصوص فراهم کند.

راهنمای خرید جوراب کمپینگ

توجه به پاشنه و ضخامت جوراب کمپینگ

جوراب‌های طبیعتگردی و کوهنوردی مخصوص دارای بالشتک هستند که علاوه بر بالاتر بردن مقدار ضخامت و نرمی به گرم کردن بهتر پا نیز کمک می‌کنند.

وجود مقدار مناسبی از بالشتک در پاشته و به صورت کلی کف جوراب، آن را برای انواع سفرهای کمپینگ و کوهنوردی راحت‌تر خواهد کرد که متناسب با آب و هوای مورد انتظار شما می‌تواند مسئله مهمی باشد.

کمی کوسن می‌تواند از پاهای شما در حین فعالیت‌هایی مانند دویدن و کوله‌پشتی کردن محافظت کند، اما به خاطر داشته باشید که جوراب‌های ضخیم‌تر گرم‌تر هستند و می‌توانند باعث تعریق پاها شوند. لذا شاید مجبور شوید برای یافتن تعادل مناسب بین کوسن به گرما چندین بار تغییراتی در انتخاب جوراب خود داشته باشید.

لذا توصیه می‌شود که اگر زیاد به کوهنوردی و کمپینگ می‌روید، حتما چندین جنس مختلف در کمک لباس‌های خود داشته باشید.


جمع بندی و کلام آخر

قبل از رفتن به کوهنوردی، باید تجهیزات مناسبی با خود به همراه داشته باشید که در این بین جوراب مخصوص کوهنوردی به این دلیل که در تماس مستقیم با پوست شماست، حتی از کفش هم اهمیت بیشتری دارد.

لازم است که جوراب را متناسب با کفش، بوت، نیم بوت یا چکمه‌ای که برای کوهنوردی انتخاب کردید خریداری کنید که موجب تنگی پا، گرم شدن و تعریق بیش از حد و حتی ایجاد چروک‌هایی بر روی پوست پا نشود. چرا که همین عوامل در کنار هم می‌توانند باعث ایجاد تاول شوند. آن هم در شرایطی که روزانه باید چند هزار قدم در مسیرهای سخت پیاده‌روی کنید.

درست است که شما جوراب را برای کوهنوردی می‌خرید؛ اما آیا دمایی که قرار است در آن راه بروید را در نظر گرفته‌اید؟

توجه به شرایط آب و هوایی مسیر که در آن گام برمی‌دارید نیز یکی از نکاتی است که در راهنمای خرید جوراب طبیعتگردی و کمپینگ باید به آن دقت داشته باشید.

به نظر شما چه نکات و مسائل مهم دیگری وجود دارند که باید در خرید جوراب مخصوص کوهنوردی باید به آنها توجه داشت؟ خوشحال می‌شویم تجربیات و نظرات خود را از بخش دیدگاه‌ها برای ما ارسال کنید.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 2

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *