ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

3 روش اندازه گیری شورت زنانه و دخترانه (+جدول)

با اوجه به رشد و علاقه‌ای که این روزها خانم‌ها و همه افراد جامعه به خرید اینترنتی لباس زیر پیدا کرده‌اند، دانستن اندازه نقش کلیدی را ایفا می‌کند تا خرید موفقی داشته باشید. بنابراین مهم است که با روش اندازه گیری شورت زنانه و دخترانه آگاه باشید.

این موضوع برای سایر محصولات مختلف هم صدق می‌کند. تصور کنید خریدی مثل کفش و سایر لباس‌ها را انجام دهید، چه می‌شود اگر محصول به‌دست شما برسد و اندازه آن مناسب‌تان نباشد؟ حالا در کنارش این را هم در نظر بگیرید که همین فردا قرار است به یک میهمانی خاص بروید. من که در چنین شرایطی جرات ندارم با شما سر شوخی را باز کنم! (:

در ادامه این مطلب از مجله ساتین مد به معرفی 3 روش فهمیدن اندازه شورت می‌پردازم که برای خانم‌ها کاربرد خواهد داشت. اگر هنوز سایز شورت مناسب خود را نمی‌دانید یا با اندازه‌های استاندارد شورت که به صورت L، XL و XXL شناخته می‌شوند آشنایی کافی ندارید، تا انتها با من همراه باشید.

3 روش اندازه گیری سایز شورت

اندازه گیری شورت ساده‌تر از آن است که بخواهید فکرش را بکنید. شما برای اینکه بدانید چه سایزی مناسب شماست کافی است دو اندازه را داشته باشید. این اندازه‌ها را می‌توانید بر اساس سایز بدن یا سایز شورت دیگر خود به دست آورید.

در ادامه این مطلب ما به معرفی سایز بندی شورت ایرانی، اروپایی و چینی پرداخته و شما را با نحوه یافتن سایز هر یک آشنا می‌کنیم.

روش اول: یافتن اندازه شورت به وسیله دور کمر و باسن

3 روش اندازه گیری سایز شورت زنانه و دخترانه

برای برای به دست آوردن اندازه شورت در این روش، به یک متر خیاطی و احتمالا یک آینه نیاز داریم که بتوانیم خود را بهتر در آن ببینیم و از طرفی هم اندازه گیری ما دقیق باشد.

ما قرار است با این متر دو اندازه را به دست آورده و سپس بر اساس جدول سایز بندی شورت زنانه که در ادامه آن را قرار داده‌ام، سایز خود را به دست آوریم.

 1. برای این منظور مطابق تصویر کاملا ایستاده جلوی آینه قرار بگیرید(البته اگر آینه ایستاده در دسترستان نیست زیاد اهمیتی ندارد). سپس اندازه دور کمر خود را درست از ناحیه ناف که کمترین اندازه را دارد به دست آورید. متر را سفت نگیرید و اجازه دهید فقط سرتاسر دور کمر شما را لمس کند.
 2. حالا متر را کمی پایین‌تر آورده و از ناحیه دور باسن(که بیشترین برآمدگی را دارد) اندازه گیری کنید.

حالا اندازه‌های به‌دست آمده را بر اساس جدول زیر مطابقت داده و ببینید چه شورتی مناسب شما خواهد بود.

سایز استاندارددور کمر(CM)دور باسن(CM)
S۶۴ تا ۷۴۹۱ تا ۹۸
M۷۴ تا ۸۱۹۸ تا ۱۰۵
L۸۱ تا ۸۸۱۰۵ تا ۱۱۲
XL۸۸ تا ۹۸۱۱۲ تا ۱۲۰
2XL۹۸ تا ۱۰۸۱۲۰ تا ۱۲۸
3XL۱۰۸ تا ۱۱۸۱۲۸ تا ۱۳۶
جدول اندازه گیری شورت زنانه و دخترانه

روش دوم: فهمیدن سایز شورت با استفاده از شورت دیگر

چگونه سایز شورت را بفهمیم

در این روش یکی از شورت‌های دیگر خود را بردارید و اندازه را مطابق با آن به دست آورید. در انتخاب این شورت دقت کنید که کمتر آن را پوشیده باشید و مورد شستشو قرار گرفته باشد که خاصیت الاستیکی آن از بین نرفته باشد.

در اینجا هم به دو اندازه برای دانستن سایز شورت نیاز داریم. اندازه اول برای عرض کمر است و اندازه دوم برای به دست آوردن اندازه فاق شورت(ارتفاع) است.

 1. شورت را کاملا صاف روی زمین پهن کنید. شورت نباید کشیده شود و به همان حالت روی زمین صاف شود. سپس اندازه عرض کمر را به کمک خط کش یا متر خیاطی به دست آورده و یادداشت کنید.
 2. حال شورت را از ناحیه فاق مشابه تصویر بالا اندازه گیری کرده و ببینید که فاصله بالاترین بخش شورت از ناحیه کمر تا پایین‌ترین بخش آن چقدر است. این اندازه را نیز یادداشت کنید.

در همین زمینه بخوانید: بهترین روش شستشوی شورت و لباس زیر

حال اندازه‌های به‌دست آورده را مطابق با جدول زیر بررسی کرده و ببینید که کدام یک برای شما مناسب است. دقت کنید که در این اندازه گیری، اختلاف یک تا دو سانتی‌متری کاملا طبیعی است.

سایز استانداردعرض کمر(CM)ارتفاع فاق(CM)
S۲۷ تا ۲۸۲۲ تا ۲۳
M۲۸ تا ۲۹۲۳ تا ۲۴
L۳۰ تا ۳۱۲۴ تا ۲۵
XL۳۲ تا ۳۳۲۵ تا ۲۶
2XL۳۴ تا ۳۵۲۶ تا ۲۷
3XL۳۵ تا ۳۶۲۷ تا ۲۸
جدول سایز بندی شورت زنانه و دخترانه

روش سوم: اندازه گیری شورت عددی (برندهای خاص)

سومین روش اندازه گیری شورت مخصوص برندهای خاص است که به جای اندازه گیری حروف، از اندازه گیری عددی استفاده می‌کنند.

معمولا تعداد محدودی از برندهای اروپایی، برندهای چینی و روسی هستند که اندازه‌ها را بر حسب عددی وارد می‌کنند که بیشتر برای محصولاتی برای استفاده در داخل کشور خودشان است. اما برخی از آنها این شورت‌ها را نیز صادر می‌کنند که مقصد ایران نیز یکی از مقاصد تجاری آنهاست که بر خلاف تصور اندازه گیری بین المللی روی آنها درج نمی گردد.

اگر لیبل شورت را بررسی کنید، به‌جای اندازه‌های استاندارد حروف انگلیسی با اعداد مواجه خواهید بود. در این صورت باید اندازه‌ها را بر اساس جدول زیر مطابقت دهید.

سایز شورت(عددی)دور کمر(CM)دور باسن(CM)
۳۶۶۸ تا ۷۲۹۰ تا ۹۴
۳۸۷۴ تا ۷۶۹۶ تا ۱۰۰
۴۰۷۸ تا ۸۴۹۸ تا ۱۰۲
۴۲۸۶ تا ۹۰۱۰۴ تا ۱۰۸
۴۴۹۲ تا ۹۶۱۱۰ تا ۱۱۶
جدول اندازه گیری شورت عددی

نکاتی در خصوص اندازه گیری شورت

3 روشی که در بالا ذکر کردیم اندازه شما را به شما خواهند گفت و حالا باید مطابق با این اندازه‌ها اقدام به خرید شورت جدید کنید. اما پیش از آن بیایید چند نکته را بررسی کنیم.

ظاهر شورت را بررسی کنید!

حالا که اندازه خود را می‌دانید، در انتخاب و خرید شورت زنانه باید به چند نکته دقت کنید.

 • فاق شورت: این ناحیه باید کاملا صاف و فیت بدن قرار گیرد. پارچه این ناحیه نباید به قدری بزرگ باشد که در گوشه‌ای جمع شود یا بیش از حد هم سفت نباشد که فشار آن را به باسن حس کنید. شما باید کاملا احساس راحتی با آن داشته باشید.
 • کمر شورت: این ناحیه هم باید کاملا فیت بدن شما در ناحیه پهلو(کمی پایین‌تر از ناف) قرار گیرد. سفت بودن آن به پهلوی شما فشار وارد می‌کند که در دراز مدت احساس درد و ناراحتی خواهید داشت و شل بودن زیاد آن هم باعث می‌شود از جای خود بلغزد و مدام درگیر مرتب کردن شورت باشید.
 • پاهای شورت: این ناحیه هم باید کاملا متناسب با اندازه دور ران شما باشد. زیاد از حد گشاد نباشد که با چرخش در دور پا برای شما احساس ناراحتی ایجاد کند و زیاد از حد هم سفت و چسبیده به پاها نباشد که جای آن باقی بماند. سفت بودن زیاد این ناحیه هم باعث می‌شود مدام در حال پایین کشیدن آن باشید که در اثر فعالیت‌های نشستن و برخواستن به بالا رفته است.
 • باسن شورت: بخش دور باسن هم باید کاملا یکنواخت و متقارت با هر دو طرف باسن باشد. اینکه یک ناحیه در جای خود باقی بماند و از ناحیه دیگری باسن بیرون بزند یا شورت از ناحیه فاق هم اندازه شما نیست یا اینکه طراحی آن نامتقارن است.

چگونه بفهمیم اندازه گیری شورت ما درست است؟

زمانی می‌توان گفت اندازه شورت انتخابی شما درست است که با آن کاملا احساس راحتی داشته باشید و چنان آزاد و رها به‌نظر برسد که فکر کنید اصلا شورت به تن ندارید.

در همین زمینه بخوانید: عوارض پوشیدن شورت سفت و تنگ

پوشیدن شورتی که به ران‌ها و کمر شما فشار وارد کند، هنگامی که آن را در می‌آورید خطوط دور کمر و پاها باقی مانده یا اینکه پوست شما در ناحیه باسن قرمز باشد، به این معنی است که اندازه درستی انتخاب نکرده‌اید.

موضوع فقط تنگ بودن شورت نیست؛ قرمزی پوست و به جای ماندن خطوط بر روی پوست می‌توان با پوشیدن شورت گشاد نیز ایجاد شود.

برای استفاده روزمره از شورت مناسب استفاده کنید!

از آنجا که شورت‌ها پوششی هستند که ما در تمام طول روز و حتی شب آنها را به تن داریم، در انتخاب آن باید جدایی از اینکه باید به جنس آن توجه کنیم، ضروری است که ویژگی‌های زیر را داشته باشد.

 • حتما سعی کنید شورتی خریداری کنید که کل ناحیه باسن را پوشش دهد. برای این منظور می‌توانید اقدام به خرید شورت اسلیپ کنید که در انواع گیپور، دانتل و شورت نخی در دسترس است.
 • قسمت فاق شورت دو لایه و از پارچه با جنس کاملا نرم و ضد حساسیت باشد تا هم احساس راحتی داشته باشید و هم اینکه موجب تعریق در ناحیه تناسلی نگردد.
 • در بخش‌های مختلف کمر، پاها و ناحیه پشتی فشار وارد نکند و خود را با قرمزی پوست نشان ندهد.
 • کش یا دوخت سرتاسری شورت کاملا مناسب بوده و جنس زبری نداشته باشد که به پوست شما آسیب وارد کند.

اگر از شورت‌های مخصوص همچون شورت لامبادا و شورت بکلس که فاقد ناحیه باسن هستند و با نام شورت بندی هم شناخته می‌شوند استفاده می‌کنید، در هنگام خرید دقت کنید که اندازه آنها کاملا فیت شما باشد؛ چرا که این بندها با قرارگیری در وسط باسن اگر بیش از حد کوچک باشند موجب فشار به ناحیه تناسلی و مقعد خواهند شد که سایش آن موجب حساسیت می‌شود و اگر هم زیاد بزرگ باشند، این بند از جای خود می‌لغزد و احساس راحتی با آنها نخواهید داشت.

هنگام خرید شورت فری سایز نیز دقت کنید که از جنس مناسبی تولید شده باشند تا خاصیت کششی آنها در حدی باشد که زیاد به بدن شما فشار وارد نکنند.


جمع بندی و سوالات متداول

در این مطلب از فروشگاه لباس ساتین مد به بررسی 3 روش برای به دست آوردن سایز شورت پرداختیم. از این روش‌ها می‌توان برای اندازه گیری شورت زنانه،، دخترانه و مردانه استفاده کرد.

فهمیدن اندازه درست شورت نقش موثری در سلامت بدن شما دارد. اگر شورت شما بیش از حد سفت باشد موجب تعریق، ایجاد حساسیت پوستی و حتی احتمال ابتلا به برخی بیماری‌های قارچی و پوستی ناحیه تناسلی خواهد شد.

اگر هم شورت گشادی به تن کنید باز وضعیت به همین شکل است؛ چرا ک بخش‌های اضافی در گوشه‌ای جمع شده و نه تنها همان تعریق را ایجاد می‌کنند، بلکه به هنگام نشستن فشاری که به رگ‌های خونی از ناحیه باسن وارد می‌شوند مانع از انتقال مناسب شدت جریان خون خواهند شد.

در صورتی که سوال یا مشکلی در خصوص انتخاب اندازه خود دارید می‌توانید پس از ورود به ناحیه کاربری، از بخش دیدگاه‌های این پست با ما به اشتراک بگذارید.

چگونه سایز شورت را بفهمیم؟

برای دانستن سایز شورت کافی است به کمک یک متر خیاطی یا خط کش با 3 روش اندازه گیری شورت که در این پست ذکر کردیم، اندازه دور کمر و دور باسن خود را به دست آورید. در نهایت آن را با جدول سایز بندی شورت مطابقت دهید تا اندازه شما مشخص شود.

شورت‌های L، XL و XXL مناسب چه اندازه‌ای هستند؟

شورت‌ها دارای یک استاندارد بین المللی بر اساس حروف انگلیسی هستند که به ترتیب شامل S، M، L، XL، XXL و XXXL هستند. هر یک از این اندازه‌ها دارای یک حدود مشخص در ناحیه دور کمر و باسن هستند که اختلاف جزیی ۱ تا ۱۰ سانتی‌متری(بسته به روش اندازه گیری) دارند.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 4.9 / 5. مجموع آرا: 12

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *