ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

آموزش جوراب پوشیدن به کودکان

جوراب یکی از ساده‌ترین پوشش‌ها برای انسان است که به جرات می‌توان گفت که آموزش جوراب پوشیدن به کودکان اولین اولین چیزی است که پدر و مادرها باید کودک خود را با نحوه پوشیدن و در آوردن یک نوع لباس آشنا کنند.

ما برای کودکان خود از انواع جوراب استفاده می‌کنیم؛ به عنوان مثال در مدل‌های جوراب ترمزی کودک لازم است که جهت افزایشی ایمنی، حتما به صورت مرتب برای کودکانی که تازه راه رفتن را آغاز کرده‌اند استفاده کنیم. از همین رو چه بهتر که آموزش پوشیدن و در آوردن جوراب را نیز به کودک خود آموزش دهیم.

در ادامه قصد داریم شما را با راهکارهایی که به کمک آن می‌توانید آموزش در آوردن جوراب به کودک و پوشیدن آن را یاد دهید می‌پردازیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

آموزش را از خودتان شروع کنید!

همانطور که فرزند خردسال شما رشد می‌کند، احتمالا متوجه شده‌اید که آنها مشتاق یادگیری چیزهای جدید هستند. شاید آنها مدتی است که جوراب‌های خود را در می‌آورند. آموزش پوشیدن جوراب به کودکان یکی از ساده‌ترین گام‌های اولیه است که می‌توانید برای استقلال دادن به آنها یاد دهید.

آنها می‌توانند در حین یادگیری مهارت‌های خود، اعتماد به نفس و غرور به دست آورند. این موضوع در همه ابعاد زندگی کودک تاثیر داشته و در بزرگسالی تاثیر مستقیمی بر روی شخصیت و زندگی وی خواهد داشت. پس نباید از کنار ساده‌ترین کارها نیز به سادگی بگذرید و از همان سنین پایین مستقل شدن در انجام کارها را به کودک یاد دهید.

پوشیدن جوراب به فرزندان

در ادامه ابتدا چند مورد را که باعث می‌شود کودکان پوشیدن جوراب را از شما تقلید کنند و به آنها در یادگیری کمک بهتری خواهد کرد پرداخته و سپس کارهایی که باید برای یادگیری طی کنید را بررسی می‌کنیم.

پوشیدن جوراب را در کنار کودکان انجام دهید

برای زمانی که آموزش جوراب پوشیدن به کودک را در نظر گرفته‌اید، سعی کنید که خودتان همواره پوشیدن جوراب را در کنار کودک انجام دهید و در صورت لزوم از وی بخواهید که به نحوه پوشیدن شما نگاه کند.

هنگام روایت کردن، لحن صدای خود را مشتاق نگه دارید. سعی کنید چیزی شبیه این بگویید: «ببین! پوشیدن جوراب چقدر سرگرم کننده است!»

یکی از مؤثرترین راه‌ها برای آموزش یک مهارت جدید به کودک، الگوبرداری از عمل برای اوست. به کودک خود نشان دهید که چگونه جوراب خود را روی پاهای خود قرار می‌دهید. در انجام این کار و در هر مرحله، با توضیح دادن سعی کنید یادگیری را تکمیل کنید.


آموزش جوراب پوشیدن به کودکان

آموزش جوراب پوشیدن به کودکان

کودکان معمولا از ۲ سالگی آماده هستند تا جوراب پوشیدن را خودشان تجربه کنند. برای کمک به یادگیری این کار، باید تا حد امکان سازماندهی کنید و طبق اصول درست پیش بروید. زمانی از روز را انتخاب کنید که کودک شما کاملا بیدار است و انرژی زیادی برای یادگیری دارد.

از یک جوراب مناسب استفاده کنید

آموزش را از یک جفت جوراب مناسب شروع کنید که کمی بزرگتر از حد لازم باشد. جوراب بزرگتر به کودک شما کمک می‌کند تا برای پوشیدن راحت‌تر باشند و توان لازم برای پوشیدن آن را داشته باشند.

اما اگر جوراب تنگی انتخاب کنید احتمالا در انجام آن شکست خواهند خورد؛ چرا که انرژی و مهرات‌های لازم را برای درست در دست گرفتن و کشیدن جوراب به پای خود را ندارند.

از یک جوراب رنگارنگ استفاده کنید

سعی کنید با یک جفت جوراب که رنگ‌های مختلفی برای پاشنه و انگشتان پا دارد آموزش دهید. این کار باعث می‌شود که کودک شما بتواند راحت‌تر نواحی مختلف جوراب را درک کرده و در پوشیدن آن راحت‌تر عمل کند.

در حالی که اگر از جوراب تک رنگ یا جوراب‌هایی که پاشنه و انگشتان متمایز نیستند استفاده کنید، احتمالا آنها را برعکس خواهند پوشید و پاشنه جوراب به جای اینکه کف پا را در بر بگیرد، روی آن را دربر می‌گیرد.

داستان سرایی کنید

با داستان سرایی کردن و سرگرم کننده نشان دادن پوشیدن جوراب به کودک، فرآیند را به مراحل مختلف و صد البته سرگرم کننده تقسیم کنید. پوشیدن جوراب ممکن است برای بزرگسالان بسیار ساده به نظر برسد؛ اما برای یک کودک، این چیز جدیدی است.

از دیدگاه کودک پوشیدن جوراب بسیار پیچیده‌تر است. از مراحل کوچک برای کمک به فرزندتان در کنار هم قرار دادن این فرآیند استفاده کنید. هر مرحله را با توضیح دادن و قصه گویی نشان دهید. به عنوان مثال:

 • اول ما جوراب هایمان را می گیریم.
 • به پاشنه رنگی جوراب اشاره کنید و سپس پاشنه پای فرزندتان را لمس کنید. بگویید«می‌بینی عزیزم؟ این پاشنه جوراب روی پاشنه قرار می‌گیرد».
 • از کودکتان بخواهید جوراب را بلند کند و روی انگشتانش بگذارد. در مرحله بعد، از آنها بخواهید جوراب را به سمت مچ پا بکشند.
 • در صورت لزوم از آنها بخواهید جوراب را طوری تنظیم کنند که پاشنه و پا در جای مناسب قرار گیرند.

فرزندتان را تشویق کنید. ممکن است چند تلاش طول بکشد تا فرزند شما این مهارت جدید را بیاموزد. در طول این فرآیند یادگیری، شما می‌خواهید فرزندتان احساس حمایت کند. سعی کنید کنار آنها روی زمین بنشینید. در حالی که جوراب می‌پوشند، از نشانه‌های کلامی برای تشویق آنها استفاده کنید.

در هر مرحله که کودک شما یکی از مراحل را با موفقیت پشت سر می‌گذارد، او را تشویق کنید. به عنوان مثال:

 • آفرین، چه خوب انجامش دادی! انگشتای پاتو پوشوندی و قایم کردی!
 • همچنین می‌توانید با لبخند زدن و کف زدن، تشویق کنید.
 • اگر فرزندتان ناامید شد، با خیال راحت دست از کار بکشید و بار دیگر این فعالیت را ادامه دهید. فقط مطمئن شوید که هم زمان و هم فرصت را برای فرزندتان فراهم کنید تا دوباره تلاش کند.
آموزش پوشیدن جوراب به کودک

در صورت لزوم به کودک خود کمک کنید. اگر کودک شما کار اشتباهی انجام داد به هیچ وجه به او نپرید و تنبیه نکنید؛ این کار می‌تواند در آینده روی آموزش تمام چیزهایی که باید به کودک آموزش دهید تاثیر بدی داشته باشد و خلقیات کودک را زیر و رو خواهد کرد.

اما به یاد داشته باشید، این یک فرآیند یادگیری با ارائه نشانه‌های کلامی، عملی و تشویق است که به آنها کمک کنید. فقط در صورت لزوم کمک فیزیکی ارائه دهید و سعی کنید تا سهم بیشتری از انجام کار توسط خود کودک انجام گیرد. اگر اشتباهی صورت گرفته سعی کنید به شکل آموزشی به کودک کمک کنید تا آن را اصلاح کند، برای مثال:

 • اوه عزیزم! جورابت پیچ خورده، بیا صافش(درستش) کنیم!
 • از دستان خود برای هدایت دست‌های فرزندتان استفاده کنید و سعی کنید رویه درست و غلط جوراب را به کودک یاد دهید.

اگر کودک برای انجام این کار از شما کمک خواست از این موضوع امتناع کنید. این موضوع کمک می‌کند تا کودک سطح انتظارات کمتری در تمامی ابعاد زندگی خود از شما داشته باشد.


جایزه دادن را فراموش نکنید

برای زمانی که فرزندتان با موفقیت جوراب را روی پای خود می‌گذارد، یک جایزه را در نظر بگیرید. مثلا با استیکر کارتون مورد علاقه شان به آنها تبریک بگویید. سعی کنید جوایزی که در نظر می‌گیرید مورد علاقه کودک باشند، اما چیزهای آنچنانی را به عنوان جایزه در نظر نگیرید.

جوایزی که در نظر می‌گیرید، لزومی ندارد که مادی باشند. می‌توانید جوایز دیگری مثل رفتن به پارک، بازی در باغچه با دوستش و… را در نظر بگیرید.


جمع بندی نهایی

لباس پوشیدن یکی از اولین قدم‌ها برای استقلال کودک هستند. در حدود ۲ سالگی، کودک شما ممکن است آماده باشد که کت و کفش خود را درآورد. آنها همچنین ممکن است آماده باشند تا شروع به کمک به بالا کشیدن شلوار و پیدا کردن سوراخ های بازو در پیراهن کنند.

شما با یاد دادن این مهارت‌ها به کودکتان که در ظاهر ساده به نظر می‌رسند می‌توانید استقلال داشتن را به کودک آموزش دهید و ذهنیت آنها را در تمامی ابعاد زندگی آماده کنید که قرار نیست برای انجام کارها همیشه از دیگران کمک بگیرند.

به نظر شما چه راهکارهایی وجود دارد که با استفاده از آن بتوان پوشیدن جوراب به کودک را آموزش داد؟ خوشحال می‌شویم با ارسال تجربیات خود از بخش نظرات به دیگران نیز در این خصوص کمک کنید.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 1

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *