ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

ساتین یعنی چه و چرا ساتین مد را انتخاب کردیم؟

تا به حال از خود پرسیده‌اید که ساتین یعنی چه؟ اگر نمی‌دانید این اسم چه معنی دارد و ریشه و تاریخچه آن به کجا برمی‌گردد، تا پایان با ما همراه باشید.

معنی اسم ساتین که برای دختران قابل استفاده است، ریشه فارسی دارد و به معنای «محبوب و دوست داشتنی» است. اما با این وجود در زبان‌های دیگری هم معانی مختلفی دارد. به عنوان مثال در زبان ترکی معنی «بفروشید» می‌دهد. یا در زبان انگلیسی با اینکه در نوشتار دست مانند تلفظ فارسی است، اما به صورت «ساتِن (saten)» تلفظ می‌شود.

اگر معنی این اسم را در زبان انگلیسی جستجو کنیم به کلمه اطلس نیز برمی‌گردیم که ریشه در سرزمین چین داشته و دلالت بر پارچه‌ای پنبه‌ای با سطحی صاف، کمکی شفاف و پشت مات دارد که این روزها این پارچه را با نام پارچه ساتن می‌شناسیم.

ساتین یعنی چه و چرا این اسم را انتخاب کردیم؟

ساتین نامی با ریشه فارسی است که برای دختران انتخاب می‌کنند. بیشتر پدر و مادرهایی که فرزندانی با نام‌های همچون «رادین، سابین، سارین، سلین، طنین، آرتین، آبتین» را دارند، اسم ساتین را برای فرزند دختر خود انتخاب می‌کنند.

ریشه و معنی اسم ساتین

انتخاب چنین اسامی که بار آوایی یکسانی با نام خواهر یا برادر دیگر فرزند شما دارد، در نوع خود جالب است. توصیه می‌شود برای نام فرزندان پسر و دختر، خود حتما از چنین ترکیب‌هایی استفاده کنید؛ مانند «حنانه» و «هلنا» یا «رامسین» و «رامتین» که تلفظ هم‌آوایی دارند.

با اینکه در لغت‌نامه‌های فارسی دهخدا و معین اشاره‌ای به ریشه اسم ساتین نشده و اصلا به آنها پرداخته نشده است، اما بسیاری از افراد نام آن را به «ساتن» که نوعی پارچه است نسبت می‌دهند که به عقیده بسیاری درست است.

معنی اسم ساتین در انگلیسی

پارچه‌ای که ما آن را با نام ساتن می‌شناسیم، در انگلیسی به صورت ساتین (sātin) تلفظ می‌شود که در این زبان با نام «اطلس» یا «اطلس نما» نیز شناخته می‌شود.

در چین باستان پارچه ساتین فقط از ابریشم بافته میشد که اشکال مختلفی از این پارچه با نام‌های زیر در آن دوران وجود داشت:

  • دوان
  • ژوسی
  • لینگ
  • جین
  • ووسی
  • باسی

به مرور زمان این پارچه ماهیت‌های دیگری به خود گرفته و از سایر الیاف نیز برای دوخت آن استفاده شد که امروزه بیشتر با جنس پنبه که ظاهری شفاف، کمی براق و پشت مات دارد آن را می‌شناسیم.

گفته می‌شود کلمه «ساتن» در حالت بین‌المللی ریشه خود را از شهر بندری چین کوانژو که در اروپا و کشورهای عربی در زمان سلسله یوان(قرن سیزدهم تا چهاردهم) به نام زیتون شناخته می‌شد، گرفته است.

این پارچه در آن سال‌ها از طریق راه ابریشم که از ایران نیز گذر می‌کرد به اروپا راه یافته و معرفی شد. تاجران عرب در آن زمان از این پارچه با نام «زیتونی» یاد می‌کردند که ورود و معرفی آن به کشورهای اروپایی توسط آنها موجب محبوبیت این پارچه زیبا شد.

در اروپا برای تولید انواع پوشاک و منسوجات پارچه‌ای که جنبه تزئینی، سلطنتی و عمدتا در خانواده‌های مرفه مورد استفاده قرار می‌گرفتند رواج یافت.

ساتین یعنی چه و چرا ساتین مد را انتخاب کردیم؟

چرا ساتین مد را انتخاب کردیم؟

تا اینجا با ریشه اسم ساتین که به معنی «محبوب، دوست داشتنی، نرم و لطیف» است آشنا شدید و اطلاعاتی هم در مورد آن کسب کردید که در سایر زبان‌ها و تاریخچه‌ای که این نام به خود گرفته چه اتفاقاتی رخ داده است.

فروشگاه ساتین مد در زمینه مد و پوشاک فعالیت دارد. از همین‌رو ما به‌دنبال نامی بودیم که از چند جهت معرف نوع فعالیت ما باشد. اینجا بود که به کلمه «ساتین» رسیدیم. دلایلی که این اسم را انتخاب کردیم به شرح زیر هستند:

نگاهی به ساتین در زبان ترکی

«سات» در ترکی به معنی «فروختن» است؛ وقتی این کلمه با حرف «ـین» که دلالت بر سوم شخص جمع دارد ترکیب شده و به شکل «ساتین» تلفظ می‌شود به معنی «بفروشید» است.

لذا فعالیت ما که به صورت یک فروشگاه اینترنتی است، از این نظر یکی از دلایل انتخاب این نام بوده است. از آنجا که احتمالا در آینده ما فعالیت به صورت مارکت پلیس را برای فروش محصولات توسط دیگر تامین کنندگان فراهم کنیم، این شد که این نام را در اولویت نام‌های انتخابی قرار دادیم.

تامین محصولات با کیفیت و لطیف

محصولات ما را دنیای مد، خصوصا پوشاک تشکیل می‌دهد. در حال حاضر تمرکز اصلی ما روی لباس زیر است؛ اما به‌مرور محصولات دیگری همچون جوراب و سایر پوشاک را تامین خواهیم نمود.

هدف ما تامین محصولات از برندهایی است که کیفیت بالایی داشته و با توجه به شرایط اقتصادی و درآمدی که در کشور ما حاکم شده است، در حالت میانه رو به بالا قیمت‌گذاری می‌شود.

پارچه ساتن جنس بسیار لطیف و با کیفیتی دارد که با ترکیبی از الیاف ابریشم و پنبه تولید می‌شود. پس چه بهتر محصولاتی که ما ارائه می‌کنیم نیز ویژگی‌های این نوع پارچه که جنسی «شفاف، لطیف و با کیفیت» است را داشته باشند.

تامین محصولات متنوع از دنیای مد

برای اینکه رویکرد خودش را مشخص‌تر کنیم و با بردن نام برند ما بدانید که دقیقا چه فعالیتی داریم، از کلمه «مد» استفاده کردیم. تلاش ما این است که «ساتین مد» بستری برای خرید محصولات مد و پوشاک باشد که ضمن رعایت اصل بودن محصولات، رضایت شما مشتریان گرامی را نیز به‌دنبال داشته باشد.


جمع‌بندی و سوالات متداول

در این پست نگاهی کلی به ریشه اسم ساتین داشتیم و در زبان‌های مختلف فارسی، انگلیسی و ترکی نگاهی جزئی به تاریخچه و معنی که این اسم زیبا می‌دهد پرداخته و پاسخ سوالات متداول زیر که در خصوص این اسم وجود دارد را ارائه کردیم.

معنی اسم ساتین چیست؟

ساتین نامی با ریشه فارسی است که برای نام دختران انتخاب می‌شود. این اسم به معنای «راضی و خشنود» است. اما از آنجایی که در لغت‌نامه‌های دهخدا و معین اشاره‌ای به این اسم نشده، آن را به پارچه ساتن نیز نسبت می‌دهند که به معنی «نرم، لطف و شفاف» است.

ریشه اسم ساتین به کجا برمی گردد؟

در زبان‌ها و کشورهای مختلف این اسم تاریخچه و ریشه مختلفی دارد. مثلا در حالت کلی تاریخچه آن را به پارچه ساتن که از چین باستان تحت نام‌های مختلفی تولید شده و از طریق تجار عرب و راه آبی ابریشم به اروپا راه یافت یاد می‌کنند.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 3

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *