ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

علت سیخ شدن نوک سینه و 9 دلیل سفتی پستان

درد نوک پستان و علت سیخ شدن نوک سینه که گاها با عنوان سفتی پستان نیز شناخته می‌شود می‌تواند ناشی از عوامل زیادی مثل دوران بارداری و شیردهی، واکنش‌های آلرژیک بدن، عفونت، دوران قاعدگی و حتی مصرف برخی داروها نیز باشد. در موارد نادری، سفتی نوک سینه می‌تواند نشانه سرطان باشد. در حالت کلی درمان درد نوک سینه به علت آن بستگی دارد.

در ادامه این مطلب از مجله ساتین مد قصد داریم به بررسی دلایل مختلف سفتی نوک سینه زنان پرداخته و ببینیم که این عارضه در چه مواردی رخ خواهد داد و برای هر کدام چه راهکار درمانی احتمالی وجود دارد.

درد نوک پستان که یا سیخ شدن نوک سینه همراه است، می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که معمولا با سفتی و درد همراه است. در برخی موارد هم ناراحتی یا حساسیت، خارش، قرمزی یا تغییر در بافت پوست اطراف نوک سینه را با خود به همراه دارد که هر یک از این نشانه‌ها علت احتمالی را به ما نشان خواهد داد.

دلایل و نشانه های سفت شدن سینه

در بیشتر موارد، نوک سینه‌ها به دلیل تغییرات هورمونی ناشی از بارداری یا قاعدگی، آلرژی یا اصطکاک ناشی از سوتین ایجاد می‌شوند که لزومی ندارد زیاد نگران آن باشید. اما در موارد نادری که این درد طولانی مدت باشد و معمولا بیش از یک هفته طول بکشد، می‌تواند نشانه یک بیماری جدی مانند سرطان سینه باشد. که در چنین مواردی مراجعه به پزشک باید در سریع‌ترین زمان ممکن صورت گیرد.

افرادی که احساس سیخ شدن نوک سینه خود را دارند، معمولا آن را اینطور توصیف می‌کنند:

 • نوک سینه به لمس بسیار حساس است و با لمس آن احساس درد یا حساسیت بیشتر می‌شود.
 • در نوک سینه احساس ضربان یا چاقو زدن را دارند.
 • دردناک است و با لمس شدن بیشتر خود را نشان می‌دهد.
 • با سوزش همراه است.
 • نوک سینه یا ناحیه اطراف آن قرمز یا حتی متورم می‌شود.
 • با خارش همراه است.

علت سیخ شدن نوک سینه و 9 دلیل سفتی پستان

حال که با نشانه‌های کلی آشنا شدید، در ادامه به بررسی دلایل می‌پردازیم.

نکته: این مطلب جنبه اطلاعات عمومی دارد و نباید از آن به عنوان روش درمانی یا نتیجه‌گیری از اینکه مشکل جدی ندارید قلمداد گردد. بنابراین اگر می‌بینید مدت زمان درد در ناحیه سینه بیش از حد معمول طول کشیده است، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

پیش از شروع به این نکته توجه کنید که این دلایل در هر فرد می‌تواند متفاوت باشد و با توجه به سن و شرایط افراد مختلف باید برخی دلایل را به طور کلی کنار گذاشت.

علت سفتی سینه زنان

۱. قاعدگی و تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی زنانه به‌عنوان بخشی از فرآیند قاعدگی هستند که به‌صورت ماهانه رخ داده و چرخه‌ای چند ساله از زندگی هر خانمی را تشکیل می‌دهند.

سینه‌ها در دوران قاعدگی حساس شده و با درد در ناحیه نوک سینه همراه است. بیشتر موارد حساسیت سینه یا نوک سینه درست قبل از شروع قاعدگی (در روزهای قبل از قاعدگی) رخ می‌دهد. دلایل آن هم به متورم شدن بافت سینه به دلیل بالا رفتن سطح استروژن و پروژسترون مربوط می‌شود.

به طور مشابه، سایر تغییرات هورمونی در زندگی زنانه مثل یائسگی یا شروع بلوغ نیز می‌توانند باعث تغییر هورمون‌ها شده و عوارض جانبی مانند درد را که با متورم شدن و بیشتر سیخ شدن نوک سینه همراه است ایجاد کنند.

استفاده از داروهای کنترل بارداری نیز می‌تواند سطح هورمون‌ها تغییر دهد که منجر به درد نوک سینه می‌شود.

۲. دوران بارداری

یکی دیگر از علت سیخ شدن نوک سینه بارداری است. بارداری یک دلیل رایج برای بسیاری از تغییرات بدن، از جمله تغییرات در سینه‌ها است.

درد نوک پستان و سینه از علائم اولیه بارداری به دلیل افزایش شدید هورمون‌ها است. نوک سینه‌ها در دوران بارداری بزرگ‌تر، تیره‌تر و حساس‌تر می‌شوند.

۳. دوران شیردهی و پمپاژ شیر مادر

در فرآیند شیردهی به نوزاد باید نوک سینه به طوری که ناحیه اطراف آن که به صورت دایره و رنگ تیره‌تر پوست است به صورت کامل در دهان نوزاد قرار گیرد.

اگر نوزاد شما هنگام شیر خوردن فقط نوک سینه را می‌مکد این می‌تواند برای شما بسیار دردناک باشد. تکرار این فرآیند ادامه دار شده و باعث حساس شدن نوک سینه‌ها خواهد شد که می‌تواند با سفتی و سیخ شدن نوک سینه خود را نشان دهد. در چنین شرایطس حتما از پزشک برای رفع مشکل کمک بگیرید.

این وضعیت برای زمانی که از پمپ‌های سینه برای تخلیه شیر مادر از سینه استفاده می‌کنید نیز وجود دارد. در انتخاب این پمپاژها حتما مدل‌هایی را انتخاب کنید که دارای وضعیتی باشند که ناحیه دور نوک سینه را به‌طور کامل پوشش دهند.

در صورتی هم که دستگاه شما این ویژگی را ندارد سعی کنید از یک قطعه پلاستیکی گرد که دور سینه را به طور کامل پوشش می‌دهد استفاده کنید که این مشکل را برطرف کند.

حساسیت نوک سینه به لباس زیر

۴. حساسیت لباس زیر

انواع لباس زیر شامل سوتین، نیم تنه یا پیراهن‌ها می‌توانند به نوک سینه‌ها ساییده شده و باعث ایجاد درد یا سوزش در نوک سینه شوند. این امر به ویژه در هنگام انجام فعالیت‌هایی مانند دو و ورزشکاران رایج است.

اصطکاک ناشی از لباس یا سوتین‌های نامناسب می‌تواند باعث خشکی، قرمزی یا ترک خوردن نوک سینه‌ها شود. بستن بانداژ روی نوک پستان در حین ورزش یا استفاده از پمادهای مخصوص می‌تواند به جلوگیری از ساییدگی نوک پستان به شما کمک کند.

اما مهم‌ترین نکته این است که در انتخاب لباس زیر زنانه از محصولاتی استفاده کنید که چنین مشکلاتی را برای شما به همراه نداشته باشد. فروشگاه لباس زیر ساتین مد در این زمینه محصولات مناسبی را که دوخته شده از پارچه‌هایی با درصد خلوص بالا و نخی هستند تامین می‌کند که چنین مشکلاتی برایتان به همراه نخواهد داشت.

۵. ضربه

یکی دیگر از دلایل سیخ شدن نوک سینه و سفتی آن می‌تواند در اثر درد یا پیرسینگ باشد. ضربه به نوک پستان در حین رابطه جنسی یا سوراخ کردن نوک سینه‌ها برای پیرسینگ می‌تواند باعث درد و سوزش شود.

اگر پیرسینگ دارید، علائم عفونت مانند تورم یا ترشحات چرک مانند را بررسی کنید. اگر درد نوک پستان ناشی از انجام رابطه جنسی خشن باشد، باید با گذشت زمان بهبود یابد.

۶. انواع عفونت

نوک سینه‌های ترک خورده و دردناک مستعد عفونت هستند زیرا پوست باز اجازه می‌دهد باکتری‌ها وارد بافت سینه شوند. نوک سینه‌ها ممکن است به دلایل مختلفی مانند دوران شیردهی یا انجام روابط جنسی که به آن ضربه وارد شده عفونت کند. دلایل رایج عبارتند از:

 • ورم پستان: شیردهی می‌تواند شانس شما را برای ابتلا به ورم پستان و عفونت دردناک پستان افزایش دهد. تب، ایجاد لکه‌های سفت و قرمز روی سینه از دیگر علائم آن هستند.
 • برفک: عفونت مخمری که به نام برفک شناخته می‌شود می‌تواند باعث درد نوک سینه، سوزش یا قرمزی شود. همچنین ممکن است کودک شما روی زبان، گونه یا گلوی خود دچار برفک شود.
 • فولیکولیت: فولیکول‌های مسدود شده مو در اطراف نوک سینه‌ها نیز می‌توانند عفونی شده و باعث درد شوند.
حساسیت سینه به صابون و علت سیخ شدن نوک سینه زنان

۷. واکنش های آلرژیک یا بثورات پوستی

واکنش‌ها به محرک‌های پوستی مانند شوینده‌ها، صابون‌ها، عطرها یا لوسیون‌ها یکی دیگر از دلایل سفتی نوک سینه یا خارش سینه هستند. اگر درد همراه با تاول، لکه‌های پوستی یا قرمزی در ناحیه نوک سینه باشد، ممکن است یک بیماری پوستی به نام درماتیت باشد.

درماتیت در اثر تماس پوست با محصولات یا مواد محرک ایجاد می‌شود. درماتیت آتوپیک (یا اگزما) معمولا جنبه آلرژیک (حساسیت) دارد یا اینکه سیستم ایمنی بدن با آن در تضاد است. هر دو می‌توانند بر نوک سینه تأثیر بگذارند.

۸. بیماری یا سرطان

علائم سرطان سینه یا بیماری پاژه سینه می‌تواند با شروع درد نوک سینه خود را نشان دهد. علاوه بر درد شدید یا خارش، ممکن است ترشح از نوک پستان، توده‌هایی روی سینه یا نوک سینه‌تان تغییر کند (به سمت داخل بچرخد یا وارونه شود).

اگرچه درد نوک پستان ناشی از سرطان نادر است، اما در صورت مشاهده هر یک از این علائم باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

عوارض داروئی حساسیت و درد نوک سینه

۹. عوارض جانبی مصرف داروئی

مصرف برخی داروها می‌تواند با خود عوارض جانبی به همراه داشته باشد یا اینکه لااقل بدن شما به آنها واکنش نشان داده و به صورت درد نوک سینه، سفتی سینه و سیخ شدن سینه‌ها خود را نشان دهد. رایج‌ترین داروهایی که می توانند باعث سفتی سینه شوند، داروهای هورمونی مانند قرص‌های ضد بارداری، داروهای ناباروری و درمان‌های جایگزین هورمونی هستند.

داروهای هورمونی مکانیسم‌های مختلفی برای تنظیم سطح هورمون‌های زنانه دارند. نوسانات سطح استروژن یا پروژسترون می‌تواند باعث احتباس و جذب آب میان بافت سینه‌ها و احساس سنگینی و سفتی سینه شود.

برخی از داروهای ضد افسردگی نیز می‌توانند باعث سفت، حساس و دردناک شدن سینه شوند. این داروها شامل سرترالین و سیتالوپرام هستند.


جمع‌بندی و سوالات متداول

علت سیخ شدن نوک سینه زنان می‌تواند دلایل بسیار متعددی را داشته باشد که قبل از هر چیز باید بسته به شرایط سنی و بدنی بررسی شود. این شرایط شامل دوران بلوغ و خارج از محدوده زمانی که روابط جنسی دارید، دوران بارداری و شیردهی، دوران یائسگی و شرایط ویژه مانند مصرف دارویی طبقه‌بندی شود.

در این مطلب از ساتین مد ما به بررسی ۹ دلیل عمده سفتی سینه و احساس سنگینی آن پرداختیم که می‌تواند با علائمی همچون حساسیت، سوزش، قرمزی پوست، درد و ترشحات نوک سینه همراه باشد.

هدف ما در این مطلب بیشتر جنبه ارائه اطلاعات عمومی بود و نمی‌توان آن را به عنوان راهکاری کلی قلمداد نمود. در صورتی که هر یک از این علاسم را برای مدت بیش از یک هفته دارید، فورا به پزشک مراجعه کنید تا مشکل جدی در این خصوص وجود نداشته باشد.

آیا تخمک گذاری باعث درد نوک سینه می‌شود؟

تخمک گذاری می‌تواند به دلیل تغییرات هورمونی که در طول چرخه قاعدگی رخ می‌دهد باعث درد نوک سینه شود. با این حال، در روزهای قبل از قاعدگی، حساسیت و سیخ شدن نوک سینه بیشتر رایج است.

چرا با اینکه باردار نیستم نوک سینه درد می‌کند؟

دلایل مختلفی می‌تواند برای حساسیت نوک سینه به لمس کردن و احساس درد در خارج از دوران بارداری وجود داشته باشد. تغییرات هورمونی قاعدگی، استفاده از داروهای کنترل بارداری، ضربه یا عفونت سینه می‌تواند جزو آنها باشد. اگر درد طولانی مدتی را تجربه کردید که با توده یا ترشح از نوک پستان همراه است، فورا به پزشک مراجعه کنید.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 1

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *