ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

9 دلیل بوی بد شورت و لباس زیر

بوی بد شورت و لباس زیر خصوصا در زنان با توجه به ساختار پیچیده‌ای که ناحیه تناسلی آنها دارد، دلایل بسیار گسترده و متعددی دارد. اگر قرار باشد علت ایجاد بوی بد در ناحیه کشاله ران را بررسی کنیم می‌توان دو عامل اصلی یعنی برهم خوردن سطح PH واژن و وجود رطوبت و تعریق را به آن نسبت داد.

البته نمی‌توان عوامل خارجی را نادیده گرفت. خود لباس زیر نیز نقش مهمی در بوی بد ناحیه تناسلی دارد. وجود رطوبت، استفاده از شوینده نامناسب و حتی کثیفی که در لباسشویی ایجاد شده و پس از شستشوی لباس همیشه احساس می‌کنید که لباس‌ها بوی بدی دارند عامل دیگر آن هستند.

در ادامه این مطلب از مجله ساتین مد می‌خواهیم با بررسی دلایلی که برای ایجاد بوی بد در لباس زیر وجود دارد، به شما کمک کنیم تا با کنار هم قرار دادن این پازل‌ها تا جایی که می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.

بوی بد شورت نشانه چیست؟

وقتی به دنبال این هستید که بدانید بوی بد شورت نشانه چیست باید به عوامل متعدد داخلی و خارجی آن را نسبت دهید. برخی از این عوامل متاثر از بدن، برخی وابسته به خود لباس زیر و برخی دیگر مربوط به نکاتی هستند که به دلیل عدم توجه به آنها بوی بد در ناحیه کشاله ران را همیشه احساس می‌کنید.

این موضوع برای خانم‌های متاهل بیشتر اذیت کننده خواهد بود. چرا که در زندگی متاهلی می‌تواند روی کاهش تعداد دفعات انجام روابط جنسی تاثیر گذاشته و روابط میان زوجین را سرد کند.

بنابراین اگر احساس می‌کنید در ناحیه واژن یا کشاله ران بوی نان یا ماهی مانندی وجود دارد، به نکاتی که در ادامه بررسی خواهیم نمود دقت کرده و با توجه به راهکارهای ارائه شده سعی کنید این مشکل را برطرف کنید.

9 دلیل بوی بد شورت و لباس زیر

دلیل بوی بد واژن و لباس زیر

دستگاه تناسلی زنانه (واژن) برای حفظ بافت و سلامتی به تنظیم درست PH نیاز دارد. از همین رو خود دارای یک سیستم تمیز کننده است که بتواند سطح PH را در اندازه استاندارد حفظ کند.

اما به دلایل متعددی که در ادامه شرح خواهیم داد، مصرف برخی مواد و عدم توجه به برخی نکات می‌تواند موجب به‌هم ریختن سطح PH شده و به عامل اصلی ایجاد بوی بد در ناحیه تناسلی گردد.

جدایی از این برخی دیگر عوامل هم از نظر بهداشتی مورد اهمیت هستند که بیشتر به دلیل وجود رطوبت و تعریق ایجاد شده و به عامل اصلی دوم برای ایجاد بوی بد در ناحیه واژن تبدیل شده‌اند. در ادامه به بررسی این دلایل خواهیم پرداخت.

پیش از این نیز در مطلبی با عنوان 8 نکته مهم مراقبت از واژن و ناحیه بیکینی به معرفی لیستی از کارها و دستورالعمل‌ها که می‌تواند به رعایت بهداشت فردی و جلوگیری از این بوی بد کمک کند پرداخته‌ایم که پیشنهاد می‌کنم حتما آن را مطالعه کنید.

۱. عدم توجه به بهداشت فردی

خودداری از استحمام منظم می‌تواند منجر به کثیفی، عرق و تجمع سلول‌های مرده پوست شود که منجر به ایجاد بوی بد لباس زیر می‌شود. می‌توانید با دوش گرفتن منظم و شستن با صابون ملایم و آب گرم این اثرات را کاهش دهید.

اگر می‌توانید توصیه می‌شود که به صورت روزانه یا حداقل یک روز در میان دوش بگیرید تا بدن شما همواره تمیز باشد. اما باید به این مسئله هم دقت کنید که پس از دوش گرفتن بدن خود را کاملا خشک کنید تا رطوبتی در آن باقی نماند.

رطوبت عامل اصلی ایجاد بوی بد شورت است که استحمام و حتی شستشوی پس از ادرار روی آن تاثیر دارد. بدن شما در ناحیه تناسلی همواره باید تا جای ممکن روی حداقل مقدار رطوبت بوده و تقریبا خشک باشد.

تعریق زیاد بدن و دلیل بوی بد شورت و لباس زیر زنانه

۲. تعریق زیاد بدن و ترشحات واژن

تعریق زیاد بدن می‌تواند دلایل بسیار متعددی داشته باشد. از ژنتیک و عادات به ارث رسیده گرفته تا فصل گرما و استفاده از برخی داروها روی این مسئله می‌تواند تاثیرگذار باشد. خصوصا که اگر فردی با استرس بالا هستید، در دراز مدت این مسئله بیشتر خود را نشان می‌دهد.

تعریق بدن [به‌خصوص در ناحیه کشاله ران]، می‌تواند قارچ و باکتری را جذب کند که عامل اصلی بوی بد شورت و ناحیه تناسلی هستند. دوش گرفتن بعد از ورزش یا فعالیت‌های ورزشی می‌تواند به کاهش اثرات بد بو ناشی از تعریق کمک کند؛ اما به‌شرطی که همانطور که گفتیم، بدن خود را پس از دوش گرفتن کاملا خشک کنید.

پوشیدن لباس زیر تمیز و خشک بعد از عرق کردن نیز می‌تواند کمک کننده باشد. از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید، زیرا باعث تعریق بیشتر شما می‌شود. جدایی از تعریق مضرات دیگری هم دارند که در مطلبی با عنوان عوارض پوشیدن شورت تنگ به بررسی آنها پرداخته‌ایم.

ترشحات واژن نیز از دیگر عوامل ایجاد رطوبت هستند که می‌توانند مانند تعریق روی بوی بد ناحیه تناسلی موثر باشند. خصوصا اینکه برخی از این ترشحات حاوی موادی هستند که خود عامل اصلی بوی بدتر هستند.

۳. رژیم غذایی نامناسب

خوردن برخی غذاها و داشتن عادات خاص غذایی در مصرف روزانه آنها می‌تواند به طور موقت بر روی بوی بد شورت و به طور کلی ناحیه تناسلی شما تأثیر بگذارد. این موضوع می‌تواند شامل بوی بد عرق یا بوی بد در ادرار شما باشد. غذاهایی که ممکن است باعث بوی بد بدن شوند عبارتند از:

 • مارچوبه
 • سیر و پیاز
 • فلفل قرمز
 • سرکه
 • ماهی ترشی شده
 • محصولات لبنی تخمیر شده

افزون بر همه این‌ها مصرف زیاد برخی مواد غذایی که طعم بسیار شیرینی دارند، مانند انواع شیرینی و قند نیز می‌تواند روی این موضوع موثر باشد.

۴. مصرف داروهای خاص

یکی دیگر از دلایل بوی بد شورت زنانه مصرف برخی از داروها است که احتمال تعریق بدن را افزایش داده و باعث افزایش بوی بد در ناحیه کشاله ران می‌شود. برخی از داروهای ضد افسردگی از جمله موارد زیر بیشترین تاثیر را دارند:

 • دولوکستین هیدروکلراید (Cymbalta)
 • اسیتالوپرام اگزالات (Lexapro)
 • پاروکستین هیدروکلراید (Paxil)
 • سرترالین هیدروکلراید (Zoloft)

اگر با رعایت نکات بهداشتی و تعویض مرتب لباس زیر باز هم بوی بد ناحیه تناسلی شما را اذیت می‌کند، با پزشک خود در این مورد مشورت کنید تا اگر امکان دارد داروهای دیگری را جایگزین این‌ها کند.

داشتن سکس و روابط جنسی نامناسب

۵. روابط جنسی نامناسب

بوی بد در ناحیه کشاله ران بعد از انجام روابط جنسی چیز عادی است و به دلایل مختلفی هم می‌تواند ایجاد شود. رابطه جنسی شدید و به تعداد دفعات زیاد می‌تواند باعث تعریق شود که بو را افزایش می‌دهد. اگر شما یا شریک جنسی‌تان عفونت داشته باشید یا اینکه روی ناحیه تناسلی بدن قارچ‌های پوستی مخمری وجود داشته باشند می‌توانند به عاملی برای بوی بد تبدیل شوند.

بعد از رابطه جنسی نیازی به استفاده از چیز خاصی برای تمیز کردن آلت تناسلی یا واژن ندارید تا بوی آن کاهش یابد. در عوض، فقط می‌توانید از آب و صابون ملایم برای شستشو استفاده کنید. البته استحمام می‌تواند انتخاب بهتری باشد.

۶. عفونت مجاری ادراری

عفونت مجاری ادراری زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌های زیادی به دستگاه ادراری حمله کنند. علائم عفونت مجاری ادراری عبارتند از:

 • ادرار دردناک
 • درد در ناحیه پهلو
 • داشتن حالت تهوع
 • بوی بد ادرار که ممکن است بتوانید آن را از طریق لباس زیر حس کنید

درمان‌های عفونت مجاری ادراری (UTI) ممکن است شامل آنتی‌بیوتیک، هیدراته کردن بدن و مصرف داروهای مسکن بدون نسخه برای کاهش درد باشد.

۷. ادرار

گاهی اوقات، نشت ادرار می‌تواند باعث تجمع ادرار روی لباس زیر یا پوست شما شود. وجود مقدار بسیار کمی ادرار روی بدن یا لباس زیر می‌تواند منجر به بوی بد کشاله ران شود. اگر عفونت مجرای ادراری دارید، ممکن است احساس کنید که بوی آن باقی می‌ماند.

انجام کارهای بهداشتی مثل تعویض مرتب لباس زیر هنگام آغشته شدن به ادرار یا تمیز کردن کامل ناحیه کشاله ران با صابون، آب گرم و دستمال می‌تواند کمک کننده باشد.

تاثیر عفونت قارچی و مقاربتی روی بوی بد واژن

۸. عفونت قارچی و پوستی

یکی از بیشترین دلایلی که باعث بوی بد شورت و ناحیه تناسلی می‌شود، داشتن عفونت قارچی و پوستی است که تعریق، رطوبت و عدم توجه به بهداشت فردی عامل ایجاد آن هستند.

عفونت‌های قارچی می‌توانند تاثر مستیم روی آلت تناسلی و واژن افراد بگذارند. آنها می‌توانند بوی نان یا ماهی مانندی را در ناحیه کشاله ران و همچنین ترشحات غیر معمول، خارش، قرمزی و تحریک پوست ایجاد کنند.

استفاده از پمادهای ضد قارچ موضعی یا داروهای ضد قارچ خوراکی راه درمان آن است. اگر عفونت‌های مکرر دارید، باید در مورد سایر درمان‌ها با پزشک صحبت کنید.

۹. عفونت های مقاربتی

در موارد بسیار متعددی، برخی بیماری‌های مقاربتی می‌تواند منجر به ترشح یا ایجاد بوی بد در کشاله ران شود. این شرایط همیشه علائم یکسانی ندارد و برای همین نمی‌توان برای آن نسخه‌ای پیچید که آیا شما دچار ابتلا به عفونت‌های مقاربتی هستید یا نه؛ به همین دلیل است که انجام منظم آزمایش بیماری‌های مقاربتی توصیه می‌گردد.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 1

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *