ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

فرق سوتین و کرست چیست؟

لباس زیر خانم‌ها برای خود دنیایی دارد که در این بین همواره این اشتباه بین کرست و سوتین وجود داشته و افراد آنها را به اشتباه نام می‌برند. در ادامه این پست قصد داریم به بررسی فرق سوتین و کرست پرداخته و شما را با ویژگی‌هایی که هر کدام از این دو نوع پوشش دارند آشنا کنیم.

به صورت خلاصه می‌توان گفت که کرست مادر سوتین بوده و پیش از اینکه سوتین امروزی به وجود آمده و مد شود از کرست استفاده میشده است. خصوصا در دهه ابتدایی سال ۱۹۷۰ میلادی که خانم‌ها علاقه بسیار زیادی داشتند که پهلوهای خود را کوچکتر و لاغرتر نشان دهند.

فرق سوتین و کرست چیست؟

فرق سوتین و کرست چیست؟

تفاوت سوتین و کرست از آنجایی مورد توجه قرار می‌گیرد که این نوع پوشش با اینکه رابطه مادر و فرزندی دارند، اما تفاوت‌های عمده‌ای دارند که هر کدام می‌توانند برای موقعیت خاص و پوشیدن زیر لباس‌های خاصی مناسب باشند.

به عنوان نمونه زمانی که یک لباس پشت باز به تن داشته باشید نمی‌توانید از کرست استففاده کنید و باید از سوتین استفاده کنید که در این حالت نیز هر سوتینی مناسب نیست. لذا توصیه می‌کنیم برای این مورد نگاهی به پوشیدن سوتین زیر لباس پشت باز در مجله ساتین مد بیندازید.

در ادامه این پست از مجله ساتین مد به بررسی فرق سوتین و کرست پرداخته و شما را با مزایا و معایبی که استفاده از این نوع پوشش برای هر خانمی و با هر استایلی دارد آشنا خواهیم کرد.

تفاوت کرست و سوتین چیست

کرست چیست و چه مزایایی دارد؟

کرست (به فرانسوی Corset) نوعی پوشش خاص است که محدود به خانم‌ها نبوده و مردان نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. اگر نگاهی به تاریخچه کرست بیندازیم به هزاران سال پیش برمی‌گردد که گروهی از خانم‌های جنگو از این نوع پوشش که عموما از فلزات، عاج یا استخوان حیوانات ساخته میشد از آن به عنوان یک زره استفاده می‌کردند.

تفاوت سوتین و کرست چیست

اما در اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی بود که این نوع پوشش برای خانم‌ها مورد توجه قرار گرفته و حالا به یکی از مهم‌ترین پوشش‌های دنیای مد تبدیل شده است. دلیل آن نیز به لاغرتر نشان دادن میان تنه برمی‌گردد. از همان زمان خانم‌ها نسبت به اینکه کمر لاغرتری داشته باشند در حال رقابت بودند. از همین رو بسیاری از آنها این کار را با کرست انجام می‌دادند.

اما حالا با گذشت زمان این پوشش خاص نه تنها محدود به استفاده مد نشده، بلکه به منظور درمانی از آن استفاده می‌شود که می‌تواند برای افرادی که مشکلاتی در ستون مهره دارند یا اینکه بیماری‌هایی نظیر اسکولیوز دارند کاربردی باشد. در واقع به نوعی می‌توانید این نوع پوشش را مشابه گن‌های لاغری در نظر بگیرید.

حال بیایید در ادامه به بررسی مزایای کرست پرداخته و ببینیم که پوشیدن آن چگونه می تواند روی استایل و ظاهر ما تاثیر داشته باشد.

فرم دهی کلی و بهتر بدن

همانطور که در تاریخچه کرست بررسی کردیم، این نوع پوشش در سال‌های اخیر با هدف لاغر نشان دادن فرم بالا تنه مورد توجه قرار گرفته است. ساختار کرست طوری است که می‌تواند پهلوها را به سمت داخل لیفت داده و از سوی دیگر متناسب با کاپ‌هایی که در بخش بالایی برای سینه‌ها دارد آنها را پهن‌تر کرده یا اینکه به سمت بالا لیفت دهد.

در نتیجه متناسب با نوع و کاربردی که ایجاد شده می‌تواند با استفاده از کرست فرم دلخواهی به بدن خود بدهید. همچنین این نوع پوشش برای استفاده در زیر لباس‌های خاصی مورد توجه قرار داد که از جمله آنها می‌توان به لباس‌های مجلسی و لباس عروس اشاره کرد.

پوششی که کرست در مقایسه با سوتین دارد بیشتر بوده و شامل بخش پایین‌تری از کمر تا سینه‌ها است. در نتیجه بر خلاف سوتین سینه‌ها را به سمت بدن فشرده نکرده و احساس بدی نیز با آن نخواهید داشت.

خوش فرم نشان دادن سینه و گرد کردن بهتر آنها

در انواع سوتین اسفنجی از پدها و جک برای بزرگ‌تر نشان دادن سینه استفاده شده است. بسیاری از این سوتین‌ها برای خانم‌هایی که سینه افتاده و بزرگ دارند باعث می‌شود که وزن سینه‌ها روی شانه آنها فشار زیادی وارد کرده و همواره در پوشیدن سوتین احساس ناراحتی داشته باشند.

جدایی از این بند روی شانه نیز خود در فشردن سینه‌ها به سمت بدن موثر است که فشار زیادی از دو طرف به سینه‌ها وارد می‌شود.

اما در کرست برخلاف سوتین فشاری که برای لیفت دادن و فرم‌دهی به سینه وارد می‌شود از بخش پایینی بوده و صرفا از یک طرف وارد می‌شود. در نتیجه کرست با لیفت دادن سینه به بالا یا به طرف جلو شکل طبیعی‌تری به سینه خواهد داد.

عدم نیاز به استفاده از بند شانه

کرست‌ها از همان زمان اولی که مورد استفاده قرار گرفتند دارای طراحی بدون بند شانه ای بودند و فقط در بخش جلویی یا پشتی دارای بندهایی بودند که می‌توانست به سفت کردن و در جای خود قرار گرفتن آن کمک کند. هر چند که امروزه مدل‌هایی دارای بند شانه‌ای و کاپ دار آن نیز تولید می‌شوند.

یکی از مشکلاتی که پوشیدن سوتین دارد و خانم‌ها همواره از آن ناراضی هستند همین بند روی شانه است که موجب می‌شود فشاری که وزن سینه‌ها وارد می‌کنند خستگی، سوزش پوست و حتی زخم روی شانه را به دنبال داشته باشد.

با توجه به اینکه کرست پوشش بیشتری از ناحیه بدن را در برمی‌گیرد و به صورت سرتاسری است، اصطکاک همین ناحیه سبب می‌شود تا به راحتی لیز نخورده و همواره بدون نیاز به داشتن بند روی شانه در جای خود قرار گیرد. در حالی که هنگام استفاده از سوتین بدون بند این اتفاق نمی‌افتد و سوتین‌ها تمایل دارند تا بلغزند.

ایجاد اعتماد به نفس و ظاهر زیبا هنگام پوشیدن

استفاده از کرست از نظر پوششی دارای سه مزیت زیر است که خانم‌ها هنگام استفاده از سوتین نیز به دنبال آن هستند:

  • بزرگ‌تر نشان دادن سینه: درست است که هنگام پوشیدن سوتین در انواع مدل‌های اسفنجی یا سوتین جک دار سینه‌های شما پوشیده شده و لیفت داده می‌شوند. اما لیفت دادن سینه طوری است که بخش زیرین آن کشیده شده و همواره احساس ناراحتی از این موضوع خواهید داشت. در حالی که کرست راحت بوده و سینه شما را بدون اینکه فشاری به آن وارد شود بزرگ‌تر نشان می‌دهد.
  • باریک نشان دادن کمر: ساختار کرست طوری است که کمر و پهلوهای شما را جمع کرده و باعث می‌شود لاغرتر به‌نظر برسد. در نتیجه با پوشیدن هر لباسی احساس راحتی با آن داشته و همچنین اعتماد به نفس عالی خواهید داشت.
  • مشخص‌تر کردن باشن: در نهایت دو مورد قبلی زمانی که به خوبی خود را نشان دهند موجب می‌شود تا باسن شما مشخص‌تر به‌نظر برسد و همین موضوع روی زیبایی و استایل شما تاثیر بسیار جذابی خواهد داشت.

یکی دیگر از مزایای کرست نسبت به سوتین نیز این است که نیازی به این ندارد که مدام درگیر تنظیم کردن بندهای آن باشید یا اینکه از روی بدن شما بلغزند و مجبور باشید مدام بندها را به جای خود برگردانید.


فرق سوتین و کرست چیست

سوتین چیست و چه مزایایی دارد؟

سوتین‌ها شکل بعدی کرست بودند که استفاده از آنها تقریبا از اوایل سال ۱۹۱۰ رواج پیدا کرد. این نوع پوشش ساختار و پوشش کمتری نسبت به کرست داشته و ظاهرا نیز جمع و جور به نظر می‌رسند. اما در عین حال مشکلاتی را در مقایسه با کرست دارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

جمع و جور هستند

سوتین‌ها ظاهر کوچک و جمع و جوری دارند. می‌توانید تقریبا ۱۰ مدل مختلف از هر کدام آنها را به راحتی درون ساک لباس زیر خود قرار داده و در هر جایی همچون مسافرت و مجالس به همراه داشته باشید. در حالی که کرست‌ها ساختار بزرگ‌تری داشته و حتما باید آنها را درون یک چمدان یا کیف مخصوص با خود به همراه داشته باشید.

می‌توان گفت که سوتین یک ظاهر جمع و جور دارد که برای خانم‌هایی که سینه طبیعی داشته و اندازه خود را از دست نداده باشند مناسب است. در برخی موارد نیز خانم‌هایی که سینه فلت دارند می‌توانند به راحتی از سوتین استفاده کنند.

اما زمانی که دچار افتادگی سینه، چاقی پهلوها یا نیاز به پوشیدن لباس خاصی دارید که لازم است کمر شما در باریک‌ترین مقدار خود قرار داشته باشد نیاز به استفاده از کرست خواهید داشت.

شاید برای شما جالب باشد که کیم کارداشیان در جشنواره مت گالا ۲۰۲۲، لباس معروف مریلین مونرو را با قیمت ۴.۸ میلیون دلار از موزه اجاره کرده که برای پوشیدن آن مجبور شده ۷ کیلو از وزن خود را کاهش دهد. به همین دلیل است که استفاده از کرست می‌تواند بسیار موثر باشد.

از افتادگی سینه جلوگیری می کنند

سینه خانم‌ها به مرور زمان شکل خود را از دست داده و افتاده می‌شوند. جدایی از اینکه افزایش سن به صورت طبیعی روی این موضوع موثر است، دوران شیردهی و بارداری می‌تواند بیشتر خود را نشان دهد.

به همین دلیل است که از سوتین به منظور جمع کردن سینه به سمت بالا و لیفت دادن آن استفاده می‌شود. از همین روی سوتین فنردار تولید و طراحی شد که با داشتن قطعه‌ای فلزی یا پلاستیکی درون بخش سرتاسری کاپ و زیر آن کمک می‌کند سینه‌ها فرم پیدا کرده و همچنین از افتادگی آنها جلوگیری شود.

در حالی که هنگام استفاده از کرست بدون نیاز به اینکه اسفنجی در کار باشد یا اینکه از فنر استفاده شده باشد به صورت طبیعی این کار انجام گرفته و سینه‌های شما ضمن اینکه به سمت بالا لیفت پیدا خواهند کرد، متناسب با نوع کاپی که در کرست استفاده شده لیفت پیدا می‌کنند.

قیمت ارزان تری نسبت به کرست دارند

کرست‌ها دارای پوشش بیشتری بوده و همچنین دست برای طراحی بازتری را از نظر نگین و دیگر اکسسوری دارند. پس روشن است که قیمت بالاتری نسبت به سوتین داشته باشند. علاوه بر این استفاده از برخی کرست‌ها با هدف لاغری است که همین موضوع می‌تواند به یک ویژگی تبدیل شده و قیمت آنها را بالاتر ببرد.

در حالی که سوتین‌ها پوشش و متریال کمتری را در بردارند و مشخصا قیمتی کمتری هم خواهند داشت. اما برخی مدل‌های سوتین هم وجود دارند که قیمت آنها از یک کرست معمولی بالاتر خواهد بود که از کنار این مورد هم نباید به راحتی عبور کرد.


جمع بندی و کلام آخر

به صورت کلی می‌توان گفت که کرست گزینه مناسب برای خانم هایی است که به دنبال لاغرتر نشان دادن خود هستند و استفاده از این نوع پوشش برای مجالس انتخاب خوبی خواهد بود. در حالی که اگر قرار باشد به صورت روزانه از آن استفاده کنید باید مدلی انتخاب کنید که دارای طراحی توری از نوع دانتل یا گیپور باشد که در فصل گرما احساس گرمای زیادی نداشته باشید.

فرق بین کرست و سوتین صرفا از این جهت نیست و شما می‌توانید برای پوشیدن زیر لباس‌های خاصی مثل لباس عروس نیز آن را مد نظر بگیرید که موجب می‌شود استایل شما به این جهت که سینه‌ها لیفت بهتری داشته و همچنین با جمع کردن پهلوها باسن خوش فرم‌تر نشان داده می‌شود گزینه عالی باشند.

به نظر شما چه تفاوت دیگری بین سوتین و کرست وجود دارد که می‌توان از آن به عنوان یک مزیت و کاربرد یاد برد؟ نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 1

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *