ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

چگونه لکه های عرق را از سوتین پاک کنیم؟

یکی از مشکلاتی که همواره خانم‌ها در پوشیدن لباس زیر، به ویژه شورت و سوتین رنگ روشن دارند لکه گرفتن آنها در اثر تعریق است. هنگام شستشوی سوتین سفید کننده‌های معمولی قادر به پاک کردن کلر لکه‌ها نیستند، زیرا عرق حاوی مواد معدنی است که برای پاک کردن از روی سوتین باید از مواد و محلول‌های خاصی استفاده کرد.

همین موضوع باعث می‌شود تا بسیاری از خانم‌ها پیش از اینکه حوصله پاک کردن لکه سوتین را داشته باشند، آن را دور انداخته و اقدام به خرید سوتین جدید کنند.

در ادامه این مقاله از مجله ساتین مد سعی داریم به معرفی روش‌های خانگی پاک کردن لکه سوتین پرداخته و به کمک مواد و محصول‌هایی مثل پراکسید هیدروژن، جوش شیرین، مواد شوینده، آب لیمو یا سفید کننده‌های مخصوص به شما یاد دهیم که چگونه لکه های عرق را از سوتین پاک کنید.

چگونه لکه های عرق را از سوتین پاک کنیم؟

خرید سوتین پولکی فانتزی سفید برفی

یکی از مشکلاتی که استفاده از سوتین رنگ روشن، به‌ویژه رنگ سفید دارد، لکه‌دار شدن آنهاست. لکه‌ها می‌توانند زرد یا سفید باشند و معمولا بیشترین تاثیر را روی زیر بغل دارند.

بسته به شدت لکه، فرآیند پاک کردن لکه از روی سوتین به جنس، رنگ پارچه و میزان سختی آن وابسته است. با اینکه سوتین‌های رنگی برای اینکه زیاد درگیر این مشکلات نباشیم بهترین انتخاب هستند، اما بسیاری از خانم‌ها نمی‌توانند قید خرید سوتین سفید همچون ست شورت و سوتین مدل سفید برفی را بزنند.

حال بیایید ببینیم که اگر احیانا روزی سوتین سفید یا رنگ روشن شما لکه‌دار شد، چه روش‌های خانگی برای از بین بردن لکه از روی سوتین وجود دارد؟

از بین بردن لکه های سوتین با پراکسید هیدروژن

 1. یک سطل یا لگن برای شستن سوتین خود پیدا کنید.

سطل یا لگن را با آب سرد و مواد شوینده لباسشویی پر کنید. کمی پراکسید هیدروژن ۳ درصد به سطل اضافه کنید و آن را با آب کاملا مخلوط کنید.

 • اگر لکه‌های بزرگتری داشته باشید، این روش به خوبی جواب می‌دهد، زیرا کل سوتین را خیس می‌کنید. برای سوتین‌های ورزشی که حین ورزش مدام خیس عرق هستند این روش بهترین گزینه است.
 • پراکسید هیدروژن ۳ درصد را می‌توان بر روی هر سوتینی از جمله سوتین سفید، تک رنگ یا طرح دار استفاده کرد. از پراکسید هیدروژن ۳۵ درصد استفاده نکنید، زیرا این کار می‌تواند سوتین‌های شما را کاملا سفید کند.
شستشوی لکه سوتین
 1. سوتین های لک دار را به لگن اضافه کنید.

سوتین‌ها را به آرامی دور سطل یا لگن بچرخانید. ممکن است بخواهید از یک قاشق یا چوب بلند برای مخلوط کردن محلول استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که هر سوتین کاملا با این محصول خیس شده است. می‌توانید اجازه دهید سوتین‌هایتان یک ساعت یا بیشتر در این محلول بماند.

پاک کردن لکه عرق سوتین
 1. سوتین ها را از لگن خارج کنید.

آنها را زیر آب خنک بشویید. سوتین را فشار ندهید، بلکه به آرامی آب آن را فشار دهید. سعی کنید به آرامی سوتین را در یک حوله بغلتانید تا رطوبت اضافی از بین برود. برای خشک کردن صحیح سوتین پیشنهاد می‌کنیم مقاله نحوه شستشوی لباس زیر را مطالعه کنید.

ار بین بردن لکه عرق سوتین
 1. سوتین خود را در آفتاب خشک کنید.

نور خورشید یک عامل سفید کننده عالی است، بنابراین به از بین بردن لکه های باقی مانده از نور خورشید کمک بگیرید. استفاده از خشک کن برای خشک کردن سوتین می‌تواند به بافت پارچه، بندها و بخش سراسری زیر کاپ سوتین آسیب برساند و سوتین‌های شما را بدشکل کند.

توصیه می‌شود از نور خورشید برای خشک کردن استفاده کنید تا از این موضوع جلوگیری شود. همچنین هنگام آویزان کردن سوتین روی بند، طوری آنها را روی بند قرار دهید که کاپ‌ها روی بند باشند و از آویزان کردن کاپ‌ها از طریق بند سوتین اجتناب کنید. این کار موجب می‌شود تا عمر بندها افزایش داشته و حالت الاستیکی خود را از دست ندهند.


از بین بردن لکه سوتین با جوش شیرین

از بین بردن لکه عرق سوتین با جوش شیرین
 1. آب و جوش شیرین را با هم مخلوط کنید.

با ترکیب مقداری آب و جوش شیرین سعی کنید که یک ماده خمیری شکل غلیظ بسازید و سپس آن را روی نواحی زرد شده بمالید. حتما خمیر را روی هر قسمت از لکه بزنید.

 • جوش شیرین را می‌توان برای تمیز کردن هر سوتین سفید، تک رنگ یا طرح دار استفاده کرد. مقدار سایش این خمیر ملایم است؛ بنابراین برای پارچه‌های بافت دار عالی است.
 • جوش شیرین همچنین به از بین بردن بو از لباس کمک می‌کند. بنابراین اگر سوتین شما عطر و بوی نامطبوعی را همراه با لکه در خود نگه می‌دارد، این روش به شما کمک می‌کند.
 1. سوتین های خود را برای چند ساعت زیر آفتاب بگذارید.

پس از اینکه کلیه لکه‌ها را با این ماده خمیری شکل پوشش دادید، حالا سوتین‌ها را برای چند ساعت زیر نور خورشید قرار دهید. سعی کنید این کار را در صبح انجام دهید که شدت تابش خورشید ملایم بوده و شدید نباشد.

این کار به جوش شیرین زمان می‌دهد تا در بافت پارچه نفوذ بهتری کرده و لکه را کاملا پاک کند. نور خورشید نیز به عملکرد محلول کمک می‌کند.

جوش شیرین برای تمیز کردن لکه های سوتین
 1. خمیر را از سوتین جدا کنید.

حالا به آرامی سعی کنید ماده خمیری را از روی پارچه بردارید. این کار را به آرامی انجام دهید تا آسیبی به بافت پارچه وارد نشود. برداشتن این خمیر قبل از شستشو باعث می‌شود ماشین لباسشویی یا وان شما کثیف نشود.

پاک کردن لکه سوتین با جوش شیرین
 1. سوتین خود را طبق معمول بشویید.

حالا سوتین خود را بشویید تا باقیمانده خمیر از بین برود. خواهید دید که سوتین شما بوی تازه می‌دهد. سوتین را فشار ندهید، بلکه به آرامی آب آن را فشار دهید. سعی کنید به آرامی سوتین را در یک حوله تمیز بغلتانید تا آب اضافی آن خارج شود.

 1. سوتین خود را در آفتاب خشک کنید.

خورشید یک عامل سفید کننده عالی است، بنابراین به از بین بردن لکه‌های ماندگار کمک می‌کند. استفاده از خشک کن برای خشک کردن سوتین می‌تواند به بافت سوتین در بخش‌های پارچه، کش، سیم‌های زیرین و بندها آسیب برساند و موجب چروک شدن شکل ظاهری آنها شود.


از بین بردن لکه عرق سوتین با استفاده از آب لیمو

آب لیمو برای پاک کردن لکه از روی سوتین
 1. آب یک لیموی تازه را در یک کاسه فشار دهید.

به مقدار مساوی آب سرد به آبلیمو اضافه کنید. محلول را کاملا مخلوط کنید. آب لیمو فقط باید برای تمیز کردن سوتین‌های سفید استفاده شود.

نکته: استفاده از این روش موجب می‌شود که پارچه‌های رنگی بیشتر لکه دار شوند، بنابراین از این روش برای سوتین‌های طرح دار یا تک رنگ استفاده نکنید.

تمیز کردن لکه سوتین با آب لیمو
 1. محلول آب لیمو را روی لکه عرق بمالید.

مطمئن شوید که هر قسمت از لکه را به صورت کامل به محلول آب و آب لیمو آغشته کنید. می‌توانید از یک مسواک قدیمی برای این کار نیز کمک بگیرید. اما در این حالت سعی کنید که به آرامی آن را فرچه کنید.

پاک کردن لکه سوتین با آب لیمو
 1. یک ساعت استراحت بدهید.

بگذارید محلول به مدت یک ساعت روی لکه بماند. این کار به آب لیمو زمان می‌دهد تا در بافت پارچه به خوبی نفوذ کرده و لکه را از بین ببرد.

 1. سوتین خود را طبق روش‌های قبلی بشویید.

سوتین را فشار ندهید، بلکه به آرامی آب آن را فشار دهید. سعی کنید به آرامی سوتین خود را در یک حوله تمیز بغلتانید تا آب اضافی آن خارج شود.

 1. سوتین خود را در آفتاب خشک کنید.

آفتاب یک عامل سفید کننده عالی است، بنابراین به از بین بردن لکه های ماندگار کمک می کند. استفاده از خشک کن برای سوتین می‌تواند به پارچه، کش و زیر سیم آن آسیب برساند و سوتین شما را بدشکل کند.


استفاده از شوینده مناسب برای لکه گیری سوتین

از بین بردن لکه سوتین با مایع ظرفشویی
 1. مقدار کمی مایع ظرفشویی روی لکه بریزید.

هر نوع مایع ظرفشویی که در آشپزخانه خود داشته باشید کارساز خواهد بود. از این روش فقط روی سوتین‌های سفید استفاده کنید. سفید کننده موجود در صابون رنگ را از مواد رنگ شده پاک می‌کند، بنابراین از آن برای سوتین‌های طرح دار یا تک رنگ استفاده نکنید.

از بین بردن لکه سوتین با سفید کننده
 1. مایع را به لکه بمالید.

مایع را روی لکه مالیده و به کمک انگشتان خود کل بخش‌هایی که لکه دار شده را به آن آغشته کنید. حتما لبه‌های لکه را هم بگیرید. حتی می‌توانید از یک مسواک قدیمی برای مالیدن بهتر استفاده کنید.

پاک کردن لکه سوتین با مایع
 1. سوتین را با آب سرد بشویید.

برای کمک به پاک کردن مایع، از آب سرد یا ملایم استفاده کنید. ممکن است بخواهید دوباره سوتین را بشویید تا مطمئن شوید که تمام مایع و مواد شوینده پاک می‌شوند.

سوتین را فشار ندهید، بلکه به آرامی آب آن را فشار دهید. سعی کنید به آرامی سوتین را در یک حوله تمیز بغلتانید تا آب اضافی آن خارج شود.

 1. سوتین خود را در آفتاب خشک کنید.

مثل روش‌های قبلی برای از بین بردن لکه‌های باقی مانده از نور خورشید کمک بگیرید. استفاده از خشک کن می‌تواند به سوتین آسیب وارد کرده و موجب چروک و بد شکل شدن آن شود.


از بین بردن لکه های سوتین با سفید کننده

پاک کردن لکه سوتین با سفید کننده
 1. بر روی لکه‌ها مقدار کمی سفید کننده بریزید.

مطمئن شوید که تمام لبه‌ها و نواحی لکه‌دار، داخل و خارج به سفید کننده آغشته شوند. برای این کار می‌توانید از یک مسواک یا پارچه تمیز بدون رنگ کمک بگیرید.

پس از اتمام کار دست‌های خود را بشویید. امکان استفاده از این روش برای هر سوتینی از جمله سوتین سفید، تک رنگ یا طرح دار فراهم است. ماده موثره پراکسید هیدروژن است که مانند سفید کننده کلر رنگ را از پارچه جدا نمی‌کند.

 1. اجازه دهید سفید کننده برای چند دقیقه بماند.

به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید تا سفید کننده به بافت پارچه نفوذ کرده و ساختارهای لکه را از هم بشکند. در صورت شدید بودن لکه‌ها، می‌توانید تا یک ساعت دیگر نیز صبر کنید.

 1. سوتین خود را طبق معمول بشویید.

مواد شوینده به از بین بردن سفید کننده و همچنین لکه‌ها کمک می کند. سوتین را فشار ندهید، بلکه به آرامی آب آن را فشار دهید. سعی کنید به آرامی سوتین را در یک حوله تمیز بغلتانید تا آب اضافی آن خارج شود.

 1. سوتین خود را در آفتاب خشک کنید.

نور خورشید یک عامل سفید کننده عالی است، بنابراین به از بین بردن لکه های باقی مانده کمک می کند. استفاده از خشک کن برای خشک کردن سوتین می تواند به پارچه، از جمله کش و زیر سیم آسیب برساند و سوتین شما را بدشکل کند.


جمع بندی و کلام آخر

در این مقاله شما را با ۵ روش از بین بردن لکه و عرق از روی سوتین آشنا کردیم. یاد گرفتیم که چطور استفاده از موادی مثل جوش شیرین، آب لیمو، مایع ظرفشویی و… می‌توانند به ما در پاک کردن لکه‌های زرد و سفید از روی سوتین کمک کنند.

برای هر روش نیز ذکر کردیم که برای استفاده برای کدام نوع سوتین‌ها و با چه رنگی مناسب هستند. فرقی نمی‌کند که شما کدام یک از انواع سوتین زنانه را داشته باشید و چه رنگ و طرحی داشته باشند، در هر حالت انجام یکی از روش‌های فوق می‌تواند به شما در از بین بردن لکه‌ها کمک کند.

به نظر شما چه راهکارهای دیگری برای پاک کردن لباس زیر از لکه، عرق و بوی نامطبوع وجود دارد؟ لطفا تجربیات خود را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 2

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *