ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

انواع سوتین و آشنایی با کاربرد آنها (۲۳+ مدل)

اینکه چه تعداد از انواع سوتین تا به امروز تولید شده و در کمد پوشاک خانم‌ها جای گرفته را نمی‌توان به طور دقیقی تخمین زد. اما با توجه به بزرگی و انواع مختلف سوتین موجود در دنیای مد که برای خانم‌ها وجود دارد، در ایران می‌توان بیش از ۲۳ مدل مختلف را یافت که هر کدام برای زمان، مکان و موقعیت خاصی مناسب هستند.

به دلیل تنوع زیادی که در پوشش خانم‌ها وجود دارد و در مراسمات خاصی مثل میهمانی و جنش از لباس‌هایی استفاده می‌کنند که اصطلاحا جلو باز، پشت باز و یا فاقد بند هستند، لازم است که حتما از سوتین مناسبی استفاده شود. چرا که سوتین که به عنوان لباس زیرین استفاده می‌شود و در واقع پس‌زمینه پوشش را شکل می‌دهد، در چنین لباس‌هایی باید مخفی باشد تا زیبایی لباس از بین نرود.

از سوی دیگر برخی سوتین‌ها نیز برای موقعیت‌های دیگر رسمی و بیرون از خانه تولید می‌شوند که با هدف فرم دادن به سینه‌ها، جلوگیری از افتادگی و… از آنها استفاده می‌شود.

لذا در ادامه این مقاله از مجله ساتین مد قصد داریم به معرفی بیش از ۲۳ مدل از انواع سوتین زنانه پرداخته و شما را با کاربردها و ویژگی‌هایی که هر یک دارند آشنا کنیم. پس دعوت می‌کنیم که تا پایان این مقاله نیز با ما همراه باشید.

چرا باید با مدل های مختلف سوتین آشنا باشیم؟

از آنجایی که سوتین‌ها بر اساس کاربردهای مختلفی تولید شده و هر کدام برای موقعیت خاصی مناسبی هستند، لازم است که با انواع هر یک آشنا شویم.

تعریق، فشار روی قفسه سینه، تغییرات هورمونی در دوران پریود و… که در اثر استفاده زیاد از سوتین به بدن ما وارد می‌شود، همگی دست به دست هم خواهند داد تا لحظات عذاب آوری در طول روز داشته باشیم.

همه این مسائل خود نیز پایه ریزی برای ابتلا به بیماری‌های پوستی و قارچی را نیز به همراه دارند. حتی گفته می‌شود که به دلیل استفاده نامناسب و عدم انتخاب سایز مناسب سوتین، بخش بزرگی از بیماری سرطان سینه که خانم‌ها به آن مبتلا می‌شوند، به دلیل استفاده طولانی مدت و نامناسب از سوتین است. به همین دلیل است که روز ۱۳ اکتبر به نام روز جهانی بدون سوتین انتخاب شده است.

پس متوجه شدید که عدم توجه به یک موضوع ساده در انتخاب نوع پوشش، چه مشکلات متعددی را برایمان به دنبال خواهد داشت. همین مسائل باعث شده تا صنعت پوشاک در زمینه لباس زیر، تحول بزرگی به خود بگیرد و انواع سوتین برای موقعیت‌های مختلف تولید شود.

انواع سوتین بر اساس کاربرد

همانطور که در مقاله راهنمای جامع خرید سوتین ذکر کردیم، سوتین‌ها بر اساس کاربرد و موقعیتی که دارند به چند دسته تقسیم می‌شوند. این نوع دسته‌بندی را می‌توان جزو دسته‌های اصلی هر سوتین و یا ست شورت و سوتین در نظر گرفت.

اما همین دسته‌ها خود نیز به چند دسته جداگانه تقسیم می‌شوند که باز هم در چنین حالتی بر اساس موقعیت مورد استفاده و کاربردی که دارند، هر کدام ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند که در ادامه به معرفی ۵ مورد از آنها می‌پردازیم.

سوتین های روزمره

این نوع سوتین‌ها برای استفاده روزمره مناسب هستند که بیشتر در خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. خانم‌هایی که زیاد علاقه ندارند سوتین مدت طولانی به تن داشته باشند به دنبال چنین سوتین‌هایی هستند.

این نوع سوتین‌ها برای اینکه با هدف راحتی در منزل و مکان‌هایی خصوصی طراحی شده‌اند دارای مشخصه‌های زیر هستند.

 • به صورت توری یا پارچه طراحی شده‌اند.
 • جنس آنها طوری است که موجب تعریق نمی‌شوند.
 • معمولا فاقد جک هستند و برخی مدل‌ها به‌منظور فرم دهی به سینه دارای فنر هستند.
 • برای جلوگیری از تعریق سینه، فاقد اسفنج هستند.
 • از بندهای شیشه‌ای یا نامرئی در آنها استفاده نمی‌شود.
 • بند پشتی به صورت قزن بسته می‌شود که دو یا سه ردیف هستند.

توصیه می‌شود که برای جلوگیری از بیماری‌های پوستی نظیر قارچ و تعریق سینه، درون خانه حتما از این نوع سوتین‌ها استفاده کنید. این سوتین‌ها احساس راحتی به شما خواهند داد.

معرفی انواع سوتین مجلسی و روزمره
سوتین‌های مجلسی که برای استفاده در مهمانی‌ها و به طور کلی بیرون از خانه مناسب هستند.

سوتین های مجلسی

این نوع سوتین‌ها برای استفاده در میهمانی‌ها و مجالس کاربرد دارند. در این نوع سوتین‌ها از فنر، جک، اسفنج و… برای زیباتر نشان دادن سینه‌ها استفاده می‌شود.

این مدل از انواع سوتین های پر کاربرد است که طراحی بسیار گوناگونی دارند. همچنین آنها را بر اساس نوع لباسی که قرار است بپوشید طراحی می‌کنند. به عنوان نمونه در برخی لباس‌ها(مانند لباس عروسی) که فاقد پشت هستند، این نوع سوتین‌ها دارای بند نامرئی شیشه‌ای هستند یا اینکه اصلا بند ندارند.

یا در برخی مدل‌ها طراحی لباس جلو باز است که به شکل U یا V طراحی شده است. به دلیل همین طراحی و قرارگیری سوتین معمولی بر روی سینه، استفاده از سوتین‌های دیگر زمخت خواهد بود و برای همین باید از سوتین مخصوص لباس جلو باز استفاده کرد.

در سوتین‌هایی که به صورت مجلسی تولید می‌شوند معمولا از اسفنج، فنر و جک برای فرم دهی و بزرگ‌تر نشان دادن سینه‌ها استفاده می‌شود.

سوتین های ورزشی

این نوع سوتین‌ها برای باشگاه‌های ورزشی و فعالیت‌های ورزشی کاربرد دارند و اصلا هم اهمیت ندارد که شما در باشگاه ورزش را انجام دهید یا اینکه در خانه ورزش کنید. ورزش‌هایی همچون تردمیل در خانه که نیازی به بیرون رفتن هم ندارند، بهتر است تا از یک سوتین ورزشی مناسب در هنگام دویدن استفاده کنید.

این نوع سوتین‌ها بسته به نوع ورزش و فعالیتی که انجام می‌دهید نیز متفاوت هستند. بسته به اینکه فعالیت ورزشی شما چه باشد باید نوع سوتین را متناسب با آن انتخاب کنید.

به عنوان مثال اگر در فعالیتی که انجام می‌دهید سینه‌ها زیاد بالا و پایین می‌شوند بهترین نوع سوتین ورطشی کپسول دار است که با داشتن پد مخصوص درون کاپ از تکان خوردن شدید جلوگیری می‌کند. این موضوع هم از این نظر که فشار به دوش شما از طریق بندها وارد نشود و هم از نظر اینکه بندها پوست شما را زخمی نکنند اهمیت دارند.

سوتین های شیردهی

این سوتین‌ها نیز همانطور که از نامشان مشخص است برای دوران شیردهی مادران کاربرد دارد. این سوتین‌ها با نام سوتین بارداری و سوتین زایمان نیز شناخته می‌شوند. باید دقت کنید که این مدل سوتین به دلیل اینکه کاپ‌ها به صورت بازشونده هستند تا بتوان به نوزادان شیر داد برخلاف سوتین جک دار فاقد جک هستند.

انواع سوتین شیردهی
سوتین شیردهی مناسب برای خانم‌هایی که دارای فرزند شیرخوار هستند.

ویژگی جالب این سوتین‌ها به این شکل است که کاپ هر دو سوتین دارای دکمه در بخش کناری یا بالایی است. با باز کردن این دکمه می‌توانید نوک سینه را از کاپ خارج کرده و به نوزاد خود شیر دهید.

با داشتن چنین سوتینی دیگر مجبور نیستید که سینه را از زیر سوتین خارج کنید و در شیر دادن به کوپک دچار مشکل شوید. توصیه می‌کنیم که حتما از این نوع سوتین برای زمان‌های شیردهی استفاده کنید؛ خصوصا در کشور ما که فرهنگ شیر دادن به نوزاد در مکان‌هایی عمومی و بیرون از خانه، هنوز در جایی که باید قرار داشته باشد، ندارد(!)

سوتین مخصوص فرم دهی به سینه

این نوع سوتین نیز به نوعی جزو دسته مجلسی هستند، اما از آنجایی که برای خانم‌هایی که احساس می‌کنند سینه‌های خوش فرمی ندارند یا سینه‌های آنها کوچک است طراحی شده‌اند، در دسته بندی جدایی قرار می‌گیرند.

در این نوع سوتین‌ها از اجزای مختلفی همچون اسفنج، فنر، جک و حتی بندهای سوتین، به شکل هوشمندانه استفاده شده تا فرم دلخواه را به سینه‌ها بدهند.

خانم‌هایی که دارای سینه افتاده هستند نیز می‌توانند از این نوع سوتین‌ها استفاده کنند تا با جمع کردن سینه و فرم دهی به آن ظاهر جذاب و زیبایی داشته باشند. این نوع سوتین بیشتر در مراسم و مکان‌هایی که جنبه رسمی و مهمانی دارند کاربرد دارد و بهتر است که به صورت روزانه و در خانه از آنها استفاده نکنید.

بسته به اینکه بخواهید چه فرمی به سینه‌های خود بدهید این نوع سوتین‌ها متفاوت هستند. در برخی از آنها حتی اجزا به شکلی استفاده شده تا فاصله بین دو سیسنه را نیز تغییر دهد؛ چرا که هستند خانم‌هایی که فاصله سینه‌های آنها از هم مناسب نیست.


ساتین مد به صورت تخصصی در زمینه خرید انواع سوتین و ست لباس زیر فعالیت دارد که می‌توانید محصولات متنوعی را در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع خریداری کرده و در هر جای ایران که هستید از طریق پست دریافت کنید. خرید بالای ۵۰۰ هزار تومان از ساتین مد شامل ارسال رایگان است و برای شهروندان تهرانی ارسال کمتر از ۲ ساعت از طریق پیک فراهم است. جهت مشاهده محصولات کافی است با کلیک روی دکمه زیر وارد صفحه فروشگاه شوید.مشاهده همه محصولات


آشنایی و معرفی انواع سوتین

حال که با دسته بندی انواع سوتین بر اساس موقعیتی که مناسب پوشیدن هستند و ویژگی‌هایی که باید برای آن موقعیت داشته باشند آشنا شدید، در ادامه به معرفی بیش از ۲۳ مدل از سوتین پرداخته و شما را با کاربردها و ویژگی‌هایی که دارند آشنا می‌کنیم.

سوتین اسفنجی یا پد دار

درون کاپ های این نوع سینه بند از اسفنج مرغوب و ضد حساسیت استفاده می‌شود. اسفنج استفاده شده درون سوتین اسفنجی می‌تواند کل کاپ را بپوشاند و یا اینکه به صورت یک لایه نازکی فقط در بخش نوک سینه استفاده شده باشد تا نوک سینه‌ها مشخص نباشند(البته از این مدل‌ها در سوتین پارچه‌ای استفاده می‌شود). از آنجایی که این مدل شکل استاندارد و واقعی سینه را به بدن می‌دهد استفاده از آنها بین خانم‌ها پرطرفدار است.

سوتین اسفنجی یا پد دار
سوتین‌های دارای پد درون کاپ پد دارند که نوک سینه را در زیر لباس مخفی و به سینه‌ها نیز تا حدودی فرم می‌دهد.

پوشیدن این نوع سوتین از زیر لباس‌های بدن نما به دلیل طراحی که دارد، بسیار مناسب است. برخی از مدل‌ها دارای طراحی گیپور در بخش زیرین و پشتی هستند که به صورت نقش برجسته است. این طرح‌ها و نقوش از روی لباس‌های بدن نما به سادگی نمایان هستند و زیبایی خاصی به سینه خواهند داد.

اسفنج استفاده شده در سوتین با این هدف ایجاد شده تا سینه‌ها را به سمت جلو کشیده و بزرگ‌تر نشان دهد. این نوع سوتین برای استفاده روزمره و درون خانه مناسب نیست و بهتر است که صرفا در روزهای خاصی مثل مهمانی یا بیرون از خانه از آنها استفاده کنید.

هرچند که جنس اسفنج استفاده شده از مرغوب‌ترین نوع است تا موجب تعریق نشود، اما در فصل گرما به‌ویژه برای افرادی که دارای حساسیت پوستی هستند مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

سوتین گیپور و دانتل

انواع سوتین گیپور و دانتل
سوتین دانتل و گیپور که دارای طراحی توری مانند با اشکال مختلف و برجسته هستند.

این نوع سوتین‌ها دارای طراحی برچسته بر روی سوتین هستند. تفاوتی ندارد که سوتین شما اسفنجی باشد یا اینکه به صورت توری، نخی، پارچه‌ای، هارنس دار و یا در انواع دیگر طراحی شده باشد.

سوتین‌های دارای گیپور و دانتل با هدف زیبایی طراحی شده‌اند تا به یک مدل ارزان قیمت در این گروه تبدیل شوند. این دو نوع سوتین همانطور که در تصویر روبه‌رو می‌بینید، دارای نقش برجسته هستند و تنها تفاوتی که دارند در دو مورد زیر است:

 • سوتین گیپوری: طرح برجسته این مدل به صورت کاملا برجسته بوده و ساختار‌های مشبک روی طرح در ابعاد و اندازه‌های مختلفی هستند که وابسته به طرح است.
 • سوتین دانتل: طرح برجسته این مدل ساده‌تر است. به این صورت که بر روی یک پس زمینه توری ایجاد شده و ساختار برجسته دارند. به همین دلیل است که در بیشتر سوتین‌های توری از این نوع طرح استفاده می‌شود.

سوتین طرح برجسته در برخی مدل‌ها نیز در پشت یا جلوی طرح با ابعاد بزرگ نیز طراحی و دوخته می‌شود.

سوتین توری

یکی از پر فروش‌ترین نوع سوتین این مدل است که همانطور که از نامش مشخص شده به صورت توری است. این سوتین از سه جهت به یکی از محبوب‌ترین سوتین‌ها برای خانم‌ها تبدیل شده که عبارتند از:

 1. ساختار توری و پارچه‌ای که این سوتین‌ها دارند این امکان را فراهم کرده تا در طرح‌ها و رنگ‌های بسیار متنوع‌تری در دسترس باشند. همین موضوع باعث شده تا طیف وسیعی از سلیقه‌ها را پوشش دهند.
 2. به دلیل ساختار توری که دارد و از اسفنج در آنها استفاده نمی‌شود احساس بسیار راحتی درون آنها خواهید داشت. سینه‌ها در فصل گرما عرق نمی‌کند و در طول روز مدت زمان بیشتری هم می‌توانید آنها را به تن کنید.
 3. ساختار توری این امکان را داده تا بر روی کاپ، زیر کاپ و حتی بند پشتی از نقش‌های برجسته برای طراحی شکل‌های متنوعی همچون گل، پروانه و… استفاده شود. برای همین زیبایی آنها دوچندان است.

در نهایت همه این سه ویژگی این مدل سوتین را به بهترین سوتین روزمره درون خانه تبدیل کرده است. خصوصا اینکه در منزل احساس بهتری با همسر خود خواهید داشت و می‌توانید رابطه بهتری را نیز داشته باشید. معمولا توصیه می‌شود که خانم‌ها بین ۱ تا ۳ عدد از آن را داشته باشند. برای مشاهده انواع مختلفی از این مدل‌ها می‌توانید به برگه خرید سوتین توری مراجعه کنید.

سوتین نیم تنه

سوتین نیم تنه
سوتین‌های نیم تنه بخش بیشتری از سینه را پوشش داده و به طور کلی برای پوشیدن زیر لباس‌های گشاد و راحتی مناسب هستند. خانم‌هایی که سینه کوچک دارند بهتر است از این سوتین‌ها استفاده روزمره داشته باشیند.

سوتین‌های نیم تنه با هدف پوشش نیمی از تنه تولید می‌شوند. این مدل برای خانم‌هایی با سینه بزرگ و افتاده گزینه مناسبی هستند. چرا که طراحی آنها و مقدار حمایتی که از جمع کردن سینه دارند بهتر و بیشتر است.

البته صرفا برای این منظور طراحی نشده‌اند. برخی مدل‌ها با هدف استفاده در لباس زیر که عموما به صورت یقه دار هستند طراحی شده‌اند.

اگر در مهمانی‌ها و مجالس خاص نمی‌خواهید که سینه‌هایتان مشخص باشند نیز می‌توانید از این مدل استفاده کنید. در این مدل از جک، فنر و پد نیز با هدف فرم دهی و مخفی کردن نوک سینه‌ها استفاده می‌شود.

سوتین جلو بازشو

این سوتین‌ها همانطور که از نامشان مشخص است به جای اینکه از بند پشتی باز و بسته شوند، از جلو و درست بین دو کاپ از طریق قلاب باز و بسته می‌شوند. نام دیگر این سوتین‌ها لیزری است.

انواع سوتین جلو بازشو
سوتین‌های جلوبازشو به جای اینکه از طریق قزن پشتی باز و بسته شوند، از سمت جلو و درست در بین دو کاپ با استفاده از گیره مخصوص باز و بسته می‌شوند.

مزیت این نوع سوتین در این است که برای پوشیدن راحت‌تر هستند. برخی افراد هستند که با باز و بسته کردن از پشت مشکل دارند یا اینکه شرایط جسمی آنها طوری است که نمی‌توانند از پشت سوتین را باز و بسته کنند می‌توانند از این مدل استفاده کنند.

مزیت دیگر این مدل در این است که فضای پشتی سوتین به صورت کامل در اختیار بوده و می‌تواند برای تزیین کردن مورد استفاده قرار گیرد. به همین دلیل سوتین پشت گیپور عموما جلو بازشو هستند. برای تزیین بخش جلویی هم معمولا بر روی قلاب از طرح‌هایی مثل پاپیون استفاده می‌شود.

سوتین هارنس

سوتین هارنس که با نام سوتین تحریک کننده در روابط جنسی نیز شناخته می‌شوند بیشتر دارای طراحی بندی هستند. در طراحی این سوتین‌ها از قلاب‌های مختلف در نواحی اتصالات استفاده شده که هارنس ایجاد شده در بخش‌هایی مثل کاپ سینه، بالای سینه، پشت و حتی کمر ایجاد می‌شود.

خرید سوتین هارنس دار
سوتین‌های بند هارنس یا هارنس‌دار دارای بندهای پشتی متعدد، بند روی کاپ و گردنی مخصوص هستند که برای روابط همسری مناسب هستند.

این نوع سوتین را می‌توان به نوعی سوتین فانتزی در نظر گرفت. برای خانم‌هایی که سینه بزرگ دارند نیز مناسب هستند، البته مدل‌هایی که دارای هارنس هستند.

معمولا ۹۰ درصد خانم‌های متاهل حداقل یک یا دو مدل سوتین هارنس در جعبه سوتین و لباس زیر خود دارند. چرا که تاثیر بسیار بالایی در قدرت تحریک همسر و شریک جنسی دارند.

یعنی دیگر مدل‌های سوتین با هدف اینکه سینه‌ها را بهتر حمایت کنند دارای بند اضافه در بخش میانی هستند. البته گاهی اوقات نیز این بندها با هدف تزیین کردن و زیباتر کردن سینه استفاده می‌شوند.

بیشتر سوتین‌های هارنس نیز به صورت گردنی هستند. اما اگر به دنبال سوتین تحریک کننده هستید، بهترین نوع آن سوتین‌های هارنس کامل است که کاملا به صورت بندی طراحی شده و خبری از کاپ و متعلقات دیگر درون آن نظیر جک، فنر و پد نیست.

سوتین توکار

این مدل سوتین درست درون تاپ و زیرپوش زنانه تنظیم می‌شوند که در واقع می‌توان گفت همان تاپ و زیر پوش زنانه هستند. در این نوع پوشش از کاپ استفاده شده تا نوک سینه‌ها مشخص نباشند. همچنین به منظور فرم دهی به سینه در برخی مدل‌ها نیز از فنر استفاده می‌شود. برخی دیگر نیز می‌توانند فاقد فنر باشند. عموما نیز به صورت تمام تنه طراحی می‌شوند.

این مدل برای استفاده روزمره و درون خانه گزینه بسیار عالی هستند. اگر نمی‌خواهید سوتین جداگانه به تن داشته باشید، می‌توانید از سوتین توکار استفاده کنید. لباس‌هایی مثل مایو مخصوص شنا نوعی از این سوتین‌ها هستند.

سوتین بدون بند یا نامرئی

بند نامرئی، بند شفاف یا بند شیشه‌ای نام دیگر این مدل سوتین است و همانطور که از نامش مشخص است برای کسانی که از لباس‌های مجلسی استفاده می‌کنند که نبایند بند سوتین مشخص باشد مناسب است. این مدل می تواند بدون بند نیز باشد که برای لباس‌های برلت گزینه مناسبی است. پوشش و نگهداری چنین مدل‌هایی هم از طریق چسب انجام می‌گیرد.

انواع سوتین بدون بند یا نامرئی
سوتین بند نامرئی برای پوشیدن زیر لباس‌های مجلسی که بند شانه نازک دارند مناسب است.

لباس‌های دکلته، یقه باز یا پشت باز به دلیل طراحی که برای مراسم خاص مثل عروسی دارند لازم است که از سوتین مناسبی استفاده شود. چرا که بندهای سوتین در نواحی خاصی قرار دارند که باز بوده و مشخص بودن آن زمخت است. از همین روی از سوتین‌های بدون بند یا بند نامرئی استفاده می‌شود.

عموما این مدل دارای بند با قابلیت جدا شدن هستند. حتی برخی مدل‌ها نیز دارای بند پشتی شفاف هستند تا از زیر لباس زیر مشخص نباشند.

سوتین فنردار و بدون فنر

سوتین فنردار یا بدون فنر به دسته‌ای از سوتین‌ها اطلاق می‌شوند که در کاپ خود دارای فند در کناره‌ها هستند. این فنرها برای فرم دهی به سینه در سوتین کار شده‌اند و به صورت توکار در دوخت کناری سوتین قرار دارند.

سوتین فنردار و بدون فنر
سوتین فنردار برای حمایت بهتر از سینه مناسب است.

فنر استفاده شده در سوتین‌ها معمولا از جنس پلاستیک است. فنرها در شکل‌های مختلف گرد و حالت دار وجود دارند که موجب جکع شدگی سینه از کنار یا زیر سینه‌ها می‌شوند تا فرم دهی به سینه‌های ما را انجام دهند.

دو نوع فنر نیز در سوتین استفاده می‌شود. یک سری به صورت سراسری هستند که نیمی از کاپ را از بخش کناری پوشانده‌اند و یک سری دیگر نیز مقدار نصب این را پوشش می‌دهند که صرفا برای جمع کردن سینه درون سوتین قرار می‌گیرند.

تفاوتی هم ندارد که سوتین شما از نوع توری باشد یا اینکه اسفنجی. در هر حالت می‌توان از فنر در هر دو به منظور فرم دادن به سینه استفاده کرد.

سوتین بدون پد

این سوتین‌ها همانطور که از نامشان مشخص شده فاقد پد هستند. یعنی هیچگونه اسفنج، جک یا نیم جک در آنها استفاده نشده و شاید تنها در برخی مدل‌ها دارای پد برای مخفی کردن نوک سینه‌ها باشند.

بهترین کارکردی که این مدل دارند برای افرادی با سینه‌های بزرگ است؛ چرا که این مدل سایز بزرگ‌تری از سینه را نمایش نداده و درواقع سایز واقعی سینه را مشخص می‌کنند.

این مدل اغلب از جنس توری، گیپور و دانتل هستند که می‌توانید آنها را در رنگبندی مختلف و طراحی گوناگونی پیدا کنید. برای فرم دهی به سینه‌ها نیز می‌توانید از مدل‌های سوتین بدون پد فنردار استفاده کنید.

سوتین بالکنی

سوتین بالکنی یا همان بالکن دار به دلیل شباهت زیادی که به بالکن دارد به این نام شناخته می‌شود. این سوتین دارای کاپ با ارتفاع کم است که مناسب افرادی با سینه‌های کوچک است و می‌توان آن را به راحتی زیر لباس‌هایی که یقه ندارند پوشید.

به دلیل اینکه کاپ ارتفاع کمی دارد، افرادی که سینه بزرگی دارند بهتر است از این سوتین استفاده نکنند. چرا که سینه‌ها از بخش بالایی کاپ خارج شده و جلوه بدی خواهد داشت.

مدل های سوتین بالکنی
سوتین بالکنی برای خانم‌های با سینه فلت و کوچک مناسب است. همچنین می‌توان برای لباس‌هایی که یقه باز هستند از آنها استفاده کرد.

بند این سوتین‌ها برخلاف دیگر مدل‌ها، با فاصله بیشتری نسبت به هم روی سرشانه قرار می‌گیرند. برای همین سینه‌ها را گرد نشان خواهند داد و کمی هم لیفت می‌دهند. استفاده از این نوع ترکیب بند و کاپ باعث می‌شود که سوتین‌ها نیز به سمت بالا کشیده شوند. پس اگر به دنبال سوتینی مناسب برای فرم دادن سینه به سمت بالا هستید این مدل مناسب شماست.

یکی دیگر از کارایی‌های این مدل سوتین برای خانم‌هایی است که دارای شانه پهن و سینه سفت هستند. سینه‌های سفت در این سوتین زیبایی خارق‌العاده‌ای را با توجه به کاپ کم ارتفاعشان خواهند داشت.

سوتین تیشرتی

این نوع سوتین برای استفاده روزمره گزینه بسیار عالی هستند و تقریبا در کمد لباس زیر هر خانمی می‌توان چند مدل از این سوتین را پیدا کرد.

طراحی این مدل سوتین کاملا صاف بوده و بر روی کاپ نیز محل دوخت قابل مشاهده نیست. برای همین استفاده از آن زیر لباس‌های نازک عملکردی بسیار عالی دارد. در تمامی این مدل سوتین، درون کاپ با اسفنج پوشیده شده تا ضمن فرم دادن به سینه، نوک سینه‌ها را نیز مخفی کند.

سوتین تینیجری یا دخترانه

سوتین تینجری(Teenage) که با نام سوتین مناسب نوجوانان نیز شناخته می‌شود مناسب دخترانی است که تازه به سن بلوغ رسیده و سینه‌های آنها در حال رشد کردن است.

انواع سوتین تینیجری دخترانه
سوتین‌های تینجری برای خانم‌های نوجوان مناسب است که هنوز سینه‌های انها به قدری بزرگ نشده که نیازی به بیتن سوتین اسفنجی یا جکدار داشته باشند.

به دلیل اینکه در این دوران سینه‌ها سفت بوده و عموما دردناک هستند، بستن مداوم سوتین برای دختار می‌تواند کار آزاردهنده‌ای باشد؛ خصوصا اینکه تازه چنین تجربه دلهره آوری را داشته و برای دخترانی که استرس زیاد دارند، می‌تواند در آینده صدمات زیادی داشته باشد.

این سوتین‌ها معمولا بدون بند و قلاب هستند تا به راحتی بتوان آنها را بر تن کرد. در واقع می‌توان گفت که شکل خاصی از نیم تنه‌های ورزشی را دارند. از پد سراسری درون آنها استفاده نشده و صرفا در بافت درون پارچه و در بخش نوک سینه به منظور پوشش این ناحیه از پد کوچکی استفاده شده است.

همچنین چون دختران در حال رشد هستند و سینه‌ها هنوز به شکل و اندازه سوتین مناسب نرسیده‌اند، از فنر در این مدل استفاده نمی‌شود تا هم احساس راحتی داشته باشند و هم اینکه فشاری به سینه‌ها وارد نشود.

سوتین پوش آپ

سوتین پوش آپ(push up) همان طور که از نامش مشخص است برای فرم دهی و لیفت دادن سینه به سمت بالا طراحی شده است. علاوه بر این سینه‌ها را نیز نزدیک به هم قرار می‌دهد که به همین دلیل با نام سوتین لیفتی یا سوتین لیفت دهنده نیز شناخته می‌شود.

سوتین و سینه بند پوش آپ
سوتین‌های پوش آپ برای فرم دهی سینه مناسب هستند که فاصله کاپ‌ها و نوع طراحی کمک می‌کند سینه‌ها به سمت بالا لیفت داشته باشند.

طراحی کاپ این سوتین طوری است که کاپ‌ها کاملا جدا از هم هستند و برای همین یک فاصله کمی بین دو کاپ وجود دارد و بر خلاف دیگر مدل‌ها، کاپ‌ها به صورت نواری به هم متصل نیستند. از همین رو با نام سوتین یقه باز یا چاکدار نیز شناخته می‌شوند.

در این سوتین از اسفنج و جک استفاده می‌شود تا سینه‌ها بزرگ‌تر و خوش فرم نشان داده شوند. همچنین چون کاپ‌ها جدا از هم تفکیک شده‌اند می‌توان از فنر با مقدار بیشتری استفاده کرد که به همین دلیل بیشتر این مدل‌ها دارای طراحی گرد یا معوج هستند.

سوتین ورزشی

سوتین‌های ورزشی همانطور که از نامشان مشخص است برای فعالیت‌های ورزشی که فعالیت زیادی داریم تولید می‌شوند تا پشتیبانی بیشتری از سینه‌ها داشته باشند.

انواع سوتین ورزشی
سوتین‌های ورزشی برای انجام تمرینات ورزشی و تحرکات زیاد مناسب هستند.

منظور از پشتیبانی اسن است که وقتی ما در حال انجام حرکات ورزشی هستیم، سینه‌های ما به بالا و پایین جابجا می‌شوند. این موضوع هم از این نظر که از نظر فرهنگ حاکم در کشور ما عیب به نظر می‌رسد و هم از این نظر که در دراز مدت به ما آسیب خواهد زد اهمیت دارد. چرا که همین جابجایی‌های کوچک موجب سایش بند سوتین روی شانه‌های ما می‌شوند که مشکلات پوستی ایجاد می‌کنند.

جدایی از این دو دلیل، یک دلیل دیگر که جزو دلایل اصلی است چون سینه‌ها فاقد عضله هستند، حرکاتی که شدت زیاد داشته باشند موجب پارگی در بافت داخلی سینه خواهند شد که سلامت ما را نیز به خطر می‌اندازند.

کاپ این سوتین‌ها به شکلی است که به صورت کامل سینه‌ها را پوشش داده و همچنین از بخش میانی چاک سینه نیز دارای یقه هستند تا ثبات بیشتری به سینه‌های ما داده و آنها را سر جای خود محکم کنند. در واقع این سوتین دارای پارچه خاصی است که از طریق فشار سینه‌ها را ثابت نگه می‌دارد، به همین دلیل با نام سوتین فشاری نیز شناخته می‌شوند.

سوتین کپسول دار

این نوع سوتین نیز یک مدل خاصی از سوتین ورزشی است، با این تفاوت که کاپ آنها به صورت جداگانه طراحی شده و دارای کپسول هستند. این کپسول‌ها بر خلاف سوتین ورژشی معمولی اجازه خواهند داد تا جریان هوا در سینه‌ها در گردش باشد.

سینه بند و سوتین کپسول دار ورزشی
سوتین کپسول‌دار از دیگر انواع سوتین ورزشی است که برای ورزش‌هایی که شدت فعالیت بالاتری دارند مناسب است. همچون دویدن.

به عبارت دیگر سوتین‌های کپسول دار دارای کاپ مخصوصی هستند که ساختار سفی به آنها داده است. شکل ظاهری آنها نیز از داخل طوری است تا جریان هوا را در سینه به گردش در آورند و از طریق بخش میانی که دو کاپ از یکدیگر جدا می‌شوند عبور دهند. مشکلی که سوتین‌های ورزشی عادی دارند چسبناک بودن کامل آنها به سینه است که موجب تعریق می‌شوند.

بنابراین اگر حساسیت پوستی دارید یا اینکه نمی‌خواهید حین انجام حرکات ورزشی تعریق زیادی داشته باشید بهتر است که از سوتین ورزشی کپسول دار استفاده کنید. علاوه بر این، افرادی که دارای سینه‌های درشت هستند بهتر است که از این مدل استفاده کنند، چرا که پشتیبانی بهتری نسبت به سوتین ورزشی فشاری دارد.

سوتین پرسی

سوتین‌های پرسی با هدف استفاده در لباس‌های نازک و بدن نما تولید می‌شوند. در این مدل ها از اسفنج استفاده می‌شود و یا اینکه اگر فاقد اسفنج باشند، صرفا درون کاپ از دو پد مخصوص برای مشخص نشدن نوک سینه استفاده شده است.

از آنجایی که لباس‌های بدن نما با هدف زیباتر نشان دادن بدن تولید می‌شوند، این سوتین‌ها نیز می‌توانند هم بدون فنر باشند و هم اینکه از فنر به منظورفمر دهی به سینه استفاده شده باشد.

سوتین برلت دار

سوتین برلت نوع دیگری از سوتین های مناسب برای نوجوانان هستند که البته خانم‌های بزرگسال نیز می‌توانند از این مدل استفاده کنند. این مدل سوتین دارای طراحی توری بوده و بسیار هم لطیف هستند.

انواع سوتین برلت Berlett
سوتین برلت که تلفیقی از سوتین کلاسیک، دانتل و نیم‌تنه است برای خانم‌هایی که دنبال سوتین راحتی هستند مناسب است.

تفاوت اصلی این سوتین‌ها در این است که فاقد جک، فنر و یا حتی بند نواری هستند. در واقع این سوتین‌ها با هدف راحتی طراحی شده و هیچگونه لیفتی هم روی سینه انجام نمی‌دهند. هدف از این سوتین نیز این است که به عنوان یک سوتین راحتی در خانه به صورت رزمره استفاده شود.

این سوتین‌ها برای اینکه زیباتر باشند نیز دارای طراحی گیپور یا دانتل هستند. در این مدل از کاپ داخلی نیز صرفا در حدی استفاده شده که نوک سینه‌ها را مخفی کند. پس اگر به دنبال یک سوتین راحتی هستید، شاید بهترین و در عین حال زیباترین انتخاب، سوتین برلت باشد.

سوتین پروانه ای (چسبی یا ژله‌ای)

این مدل سوتین فاقد هر گونه بند پشتی، نوار روی دوش و فنر است. در واقع این نوع سوتین را باید مدل خاصی از کاپ دانست که برای استفاده در لباس‌های مخصوص طراحی شده است.

سوتین پروانه ای (چسبی یا ژله‌ای)
سوتین پروانه‌ای یا چسبی برای پوشیدن زیر لباس‌های که دارای بند شانه نازک هستند، بند شانه ندارند یا یقه باز هستند مناسب است.

لباس‌هایی که جلو باز هستند، پشت باز هستند یا اینکه فاقد بند هستند برای این مدل سوتین انتخاب عالی خواهند بود. این سوتین‌ها به صورت دو کاپ جدا هستند که درون آنها به چسب مخصوص ژله‌ای آغشته است.

می‌توانید این کاپ‌ها را به سینه چسبانده و بدون اینکه نیازی به بستن بند و… باشد به سینه‌های خود لیفت دهید. همانطور هم که گفته شد مخصوص لباس مجلسی خاص طراحی شده تا بندها و سوتین برای این مدل لباس‌ها مشخص نباشند.

در این مدل از انواع سینه بند معمولا از بند برای تزیین کردن نیز استفاده می‌شود تا زیر لباس‌هایی که دارای یقه باز هستند زیبایی خاصی داشته باشند. در نظر داشته باشید که هنگام خرید این مدل سوتین باید به سایز آن دقت زیادی داشته باشید که دقیقا مطابق با کاپ سینه شما باشد.

سوتین پلانج برای لباس یقه باز

این نوع سوتین برای لباس‌های مجلسی جلوباز طراحی شده است. اگر لباس مجلسی برای عروسی و مهمانی خاص دارید که سینه‌های آن باز بوده و به شکل U یا V است، باید از این مدل سوتین استفاده کنید. چیدمان کاپ‌ها نسبت به موقعیت بند نیز طوری است که موجب فرم دادن سینه می‌شوند.

انواع سوتین پلانج
سوتین پلانچ نوع دیگری از لباس زیر مناسب لباس یقه باز است که به مشخص شدن چاک سینه کمک بیشتری می‌کند.

سوتین پلانج ترکیبی از سوتین تیشرتی و بالکنی است که:

 • بندهای سوتین به فاصله بیشتری از همقرار دارند.
 • کاپ دو سینه جدا از هم بوده و بر خلاف سوتین‌های معمولی از هم فاصله دارند.
 • طراحی بخش داخلی کاپ‌ها برش خورده است تا کاپ سوتین زیر لباس‌های با شکل U و V مشخص نباشد.

بنابراین می‌توان گفت که این مدل برای خانم‌هایی که از لباس یقه بازی مشخص می‌کنند که چاک سینه مشخص است مناسب خواهد بود. این سوتین‌ها در مدل‌های فنردار یا بدون فنر تولید شده و در برخی مدل‌ها به منظور فرم دهی به سینه نیز از جک یا نیم جک استفاده می‌شود.

سوتین مینی مایزر

همیشه قرار نیست به دنبال سوتین مخصوص بزرگ کردن سینه‌ها باشیم. برخی خانم‌ها که سینه‌های بزرگی دارند به دنبال سوتینی خلاف این مورد هستند.

انواع سوتین مینی مایزر و کوچک کننده سایز سینه
سوتین مینی مایزر برای خانم‌هایی که سینه بزرگ دارند مناسب است تا سینه آنها کوچکتر به‌نظر برسد.

سوتین مینی مایزر دقیقا برای این خانم‌ها طراحی شده تا سینه‌های خود را کوچک نشان دهند. کاپ این سوتین‌ها طوری طراحی شده تا سینه را به صورت کامل پوشش دهند و در کنار آن نیز پارچه این نوع سوتین دارای خاصیت محکم و کششی هستند تا سینه‌ها را جمع و فشرده‌تر کنند.

این سوتین‌ها با توجه به کاپ، بند و جنسی که دارند بخشی از سینه را به ناحیه بغل یا میان دو سینه هدایت می‌کنند. این موضوع باعث کاهش برآمدگی سینه شده و از سویی دیگر با توزیع سینه‌ها در حجم بیشتری به نوعی باعث می‌شود تا سینه‌ها به شکل فلت(Flat) به‌نظر برسند.

سوتین هالتر

سوتین‌ها هالتر تفاوتی عمده‌ای که با سایر سوتین‌ها دارند به بخش بند مربوط می‌شود که فاقد بند از روی سرشانه هستند. این نوع سوتین‌ها گردنی هستند و به همین جهت زیبایی خیره کننده‌ای را به شما خواهند داد.

سوتین و سینه بند هالتر
سوتین هالتر از دیگر انواع سوتین ورزشی است که دارای بند پهن و چندگانه است تا برای فعالیت‌های سنگین ورزشی حمایت بیشتری از سینه‌ها داشته باشد.

از پشت با بندهایی تقریبا به شکل هارنس نیز به بند پشتی متصل شده و ضمن کمتر کردن وزن وارد شده به گردن، زیبایی آن را نیز بیشتر می‌کنند. بیشتر به صورت نیم تنه نیز تولید می‌شود.

در هنگام خرید باید دقت کنید که بندهای پشتی سوتین زیاد نازک نباشند تا وزن سینه‌ها به گردن وارد نشود. همچنین بهتر است که زیاد و به صورت روزمره از این مدل استفاده نکنید؛ چرا که در دراز مدت و خصوصا زمانی که فعالیت زیادی انجام می‌دهید می‌توانند موجب گردن درد و حتی آرتروز گردن شوند.

این مدل به دلیل نیم تنه بودن بیشتر برای لباس‌هایی که گردنی هستند مناسب است تا سینه‌ها را نیز بهتر جمع کنند و برجستگی سینه از روی لباس زیاد مشخص نباشد. از جمله این لباس‌ها می‌توان به لباس‌های یقه گرد اشاره کرد.

سوتین دکلته

این مدل سوتین با هدف استفاده در لباس‌های مخصوص دکلته تولید می‌شوند. ساختار این مدل به این صورت است که اولا بندهای روش دوش یا به صورت نامرئی هستند و یا اینکه بسیار باریک هستند. در بخش زیر سینه نیز بندها به صورت باریک طراحی می‌شوند تا از بخش زیر سینه به آنها فرم بدهند.

انواع سوتین دکلته برای لباس های دکلته
سوتین دکلته برای استفاده زیر لباس‌های مخصوص که یقه باز هستند مناسب است.

سوتین‌های دکلته دارای پارچه‌ای با کشش بالا هستند که فاقد کاپ هستند. چرا که لباسی که استفاده می‌کنید نیازی به کاپ ندارد. فرم دادن به سینه در این سوتین‌ها صرفا از طریق نوار پایینی انجام می‌گیرد، چرا که کاپ این مدل سوتین‌ها بر روی لباس در نظر گرفته شده است.

لذا در هنگام خرید باید به این موضوع دقت کنید که دقیقا مطابق با سایز سینه شما باشد و بخش میانی سینه را پوشش دهد. بخش میانی این سوتین‌ها(بالا چاک سینه) نیز دارای نقوش و طرح برجسته هستند که در رنگ‌های مختلفی نیز تولید می‌شوند. البته باید آن را نیز متناسب با رنگ لباس انتخاب کنید.

سوتین قابل تبدیل یا چند منظوره

این نوع سوتین‌ها همانطور که از نامشان مشخص است قابلیت تبدیل شدن به چند مدل مختلف را دارند. همانطور که تا اینجا با بیش از ۲۰ مدل مختلف آشنا شدید، مدل چند منظوره آخرین نوعی است که بررسی می‌کنیم.

سوتین قابل تبدیل یا انواع سوتین چند منظوره
سوتین قابل تبدیل دارای طراحی است که می‌توانید بندها را به صورت معمولی یا ضربدری ببندید تا برای پوشیدن زیر لباس‌های مختلف مناسب باشند.

در این مدل منظور از تبدیل شدن درواقع به بند سوتین برمی گردد. بند این سوتین‌ها از سه بخش پشت، درون کاپ و کناره‌های کاپ قابلیت جدا شدن و نصب را دارند. علاوه بر این این امکان را خواهند داد تا بتوانید بند را به صورت معمولی، ضربدری یا گردنی نیز استفاده کنید. در کنار همه این‌ها قابلیت این را هم دارند تا بند را به صورت کامل جدا کرده و از بند دیگری استفاده کنید.

در چنین شرایطی سوتین می‌تواند متناسب با لباس و نوع استفاده شما تغییر حالت دهد که در نتیجه مناسب گزینه‌های مختلفی خواهد بود.

مثلا می‌توانید از بند شیشه‌ای یا نامرئی برای لباس‌های فاقد بند از این سوتین استفاده کنید بدون اینکه نیاز به خرید سوتین دیگری داشته باشید. یا اینکه آن را با لباس‌هایی که پشت باز هستند، با تغییر بند به حالت گردنی و البته بند نامرئی بپوشید.


جمع بندی و کلام آخر

در این مقاله از مجله ساتین مد به بررسی انواع سوتین زنانه بر اساس کاربرد و موقعیت‌هایی که دارند پرداختیم. یاد گرفتیم که بر اساس شرایط محیطی، زمانی و فرهنگی موجود که در کشور ما وجود دارد، چرا باید در موقعیت‌های مختلفی از سوتین مناسب استفاده کنیم.

سپس با یک طبقه‌بندی ریز‌تر به بررسی انواع مختلفی از سوتین‌ها پرداخته و ویژگی‌هایی که در طراحی و هدف تولید آنها وجود دارند را با هم بررسی کردیم.

امیدوارم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته و طبق این راهنما بهترین سوتین را برای موقعیت‌های خاص و به یاد ماندنی در زندگی خود به تن کنید. برای مشاهده انواع سوتین‌های معرفی شده و خرید آنها با قیمت مناسب می‌توانید وارد سایت ساتین مد شده و محصول مورد نظر را همراه با تخفیف خریداری کنید.

در صورتی که نیاز به سوال یا راهنمایی در انتخاب سوتین دارید می‌توانید از بخش نظرات آن را ارسال کنید تا شما را راهنمایی کنید. همچنین با مراجعه به صفحه خرید سوتین نیز می‌توانید به انواع مختلفی از سوتین‌هایی که در این مقاله معرفی شده است دسترسی داشته باشید.

چند نوع سوتین داریم؟

به طور دقیق نمی‌توان گفت که چند نوع سوتین داریم؛ چرا که هر یک از سوتین‌ها بر اساس نوع و کاربردی که در موقعیت مختلف دارند به چندین دسته تقسیم می‌شوند.
برای تقسیم بندی انواع سوتین شاید دسته‌بندی آنها در چند گروه بهترین گزینه باشد.

هر یک از انواع سوتین‌ها با هم چه فرقی دارند؟

تفاوت سوتین‌ها را می‌توان از نظر طراحی و متریالی که در انها استفاده شده است دسته‌بندی کرد. برخی از این موارد شامل جک، فنر، پد، بند نامرئی و استفاده از پارچه خاصص هستند که موجب شده که بیش از ده‌ها مدل سوتین تولید شود.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 4.9 / 5. مجموع آرا: 57

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *