ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

8 نکته مهم مراقبت از واژن و بیکینی

مراقبت از واژن و بیکینی نیازمند رعایت نکات متنوعی در استفاده از لباس زیر، محصولات دوران قاعدگی، استحمام و حتی شستشوی مناسب است. به طور کلی ناحیه تناسلی خود دارای یک سیستم پاک کننده است که لزومی ندارد از محصولاتی همچون ژل یا صابون استفاده کنید.

تنها کاری که برای مراقبت از این ناحیه باید انجام داد خشک نگه داشتن آن و عدم استفاده از برخی محصولات و پوشش‌ها است. لباس زیر در این بین نقش تعیین کننده‌ای را ایفا خواهد کرد.

8 نکته مهم مراقبت از واژن و بیکینی

در ادامه این مطلب از مجله ساتین مد به بررسی 8 نکته بسیار مهم برای مراقبت از واژن می‌پردازیم که به صورت روزمره با آنها سر و کار خواهید داشت.

۱. استفاده از لباس زیر با الیاف کاملا طبیعی

استفاده از شورت نخی زنانه ساخته شده از الیاف کاملا طبیعی بهترین گزینه برای انتخاب لباس زیر است. الیاف نخ امکان تنفس را برای ناحیه تناسلی فراهم کرده و جریان گردش هوای بهتری را نسبت به سایر الیاف غیر مصنوعی ایجاد می‌کنند.

در نتیجه مانع از ایجاد رطوبت خواهند شد که خود عامل مهمی برای ابتلا به انواع قارچ، بیماری پوستی و بوی بد در ناحیه واژن است.

در حالی که شورت‌هایی ساخته شده از الیاف غیر طبیعی مثل نایلون، حساس هستند و باعث تحریک پوست ناحیه تناسلی می‌شوند. خانم‌هایی که فعالیت زیادی دارند، در اثر این سایش ممکن است احساس کز و حتی زخم جزئی را داشته باشند.

برای خرید شورت مناسب ساخته شده از الیاف نخی و استفاده از لایه نخ‌پنبه که جذب رطوبت بالایی دارد می‌توانید روی دکمه زیر کلیک کرده و انواع شورت زنانه را از فروشگاه آنلاین ساتین مد خریداری کنید.

مراقبت از واژن و بیکینی با عدم استفاده از شوینده صابونی

۲. عدم استفاده از صابون برای شستشو

خیلی از خانم‌ها تصور می‌کنند که باید برای شستشوی واژن از انواع صابون‌ها و ژل‌ها استفاده کنند. در حالی که دستگاه تناسلی خود دارای یک سیستم تمیز کننده است.

استفاده از این مواد صابونی صرفا سطح PH واژن را به هم می‌ریزد که باعث ایجاد قارچ و بیماری در واژن می‌گردد. اگر به دنبال تمیز نگه داشتن و مراقبت از واژن هستید، لزومی ندارد که از شوینده‌های صابونی، ژلی و حتی شستشوی واژینال با آب ساده استفاده کنید.

۳. عدم شستشوی لباس زیر با سایر لباس‌ها

لباس زیر در تماس نزدیک با ناحیه تناسلی است. بنابراین شستشوی لباس زیر با سایر لباس‌ها می‌تواند کثیفی و عوامل حساسیت‌زا را به لباس زیر منتقل کند. خصوصا در شستشوی ماشینی که آبکشی آن توسط دست صورت نمی‌گیرد و احتمالا درصد زیادی از این عوامل برجای می‌ماند.

حتما لباس زیر خود را دستی بشویید و لوازم مختلفی هم که برای شستشو استفاده می‌کنید، در تماس با سایر لباس‌ها نباشند. انتخاب شوینده مناسب نیز شرط مهمی است که بهتر است از پودرهای لباسشویی استفاده نکنید و به جای آن مایعات را در نظر بگیرید.

پودرها در صورت شستشوی نامناسب در بافت پارچه باقی مانده و در صورت ایجاد رطوبت در واژن هم عاملی برای بوی بد هستند و هم اینکه باعث ایجاد حساسیت می‌شوند.

در نگهداری از لباس زیر نیز باید همینطور عمل کنید. سعی کنید شورت زنانه و سوتین زنانه خود را دور از سایر لباس‌ها نگهداری کنید. استفاده از کیف‌های مخصوص نگهداری لباس زیر انتخاب عالی هستند که می‌توانید آنها را با کلیک روی دکمه زیر از فروشگاه ساتین مد خریداری کنید.

۴. خشک نگه داشتن واژن و کاهش رطوبت

رطوبت عامل مهمی برای ایجاد بوی بد در واژن، ایجاد قارچ و حساسیت پوستی است. سعی کنید همیشه این ناحیه را تا جای ممکن خشک نگه دارید. لباس زیر برای این منظور نقش موثری در مراقبت از واژن دارد.

استفاده از شورت‌های نخی به شما کمک می‌کند که ضمن فراهم کردن گردش هوای بهتر، ناحیه واژن را با جذب رطوبتی که الیاف پنبه دارند جذب کنید.

۵. تعویض مرتب لباس زیر

اگر جزو خانم‌هایی هستید که ترشحات زیادی دارد، تعویض مرتب لباس زیر را به شما توصیه می‌کنیم. خصوصا در دوران پریود که ترشحات بیشتر بوده و با توجه به لزوم استفاده از محصولاتی نظیر نوار بهداشتی، رطوبت این ناحیه بیشتر هم خواهد بود.

تعویض مرتب لباس زیر کمک می‌کند که این ترشحات که با ماندن مدت طولانی بر روی پوست موجب ایجاد عفونت و قارچ می‌شوند از بدن خود دور کنید.

در هنگام تعویض لباس زیر هم حتما شستشو با آب را انجام داده و با استفاده از دستمال ناحیه واژن را کاملا خشک کرده و سپس لباس زیر جدید خود را بپوشید.

رعایت و مراقبت از واژن در دوران پریود

۶. رعایت بهداشت در دوران پریود

نوار بهداشتی، تامپون و کاپ قاعدگی انواع مختلفی از محصولات مناسب برای این دوران هستند. اگر ترشحات بدن شما در این دوران زیاد نیست، لزومی ندارد که از کاپ قاعدگی استفاده کنید. به همین ترتیب استفاده از هر یک از این محصولات کاملا باید بر اساس شرایط بدنی شما و میزان ترشحات باشد.

تامپون‌ها با اینکه گزینه بسیار ساده و در دسترس‌تری هستند، اما اگر هنگام استفاده نکات بهداشتی آنها را در نظر نگیرید می‌توانند عامل مهمی برای ایجاد بوی بد واژن و حتی احتما ایجاد بیماری باشند.

استفاده از نوار بهداشتی بهترین انتخاب برای دوران پریود است. توصیه می‌کنیم از این محصول در این دوران استفاده کنید.

۷. استفاده درست از دستمال توالت

اینکه از توالت سنتی یا فرنگی استفاده کنید، مهم نیست؛ مهم این است که در هر دو پس از استفاده با استفاده از دستمال ناحیه واژن را کاملا خشک کنید تا خیس نباشد.

  • اگر از توالت فرنگی استفاده می‌کنید، کشیدن دستمال از عقب به سمت جلو به این معنی است که کثیفی و عوامل بیماری‌زا را از ناحیه مقعد به سمت واژن هدایت می‌کنید. پس حتما خود را عادت دهید که دستمال را از سمت جلو به عقب بکشید.
  • در صورت استفاده از توالت سنتی هم پس از شستشو برای اینکه رطوبت حاصل از شستشو را به حداقل برسانید، حتما با استفاده از دستمال توالت این ناحیه را خشک کنید.

فراموش نکنید که دستمال استفاده شده هم باید در محیط توالت به خوبی نگهداری شود و از دستمالی هم استفاده کنید که کاملا نرم و لطیف باشد که موجب ایجاد حساسیت نگردد.

۸. ادرار پس از رابطه جنسی را جدی بگیرید!

در هنگام برقراری رابطه جنسی احتمال اینکه میکروب‌هایی از محیط خارج یا ناحیه تناسلی شریک جنسی به مجاری ادراری شما وارد شوند وجود دارد. از سوی دیگه برخی افراد نیاز به استفاده از برخی محصولات همچون ژل روان کننده یا اسپری تاخیری دارند که توصیه می‌شود اثر آنها در واژن باقی نماند.

برای همین پس از برقراری رابطه جنسی ادرار کنید که این میکروب‌ها از مجاری واژن خارج شوند. ادرار در سیستم بدنی تمامی جانداران، مانند یک پاک کننده عمل می‌کند.


جمع‌بندی و سوالات متداول

مراقبت از واژن و بیکینی صرفا محدود به رعایت این نکاتی نیست که گفته شد. ده‌ها عوامل دیگر وجود دارد که باید هر یک از آنها را از ابعاد مختلفی در زمان‌های گوناگون مثل ایجاد رابطه جنسی، پوشیدن لباس زیر، چگونگی از بین بردن موهای زائد و حتی چگونگی شستشو پس از توالت مورد بررسی قرار داد.

در این مطلب از مجله ساتین مد سعی کردیم موارد کلی که بیشتر به صورت روزمره با آنها سر و کار دارید را ذکر کنیم. به نظر شما چه چیزهای دیگری وجود دارد؟ خوشحال می‌شویم از بخش نظرات دیدگاه‌های خود را با ما به‌اشتراک بگذارید.

چه نکاتی را باید برای مراقبت از بیکینی رعایت کرد؟

به طور کلی استفاده از لباس زیر مناسب می‌تواند مراقبت از واژن را تا حد بسیار بالایی انجام دهد. اما در این بین باید برخی نکات دیگر را در هنگام شستشو و استحمام، برقراری رابطه جنسی و استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی رعایت کنید.

در چه مواردی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که احساس می‌کنید عواملی همچون احساس درد هنگام ادرار یا برقراری رابطه جنسی، التهاب و برآمدگی، زخم یا تاول واژن، ترشحات غلیظ سبز، زرد یا خاکستری، خونریزی و یا خارش مداوم واژن دارید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 4

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *