ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

راهنمای خرید سوتین شیردهی و بارداری

سوتین شیردهی که برخی آن را به اشتباه با سوتین بارداری نیز می‌شناسند، همانطور که از نامش مشخص است مخصوص دوران شیردهی برای مادرانی است که تا سنین تقریبا ۲ سالگی به نوزاد خود شیر می‌دهند. این نوع سوتین با توجه به ساختار خاصی که در کاپ و بندها دارد، می‌تواند در شیر دادن به نوزاد، کار مادر را بسیار راحت‌تر کند. لذا در ادامه این پست می‌خواهیم با راهنمای خرید سوتین شیردهی به بررسی کلیه ابعاد این نوع محصول بپردازیم.

پیش از اینکه ادامه این پست را مطالعه کنید، شما می‌توانید با ورود به فروشگاه اینترنتی ساتین مد به انواع مختلفی از لباس زیر زنانه از برندهای ایرانی و خارجی دسترسی داشته باشید. ما با توجه به سایزبندی و وجود انواع سوتین این شرایط را فراهم کرده‌ایم که به کمک فیلترهای موجود در سایت بتوانید با رنگ‌بندی و ظاهر دلخواه خود سریعا این محصولات را یافته و با تحویل سریع از طریق شرکت پست در هر جای ایران که هستید درب منزل دریافت کنید.

سوتین شیردهی چیست؟

با توجه به نوع نگرش، مذهب و فرهنگی که در کشور ما وجود دارد، یکی از مشکلات عمده مادرانی که به‌تازگی صاحب فرزند شده‌اند، شیردهی در بیرون از «خلوت مادر و فرزندی» است. متاسفانه آن‌طور که خود ما می‌دانیم، نگاه‌ها در چنین شرایطی برای مادر اذیت‌کننده بوده و حتی شاهد بوده‌ایم که برخی شیر دادن به نوزاد را در چنین شرایطی «تابو شکنی» می‌دانند.

سوتین شیردهی چیست؟ راهنمای خرید سوتین شیردهی

سوتین شیردهی همانطور که از نامش مشخص است طوری طراحی شده که مادر به سادگی بتواند به نوزاد خود شیر دهد. در این سوتین کاپ دارای یک بدنه است که رویه آن از طریق دکمه، زیپ یا هر نوع بست دیگری از بخش بالایی یا کناره‌ها بیرون می‌رود. سپس مادر می‌تواند کل سینه را از درون فضای موجود کاپ خارج کرده یا اینکه صرفا ناحیه نوک سینه را خارج و به نوزاد خود شیر دهد.

در نتیجه دیگر خبری از درگیر بودن با سوتین نیست که مادر بخواهد سینه خود را از بند زیرین یا بالای کاپ برای شیر دادن به نوزاد خارج نماید. زمانی که از سوتین معمولی استفاده کنید، جدایی از اینکه باید یک دست شما در حال نگهداری پوشش دیگر برای مشخص نبودن کامل سینه باشد، در کنترل و بغل کردن نوزاد برای شیردهی نیز دچار مشکل خواهید بود.

اما وقتی از سینه بندی شیردهی استفاده کنید، به راحتی و بدون اینکه فشاری هم از طریق سوتین به سینه‌ها وارد کنید، می‌توانید به نوزاد شیر دهید. جدایی از همه این‌ها، سوتین نیز عمر کوتاهی نخواهد داشت. چرا که خارج کردن سینه از زیر یا بالای سوتین، موجب کش آمدن، گشادی و از دست رفتن شکل طبیعی آن خواهد شد.

چرا باید از سوتین شیردهی استفاده کنیم؟

چرا باید از سوتین شیردهی استفاده کرد؟

تفاوت این سوتین صرفا در کاپ آن نیست و جدایی از این در تولید محصولات مناسب و با کیفیت، از پارچه و نوع دوختی استفاده می‌شود که برای مادر حساسیت ایجاد نکند.

مادران در زمان بارداری و به‌ویژه پس از آن، حساسیت زیادی در ناحیه سینه‌ها دارند که لمس شدن آنها با پارچه‌ای که در سوتین معمولی استفاده می‌شود برای آنها آزار دهنده است. یا اینکه وجود برخی چیزهای تزئینی در سوتین هم می‌تواند این حساسیت را به‌دنبال داشته باشد. همچنین دوخت سوتین از الیاف مصنوعی نیز باعث تعریق و حساسیت می‌گردد. در نتیجه باید از سوتینی استفاده کرد که از الیاف پنبه و نخ بوده و جدایی از عدم ایجاد حساسیت، جنس نرمی هم داشته باشد تا در لمس شدن با نوک سینه موجب ناراحتی مادر نگردد.

در نظر داشته باشید که به دلیل تغییرات هورمونی و اندامی پس از زایمان، توجه به سلامت جنسی و تیپ اندامی برای خانم‌ها زیاد حساسیت برانگیز شده و دچار حساسیت می‌شوند. لذا استفاده از یک سوتین شیردهی می‌تواند از برخی مشکلات که در نتیجه عدم استفاده از آن ایجاد می‌شود، جلوگیری نماید.

موضوع دیگر به سایز سینه‌ها برمی‌گردد. در دوران شیردهی سینه خانم‌ها برای اینکه باید تولید شیر کرده و نگهداری نماید حجیم‌تر شده و پس از شیردهی اندازه سینه کوچکتر می‌شود. لذا سوتین معمولی که سایز ثابتی دارد، در این دوران از جهت تغییر سایز سینه‌ها درون کاپ می‌تواند بسیار اذیت کننده باشد.

تفاوت سینه بند شیردهی و معمولی

سوتین‌های معمولی، مخصوص دوران بارداری و شیردهی چند تفاوت عمده با هم دارند که عمده‌ترین آنها مربوط به کاپ سوتین بوده و تفاوت دیگر در ساختار بدنه کلی سوتین برای اتصالات است تا حمایت بهتری از سینه‌ها داشته باشد. اگر بخواهیم دقیق‌تر این موضوع را بررسی کنیم، تفاوت‌ها عبارتد از:

 • جنس پارچه به کار رفته در سوتین که ضد حساسیت بوده و نرم است.
 • بندهای روی شانه پهن‌تر بوده و خاصیت کشسانی بیشتری دارند.
 • اتصالات در بند پشتی از طریق قزن بیشتر است و معمولا با قزن‌های ۳ تا ۵ ردیف سروکار داریم.
 • به‌منظور راحتی و بزرگ‌تر نشان ندادن سینه فاقد فنر و اسفنج هستند.

بندهای این سوتین با اینکه خاصیت کشسانی بیشتری دارند، اما سیستم تعلیق بهتری را دارا هستند که به شما امکان می‌دهند تا ضمن راحتی در شیردهی به نوزاد، با تغییرات روزانه سایز سینه‌ها درون کاپ نیز مشکلی نداشته باشید.


انواع سوتین شیردهی و بارداری

انواع سوتین شیردهی و بارداری

این مدل سوتین نیز با توجه به ساختارهایی که دارد، در چند مدل راهی بازار شده است که شاید در آینده نیز شاهد مدل‌های دیگری از آن باشیم. برخی از آنها عبارتند از:

سوتین شیردهی مخصوص خواب

این سوتین برای مادرانی است که بیشتر مایل هستند به صورت خوابیده به نوزاد خود شیر دهند. تفاوت زیاد خاصی با سایر انواع سوتین شیردهی ندارند، بلکه صرفا ظکل درز روی کاپ است که باعث نامگذاری آنها به سوتین مخصوص خواب شده است.

درز این نوع سوتین بیشتر بوده و به صورت خطی است که بتوان نوک سینه را از درون کاپ از جای دلخواهی خارج کرد. برعکس برخی مدل‌ها که شاید صرفا این درز در مرکز کاپ در نظر گرفته شده باشد.

سینه بند شیردهی اسفنجی

با اینکه سوتین‌های شیردهی عموما به دلیل بزرگ بودن سایز سینه در این دوران فاقد اسفنج هستند، اما برخی مادران به هر دلیل شخصی تمایل به استفاده از سوتینی دارند که ضمن دارا بودن کاپ مخصوص شیر دادن، دارای اسفنج هم باشد. به سوتین‌های اسفنجی که این ویژگی را دارند سوتین شیردهی اسفنجی گفته می‌شود.

سینه بند شیردهی فنردار

سوتین‌های مخصوص دوران شیردهی عموما فاقد فنر هستند. چرا که وجود فنر می‌تواند به دلیل تغییرات سایز سینه برای خانم‌ها اذیت کننده باشد. اما برخی مدل‌ها دارای فنر محدودی هستند.


راهنمای خرید سوتین شیردهی

مثل هز سوتین دیگری، برای خرید سوتین شیردهی نیز باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

بهترین زمان اندازه گیری سوتین شیردهی را فرا بگیرید

تغییر اندازه سینه در خانم‌ها برای دوران شیردهی در چند دوره مختلف انجام می‌گیرد که از ماه‌های اواخر بارداری آغاز می‌گردد. پس از زایمان سایز سینه خانم‌ها به بزرگ‌ترین حد خود می‌رسد؛ اما در صورتی که همراه با دوره تغییرات هورمونی باشد این اندازه می‌تواند بزرگ‌تر از این نیز باشد.

لذا بهترین دوره برای خرید سوتین شیردهی برای هر کسی یکسان نیست. اما در یک حالت استاندارد توصیه می‌شود که پیش از زایمان یک سوتین که «اندازه کامل قفسه سینه» شما را در بر بگیرد برای خرید انتخاب کنید. در خصوص اندازه کاپ سوتین نیز دقت کنید که هر سایزی که فکر می‌کنید مناسب شماست، یک سایز بزرگ‌تر از آن را انتخاب کنید.

این نکته را هم فراموش نکنید که پس از چند هفته از زایمان، سینه‌ها کمی کوچک‌تر از روزهای اولیه زایمان خواهند شد که در این زمان می‌توانید به راحتی سایز مناسب‌تر و استانداردتری را برای خرید انتخاب کنید.

به نوع کاپ سوتین دقت کنید

کاپ سوتین اصلی‌ترین تفاوت سوتین شیردهی با سوتین معمولی است. لذا در هنگام خرید دفت کنید که اولا از مدلی که نحوه بسته شدن آن برایتان راحت‌تر است استفاده کنید. به عنوان نمونه کاپ‌هایی که زیپی هستند برای برخی خانم‌ها به‌دلیل وجود زیپ زیاد جالب توجه نیستند. همچنین در این مدل اگر هنگام بستن زیپ دقت نکنید، نوک سینه ممکن است لای زیپ گیر کرده و زخمی شود.

اما در مقابل کاپ دکمه‌ای یا کاپ‌هایی که از طریق بند آویزان می‌شوند بیشتر مورد توجه قرار بگیرند. در خصوص کاپ نیم یا کاپ کامل می‌توان گفت که کاپ نیم چون صرفا نوک سینه و اطراف آن را که تنها مورد نیاز شیردهی است از کاپ خارج می‌کند انتخاب بهتری است. اما مدل‌هایی که بخش زیادی از سینه خارج می‌شود، برای شیر دادن در مکان‌های عمومی شاید کمی شما را جهت پوشش اذیت کنند.

فراموش نکنید که به‌دلیل ترشحاتی که پس از هر بار شیردهی به نوزاد انجام می‌گیرد از پدهای مناسب پنبه‌ای یا سیلیکونی استفاده کنید تا مجبور نباشید مدام سوتین خود را تعویض کنید. با انجام این کار می‌توانید کاپ را بیشتر پاکیزه نگهدارید و به‌جای آن صرفا پدها را تعویض کنید. البته فراموش نکنید که رعایت بهداشت خودتان و نوزاد در این زمینه اهمیت دارد و حداقل یک یا دو روز در میان باید سوتین خود را تعویض کنید.

به جنس داخلی کاپ نیز توجه داشته باشید که نرم و لطیف بوده و از الیاف طبیعی ساخته شده باشد. همچنین خاصیت ضد تعریق داشته باشد و موجب حساسیت به دلیل تماس نوک سینه با سوتین نگردد.

به قابلیت نگهداری و استفاده آسان دقت کنید

سوتین‌های شیردهی باید حمایت بهتر و کامل‌تری از سینه داشته باشند؛ چرا که سایز سینه‌ها بزرگ‌تر شده و در این دوران اگر به خوبی توجه کافی به سینه نداشته باشید ممکن است با مشکلات افتادگی سینه مواجه شوید. برای این منظور پیشنهاد می‌کنیم پست جلوگیری از افتادگی سینه را نیز مطالعه کنید. برای این منظور نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • سوتینی انتخاب کنید که مقاومت مناسبی داشته باشد و به خوبی از سینه‌های شما حمایت کند.
 • بندهای سوتین باید تا جایی که امکان دارند پهن بوده و خاصیت کشسانی مناسبی داشته باشند تا مانع از افتادگی سینه‌ها شوند.
 • بند روی شانه امکان تغییر اندازه را داشته باشد و بتوانید به مقدار زیادی این اندازه را با توجه به تغییرات اندازه سینه انجام دهید.
 • قزن‌های پشتی چندتایی بوده و ترجیحا در ردیف سه‌تایی باشند. چرا که حمایت بهتری از سینه خواهند کرد.
 • فاصله کاپ‌ها از هم مناسب بوده و موجب ایجاد فاصله زیاد سینه‌ها از هم یا نزدیک کردن آنها به یکدیگر نشوند.
 • بخش زیرین کاپ نیز پهن باشد و ضمن خاصیت کشسانی مناسب، فشار زیادی را به قفسه سینه وارد نکند.

به نظر شما چه موارد دیگری وجود دارد که باید به آن توجه داشته باشید؟


معایب سوتین شیردهی چیست؟

برخی افراد تصور می‌کنند که استفاده از سوتین در دوران شیردهی می‌تواند روی مقدار شیر آنها تاثیر بگذارد. باید این تصور قدیمی را کنار بگذارید؛ چرا که استفاده از هر نوع سوتینی هیچ تاثیری روی مقدار شیر تولیدی در بدن نخواهد داشت. برعکس عدم استفاده از آن می‌تواند معایبی همچون افتادگی سینه را در بلند مدت به‌دنبال داشته باشد.

سوتین مخصوص شیردهی برای راحتی کار شما در این دوران تولید شده است. لذا می‌تواند از هر جهتی شما را حمایت کند که نه تنها هیچ عیبی ندارد، بلکه مزایای بسیار زیادی هم در پی دارد. اگر بخواهیم اشاره‌ای به معایب سوتین شیردهی در عدم استفاده آن اشاره کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد افتادگی در سینه به دلیل بزرگ‌تر شدن و بالا و پایین شدن بیشتر آنها در این دوران.
 • ایجاد دردهای روی شانه که می تواند در صورت استفاده از سوتین معمولی به دلیل بند نازک‌تر ایجاد شود.
 • از دست دادن تیپ بدنی در آینده و ایجاد مشکلات روحی و روانی.
 • و…

سوالات متداول

سوتین شیردهی چیست؟

سوتین مخصوص شیردهی برای مادرانی که در دوران شیر دادن به نوزاد قرار دارند تولید شده است. تفاوت عمده این سوتین در نوع کاپ آن است که به صورت دولایه بوده و دارای یک درز مخصوص در نوک سینه است که از طریق دکمه، زیپ یا آویز آزاد شده و می‌توان از طریق آن به نوزاد شیر داد. در این سوتین دیگر نیازی به خارج کردن کامل سینه از زیر یا بالای کاپ‌ها ندارید و در نتیجه به راحتی می‌توانید در مکان‌های عمومی به نوزاد خود شیر دهید.

آیا سوتین شیردهی باعث کاهش حجم شیر می‌شود؟

به هیچ وجه حجم شیر تولید شده از بدن مادر ارتباطی با نوع سوتین ندارد. علاوه بر این بستن یا نبستن سوتین نیز هیچ‌گونه ارتباطی به این موضوع ندارد. بلکه باید از این سوتین در این دوران استفاده کنید تا تیپ و شکل بدنی خود را در این دوران زیاد از دست ندهید.

سوتین پرستاری چیست؟

این سوتین نام دیگر سوتین مخصوص دوران شیردهی است که برخی با این نام آن را می‌شناسند. از دیگر نام‌های آن می‌توان به سوتین بارداری نیز اشاره کرد که البته تصور اشتباهی از نام آن است، چرا که این دوران نیز سوتین مخصوص خود را دارد که با هدف کاهش حساسیت لمس سینه‌ها دارای کاپ ضد حساسیت است.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 4.8 / 5. مجموع آرا: 73

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *