ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

7 ویژگی سوتین مناسب تابستان (انواع و جنس پارچه)

انتخاب و خرید سوتین مناسب تابستان مثل هر پوشش لباس دیگری نقش بسیار بالایی در راحتی شما برای فصل گرما دارد؛ همانطور که پوشیدن لباس‌هایی از جنس کتان و نخ در تابستان احساس خنکی برای ما تامین خواهند کرد.

از همین رو در ادامه این پست از مجله ساتین مد قصد دارم به بررسی 7 ویژگی که باید در انتخاب سوتین مناسب برای تابستان آن را دنبال کنید بپردازم و در پایان نیز نکات خرید چنین سوتین‌هایی را با هم بررسی کنیم.

7 ویژگی که باید در سوتین مناسب تابستان بررسی کنید!

با گرمای هوایی که در این چند سال در ایران رو به افزایش است، حالا همه ما در هر شهری که باشیم می‌توانیم خود را یک متخصص که دارای هنر زنده ماندن در هوای گرم است بدانیم! خصوصا در شهرهای جنوبی کشور که هوا به شدت گرم است.

به طور کلی، رهایی از گرمای تابستان چیزی غیرقابل درک است. در زمستان شما همیشه لباس‌هایی را در چندین لایه‌بندی میپوشید که شما را گرم نگه می‌دارند، اما در تابستان لایه‌بندی به این معنی است که اجازه دهید پوست شما نفس بکشد. به همین دلیل باید از پارچه‌ای با جنس مناسب استفاده کنید که این لایه بندی موجب تعریق و افزایش گرمای بدن نگردد.

بهترین سوتین مناسب برای تابستان
بهترین سوتین مناسب برای تابستان

۱. به دنبال سوتین پارچه ای تنفس پذیر باشید

ما در هنگام خرید همیشه به این موضوع برای لباس زیر فکر می‌کنیم، اما اغلب توجهی به آن نداریم. لباس زیر زنانه ابریشمی و پنبه‌ای عالی‌ترین جنس در بین انواع پارچه هستند که امکان تنفس طبیعی را برای پوست سینه و باسن ما فراهم خواهند کرد؛ به‌ویژه در فصا تابستان که بخاطر گرمی هوا و تعریق تنفس پوستی کاهش پیدا می‌کند.

حتی اگر نمی‌توانید سوتین‌هایی در محدوده سایز خود پیدا کنید که از پارچه‌های طبیعی تولید شده باشند، می‌توانید روی شورت‌های تنفس‌پذیر و لباس‌های مجلسی تمرکز کنید که به خنک ماندن پوست شما کمک می‌کنند.

اگر به هر دلیلی دسترسی به سوتینی با پارچه مناسب ندارید که تنفس طبیعی پوست را برایتان فراهم کنند، حداقل مطمئن شوید لباس زیرتان خیلی تنگ نباشد. عرق کردن در تابستان بدترین چیزی است که تجربه خواهید کرد، بنابراین با افزایش جریان گردش هوا به پوست خود تمرکز کنید. لباس‌های زیر بسیار تنگ و سایر لباس‌های زیر زنانه می‌توانند در یک روز واقعا گرم احساس بدی به شما داده و گرمازده شوید.

۲. سوتین مناسب تابستان باید عرق گیر خوبی باشد

بافت سینه خانم‌ها از درصد بسیار زیاد چربی تشکیل شده است که درست زیر لایه پوستی قرار دارد و در پست آن مقدار کمی عضله قرار دارد. بنابراین در فصل تابستان و گرما همین چربی عامل اصلی تعریق در ناحیه سینه است.

با گرم شدن هوا از منافذ پوستی تعریق بدن خارج خواهد شد که وجود چربی در این ناحیه و از طرف دیگر عدم استفاده از سوتین مناسب تابستان، موجب افزایش تعریق بیشتر در این ناحیه خواهد شد.

بنابراین جدایی از اینکه سوتین شما باید از پارچه‌ای با جنس مناسب باشد، باید عرق‌گیر خوبی هم باشد که اولا با تنفس بهتر پوست مانع این تعریق شود و ثانیا اگر درصد کمی هم تعریق به‌وجود آمد، آن را جذب کرده و به خارج از فضای داخلی سوتین هدایت کند.

سوتین مناسب تابستان با طراحی مشبک و توری
سوتین مناسب تابستان با طراحی مشبک و توری

۳. از سوتین مشبک و توری استفاده کنید

برای تامین تنفس بهتر پوست در تابستان، بهتر است از سوتین‌هایی که دارای طراحی مشبک و توری هستند استفاده کنید. این نوع سوتین به گردش بهتر هوا در ناحیه سینه کمک خواهند کرد.

از جمله این مدل‌ها می‌توان به سوتین دانتل یا سوتین گیپوری اشاره کرد که به دلیل ساختار شبکه‌ای و از سوی دیگر جنس پارچه‌ای که دارند بهترین گزینه از این نظر هستند.

مزیت دیگر این سوتین‌ها این است که در گرمای تابستان امکان شستشوی سریع‌تر و خشک شدن سریعی هم دارند. می‌توانید در عرض کمتر از یک الی دو ساعت این سوتین را شسته و خشک کنید و دوباره بپوشید. اتفاقا وجود همین ویژگی بهانه خوبی است تا در طول روز برای ساعاتی در فصل گرما سوتین به تن نداشته باشید تا احساس راحتی داشته باشید.

۴. در دنیای سوتین های بدون فنر کاوش کنید

همانطور که اشاره کردم استفاده از سوتین‌های توری و مشبک که از الیاف کاملا طبیعی نخ و ابریشم تولید شده باشند بهترین سوتین برای تابستان هستند. اما در این بین به نظر شما وجود فنر در سوتین تاثیری هم دارد؟

به طور مستقیم اینکه سوتین فنر داشته باشد یا نه، تاثیری در اینکه آن را ویژه فصل تابستان کند ندارد. اما از این نظر که در فصل گرما بخواهید با سوتین بخوابید، بهتر است از مدلی استفاده کنید که بدون فنر و سیم زیرین باشد.

سوتین‌های بدون فنر احساس راحت‌تری برای شما فراهم می‌کنند. شاید در این فصل بهتر باشد از سوتین فنر دار برای بیرون رفتن از خانه مانند خرید استفاده کنید تا حمایت بهتری از سینه شما داشته باشند.

عدم پوشش سوتین اسفنجی در تابستان
عدم پوشش سوتین اسفنجی در تابستان

۵. از سوتین های چند لایه در تابستان دوری کنید

برخی سوتین‌ها دارای طراحی چند لایه هستند که منظورم در اینجا سوتین‌های پد دار و اسفنجی است. در طول تابستان پوشیدن چنین سوتین‌هایی برای شما فاجعه بار خواهند بود.

سعی کنید در فصل تابستان به صورت کلی سوتین‌های این چنینی را به همان حالی که در کمد لباس زیرتان احساس راحتی دارند باقی بگذارید. تابستان فصل مناسب برای پوشیدن سوتین‌های توری و بدن نما است که دارای پارچه کاملا طبیعی و ضد تعریق باشند.

پوشیدن سوتین‌هایی که به شکل پارچه‌ای هستند و تمامی ویژگی‌هایی که در بالا ذکر کردیم را دارند فقط زمانی توصیه می‌کنم که به دلیل پوشیدن یک لباس مجلسی خاص بخواهید از نمایان شدن تعریق روی لباس جلوگیری کنید. صرفا در چنین شرایطی استفاده از سوتین چند لایه مناسب خواهد بود.

۶. یک سوتین نرم و راحت برای تابستان انتخاب کنید

یکی دیگر از نکاتی که باید در انتخاب سوتین مناسب تابستان دقت کنید، نرمی و راحت بودن آن است. چرا که این نرمی باعث می‌شود احساس راحتی در پوشیدن سوتین داشته باشید.

پوشیدن لباس‌های بیشتر برای خانم‌ها در فصل تابستان به دلیل شرایط مذهبی و فرهنگی که در کشورمان وجود دارد، به یک دغدغه تبدیل شده است. از همین رو باید از پوشش‌هایی با حداقل ضخامت و استفاده از الیاف کاملا طبیعی استفاده کنند تا در این فصل دچار گرمازدگی نشوند.

۷. استفاده از رنگ مناسب برای سوتین تابستان

رنگ‌هایی که برای پوشیدن یک سوتین در تابستان استفاده می‌کنید باید روشن باشد و از رنگ‌های مشکی، تیره و سرمه‌ای در این فصل دوری کنید. این رنگ‌ها با تابش نور خورشید حتی زمانی که در زیر لباس شما قرار دارند، جذب گرمای بالاتری نسبت به رنگ‌های روشن داشته و موجب تعریق بیشتر خواهند شد.

توصیه می‌شود از رنگ‌های شاد و روشن مانند سفید، صورتی، زرد و… استفاده کنید که دارای طراحی مشبک و گلدار باشد. همچنین پیشنهاد می‌کنم مطلب روانشناسی رنگ سوتین را حتما مطالعه کنید.


انواع مدل سوتین تابستانی

با اینکه توصیه می‌شود در فصل تابستان از سوتین‌هایی که دارای کمترین ضخامت هستند و ساختار توری دارند استفاده کنید، اما در مدل های سوتین تابستانی هم هستند محصولاتی که در گروه‌های اسفنجی، جکدار و… قرار دارند که همان ویژگی‌های سوتین مناسب تابستان را خواهند داشت.

در ادامه به معرفی انواع سوتین تابستانی پرداخته و با ویژگی که برخی از این مدل‌ها دارند به شما کمک می‌کنم که در انتخاب هر مدل برای تابستان چه چیزهایی را مد نظر داشته باشید.

سوتین توری مناسب برای تابستان
سوتین توری مناسب برای تابستان

سوتین های توری تابستانه

این مدل سوتین‌ها بهترین سوتین برای تابستان هستند که توصیه می‌شود از آنها استفاده کنید. ساختار توری شکل این مدل به گردش هوای بهتر در سینه که یک بافت متشکل از چربی است کمک کرده و از تعریق سینه جلوگیری خواهد کرد.

اما در نظر داشته باشید که در انتخاب این مدل باید به سراغ محصولاتی بروید که جنس پارچه‌ای تمام نخ داشته باشند. استفاده از سوتین‌های توری که از الیاف غیر طبیعی دوخته شده باشند، حتی در حالتی که توری شکل باشند موجب تعریق خواهند شد. در این بین الیاف الاستیکی بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

سوتین معمولی

این مدل سوتین مناسب برای تابستان از الیاف طبیعی نخ بافته شده‌اند که دارای هیچ چیز اضافی مثل جک، فنر، اسفنج و حتی پد نیستند.

در انتخاب این مدل باید دقت کنید که علاوه بر طبیعی بودن جنس پارچه و تمام نخ بودن، دارای کمترین ضخامت بوده و از چند لایه تشکیل نشده باشد. همچنین در نظر داشته باشید که سوتین‌های معمولی که از درصد بیشتر الیاف پنبه تولید شده باشند، به دلیل نگهداری رطوبت به مدت طولانی موجب ایجاد تعریق و در نتیجه قارچ و حساسیت پوستی خواهند شد.

سوتین جکدار مناسب تابستان
سوتین جکدار مناسب تابستان

سوتین جک دار مناسب تابستان

سوتین جکدار به طور کلی برای فصل تابستان انتخاب زیاد مناسبی نیست مگر اینکه بخواهید برای موقعیت خاصی که بیرون رفته‌اید از آن استفاده کنید. در این سوتین از یک پد با ضخامت بیشتر درون کاپ استفاده می‌شود تا سینه‌ها را حجم داده و فرم دهد.

فرم دهی سینه با سوتین جکدار می‌تواند از هر طرفی اعمال گردد. مثلا اگر جک در پایین کاپ باشد سینه‌ها را بالاتر آورده و فرم می‌دهد اما وقتی در کناره‌ها قرار گیرد با هدف نزدیک کردن سینه‌ها به یکدیگر است.

تنها نکته‌ای که در انتخاب این مدل سوتین برای تابستان باید دقت کنید، این است که دارای جک ماساژوری باشند. این جک‌ها چون طراحی شیار گونه دارند در تابستان حداقل امکان تنفس را برای بخشی از پوست سینه ساده‌تر خواهند کرد. اما مدل‌هایی که دارای جک ساده و هموار هستند، کل بخش جک روی پوست را دربر می‌گیرد، که نتیجه آن تعریق بیشتر است.

درست مانند تصویر فوق که سوتین قرمز دارای جک معمولی است. اما سوتین مشکی دارای جک ماساژوری است که وجود شیارهای بین جک‌ها امکان تنفس پوستی را فراهم خواهد کرد.

نیم تنه مناسب تابستان
نیم تنه مناسب تابستان

نیم تنه و کراپ

نیم تنه‌ها نیز یکی دیگر از محبوب‌ترین لباس‌های زیری هستند که می‌توانید در فصل تابستان به تن کنید. پوشش این لباس‌های زیر در ناحیه سینه بیشتر است. اما در مدل‌های فانتزی شاید درست مانند سوتین چاک سینه هم داشته باشند.

این نوع لباس زیر دارای منافذ زیاد و مشبکی هستند که احساس خنکی در تابستان را برای شما فراهم خواهند نمود. همچنین در تولید آنها از پارچه‌هایی با کیفیت و طراحی کبریتی استفاده می‌شود که احساس راحتی را برای شما فراهم می‌کنند.

نوع دیگر این نیم تنه‌ها نیز به شکل ورزشی و کراپ هستند که می‌توان به صورت روزانه از آنها در تابستان استفاده کرد. چرا که در تولید آنها برای فعالیت ورزشی، روی کاهش تعریق و جذب و خارج کردن رطوبت از بدن زیاد کار شده است تا مناسب چنین فعالیت‌هایی باشند.

سوتین اسفنجی و پد دار

سوتین‌های اسفنجی به گروهی از سوتین‌ها گفته می‌شود که درون خود دارای پد هستند. از این پد به منظور مخفی کردن نوک سینه زیر لباس‌های تنگ و همچنین بزرگ‌تر نشان دادن و حجم‌دهی سینه استفاده می‌شود.

اما وقتی قرار است از این سوتین برای تابستان استفاده کنید، باید دقت کنید که پد استفاده شده در آن از موادی تشکیل نشده باشد که موجب تعریق گردد. همچنین پد نباید طوری باشد که رطوبت را به مدت طولانی در خود نگه دارد.

از دیگر نکاتی که در انتخاب سوتین اسفنجی تابستانی باید دقت کنید، جنس پارچه خود سوتین است که باید کاملا از الیاف طبیعی باشد. چرا که در این مدل سوتین از الیاف مصنوعی زیاد تولید می‌شود.


بهترین جنس لباس زیر تابستانی

سوتین اولین پوششی است که در تماس مستقیم با بدن قرار دارد. لذا باید در انتخاب مدلی که از بهترین پارچه برای آن استفاده شده باشد دقت لازم را داشت؛ خصوصا در فصل تابستان و گرما که تعریق عامل مهمی در ابتلا به حساسیت پوستی و قارچی است.

سوتین‌هایی که برای فصل تابستان تولید می‌شوند از الیاف مختلفی تشکیل می‌شوند که هر کدام دارای ویژگی‌های خاصی است. در ادامه به بررسی بهترین جنس سوتین تابستانی می‌پردازم.

سوتین های نخی

گزینه‌ای عالی برای انتخاب سوتین مناسب برای تابستان هستند که دلیل آن هم استفاده از الیاف کاملا طبیعی کتان، نخ و پنبه است. این سوتین برای اینکه تنوع رنگ بالا و خاصیت کشسانی مناسبی داشته باشد، با برخی الیاف مصنوعی ترکیب می‌شود که باید دقت کنید درصد این الیاف برای تابستان بالا نباشد.

 • خاصیت عرق گیری و جذب رطوبت بالا
 • شستشوی ساده‌تر با ماشین لباسشویی
 • خاصیت تنفس پذیری بالا در تابستان
 • خاصیت خنک کنندگی و دفع رطوبت از بدن

سوتین های ریون و ویسکوز

نوع دیگر پارچه که آن را به انتخابی عالی برای سوتین مناسب تابستان کرده است، مدل‌هایی هستند که با پارچه ریون تولید می‌شوند. در این مدل از ریون و ویسکوز که یک الیاف گیاهی کاملا طبیعی است با دیگر الیاف ترکیب شده و باعث می‌شود یک پارچه عالی از آن حاصل شود.

 • دارای خاصیت تنفس‌پذیری بالا
 • خنک کنندگی عالی
 • خشک شدن بسیار سریع
 • قیمت کم در مقایسه با ابریشم

این مدل پارچه تقریبا خصوصیات بیشتری از ابریشم را دارد که از ترکیب با سایر الیاف حاصل می‌شود.

سوتین های ابریشمی

سوتین‌هایی که از جنس پارچه ابریشم هستند زیبایی و لطافت خاصی را دارند. قیمت این سوتین‌ها در مقایسه با دیگر پارچه‌ها بالاتر است و بیشتر برای پوشیدن در مجالس استفاده می‌شود.

 • دارای خاصیت تنفس‌پذیری بالا
 • خنک کنندگی عالی
 • خشک شدن بسیار سریع
 • وزن سبک، زیبا و بسیار نرم

کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مانند امارات بیشترین تولید را در بین این سوتین دارند که در کشورهای عربی نیز زیاد مورد توجه قرار می‌گیرد. دلیل آن هم مربوط به رقص‌های باله است.

سوتین های نایلون و پلی استر

نایلون و پلی استر جزو رایج‌ترین الیاف مصنوعی برای تولید پارچه هستند. با اینکه توصیه می‌شود هنگام خرید سوتین مناسب تابستان زیاد روی این الیاف حساب باز نکنید، اما در صورتی که درصد مناسبی از آنها با الیاف طبیعی استفاده شده باشد انتخاب خوبی هستند.

 • تنوع رنگ بالا و دوام زیاد
 • قیمت کمتر در مقایسه با الیاف طبیعی
 • بافت نه‌چندان نرم و لطیف
 • تنفس متوسط برای پوست

باید توجه کنید که به دلیل نوع الیاف این پارچه فرآیند تعریق آنها بیشتر بوده و گرمای بدن را بالاتر خواهند برد.


نکات و راهنمای خرید سوتین مناسب تابستان

حال که با 6 ویژگی مهم سوتین مناسب تابستان آشنا شده و دانستید که کدام سوتین‌ها برای این فصل مناسب هستند، وقتش رسیده تا نگاهی هم به راهنمای خرید سوتین مناسب برای تابستان بیندازیم.

علاوه‌بر مواردی که در بالا در خصوص ویژگی ساختاری و نوع سوتین ذکر کردم، در هنگام خرید نیز باید به چند نکته دقت کنید تا این تابستان را به خوبی پشت سر بگذارید. این موارد عبارتند از:

الف) سایز مناسب خود را انتخاب کنید

برای انتخاب سوتین مناسب تابستان اولین نکته مهم این است که سایز مناسب خود را انتخاب کنید. این سایز از این جهت اهمیت دارد که در صورت کوچک بودن یا به اصطلاح تنگ بودن سوتین، فضای کافی برای تنفس پوست وجود نداشته و به همین جهت سینه‌های شما دچار تعریق خواهند شد.

از طرفی دیگر پوشیدن سوتین تنگ خود دارای معایبی است که پیش از این در مطلب معایب پوشیدن سوتین تنگ به معرفی چند مورد از آنها پرداختم.

ب) از سایت مطمئن که اطلاعات دقیق درج می‌کند خرید کنید

اگر قصد برای خرید آنلاین سوتین را دارید، حتما از سایتی اقدام به خرید کنید که اطلاعات کامل و دقیقی در مورد سوتین درج کرده باشد. این اطلاعات از این جهت مهم هستند که شما باید ببینید واقعا سوتینی که انتخاب می‌کنید برای تابستان مناسب است یا نه؟ چیزهایی که باید مشخص شده باشند عبارتند از:

 • نوع سوتین
 • نوع پارچه استفاده شده
 • نکات شستشو برای الیاف پارچه

فروشگاه اینترنتی ساتین مد که به صورت تخصصی در زمینه خرید لباس زیر زنانه فعالیت دارد، برای تمامی محصولات خود این ویژگی‌ها را قید کرده است تا هم در هنگام خرید و هم هنگام استفاده و نگهداری از سوتین کلیه اطلاعات لازم را در اختیار داشته باشید.

پ) از سوتین توری و سوزنی برای تابستان غافل نشوید

بهترین سوتین مناسب تابستان سوتین‌های توری و سوزنی هستند. این مدل سوتین‌ها به دلیل الیاف پارچه و از طرف دیگر ساختار مشبک گونه‌ای که دارند امکان تنفس بهتر پوست را فراهم کرده و مانع از تعریق زیاد خواهند شد.

معمولا خانم‌های جوان به سوتین توری علاقه‌مند هستند در حالی که خانم‌های بزرگسال به سوتین‌های سوزنی تمایل بیشتری دارند.


نتیجه‌گیری و سوالات متداول

بهترین سوتین مناسب تابستان آنهایی هستند که از الیاف نخ، پنبه یا ابریشم تولید شده باشند. سوتین‌های نخی برای تمامی خانم‌ها کاربرد داشته و احساس خنکی و ضد تعریق بودن را برای آنها تامین خواهند کرد.

اما اگر شما فعالیت زیادی به واسطه شغل خود دارید یا اینکه فعالیت ورزشی انجام می‌دهد، بهتر است که از سوتین‌هایی با جنس پنبه استفاده نکنید. چرا که در این مدل سوتین مقدار حمایتی که باید از بدن شود کم است و همچنین زمانی که بدن شما عرق کند مدت زیادی این عرق را در خود نگه می‌دارد که موجب بوی نامطبوع و همچنین رطوبت بالا در ناحیه سینه می‌شود که خود مستعد بیماری پوستی و قارچ است.

برای فعالیت‌های باشگاهی و ورزشی می‌توانید از سوتین ورزشی مخصوص تابستان استفاده کنید که از همین عرق بدن به منظور افزایش سوخت و ساز استفاده شده و موجب چربی سوزی بیشتر و در نتیجه لاغری و تناسب اندام خواهد شد.

بهترین سوتین مناسب برای تابستان چیست؟

بهترین سوتین مناسب تابستان برای خانم‌ها در هر گروه سنی، استفاده از مدل‌هایی است که اولا از پارچه با جنس کاملا طبیعی نخ و ابریشم باشند و ثانیا اینکه دارای طراحی توری و مشبک گونه باشند که امکان تنفس بهتر را برای پوست فراهم کند.
نکته دیگری که در خصوص لباس زیر مناسب در فصل تابستان وجود دارد، خاصیت ضد تعریق بودن آن است که با جذب تعریق بدن بتواند آن را به خارج از فضای داخلی پس زده و احساس خنکی را نیز فراهم کند.

چرا باید در تابستان از سوتین مخصوص استفاده کنیم؟

تابستان فصل گرما است و مطمئنا هیچ خانمی دوست ندارد که در چنین فصلی در محیط بیرون از خانه دچار گرمازدگی شود. پوشیدن سوتین‌های اسفنجی و پد دار در این فصل موجب تعریق بسیار زیاد بدن خواهد شد که احساس بسیار بدی دارند.
در این فصل باید از سوتین مخصوص تابستان استفاده کنید که مانع از تعریق و گرمازدگی شود. در این پست به معرفی 6 ویژگی مهمی که در انتخاب مناسب سوتین برای تابستان باید دقت کنید پرداخته‌ایم.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 1

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *