ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

عوارض بستن سوتین سفت

همانطور که پوشیدن شورت تنگ باعث ایجاد مشکلاتی بر روی پوست این ناحیه و افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف خواهد شد، پوشیدن و بستن سوتین سفت نیز می‌تواند بر روی سینه‌ها نیز تاثیر بدی بگذارد.

برخی خانم‌ها به دلیل باورهایی غلط از سینه بند تنگ استفاده می‌کنند که فشار وارد شده از آن در طولانی مدت باعث ایجاد مشکلاتی برای آنها می‌شود. در ادامه این پست از مجله ساتین مد با ما همراه باشید تا به بررسی 7 تا از این موارد پرداخته و چاره کار را نیز بررسی کنیم.

چرا نباید از سینه بند تنگ استفاده کرد؟

تصور اشتباهی که بیشتر خانم‌ها در مورد بستن سوتین دارند این است که انتخاب این نوع سوتین‌ها باعث فرم‌دهی بیشتر به سینه خواهد شد.

آنها با هدف جمع کردن سینه و لیفت دادن آنها به سمت بالا معمولا بندهای روی شانه سوتین را سفت می‌کنند تا سینه‌ها بالا برود. اما از این موضوع که باعث ایجاد فشار بیشتر روی سینه می‌شود غافل هستند. یکی از علائم این فشار نیز گردن درد است.

پس هر زمان احساس کردید سوتین موجب درد گردن و حتی شانه‌های شما می‌شود، باید بدانید که یا اندازه غیراستانداردی انتخاب کردید یا اینکه سوتین را بیش از حد سفت کردید. در این شرایط باید کمی آنها را شل کنید و اجازه دهید سینه‌هایتان احساس راحتی داشته باشند.

چرا نباید از سینه بند تنگ استفاده کرد؟

اگر هدف شما از سفت بستن سوتین فرم‌دهی سینه است، بهتر است که با خرید سوتین‌هایی همچون سوتین جک دار، سوتین دارای فنر و سوتین اسفنج دار که مخصوص همین کار طراحی شده‌اند استفاده کنید.

7 مورد از عوارض بستن سوتین سفت

مشکلات بستن سوتین سفت را باید از دو بعد مورد بررسی قرار داد.

 1. برخی از آنها در کوتاه مدت خود را نشان می‌دهند که بیشتر با درد و ایجاد تغییرات ظاهری روی سینه خود را نشان می‌دهند. این گونه از مشکلات سریع شناسایی شده و قابل رفع هستند.
 2. اما گروه دوم در دراز مدت خود را نشان می‌دهند که به صورت بیماری خود را نمایان خواهند کرد. این مدل از مشکلات به صورت آسیب جدی به بافت سینه‌ها و حتی بیماری سرطان خود را نشان می‌دهند که رفع کردن آنها ممکن است ممکن نباشد.

پس اگر به سلامتی خود اهمیت می‌دهید این مطلب را تا پایان دنبال کنید.

عوارض پوشیدن سینه بند تنگ و بستن سوتین سفت

ایجاد مشکلات پوستی و جوش روی سینه

چه در لباس زیر و چه در سایر پوشش‌ها، وقتی زیادی تنگ باشند و به اصطلاح به بدن سفت بچسبند موجب تعریق شده و به جایی عالی برای رشد انواع باکتری و عوامل بیماری‌زا پوستی تبدیل خواهند شد.

سوتین و به شکل کلی لباس زیر با توجه به اینکه در تماس مستقیم با بدن هستند، بیشتر شما را در معرض این خطرات قرار خواهد داد.

این مورد جزو اولین عوارض بستن سوتین سفت است که می‌تواند برای هر خانمی در هر سنی رخ دهد. ابتدا این مشکلات خود را با قرمزی پوست نشان خواهند داد. اما به مرور به صورت لایه‌لایه شدن پوست، سوزش، جوش و حتی زخم نیز خود را نشان خواهند داد.

ایجاد اختلال در گردش خون و تنفس سینه

دومین موردی که با بستن سینه بند سفت دچار آن می‌شوید که خود عاملی برای ایجاد مشکلات دیگر است، کاهش گردن خون و نرسیدن اکسیژن کافی در این ناحیه است که در اثر فشار زیاد ایجاد می‌شود.

برخی خانم‌ها که به صورت شبانه‌روز سوتین به تن دارند بیشتر در معرض این مشکل قرار می‌گیرند. چرا که هنگام خواب بدن به دلیل فعالیت‌های روزمره‌ای که داشتید پف کرده و سینه‌های شما بزرگ‌تر خواهد شد.

نرسیدن اکسیژن کافی باعث می‌شود کل بافت سینه درگیر مشکلاتی در آینده شود که خود پیش زمینه‌ای برای ابتلا به انواع بیماری همچون سرطان سینه خواهد بود.

اثرات منفی روی رگ های لنفاوی

وظیفه رگ‌های لنفاوی این است که با برداشتن مایع بینابینی که در بافت‌های خاصی از بدن همچون سینه قرار دارند، اسیدهای چرب و چربی‌هایی که از طریق غذا جذب بدن می‌شوند را دریافت کرده و با استفاده از «شیلوس» وارد جریان گردش خون کنند.

غدد لنفاوی که از طریق رگ‌ها این کار را انجام می‌دهند باید در حالت آزاد قرار داشته باشند. در نتیجه این غدد که در سینه خانم‌ها که بخش اعظم آن را چربی تشکیل می‌دهد به فراوانی در پشت این بافت قرار دارند، با فشاری که به آنها وارد می‌شود موجب اختلال در گردش این رگ‌ها خواهد شد.

لذا این غدد به درستی قادر به کار کردن نخواهند شد که نتیجه آن می‌تواند باعث ایجاد بافت چربی بیشتر در این نواحی و مشکلات دیگر شود.

ابتلا به سرطان پوشیدن سوتین سفت

احتمال ابتلا به سرطان سینه با بستن سوتین سفت

گفتیم که فشار وارده به بافت سینه نه تنها باعث کاهش شدت جریان خون و گردش هوا می‌شود، بلکه روی غدد لنفاوی نیز تاثیر بد خود را خواهد گذاشت.

اما موضوع همین نیست؛ عمده‌ترین مشکلی که می‌تواند با این رویکرد ایجاد شود احتمال ابتلا به سرطان سینه را در خانم‌ها بالا خواهد برد.

اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید پیشنهاد می‌کنم مطلبی که با عنوان جلوگیری از ابتلا به سرطان سینه در خانم‌ها را تهیه کردیم مطالعه کنید.


خرید سوتین مناسب برای لیفت سینه


ایجاد مشکلات گوارشی

شاید برای شما عجیب باشد که سینه‌ها چه ارتباطی با بخش گوارشی بدن دارند که مشکلی برای آنها ایجاد کنند؟ این بخش از بدن که حتی در فاصله و رابطه مستقیم با بخش گوارشی بدن هم ندارد!

اما بد نیست بدانید که فشاری که روی دیافراگم در ناحیه سینه‌ها ایجاد خواهد شد می‌تواند ضمن اینکه برای شما دردناک باشد، در طولانی مدت باعث اثرات منفی روی سیستم گوارشی شده و تغذیه شما را نیز تهدید خواهد کرد.

عوارض پوشیدن سوتین سفت و تنگ

کمر درد و دردهای گردنی

بستن سوتین سفت مساوی است با بستن سوتین کوچک که به نوعی جای قرار گیری سینه‌ها را در بدن تغییر داده و بخش‌های دیگری از بدن را نیز تحت شعاع خود قرار می‌دهد.

یکی دیگر از عوارض بستن سوتین سفت، ایجاد دردهایی است که در ناحیه کمر و گردن به‌وجود خواهد آمد. وقتی شما سوتین سفت ببندید، به این معنی است که بندهای روی شانه را تا حد زیادی کوتاه‌تر کرده‌اید. پس فشار مضاعفی بر روی شانه‌ها و خود گردن ایجاد می‌گردد.

از طرف دیگر بند پشتی که با قزن یا گره بسته می‌شود هم سینه‌ها را به سمت داخل فشار می‌دهد که این مسئله هم می‌تواند تاثیر نسبتا چشمگیری روی کمر داشته باشد. خصوصا برای سوتین‌های ورزشی که در پایین دارای کش و بافت سرتاسری هستند.

این فشار در ناحیه کمر می‌تواند متاثر از فشاری باشد که به ناحیه ستون فقرات وارد می‌شود. شاید فشار اصلا تا حدی نباشد که شما آن را در ستون فقرات اصلا احساس کنید؛ اما موجب می‌شود در حالت ایستادن و نشستن خود تغییر حالت بدهید که همین تغییر حالت طولانی مدت باعث ایجاد کمردرد می‌گردد.

آسیب به بافت پستان

از دیگر عوارض بستن سوتین سفت می‌توان به آسیبی اشاره کرد که در دراز مدت به بافت سینه وارد شده و خود نیز یکی دیگر از عوامل احتمال ابتلا به سرطان سینه است.

وقتی این فشار بیشتر باشد و به مدت طولانی و تا سال‌ها هم از سوتین سفت استفاده کنید، سموم بدن که در این ناحیه قرار دارند به سمت داخل هدایت شده و جمع خواهند شد که به بافت سینه آسیب جدی وارد خواهد نمود.

همانطور که می‌دانید سینه خانم‌ها در دوره‌های خاصی (جدا از دوران شیردهی و بارداری) حتی با اینکه مجرد باشند، دارای ترشحاتی به رنگ‌ها و حالت‌های مختلف زیر هستند:

 • ترشحات شیری
 • ترشحات چرکی
 • ترشحالت چند رنگ و چسبناک
 • ترشحات خونی با درصد مختلف
 • ترشحات شفاف به رنگ زرد یا آبکی

پوشیدن سوتین سفت باعث هدایت این ترشحات به سمت داخل شده و فشاری که به سینه وارد می‌شود مانع از خروج آنها خواهد شد. در نتیجه در دراز مدت آسیب جدی به بافت سینه وارد خواهد نمود که یکی دیگر از عوامل ابتلا به سرطان هستند.


مشکلات بستن سوتین سفت

حال راهکار چیست؟

چاره کار برای خلاصی از همه مشکلات بالا استفاده از سوتین با اندازه مناسب است. خانم‌ها تغییرات هورمونی زیادی را در طول زندگی خود تجربه می‌کنند که در دوران نوجوانی، ازدواج، بارداری، پریود و بالاتر از این نیز به شکل‌های مختلفی خود را نشان می‌دهد.

تغییرات هورمونی خانم‌ها عمده‌ترین دلیلی است که باعث می‌شود سوتین تنگ خریداری کنند. چرا که وقتی تغییرات هورمونی شما بالا باشد سینه‌ها در بزرگ‌ترین اندازه ممکن هستند و درست در همین زمان است که باید سینه بند جدیدی خریداری کنید.

خرید سوتین در زمان‌هایی که تغییرات هورمونی در بدن شما شکل نگرفته باید می‌شود در چنین دورانی سوتین برای شما تنگ باشد.

دلیل عمده دیگر این مشکل هم به‌دلیل انتخاب سایز اشتباه بر اساس نوع سوتین است. همانطور که می‌دانید سوتین‌هایی که دارای اسفنج، فنر و جک هستند در مقایسه با سوتین‌های معمولی نخی و تور گاز دارای متریالی هستند که درون کاپ جای گرفته است.

در نتیجه شاید شما به این عوامل دقت نکنید و هنگام خرید که سوتین را عینا با اندازه سینه خود خریداری می‌کنید، با تنگی و سفت بودن سوتین مواجه شوید. خرید این سوتین‌ها حتما باید یک یا دو سایز بسته به نوع بزرگ‌تر از سایز معمولی شما باشد.

پیشنهاد می‌کنم آموزشی که برای راهنمای اندازه گیری سایز سینه تهیه کردیم را مطالعه کرده و بر اساس دستورات ارائه شده سایز خود را برای سوتین‌ها مختلف به دست آورید.


جمع‌بندی و سوالات متداول

بستن سوتین سفت مثل پوشش سایر لباس‌ها برای بدن شما مضر بوده و عوارض متعددی را به دنبال خواهد داشت. به جای اینکه سوتین‌های معمولی خود را بیش از حد سفت کنید تا سینه‌های خود را فرم دهی کنید، می‌توانید از سوتین‌های مخصوص فرم دهی به سینه که در انواع مختلفی تولید می‌شوند استفاده کنید.

فروشگاه اینترنتی ساتین مد که به صورت تخصصی در زمینه خرید لباس زیر زنانه فعالیت دارد، امکان خرید انواع این محصولات را در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع برای شما فراهم کرده است. با مراجعه به برگه فروشگاه می‌توانید به انواع مختلفی از این محصولات دسترسی داشته و با خرید بالای ۵۰۰ هزار تومان نیز از ارسال رایگان به سراسر ایران بهره‌مند شوید.

چرا نباید از سوتین سفت استفاده کرد؟

پوشیدن سوتین سفت دارای عوارض جبران ناپذیری است که اگر طولانی مدت آن را رعایت نکنید موجب بیماری‌های پوستی، دردهای عضلانی، کمر درد و گردن درد، کاهش خون رسانی در سینه‌ها، آسیب به بافت پستان و حتی احتمال ابتلا به بیماری سرطان خواهد شد.

آیا بستن سوتین سفت موجب سرطان می‌شود؟

اینکه بستن سوتین تنگ موجب سرطان شود اثبات نشده است. اما از آنجایی که یکی از عمده‌ترین دلایل ابتلا به این بیماری در خانم‌ها نرسیدن اکسیژن کافی، کاهش شدن جریان خون در این ناحیه و فشار وارد شده به سینه است، می‌تواند در احتمال ابتدا به آن موثر باشد.

پوشیدن طولانی مدت سوتین سفت چه عوارضی دارد؟

پوشیدن سینه بند تنگ می‌تواند باعث ایجاد مشکلات مختلفی در سینه‌های شما شود که در این مقاله برخی از آنها را که شامل کاهش خون رسانی، ایجاد بیماری و مشکلات پوستی، دردهای کمر و گردن است مورد بررسی قرار دادیم.
بسته به اینکه از چه نوع سوتینی هم استفاده کنید این عوارض متعدد و حتی شدت آنها نیز می‌تواند بیشتر باشد.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 4

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *