ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

عوارض بستن سوتین هنگام خواب و مدت طولانی

خوابیدن با سوتین و عوارض بستن سوتین هنگام خواب بر هیچ خانومی پوشیده نیست و تقریبا می‌توان گفت که از همان ابتدای نوجوانی که خانم‌ها از سوتین استفاده می‌کنند، احتمالا نگران این نیز خواهند بود که آیا بستن سوتین می‌تواند عوارضی هم داشته باشد یا نه؟

به عقیده بسیاری از افراد عوارض زیادی از جمله ابتلا به بیماری سرطان سینه برای بانوان در پس استفاده طولانی مدت برای سوتین وجود دارد. برخی از بانوان بر این باورند که، اگر در هنگام خواب و استراحت سوتین نپوشند اینکار باعث این می‌شود که به مرور زمان سینه‌هایشان دچار افتادگی شود و یا حتی باور دارند که سینه‌هایشان شکل ظاهری و طبیعی خود را از دست می‌دهد.

بر اساس تحقیقات که پزشکان و متخصصان در این زمینه انجام داده‌اند، باید بدانید که در هنگام خواب به دلیل اینکه جریان خون به پایین‌ترین حالت خود می‌رسد؛ نباید با بستن سوتین تنگ و فشرده مانع حرکت جریان خون در بدن شد. بلکه باید یا اصلا سوتین نپوشید و یا اگر اصرار بر این کار دارید، از سوتین مخصوص خواب استفاده کنید.

ما در ادامه این مقاله از مجله ساتین مد اطلاعاتی را در رابطه با اینکه آیا بستن سوتین در هنگام خواب و استراحت ضرورت دارد یا نه پرداخته و در ادامه ورزش‌هایی را که مانع از شل شدگی و افتادگی سینه می‌شوند معرفی می‌کنیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

عوارض بستن طولانی سوتین هنگام خواب

باورهای غلط در رابطه با بستن سوتین هنگام خواب

گذشته‌های ما مملو از باورهای نادرست هستند که یکی از آنها توقف رشد پستان با بستن طولانی مدت سوتین است. برخی نیز بر این باور هستند که بستن طولانی مدت سوتین در طول شبانه‌روز موجب بالا رفتن ابتلا به بیماری سرطان پستان هم می‌شود. گروهی دیگر هم فکر می‌کنند که بیشترین دلیل افتادگی سینه نبستن سوتین و استفاده کم از آن است.

شایعات و حرفای مثبت و منفی زیادی راجع به پوشیدن سوتین در شب وجود دارد اما هیچکدام از این اطلاعات پایه و اساس علمی ندارد. در واقع هیچ شواهد علمی وجود ندارد که نشان بدهد خوابیدن با سوتین برای خانم‌ها مضر است. تحقیقاتی هم که ثابت کند استفاده طولانی مدت از سوتین موجب ابتلا به سرطان می‌شوند، به نتیجه درستی نرسیده است و تنها به اینجا ختم شده که می‌تواند درصد ابتلا را بالاتر ببرد.

در واقع خانم‌هایی که سینه بزرگی دارند و در شب از تکان خوردن و سنگینی پستان دچار بی‌خوابی می‌شوند، بهتر است از سوتین‌های نخی و راحتی که تنگ نباشد استفاده کنند که خواب راحت‌تری را داشته باشند و با بستن سوتین گشاد و راحت مانع از گردش خون در هنگام خواب هم نشوند.

بستن سوتین نرم برای خانم‌هایی با سینه بزرگ می‌تواند به محدود کردن حرکت پستان هنگام خواب کمک کند. سوتین باید نرم و راحت باشد تا باعث اختلال در گردش خون بدن نشود.

دکتر رجینا همپتون

خوابیدن با سوتین می‌تواند حرکت پستان را محدود کند، به کاهش درد پستان هم کمک می‌کند. پس اینکه صرفا نباید از سوتین در هنگام خواب استفاده کرد باور غلطی است. سوتینی در هنگام خواب و استراحت مناسب است که تنگ و آزار دهنده نباشد و پارچه نخی، نرم و لطیفی هم داشته باشد.


معایب و عوارض خوابیدن با سوتین

خوابیدن با سوتین(به ویژه سوتین‌های چسبیده و تنگ) از عوامل اصلی هستند که باعث می‌شود خانم‌ها در طول شب خواب راحتی نداشته و مدام در آشفتگی به‌سر ببرند. حتی انقباض بسیار کم ناشی از سوتین هم موجب ناراحتی شده و بر کیفیت خواب تأثیر خواهد گذاشت. پس آیا باید با سوتین بخوابید؟

این نوع خوابیدن ایده مناسبی نیست، چون بر کیفیت خواب شما تأثیر خواهد گذاشت. برخی خانم‌ها سوتین را هنگام خواب شب هم در نمی‌آورند زیرا آنها درباره اثرات جاذبه زمین نگران هستند و باور دارند که به تن داشتن سوتین احساس راحتی بیشتری به آنها می‌دهد تا به روی شکم بخوابند. این باور نیز اشتباه است اما این مورد کاملا بستگی به راحتی و عادت هر فرد دارد.

بنابراین اگر تصمیم دارید با سوتین بخوابید، بهتر است از سوتین‌های آزاد، نرم و انعطاف پذیرتر استفاده کنید که این گروه از پوشیدنی‌ها با نام سوتین مخصوص خواب شناخته می‌شوند. به عنوان مثال اگر در طول روز از سوتین فنردار استفاده می‌کنید باید بدانید که این نوع سوتین‌ها برای استفاده در شب نه‌تنها مناسب نیستند، بلکه خظراتی را نیز دارند. بارها اتفاق افتاده که به دلیل تعویض نکردن طولانی مدت در حین خواب فنر از پارچه سوتین خارج شده و موجب ایجاد زخم در سینه شده است.

بهترین سوتین برای استفاده در شب و هنگام خواب، سوتین با پارچه نخی است؛ زیرا به پوست اجازه نفس کشیدن می‌دهد و با توجه به حالت ارتجاعی و الاستیکی بیشتری که دارد، مانع از کاهش جریان خون نخواهد شد.

پوشیدن سوتین تنگ در هنگام خواب مشکلات بهداشتی فراوانی را به دنبال دارد. در اینجا تعدادی از این مشکلات را بررسی خواهیم کرد:

آناتومی سینه و پستان
[chapar_protect]

۱. کاهش شدت جریان خون

همانطور که می‌دانید، بافت سینه چه در آقایان و چه در خانم‌ها از رگ‌های خونی بسیار زیادی تشکیل شده است که به صورت رشته و در موازات هم در یک محیط دایره‌ای شکل قرار دارند. خوابیدن با سوتین تنگ مانع جریان خون طبیعی بدن شده و در دراز مدت به بافت سینه آسیب می‌رساند. به‌ویژه اگر سوتینی که می‌پوشید فنردار باشد.

در طول خواب، سیم این نوع سوتین بر روی پوست شما محکم شده و ماهیچه‌های سینه را منقبض می‌کند که نتیجه آن کم شدن شدت جریان خون به عصب‌های موجود در بازوها و دیگر نواحی بدن خواهد بود. همین رویه در دراز مدت سبب ظهور علائمی چون سرگیجه و گرفتگی عضلات می‌شود.

۲. اخلال در خواب شبانه

در نتیجه ایجاد سردردها و آشفتگی‌هایی که کاهش شدت جریان خون دارد، موجب می‌شود که در طول شب خواب مناسب و کافی نداشته باشید و مدام در طول روز کسل باشید.

۳. ایجاد حساسیت پوستی

سوزش پوست و حساسیت در ناحیه سینه، شانه‌ها و حتی پشت یکی دیگر از معایب بستن سوتین در هنگام خواب است. در حین خواب احتمال اینکه قلاب‌ها و بندهای سوتین به پوست شما ساییده شده و موجب ایجاد خراشیدگی را روی پوست شوند وجود دارد.

سوزش پوست از بستن سوتین در خواب ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • قلاب‌ها و بندهای سوتین ممکن است باعث ساییدگی پوست و سوزش آن شود.
 • سوتین فنر دار ممکن است باعث اختلال در گردش خون و منقبض شدن ماهیچه‌های سینه شود.
 • سوتین نامناسب ممکن است باعث فشار بر روی عصب‌ها و بافت‌های سینه شود.

توجه داشته باشید که: یکی از بدترین عوارض بستن سوتین به مدت طولانی(به ویژه سوتین‌های فنردار سیمی) احتمال تبدیل شدن خراش‌ها به کیست است.

ابتلا به عفونت قارچی روی پوست یگی دیگر از مخاطرات بهداشتی خوابیدن با سوتین است. به ویژه سوتین‌های تنگ و آنهایی که از جنس نخی و پنبه‌ای نباشند. محیط گرم و مرطوبی که سوتین در سینه‌های شما ایجاد می‌کند(مخصوصا در فصول گرم سال)، زمینه تغذیه ایده آلی برای قارچ‌ها را به وجود می‌آورد.

۴. تاثیر منفی بر سیستم لنفاوی

خوابیدن با سوتین بر فیزیولوژی سینه تأثیر می‌گذارد شما با خوابیدن با سوتین، به ویژه سوتین‌های تنگ، منقبض کننده و سیم دار، تأثیراتی منفی چشمگیری بر سیستم لنفاوی بدن خود می‌گذارید. این عمل مانع جریان خون و زهکشی لنفاوی شده و در نتیجه موجب حبس جریان و عفونت مزمن می‌شود.

سیستم لنفاوی کمک می‌کند تا سم‌ها از طریق گره‌های لنفاوی موجود در زیر بغل از ناحیه سینه خارج شوند. بنابراین، زه‌کشی لنفاوی ضعیف مانع دفع سم از بدن می‌شود. همین امر می‌تواند دلیل ورم، ناراحتی و عفونت مزمن سینه باشد.

معایب خوابیدن با سوتین و گرفتگی سیستم لنفاوی سینه

فواید خوابیدن بدون سوتین

تا اینجا صحبت از معایب خوابیدن با سوتین و استفاده طولانی مدت از آن بود، اما جدایی از اینکه اصلا علت بستن سوتین چیست، بیایید کمی هم در مورد مزایای خوابیدن بدون سوتین و عدم استفاده از آن صحبت کنیم.

با اینکه خوابیدن بدون سوتین گزینه بهتری برای شما است، این کار نه از افتادگی سینه جلوگیری می‌کند، نه فرم سینه و پستان را بهتر می‌‌کند و نه اینکه موجب توقف رشد سینه‌ها و بزرگ شدن آنها می‌شود.

اما برای خانم‌هایی با شرایط خاص می‌تواند مناسب باشد. مثلا برای کسانی که سینه‌های بزرگی دارند و احساس خوبی با خوابیدن بدون سوتین ندارند، استفاده از یک سوتین ویژه خواب بدون سیم، نرم، راحت، با بند‌های باز و بدون دکمه و قلاب انتخاب عالی خواهد بود.

فواید خوابیدن بدون سوتین برای زنان و دختران بالغ بسیار زیاد است که در ادامه چند مورد از آنها را با هم بررسی می‌کنیم:

 1. بر بهبود کیفیت خواب تاثیر می‌گذارد، همانطور که قبلاً اشاره کردیم، خوابیدن با سوتین می‌تواند خواب را آشفته کند؛ بنابراین یکی از محاسن خوابیدن بدون سوتین افزایش کیفیت خواب است.
 2. کاپ سوتین‌ها طوری طراحی شده تا در تمام طول روز سینه‌ها را محکم نگه دارد و فرم مناسبی به سینه بدهند. خصوصا در سوتین اسفنجی و جک‌دار که با هدف فرم‌دهی و بزرگ‌تر نشان دادن سینه تولید می‌شوند. اگر سوتین‌ گشاد باشد هیچ حمایتی از سینه‌ها نمی‌کند و حتی شاید در جای خود نمانده و به پایین بلغزند. سوتین‌های فنری و ورزشی حتی از سوتین‌های عادی هم تنگ‌تر هستند. پس اگر با سوتین بخوابید، جریان خود در بدن شما محدود شده و عوارضی که در بالا ذکر کردیم را به دنبال خواهد داشت.
 3. وقتی که بر روی سینه‌هایتان می‌خوابید، مسیرهای جریان هوا تنگ شده و ورود هوا به ریه‌ها دشوار می‌شود. در چنین حالتی استفاده از پوشیدنی‌های تنگ و چسبنده همچون سوتین، حرکت سینه‌ها را محدودتر می‌کنند. بنابراین، خوابیدن بدون سوتین اجازه می‌دهد تا تنفس مناسبت‌تری داشته باشید.
 4. نخوابیدن با سوتین مساوی است با عرق نکردن در ناحیه سینه‌ها که همین موضوع باعث می‌شود جدایی از تولید نشدن بوی ناخوشایند، پوست شما همواره مقدار رطوبت استاندارد را داشته باشد و خبری از باکتری‌ها و عوامل بیماری‌زا و قارچ که در محیط مرطوب رشد می‌کنند نباشد.
 5. از جمله فواید خوابیدن بدون سوتین، مصونیت شما در برابر صدماتی است که توسط دکمه‌ها، قلاب‌ها یا سیم‌های آن وارد می‌شوند. بندهای سوتین می‌توانند بر پوست شما ساییده شده و موجب سایش و آسیب شوند.
 6. پوشیدن سوتین تنگ و چسبان نشانه‌های را روی پوست به‌جا می‌گذارد که اجازه ساخت مجدد حالت طبیعی را به پوست نمی‌دهد. این موضوع شاید برایتان هم موجب ناراحتی و درد باشد. شما با خوابیدن بدون سوتین زمان مناسبی را برای ساخت مجدد حالت طبیعی پوستتان فراهم می‌آورید.

آیا پوشیدن سوتین در طول روز مشکلی برای بدن ایجاد نمی‌کند؟

هیچ مدرک علمی که نشان دهد پوشیدن سوتین در طول روز تاثیرات منفی بر سلامتی دارد وجود ندارد. با این حال استفاده از سوتینی که متناسب با سایز سینه نباشد می‌تواند باعث ایجاد درد در گردن و عضلات سینه شود.

محکم بودن بیش از حد بندهای سوتین روی شانه‌ها تاثیر گذاشته و فشاری که بندهای سوتین(به عنوان یکی از اصلی‌ترین تکیه‌گاه‌های پستان‌ها) به بدن وارد می‌کند، سبب ایجاد درد در ناحیه گردن و حتی افتادگی خواهد شد.

مضرات پوشیدن سوتین طولانی مدت

آیا بستن زیاد سوتین علت افتادگی پستان در زنان است؟

اگرچه استفاده از سوتین باعث حمایت از پستان‌ها می‌شود اما با این حال پستان‌ها با گذشت زمان دچار افتادگی می‌شوند که کاملا طبیعی است.

اینکه فکر کنید استفاده از سوتین در هنگام خواب موجب جلوگیری از افتادگی سینه می‌شود تصویر بسیار غلطی است. همانطور که در آناتومی پستان مشاهده کردید، رشته‌هایی از بافت همبند وجود دارد که به آنها رباط کوپر گفته می‌شود. این رابط‌ها باعث حفظ شکل ظاهری و استحکام پستان‌ها می‌شوند. رباط‌های کوپر با افزایش سن دچار کشیدگی شده و در نتیجه منجر به افتادگی پستان‌ها خواهد شد.

افزایش و کاهش پی‌درپی وزن بدن یکی از مهم‌ترین دلایل کشیدگی این رباط‌ها در سنین پایین است. برای همین توصیه می‌شود رژیم غذایی مناسبی را دنبال کنید که موجب شل شدن پوست و از دست دادن خاصیت ارتجاعی آن نشود.

برخی از دلایل دیگری که موجب می‌شود این رباط‌ها استحکام و خاصیت الاستیکی خود را از دست بدهند شامل موارد زیر است:

 • ورزش بدون سوتین: انجام دادن فعالیت‌های ورزشی شدید به خصوص ورزش‌هایی که حرکات مربوط به قفسه سینه در آنها بیشتر است در صورتی که بدون استفاده از سوتین‌های مناسب انجام شوند مضرات زیادی دارد. این کار باعث می‌شود رباط‌های کوپر به مرور زمان دچار کشیدگی شده و در نتیجه پستان‌ها افتاده شوند. هر چه شدت تمرینات بیشتر باشد پستان‌ها به محافظت و پشتیبانی بیشتری نیاز خواهند داشت. استفاده از سوتین ورزشی و چسبنده مانع از تکان خوردن شدید آنها در حین انجام تمرینات شود.
 • ژنتیک: ژنتیک صفاتی مانند خاصیت ارتجاعی پوست، اندازه سینه و تراکم بافتی می‌توانند در شکل ظاهری سینه‌ها در طول زمان نقش داشته باشند.
 • جاذبه زمین: جاذبه زمین سینه‌های شما را به سمت پایین می‌کشد. این موضوع برای خانم‌هایی با پستان‌های بزرگ بیشتر از خانم‌هایی با پستان‌های کوچک درگیر است. برای همین باید از حرکاتی که موجب شود سینه‌های شما آویزان بمانند دوری کنید.
 • تغییرات هورمونی در دوران یائسگی: یائسگی باعث کاهش استروژن می‌شود که کمبود این هورمون در بدن باعث از بین رفتن قابلیت ارتجاعی بافت پستان خواهد شد.
 • بارداری های پی‌در پی: در دوران بارداری سایز سینه‌ها افزایش پیدا می‌کند ولی پس از زایمان همزمان با شیردهی به نوزاد پستان‌ها دوباره به مرور کوچک شده و به اندازه سابق خود باز می‌گردند. بزرگ و کوچک شدن سینه‌ها در دوران بارداری به‌مرور باعث شل شدن رباط‌های سینه شده و احتمال افتادگی سینه‌ها را افزایش می‌دهد.
 • سیگار کشیدن: یکی از مهمترین مضرات سیگار از بین رفتن رشته های کلاژن موجود در پوست است. نیکوتین موجود در دود سیگار باعث تجزیه الاستین در بدن و در نتیجه افتادگی پوست بدن می شود. به همین علت زنان سیگاری معمولا دارای پستان های افتاده تری هستند.

با رعایت کردن موارد فوق رباط‌ها کشیدگی خود را یافته و با کشیدن سینه‌ها به سمت بالا به آنها لیفت مناسب و خوش فرمی خواهند داد.

نکات مهم در پیشگیری از افتادگی پستان

افتادگی پستان‌ها در طول زمان یک مساله کاملا طبیعی و اجتناب ناپذیر است. با این وجود روش‌هایی وجود دارد که خانم ها با کمک آنها می توانند سرعت افتادگی پستان‌ها را تا حدودی کاهش دهند.

 • کنترل وزن: یک رژیم غذایی متعادل نقش خیلی مهمی در پیشگیری از افتادگی زودرس پستان‌ها دارد. حفظ وزن در یک محدوده سالم باعث می‌شود خانم‌ها نیازی به کاهش وزن‌های متوالی نداشته باشند. در نتیجه سفتی بافت پستان‌ها همچنان حفظ شده و احتمال افتادگی پستان هم کاهش میابد.
 • انجام حرکات ورزشی: هیچ تمرینی وجود ندارد که بتواند پستان‌های افتاده را دوباره به حالت قبلی خود برگرداند. اما با این حال انجام ورزش‌های مربوط به بالا تنه با تقویت عضلات سینه و بالاتنه باعث می‌شود تا ظاهر پستان‌ها بهتر شود. انجام تمریناتی چون پرس سینه، شنا سوئدی، ورزش با دمبل، حرکت تی پلنک، انقباض قفسه سینه و… می‌تواند به تقویت عضلات سینه کمک کند.
 • نوشیدن مقدار زیادی آب: نوشیدن روزانه مقدار زیادی مایعات باعث آبرسانی به بدن می‌شود. سالم و مرطوب نگه داشتن پوست باعث می‌شود خاصیت ارتجاعی پوست تا مدت‌ها حفظ شود.
 • ترک سیگار: سیگار کشیدن علاوه بر از میان بردن خاصیت ارتجاعی پوست باعث سرعت بخشیدن به فرایند پیری می شود. در نتیجه پستان ها زودتر از موعد دچار افتادگی می شوند.

جمع بندی نهایی

خوابیدن بدون سوتین گزینه مناسب‌تری پیش روی شماست. به علاوه، آنطور که ادعا می‌شود، خواب با سوتین، بسته به اینکه از هر کدام یک از انواع سوتین استفاده کنید، هیچ مزیتی برای شما ندارد. این کار نه از آویزان شدن سینه جلوگیری و نه فرم آن‌ها را بهتر می‌کند.

اما نبستن سوتین بسته به اینکه از کدام نوع سوتین استفاده کنید، باعث می‌شود که فشار وارده به سینه‌ها وجود نداشته باشد و جریان خون بهتری در بافت سینه در جریان باشد که نتیجه آن عدم ابتلا به بیماری و کاهش سردردهای مزمن است. به‌ویژه اینکه از تعریق نیز جلوگیری شده و دچار حساسیت پوستی و قارچی در سینه نیز نخواهید شد.

آیا پوشیدن سوتین هنگام خواب عوارضی دارد؟

از آنجایی که در طول خواب بدن شما ساکن است و نیاز به استراحت دارد، پوشیدن سوتین در خواب می‌تواند بر کیفیت خواب شما تاثیر بد بگذارد. کاهش شدت جریان خون در اثر فشاری که سوتین به بدن وارد می‌کند، تعریق و حساسیت پوستی از جمله مضرات آن هستند.

چرا در طول خواب شبانه باید بدون سوتین خوابید؟

خوابیدن بدون سوتین در شب می‌تواند شدن جریان خون را در بدن شما در حالت طبیعی حفظ کند. در نتیجه خواب راحتی خواهید داشت. از سوی دیگری چون پوشش اضافی در ناحیه سینه ندارید، با حساسیت پوستی نیز مواجه نخواهید شد.
همچنین غدد لنفاوی بهتر فعالیت کرده و فرآیند طبیعی خود را برای سموم زدایی از بدن و سلول‌ها انجام خواهند داد.

نظر شما در این خصوص چیست؟ در صورتی که تجربه‌ای در استفاده یا عدم استفاده طولانی مدت از سوتین دارید، از شما خواهشمندیم که از بخش نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 4.6 / 5. مجموع آرا: 17

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *