ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

چطور با پوشیدن سوتین در سنین نوجوانی کنار بیاییم؟

احتمالا در حال حاضر که عنوان این محتوا شما را برای مطالعه آن جذب کرده، دوستان شما همگی سینه‌ای صاف دارند، اما شما در حال بلوغ کامل هستید و همین مسئله مورد رنجش شما شده است. پوشیدن سوتین در سنین نوجوانی تجربه‌ای است که برای هر خانمی پیش آمده و در اولین روزها خیلی از آنها احساس بد یا شاید خجالت آوری در مورد این مسئله داشته باشند.

اگر در سنین پایین نیاز به پوشیدن سوتین دارید، نیازی به خجالت و شرم نیست. چه برای خانم‌ها و چه آقایان در سن بلوغ اتفاقات زیادی مثل رشد سینه‌ها، رشد مو در نواحی مختلف بدن و تغییرات هورمونی دیگری رخ می‌دهد که همه اینها بخشی طبیعی از بزرگ شدن است، اما لازم نیست که در مورد آن نگران باشید. در چنین شرایطی باید به مادر یا عمه خود اعتماد کرده و از حمایت آنها در خصوص کسب اطلاعات در مورد اتفاقاتی که در بدن شما می‌افتد استفاده کنید.

در ادامه این مقاله از مجله ساتین مد قصد داریم به بررسی این موضوع پرداخته و نکاتی را برای شما گرد آوری کردیم که چطور نسبت به پوشیدن سوتین در سنین نوجوانی گارد نگیرید و نسبت به آن احساس خجالت و شرم نداشته باشید. پس تا پایان با ما همراه باشید.

چطور با پوشیدن سوتین در سنین نوجوانی کنار بیاییم؟

خرید سوتین شاید در ابتدا کار ساده‌ای باشد. به بازار فروش لباس زیر یا فروشگاه آنلاین رفته و در نهایت چند مدل از سوتین‌های مختلف را خریداری می‌کنید. اما مسئله مهمی که وجود دارد اسن است که چطور در سنین نوجوانی که سینه‌های ما تازه رشد کرده و در حال گذر از بلوغ هستیم، با پوشیدن سوتین کنار بیاییم؟

بسیاری از دخترهای نوجوان با این مسئله مشکل دارند و از پوشیدن سوتین و حتی ظاهر شدن در اجتماع به این دلیل دوری می‌کنند. در ادامه می‌خواهیم کلیه مراحل را در قالب اتفاقاتی که به صورت مشترک برای همه خانم ها رخ داده را ذکر کنیم تا با یک دید داستان سرایی بر خجالت و ترس خود غلبه کنید.

پوشیدن سوتین مناسب

اولین چیزی که برای غلبه بر خجالت پوشیدن سوتین وجود دارد انتخاب سوتین مناسب است. داشتن سینه‌های بزرگ در این سنین همانطور که در مقاله کنار آمدن با داشتن سینه‌های بزرگ ذکر کردیم، می‌تواند این موضوع را پیچیده‌تر کند. پس اگر سینه‌های بزرگی در همین ابتدای بلوغ دارید، پیشنهاد می‌کنیم آن مقاله را حتما مطالعه کنید.

گرفتن سایز سوتین
 1. زیر سینه خود را اندازه بگیرید.

برای انتخاب سوتین مناسب اولین قدم به دست آوردن سایز درست سینه است. برای این منظور به روش زیر عمل کنید:

 • نوار اندازه گیری را دور سینه خود بپیچید. آن را خیلی سفت نکنید.
 • این اندازه گیری را بر حسب اینچ بنویسید. اگر اندازه‌ها به صورت اعشاری بودند آنها را به نزدیک‌ترین عدد بعد و قبل از ۵ گرد کنید.
 1. اندازه روی سینه خود را بگیرید.
 • نوار اندازه گیری را به طور کامل در حالتی که دقیقا روی نوک سینه‌ها و بالاترین برآمدگی سینه قرار گرفته دور سینه‌های خود بپیچید.
 • این اندازه گیری را بر حسب اینچ بنویسید. در اینجا هم اگر اعداد اعشاری حاصل شد، آن را به نزدیک‌ترین عدد قبل و بعد از ۵ گرد کنید.
اندازه سوتین
 1. اندازه کاپ سینه را محاسبه کنید.

حال که دو اندازه دور سینه و زیر سینه را به دست آوردید، باید بدانید که سینه‌های شما چه سایز کاپی دارند. کاپ سینه به عبارتی مشخص می‌کند که اندازه سینه‌ها درون چه نوع کاپ سوتینی به خوبی قرار خواهند گرفت. برای به دست آوردن این اندازه کافی است اندازه زیر سینه را از اندازه دور سینه کم کنید. سپس عدد حاصل شده را با نتایج زیر تطبیق دهید.

 • AA: اگر اندازه کمربند و اندازه کاپ یکسان باشد.
 • A: کمتر از ۱ اینچ تفاوت
 • B: بین ۱ تا ۲.۵ اینچ تفاوت
 • C: بین ۲.۵ تا ۳.۵ اینچ تفاوت
 • D: بین ۳.۵ تا ۴.۵ اینچ تفاوت
 • DD یا E: بین ۴.۵ تا ۶ اینچ تفاوت

به طور متوسط اگر بدن رشد طبیعی خود را داشته باشد، احتمالا هر ۶ ماه یک بار لازم است که سایز سینه خود را دوباره بررسی کرده و از یک سوتین بزرگ‌تر استفاده کنید. برای اینکه با روش‌های دیگری از اندازه گیری آشنا شوید می‌توانید از مقاله راهنمای سایز سوتین استفاده کنید.

از دوست خود برای پوشیدن سوتین کمک بگیرید
 1. از یک دوست قابل اعتماد کمک بگیرید.

احتمالا چون در اولین خرید سوتین احساس خجالت خواهید داشت و نیاز به راهنمایی هم دارید از یک دوست برای این کار کمک بگیرید. می‌توانید از خواهر بزرگ‌تر، مادر یا هر یک از بستگان و دوستانتان که با آن احساس راحتی دارید به فروشگاه لباس زیر بروید تا از راهنمایی آنها برای خرید و اینکه با سوتین چطور به‌نظر می‌رسید راهنمایی بگیرید.

انواع مختلف سوتین را بررسی کنید
 1. چند نوع مختلف سوتین را امتحان کنید.

همانطور که در مقاله معرفی انواع سوتین با اسم ذکر کردیم، بیش از ده‌ها مدل سینه بند وجود دارد که هر یک ویژگی‌های خاصی داشته و می‌توانند احساس متفاوتی را به شما بدهند. لذا چندین مدل سوتین مختلف فنردار، جک دار، ورزشی، معمولی، کاپ اسفنجی و بدون کاپ را امتحان کرده و ببینید که با کدام یک احساس راحت‌تری دارید. توصیه می‌شود که چندین مدل مختلف را در کیف لباس زیر خود داشته باشید.

 • اگر سینه‌هایتان کوچکتر است از سوتین ورزشی بدون کپسول استفاده کنید. سوتین‌های اسپرت معمولا کاپ جداگانه ندارند و معمولا راحت‌تر از سوتین‌های معمولی هستند. این مدل سوتین را با نام سوتین تینجری نیز می‌شناسیم.
 • اگر سینه‌های بزرگتری دارید از سوتین فنردار استفاده کنید. این نوع سوتین می‌تواند حمایت بهتری از سینه شما داشته باشد.
 • احتمالا چون هنوز با پوشیدن سوتین کنار نیامدید، نیازی به خرید سوتین اسفنجی و جک دار ندارید. چرا که آنها سینه‌های شما را بزرگ‌تر نشان می‌دهند و می‌توانند توجه ناخواسته را به خود جلب کنند. با این حال، اگر بر خجالت خود غلبه کردید می‌توانید از مدل‌های سوتین جک‌دار برای فرم دادن و زیباتر کردن سینه خود استفاده کنید.
پوشیدن سوتین مخفی زیر لباس
 1. سوتینی بپوشید که زیر لباس‌هایتان مشخص نشود.

با سوتینی که از لابه لای لباس هایتان دیده می‌شود توجه غیر ضروری را به خود جلب نکنید. وقتی پیراهن رنگ روشن می‌پوشید نباید از سوتین رنگ تیره استفاده کنید. لذا چند سوتین با رنگ‌های مختلف روشن و تیره را باید خریداری کنید.

 • سوتینی بپوشید که از پارچه‌ای نه چندان نازک ساخته شده باشد. در غیر این صورت، نوک سینه‌های شما ممکن است نمایان شوند.
 • سعی کنید پیراهن خود را روی سوتین بپوشید تا ببینید چه شکلی است. اگر نوک سینه‌های شما برجسته شد احتمالا نیاز دارید که از پد مخصوص نوک سینه استفاده کنید یا اینکه سوتین اسفنجی را امتحان کنید.

از خجالت بپرهیزید

نادیده گرفتن اذیت و آزار دیگران در مورد سوتین پوشیدن
 1. آزار و اذیت را نادیده بگیرید.

اگر کسی سینه‌های شما را مسخره کرد و سعی در آزار و اذیت شما به دلیل تغییراتی که در بدنتان ایجاد شده داشت، آنها را نادیده بگیرید. این موضوع در تمامی خانواده‌ها خصوصا توسط خواهر و برادر کوچکتر شما که هنوز با این مسائل آشنا نیست رخ می‌دهد.

اگر نتوانستید بر بی محلی کردن آنها غلبه کنید، صعی کنید هنگام صحبت با آنها کاملا آرام باشید. اگر حالت تدافعی و عصبانیت دارید، ممکن است شما را جدی نگیرند. اگر آرام باشید، می‌توانید احساسات خود را بهتر و جدی‌تر منتقل کنید.

جلوگیری از آزار جنسی
 1. کاری کنید که دیگران از بستن سوتین شما دست بردارند.

یکی از بدترین و رایج‌ترین کارهایی که خصوصا توسط برادران کوچک‌تر اتفاق می‌افتد کنجکاو بودن در مورد سوتین و لباس زیر است.

 • به آنها بگویید که دوست ندارید به لباس‌های شما دست بزنند. اگر این کار ادامه داشت از مادر خود کمک بگیرید یا اینکه لباس زیر خود را در جایی که قابل دسترس نباشد نگهداری کنید.
 • اگر به سینه‌های شما دست زدند به آنها اعتراض کنید و از مادر خود برای توقف این کارشان کمک بگیرید.

اگر نمی‌توانید این رفتار را متوقف کنید، ممکن است در آینده آزار جنسی را تجربه کنید که عواقب بسیار بدتری روی جسم و روح شما خواهد گذاشت. پس سعی کنید همیشه از مادر خود برای متوقف کردن این رفتارها برای کسب تجربه کمک بگیرید.

تعویض سوتین
 1. اگر نیاز به تعویض لباس دارید، حریم خصوصی را پیدا کنید.

اگرچه نیازی نیست در مورد بدن و بارداری خود خجالت بکشید، اما اگر در خلوت لباس خود را عوض کنید، ممکن است احساس راحتی بیشتری داشته باشید. وقتی شب را در خانه یکی از دوستان می‌گذرانید، لباس‌های خود را در حمام عوض کنید. شاید بپرسید که چه ضرورتی دارد اصلا لباس زیر خود را عوض کنیم؟

پیش از این در مقاله عوارض پوشیدن طولانی مدت سوتین دلایل مختلف و واضحی را بیان کردیم که توصیه می‌کنیم مطالعه کنید.

سوتین باشگاه ورزشی
 1. اگر به باشگاه‌های ورزشی می‌روید به این نکات دقت کنید.

برای تعویض سوتین و لباس خود می‌توانید از رختکن استفاده کنید. اگر خبری از رختکن نبود، سعی کنید کنار کمد یکی از دوستانتان قرار گرفته و از آنها بخواهید که با قرار گرفتن در مقابل شما یا نگه داشتن حوله ورزشی، در تعویض لباس در یک حریم خصوصی به شما کمک کنند.

حتما از یک پیراهن مناسب برای ورزش کردن استفاده کنید. پیچ و تاب خوردن‌های زیاد در هنگام ورزش مثل انجام حرکات وارونه و خم شدن می‌تواند موجب بالا رفتن پیراهن شده و سوتین و بدن شما مشخص شود.

سوتین ورزشی
 1. از سوتین ورزشی استفاده کنید.

مطمئنا می‌دانید که هنگام انجام فعالیت ورزشی سینه‌های شما چقدر جنب و جوش خواهند داشت. خصوصا زمانی که در حال دویدن هستید یا در جای خود ثابت بوده و به بالا و پایین می‌پرید.

این موضوع می‌تواند هم موجب ایجاد درد در ناحیه سینه‌ها شود و هم اینکه بسیار روی استایل سینه‌ها شما تاثیر بد دارد. چرا که در دراز مدت موجب می‌شود زودتر از سن خود پا به دوره افتادگی سینه بگذارید. بنابراین از یک سوتین ورزشی فشرده یا کپسول دار استفاده کنید. پیش از این در مقاله سوتین ورزشی چیست به معرفی عوارض عدم استفاده و نکات و راهنمای خرید آن پرداخته‌ایم.

برخورد با دوستان

برخورد با دوستانتان

روابط دوستی بهترین گزینه برای کنار آمدن با پوشیدن سوتین در سنین نوجوانی و کارهای مختلف دیگری هستند. در چنین شرایطی هم شما می‌توانید به آنها کمک کنید و هم اینکه از کمک آنها پیرامون مسائل مختلف کمک بگیرید.

 • سعی کنید در همه مسائل منبع اطلاعاتی و گوگلی برای دوستان خود باشید. شاید شما زودتر از آنها پوشیدن سوتین را آغاز کردید و احتمالا از این موضوع هم خجالت می‌کشید. بنابراین آنها در مورد این مسائل کنجکاو شده و از شما سوالات مختلفی را خواهند پرسید. سعی کنید از جواب دادن به آنها فرار نکنید و به آنها در مورد مسائل مختلف مثل راهنمایی برای خرید سوتین و اتفاقاتی که در بدنتان رخ می‌دهد کمک کنید.
 • از دختران دیگر حمایت کنید، حتی اگر رابطه‌ی دوستی با آنها نداشته باشید. اگر کسی آنها را اذیت می‌کند از آنها دفاع کنید. به آنها کمک کنید یاد بگیرند که چگونه با مادر یا عمه خود صحبت کنند. همین موضوع خود می‌تواند باعث ایجاد یک رابطه دوستی جدید شود.

در مورد رشد بدن خود بیاموزید

مشورت با بزرگسالان در مورد غلبه بر خجالت پوشیدن سوتین در سنین نوجوانی
 1. با بزرگسالی که به آن اعتماد دارید صحبت کنید.

با بزرگسالی که به آن اعتماد دارید، مانند مادر، خاله یا خواهر بزرگترتان، در مورد نگرانی‌هایتان صحبت کنید. بدن شما ممکن است تغییرات دیگری را نیز تجربه کند که ممکن است بخواهید در مورد آنها صحبت کنید. ممکن است صحبت با زنی که تجربه پوشیدن سوتین را دارد به جای پدرتان مفید باشد.

با گفتن اینکه می‌خواهید صحبت کنید شروع کنید. به آنها اطمینان دهید که مشکلی وجود ندارد، اما سؤالاتی در مورد بدن و رشد خود دارید.

می‌توانید کار را با سوالی مانند «اولین بار کی سوتین پوشیدید» شروع کنید؟

از مادر خود کمک بگیرید
 1. بخواهید مکالمه خصوصی بماند.

هنگام صحبت با این شخص، از او بخواهید که مکالمه را خصوصی نگه دارد. برخی از والدین یا سایر بزرگسالان ممکن است برای شروع بلوغ و تبدیل شدن شما به یک زن هیجان زده باشند. اما این ممکن است برای شما شرم آور باشد. از بزرگسالی که به آن اعتماد دارید بخواهید در مورد نحوه رشد شما برای دیگران تبلیغ نکند و در جمع‌های فامیلی در این مورد صحبت نکنند، حتی اگر برای شما جنبه مثبت داشته باشد.

از خواهر خود کمک بگیرید
 1. از خواهر و برادر کمک بخواهید.

اگر برادر یا خواهر کوچک آزار دهنده‌ای دارید، متوجه محدودیت‌ها و حریم خصوصی در این مورد نیستند. اگر از پوشیدن سوتین خجالت می‌کشید، از بزرگسالی که به آن اعتماد دارید بخواهید مطمئن شود خواهر و برادرتان شما را آزار ندهند.

اگر از صحبت کردن با والدین خود در این مورد احساس راحتی نمی‌کنید، یک بزرگسال قابل اعتماد می‌تواند به شما کمک کند.

کتاب بلوغ و رشد سینه ها
 1. کتابی در مورد پیشرفت خود بخوانید.

کتاب و مقالات موجود در اینترنتی راهکارهای بسیار زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا با اتفاقاتی که در بدن شما می‌افتد آشنا شوید. درست مانند این مقاله که سعی کردیم نکاتی را برای کنار آمدن با پوشیدن سوتین و غلبه بر خجالت ذکر کنیم. برای اینکه با نکات بیشتری در این خصوص آشنا شوید می‌توانید در خبرنامه مجله ساتین مد عضو شده و جدیدترین مطالب را در ایمیل خود دریافت کنید.

 1. تصویر ذهنی مثبت از بدن خود ایجاد کنید.

تصاویری که در بدن افراد در تلویزیون، تبلیغات، فیلم‌ها، مجلات و شبکه‌های اجتماعی می‌بینید می‌توانند دستکاری شده باشند و بسیاری از آنها غیر واقعی هستند.

مقایسه کردن خودتان را با بدن این افراد کنار بگذارید، این موضوع باعث می‌شود به این فکر کنید که بدن طبیعی چیست؟

همین یک سوال ساده باعث می‌شود که در این موضوع فرو رفته و با ایجاد سوالاتی بیشتر از این مشکلات روحی و جسمی زیادی برای خود ایجاد کنید. باید بدانید که بدن هر دختر و زنی شکل متفاوتی دارد و هیچ اندامی کامل نیست.


جمع بندی و کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم تا نکاتی کلی و عمومی را در قالب اتفاقاتی که واقعا در سنین بلوغ برای شما می‌افتد مورد بررسی قرار دهیم. سعی کردیم با مثال‌ها و تجربیات مختلفی که برای عموم افراد افتاده، یک پیش بینی و ذهنیت از این اتفاقات را برای شما آماده کنیم و سپس رفتار مناسبی که باید در مقابل هر کدام از خود نشان دهید را بازگو کنیم.

در خصوص تک‌تک اتفاقاتی که در خصوص رشد سینه‌ها برای شما رخ می‌دهد، نباید رفتار هیجانی و خشونت آمیز داشته باشید. سعی کنید این موارد را در ذهن خود مرور کرده و با خود تمرین کنید که کاملا رفتار آرام و دوستانه در مقابل هر کدام داشته باشید.

با عمل کردن به این نکات نهایتا می‌توانید به خوبی با بزرگ شدن سینه‌ها و کنار آمدن با پوشیدن سوتین کنار بیایید. طوری که این نکات به شما کمک می‌کنند از همان ابتدا روی استایل خود در ناحیه سینه‌ها تمرکز کنید. که در این صورت توصیه می‌کنیم با خرید ست شورت و سوتین این کار را انجام دهید.

به نظر شما چه راهکارهای دیگری وجود دارد که با کمک آنها می‌توانیم بر خجالت و احساس شرمی که از پوشیدن سوتین داریم غلبه کنیم؟ لطفا از بخش نظرات آنها را برای ما ارسال کنید.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 4.8 / 5. مجموع آرا: 117

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

دیدگاه (1)

 1. داداشم 5 سالشه وقتی سوتین میپوشم مسخره میکنه، یبار هم سوتین نپوشیده بودم لباسم رو کشید بالا گفت عه ممه و به ممه هام دست زد خیلی خجالت کشیدم،حالا نمیدونم چیکار کنم بپوشم یا نه????

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *