ارسال از تهران به تمام ایران / تحویل ساعتی پیک در تهران

10 تا از نکات خرید سوتین که باید بررسی کنید!

انتخاب یک سوتین مناسب مشروط بر این است که با نکات خرید سوتین آشنایی کامل و کافی داشته باشید. سینه هر خانمی شکل و ساختار خاص خود را دارد که باید جدایی بر اندازه و شکل توده‌ای آن، به موارد متعدد دیگری برای زمان‌های مختلف توجه داشت.

همین دلایل است که باعث شده خانم‌ها را نیازمند به این کند که برای موقعیت‌های مختلف و شرایط گوناگون نیازمند انواع مختلف سوتین باشند.

در ادامه این مطلب از مجله ساتین مد به بررسی 10 تا از نکات ضروری که باید حتما هنگام خرید سوتین مد نظر داشته باشید پرداخته‌ایم.

10 نکات خرید سوتین که باید بررسی کنید!

پیش از این در مطلبی با عنوان راهنمای خرید سوتین به بررسی کامل نکاتی که باید برای خرید در هر سن و سالی به آنها دقت کنید پرداختیم. حال در ادامه این مطلب قصد داریم با بررسی نکات خرید سوتین در هنگام خرید که باید آنها را بررسی کرده و آشنایی کافی داشته باشید، به شما در انتخاب سوتین مناسب کمک کنیم.

[chapar_protect]

۱. سایز سینه خود را برای انواع سوتین بدانید!

اولین و مهم‌ترین نکته برای خرید لباس زیر زنانه دانستن اندازه درست آن است؛ خصوصا وقتی خرید آنلاین انجام دهید. با توجه به تنواعی که در بین برندهای تولید کننده سوتین در بازار ایران و محصولات وارداتی از کشورهای مختلفی وجود دارد، خانم‌ها اشتباهات زیادی را در انتخاب سایز سوتین متحمل می‌شوند.

در ایران اندازه سوتین‌ها بر اساس سایز اروپایی شناخته می‌شود که از اعداد ۵۰ تا تا ۱۱۰ متغیر هستند. اما برخی سایزها در برندهای چینی، آمریکایی، عربی، روی، فرانسوی و اوکراینی با سایز بندی متفاوتی شناخته می‌شوند. این برندها چنین اندازه‌هایی را که بر حسب اعداد یا حروف انگلیسی هستند، برای کشور خود تولید می‌کنند.

اما تجار ایرانی این محصولات را به عنوان محصولی وارداتی خریداری کرده و وارد کشور می‌کنند که همین مسئله باعث شده مشکلاتی در خصوص انتخاب اندازه برای برخی خانم‌ها پیش آید.

مسئله فقط این نیست؛ برندهای چینی هم مشکلات این چنینی را از نظر تولید نوع محصول دارند. معمولا خرید از برندهای چینی اینطور است که اگر سوتین اسفنجی یا جک‌دار باشد باید یک سایز بزرگتر از اندازه معمولی خود خریداری کنید یا اینکه اندازه کاپ را بزرگ‌تر از اندازه کاپ خود انتخاب کنید.

در همین زمینه بخوانید: آشنایی با برندهای ایرانی و خارجی لباس زیر

موضوع دیگری هم که باید در انتخاب اندازه دقت کنید اندازه کاپ سینه شماست. اینکه سایز سینه 85 دارید دلیل بر این نیست که هر سوتین ۸۵ مناسب شما باشد. چرا که سوتین‌ها از نظر کاپ نیز دارای اندازه مختلفی هستند.

 • ممکن است دور سینه خانمی ۸۵ باشد، اما سینه کوچک داشته باشد.
 • در عین حال خانم دیگری دارای همان دور سینه ۸۵ است، اما سینه‌های بزرگ و پر توده دارد که باید از کاپ بزرگ‌تری استفاده کند.

کاپ‌ها بر اساس حروف الفبای انگلیسی مشخص می‌شود که شامل AA، A، B، C، D، E، F، G و H هستند که همه این موارد را همراه با چند روش گرفتن اندازه سایز سینه در مقاله 3 روش به دست آوردن سایز سینه ذکر کرده‌ام.

تاثیر شکل و فرم سینه در انتخاب و خرید سوتین
تاثیر شکل و فرم سینه در انتخاب و خرید سوتین

۲. فرم و شکل سینه‌های خود را بررسی کنید!

هیچ یک از اعضای بدن کاملا متقارن و هم اندازه نیست؛ خصوصا در سینه‌های خانم‌ها.

معمولا سینه خانم‌ها در یک سمت بزرگ‌تر از دیگری است یا ممکن است شکل یک سینه با دیگری متفاوت باشد. بابت این مسئله هم نباید ناراحت باشید و ابدا چیز عجیبی نیست. کاملا طبیعی است.

اما معمولا این تغییرات اندازه و نامتقارن بودن، در ۳ حالت زیر است که می‌بایست متناسب با نوع شکل آن از سوتینی که مناسب شماست استفاده کنید.

الف) سینه‌های پر از قسمت پایین(سینه های افتاده)

اگر سینه شما در قسمت پایین پر است و به نوعی دارای افتادگی سینه هستید باید از سوتین‌های دارای جک و سوتین اسفنجدار در بخش پایین هستند استفاده کنید. این مدل سوتین‌ها به لیفت سینه شما به سمت بالا کمک کرده و باعث می‌شوند که سینه شما فرم درستی به خود گرفته و در یک اندازه باشند.

از دیگر سوتین‌هایی که می‌توان برای این منظور استفاده کرد می‌توان به انواع سوتین پوش آپ، بالکنی یا نیم کاپ اشاره کرد که با استفاده از تنظیم بندهای قلاب روی شانه امکان لیفت سینه را در جهت بهتری به شما خواهند داد.

ب) سینه‌های پر از قسمت بالا

این مدل سینه‌ها در بخش بالایی توپر هستند که پوشیدن سوتین‌هایی که از بخش پایین دارای جک و اسفنج باشند، شرایط را بدتر خواهد کرد؛ چرا که باعث می‌شود سینه‌ها از کاپ بیرون زده و بدن شما شکل زشتی در زیر لباس به‌خود گیرد.

در عوض باید از سوتین‌هایی که کاپ بزرگ‌تری داشته و سینه شما را بیشتر درون خود می‌پوشاند استفاده کنید تا از بیرون افتادن سینه از درون کاپ جلوگیری کنید.

ج) سینه‌هایی که در همه قسمت‌ها پر هستند

در این مدل سینه‌ها هم چون از همه طرف‌ها سینه توده دارد و پر است، باید از سوتینی استفاده کرد که سینه را کاملا درون کاپ نگه داشته و در بخش‌های کناری دارای طراحی پارچه باشد. در واقع منظور استفاده از نیم تنه و سوتین‌هایی با کاپ مثلثی است که علاوه بر بالا و پایین، سینه‌ها را در بخش پهلو و کناره بدن نیز کاملا می‌پوشاند.

۳. به لباسی که می‌پوشید دقت کنید!

مسئله دیگری که در انتخاب سوتین نقش مهمی دارد(خصوصا در کشور ما به دلیل نوع پوشش و حجاب) باید سوتینی انتخاب کنید که زیر لباسی که می‌پوشید مناسب باشد.

مثلا اگر در یک مهمانی حضور دارید که لباس مجلسی پشت باز به تن دارید، باید از سوتین‌هایی که مناسب برای لباس‌های دکلته هستند استفاده کنید. این سوتین‌ها دارای بند نامرئی هستند یا اینکه بندها قابل تغییر هستند تا بتوان از پشت لباس آنها را مخفی کرد.

در همین زمینه بخوانید: پوشیدن سوتین زیر لباس پشت باز

یا برای لباس‌های یقه باز از جلو باید از سوتین‌هایی استفاده کرد که کاپ مثلثی دارند و فاصله کاپ‌ها از همدیگر نیز زیاد است. در جدول زیر برخی سوتین‌ها را که برای پوشیدن زیر لباس خاص کاربرد دارند مشاهده می‌کنید.

نوع سوتینمناسب برای لباس‌های
تیشرتی و مینیمایزرتیشرت و تاپ
پشت نامرئی، بند نامرئی، چسبی و پروانه‌ایمجلسی و تاپ‌های پشت باز
ژله‌ای و پلانچمجلسی، جلو باز و یقه گشاد
دکلته و بند نامرئیلباس‌های دکلته و جلو باز با یقه قایقی یا یقه باز
جدول راهنمای استفاده از انواع سوتین برای لباس‌های خاص
نکات خرید سوتین بر اساس موقعیت استفاده
نکات خرید سوتین بر اساس موقعیت استفاده

۴. بدانید که هر سوتین برای موقعیت خاصی است!

مشابه حالت قبلی باید ببینید که از سوتین در چه موقعیتی استفاده خواهید کرد. مسلما درون منزل و بودن در کنار سایر اعضای خانواده لزومی ندارد که از سوتین اسفنجی استفاده کرده و خود را با این پوشش عذاب دهید. به جای آن می‌توانید از سوتین نخی روزمره استفاده کنید که احساس راحتی به شما می‌دهند.

یا برای محل کار و بیرون از خانه می‌توانید از سوتین‌هایی که ضمن فرم دهی به سینه و لیفت آنها، احساس راحتی فراهم می‌کنند استفاده کنید. جدول زیر برخی سوتین‌ها را بر اساس نوع کاربردی که دارند مشخص نموده است.

نوع سوتینمناسب برای
نخی، تورگاز، سوزنی و توریاستفاده روزمره در خانه
ورزشی، نیم تنه و کپسول دارباشگاه و فعالیت‌های ورزشی
هارنس‌دار، جک دار، گیپوری، دانتل، فانتزی و توریروابط همسری و اتاق خواب
تیشرتی، تینیجری، مینیمایزر و بدون فنرمحل کار، مدرسه، خانه، دانشگاه و بیرون از خانه
اسفنجی و جکدارمناسب برای بیرون از خانه و موقعیت‌های مجلسی
جدول راهنمای استفاده از انواع سوتین در موقعیت‌های خاص

۵. به لیفت سینه ای که مد نظر دارید دقت کنید!

خوشبختانه با گذر از دوره هزار میلادی و از سال ۲۰۰۰ به بعد، تنوع بسیار زیادی در صنعت لباس زیر شکل گرفت و در سال‌های اخیر هم شاهد تولید انواع مختلفی از سوتین بودیم که به شما این امکان را می‌دهد هر نوع شکل و ظاهری که می‌خواهید سینه‌های شما داشته باشند، به شما خواهد داد.

بنابراین می‌توانید متناسب با شکل و ظاهری که سینه‌های شما دارند لیفت دلخواه را برای سینه‌های خود فراهم کنید. اگر می‌خواهید سینه‌های شما کوچکتر شوند می‌توانید از سوتین‌هایی مثل مینیمایزر که ویژگی کوچک کننده دارند استفاده کنید. یا برای بزرگ‌تر نشان دادن سینه از سوتین دارای جک و اسفنج استفاده کنید.

سوتین مناسب برای فصل زمستان و تابستان
انتخاب سوتین بر اساس فصل تابستان یا زمستان!

۶. فصلی از سال که سوتین را به تن می‌کنید موثر است!

ایران کشوری ۴ فصل است که متاسفانه با تخریبی که روی محیط زیست صورت گرفته و از سوی دیگر گرمایش جهانی، شاهد گرم‌تر شدن و خشکی هوا در مناطق سرد و شمالی هم هستیم. از همین رو شرایط آب و هوایی حالا به یکی دیگر از نکات خرید سوتین تبدیل شده که باید آن را هم در نظر گرفت.

در چنین شرایطی پوشیدن سوتین خصوصا در فصل گرما به بزرگ‌ترین مشکل خانم‌ها تبدیل شده است. خصوصا وقتی شاغل باشند و در بیرون از خانه از سوتین‌های اسفنجی و جک‌دار به منظور فرم‌دهی استفاده کنند.

از همین روی باید بسته به شهری که در آن سکونت دارید و فصل سال از سوتین مناسب همان موقع استفاده کنید. در جدول زیر برخی سوتین‌ها را بر اساس نوع استفاده در فصل قرار داده‌ام.

فصلنوع سوتین
بهارتیشرتی، هارنس‌دار، گیپوری و دانتل
تابستاننخی، تورگاز، سوزنی، توری و هارنسی
پاییزنخی، فانتزی
زمستاناسفنجی، نیم تنه، ورزشی، جک‌دار
جدول انتخاب سوتین بر اساس فصل

۷. حساسیتی که به برخی پارچه‌ها دارید را مد نظر قرار دهید!

حتما هنگام خرید سوتین برچسب آن را بررسی کنید و بدانید که از چه الیافی تشکیل شده است. یا اگر آنلاین خریداری می‌کنید مشخصات آن را بررسی کنید.

برخی خانم‌ها به برخی پارچه‌های غیر طبیعی همچون پلی استر حساسیت دارند و باعث قرمزی پوست یا ایجاد خارش در آنها می‌شود. به همین دلیل استفاده از سوتین تمام نخ و پارچه‌ای که حاوی درصد بالاتر موارد طبیعی باشد برای آنها بهتر است.

این مورد برای شورت نیز صدق می‌کند که هنگام خرید ست لباس زیر باید شورت را هم از این نظر بررسی کنید.

۸. سن بلوغ، دوره بارداری و شیردهی را مد نظر قرار دهید!

یکی از مهم‌ترین نکات خرید سوتین تغییرات هورمونی بدنی است. خانم‌ها در طول زندگی خود و پس از دوران بلوغ تغییراتی هورمونی زیادی را در طول زندگی تا بزرگسالی تجربه می‌کنند. از همان سنین پایین نوجوانی که باید از سوتین مخصوص نوجوانان یا تینیجری استفاده کنند گرفته تا دوران شیردهی که باید از سوتین مخصوص شیردهی استفاده کنند.

در همین زمینه بخوانید: از چه سنی سوتین ببندیم؟

دوران قاعدگی نیز شرایط خاص خود را دارد و با توجه به تغییر سایزی که در سینه ایجاد شده و حساسیتی که در نوک سینه به فشار ایجاد می‌شود باید از سوتین راحت‌تری استفاده کنند.

به همین جهت باید سن، شرایط هورمونی و اینکه آیا به‌زودی قرار است به عنوان مادر از یک سوتین استفاده کنید یا خیر را مورد ارزیابی قرار دهید.

خرید سوتین تبدیل شونده
سوتین قابل تبدیل

۹. سوتین‌هایی با قابلیت تبدیل را انتخاب کنید!

برخی سوتین‌ها با توجه به اینکه دارای بند جداشونده و قابل تبدیل هستند، برای استفاده‌های گوناگونی قابل استفاده هستند. می‌توانید به سادگی بند آنها را جدا کرده و از بندهای نامرئی استفاده کنید تا برای لباس‌های مجلسی مناسب باشند. یا اینکه می‌توانید بندها را ضربدری ببندید تا بندها را برای لباس‌هایی که پشت باز هستند مخفی کنید.

به همین ترتیب توصیه می‌شود هنگام خرید چنین سوتین‌هایی را مدنظر بگیرید تا کارکرد گوناگونی داشته و در خریدهای خود صرفه جویی کنید. در مطلبی با عنوان داشتن چند سوتین ضروری است؟ نیز به معرفی انواع سوتینی که برای موقعیت‌های مختلف نیاز دارید پرداخته‌ام.

۱۰. در زمان پرو سوتین به نکات زیر دقت کنید!

همانطور که در مطلب 10 نشانه سایز اشتباه سوتین ذکر کردم، شرایطی وجود دارد که به شا می‌گوید سوتین برای شما گشاد است یا اینکه زیادی تنگ است که باید به فکر خرید سوتین با سایز متفاوت‌تری باشید. این موارد به شکل خلاصه عبارتند از:

 1. به جا ماندن بند روی شانه‌ها و فرو رفتن آنها درون بدن در حالتی که روی بزرگ‌ترین اندازه باشند نشان از کوچکی سوتین دارد.
 2. نوار سوتین در پشت بدن باید کاملا صاف و افقی باشد.
 3. زیر باند سوتین فضای خالی وجود داشته باشد طوری که ره راحتی بتوانید انگشت خود را از زیر آن عبور دهید.
 4. فاصله کاپ‌ها از هم نباید زیاد باشد. فاصله زیاد به معنی بزرگ بودن سوتین و احتمالا سایز کاپ است.
 5. بند قلاب سوتین باید در حالت میانه برای شما مناسب باشد تا هنگام تغییرات هورمونی که سینه‌ها بزرگ‌تر می‌شود بتوانید سوتین را کمی بزرگ‌تر ببندید که احساس درد و ناراحتی برای شما به‌وجود نیاورد.
 6. سوتین باید در تغییرات بدنی مثل خم شدن، اسیتادن و بردن دست‌ها به بالا با شما هماهنگ باشد و هنگام انجام چنین حرکاتی مثلا بندها خارج نشوند.
 7. فنر سوتین نباید به بدن شما فشار زیادی وارد کند که آن را احساس کنید. چنین چیزی به معنی اندازه کوچک سوتین است.
 8. هنگام پوشیدن سوتین اصلا نباید احساس کنید که سوتین به تن دارید.
 9. سوتینی که کوچک یا بزرگ باشد مدام شما را درگیر خود می‌کند تا از روی لباس آن را تنظیم کنید. یا بند فشار وارد می‌کند یا از جای خود خارج می‌شود. گاهی هم کلا کاپ‌ها تغییر حالت می‌دهند و از این دست مشکلات.
 10. احساس راحتی با پوشیدن سوتین ندارید.

جمع‌بندی نهایی و سوالات متداول

در این مطلب از ساتین مد به بررسی 10 تا از نکات خرید سوتین پرداختیم که به شما کمک می‌کند سوتینی متناسب با شرایط خود را خریداری کنید. سینه خانم‌ها با توجه به اینکه شامل توده‌ای چربی و متشکل از رگ‌های هورمونی و شیردان در این ناحیه است، تغییرات اندازه زیادی را در طول زندگی به خود خواهد گرفت.

خصوصا در دوران قاعدگی که با تغییرات هورمونی سینه‌ها بزرگ و دردناک می‌شوند. از همین رو ضروری است که با دانستن این نکات سوتین مناسبی را خریداری کنید.

کدام نکات خرید سوتین اهمیت بیشتری دارند؟

اندازه، سایز کاپ و نوع سوتین بر اساس موقعیتی که قرار است از آن استفاده کنید بیشترین اهمیت را در خرید سوتین دارد. شما قرار است یک سوتین احتمالا ۹ تا ۱۲ ماه استفاده کنید؛ پس اهمیت دارد که طبق نکات ذکر شده در این مقاله آن را انتخاب کنید.

آیا نوع سوتین در انتخاب آن اهمیت دارد؟

بله. انواع سوتین‌های اسفنجی، تینجری، پوش آپ، تیشرتی و ده‌ها مدل دیگر هر کدام برای پوشیدن زیر لباس خاص یا موقعیت خاصی مناسب هستند. با توجه به طراحی و پوششی که برای سینه‌ها انجام داده و به لیفت سینه نیز به جهت‌های مختلف کمک می‌کنند، بنابراین باید از مدلی که برای فرم سینه‌های شما مناسب است استفاده کنید.

سایز و اندازه کاپ چه تاثیری در انتخاب سوتین دارد؟

انتخاب سایز درست سوتین و کاپ با اندازه درست جزو اولین نکات خرید سوتین است که اگر به آن توجه خوبی نکنید سوتین برای شما گشاد یا تنگ بوده و احساس راحتی نخواهید داشت. خصوصا برای سوتین‌های خارجی که در مدل‌های اسفنجی و یا جک‌دار باید از سایز بزرگتری از سینه خود استفاده کنید.

امتیاز نوشته

میانگین امتیازات 5 / 5. مجموع آرا: 4

تا حالا به این پست امتیازی داده نشده ): دوست داری اولین نفر باشی؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *